(notyfikowana jako dokument nr C(2002) 472)(2002/124/WE)
(Dz.U.UE L z dnia 15 lutego 2002 r.)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1), ostatnio zmienioną dyrektywą Komisji 2001/33/WE(2), w szczególności jej art. 16 ust. 3,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Jeśli Państwo Członkowskie uważa, że istnieje realne niebezpieczeństwo wprowadzenia na jego terytorium choroby Bursaphelenchus xylophilus z obszaru innego Państwa Członkowskiego, może czasowo wprowadzić dodatkowe środki w celu ochrony swojego kraju przed tym niebezpieczeństwem.
(2) 25 czerwca 1999 r. Portugalia poinformowała pozostałe Państwa Członkowskie oraz Komisję, że w kilku przypadkach sosen pochodzących z obszaru Portugalii stwierdzono ich zakażenie chorobą Bursaphelenchus xylophilus. W konsekwencji Komisja tymczasowo upoważniła Państwa Członkowskie do przyjęcia dodatkowych środków zapobiegających rozprzestrzenieniu się choroby Bursaphelenchus xylophilus w odniesieniu do produktów pochodzących z określonych obszarów Portugalii, poza tymi obszarami, gdzie wiadomo, iż nie zanotowano wystąpień tej choroby. Aktualnie ważne upoważnienie jest podane w decyzji 2001/218/WE(3).
(3) Mając na uwadze kolejne wyniki oceny przeprowadzonej przez FVO w październiku 2001 r. oraz dodatkowe informacje dostarczone przez Portugalię, należy sądzić, że w wyniku wprowadzenia programu zwalczenia choroby, wystąpienia Bursaphelenchus xylophilus nadal ograniczają się do określonego obszaru. Niemniej drzewa ujawniające objawy zakażenia chorobą Bursaphelenchus xylophilus znajdowano nadal w trakcie badania tego obszaru, gdzie wiadomo, że choroba ta wystąpiła.
(4) Wyniki oficjalnych badań stanu lasów, wykonanych w 2001 r. przez pozostałe Państwa Członkowskie, w trakcie których izolowano próbki kory i zielonych części drzew z gatunków Abies Mill., Cedrus Trew, Larix Mill., Picea A. Dietr., Pinus L., Pseudotsuga Carr. oraz Tsuga Carr., rosnących w tych Państwach Członkowskich, potwierdziły, że żadna z pobranych i przeanalizowanych próbek nie wykazała obecności Bursaphelenchus xylophilus.
(5) W świetle powyższego istnieje konieczność, aby Portugalia nadal stosowała specjalne środki kontroli nad rozprzestrzenianiem się Bursaphelenchus xylophilus i dążyła do jej zwalczenia. Może również zaistnieć potrzeba, aby inne Państwa Członkowskie także nadal przyjmowały dodatkowe środki, aby ochronić swoje obszary.
(6) Z uwagi na brak nowych informacji, które stanowiłyby powód do zrewidowania stosowanych środków, należy przedłużyć ważność decyzji nr 2001/218/WE na kolejny określony okres, wprowadzając do niej stosowne zmiany.
(7) Efekty stosowania środków zapobiegawczych będą przedmiotem systematycznej oceny w latach 2002 i 2003, w szczególności na podstawie informacji dostarczanych przez Portugalię i inne Państwa Członkowskie. Jeżeli okaże się, że środki zapobiegawcze, o których mowa w niniejszej decyzji są niewystarczające, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się Bursaphelenchus xylophilus lub środków takich nie stosowano dostatecznie rygorystycznie, należy wprowadzić środki ostrzejsze lub alternatywne.
(8) Środki, o których mowa w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 13 lutego 2002 r.
|
W imieniu Komisji |
|
David BYRNE |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, str. 1.
(2) Dz.U. L 127 z 9.5.2001, str. 42.
(3) Dz.U. L 81 z 21.3.2001, str. 34.