Rozporządzenie 1876/2002 dotyczące tymczasowego pozwolenia na nowe wykorzystanie dodatku do pasz

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1876/2002
z dnia 21 października 2002 r.
dotyczące tymczasowego pozwolenia na nowe wykorzystanie dodatku do pasz
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 70/524/EWG z dnia 23 listopada 1970 r. dotyczącą dodatków do pasz(1), ostatnio zmienioną rozporządzeniem (WE) nr 1756/2002(2), w szczególności jej art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 9e ust. 1 dyrektywy 70/524/EWG określa, że może zostać udzielone tymczasowe pozwolenie na użycie nowego dodatku do pasz lub nowe wykorzystanie dodatku, w przypadku gdy ten dodatek jest już uznany, pod warunkiem, że spełnione będą warunki określone w art. 3a lit. b)-e) wspomnianej dyrektywy i że można racjonalnie przypuszczać, biorąc pod uwagę dostępne wyniki, że wykorzystany w żywieniu zwierząt wywoła jeden ze skutków, określonych w art. 2 lit. a) wspomnianej dyrektywy. Tymczasowe pozwolenie nie może obejmować okresu dłuższego od czterech lat w przypadku dodatków wymienionych w części II załącznika C do niniejszej dyrektywy.

(2) Spółka producencka przedstawiła nowe dane w celu rozszerzenia na nową kategorię zwierząt pozwolenia udzielonego na preparat enzymowy opisany w załączniku do niniejszego rozporządzenia i wymieniony pod pozycją nr 24 w załącznikach do dyrektywy 70/524/EWG. Z analizy przedstawionych dokumentów wynika, że można tymczasowo zezwolić na rozszerzenie zakresu wykorzystania przedmiotowego dodatku.

(3) Analiza dokumentów wykazała, że niektóre procedury mogą okazać się potrzebne w celu ochrony pracowników przed wystawieniem na działanie dodatku wymienionego w załączniku. Taka ochrona powinna jednak zostać zapewniona z zastosowaniem dyrektywy Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. dotyczącej wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy(3).

(4) Komitet Naukowy ds. Żywienia Zwierząt wydał korzystną opinię dotyczącą nieszkodliwości preparatów enzymowych, w warunkach opisanych w załączniku.

(5) 5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Preparat należący do grupy "enzymów" i wymieniony w załączniku do niniejszego rozporządzenia może być używany jako dodatek do pasz na warunkach określonych w tym załączniku.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 października 2002 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 270 z 14.12.1970, str. 1.

(2) Dz.U. L 265 z 3.10.2002, str. 1.

(3) Dz.U. L 183 z 29.06.1989, str. 1.

ZAŁĄCZNIK 

Numer (lub numer WE) Dodatek Wzór chemiczny, opis Gatunek lub kategoria zwierząt Maksymalny wiek Zawartość minimalna Zawartość maksymalna Inne przepisy Koniec okresu pozwolenia
Jednostki aktywności/kg pełnego pożywienia
"Enzymy
24 Endo-1,4-beta-ksylanaza WE 3.2.1.8 Endo-1,3(4)-beta-glukanaza WE 3.2.1.6 Preparat endo-1,4-beta-ksylanazy i endo-l,3(4)-beta-glukanazy wytwarzanej z Aspergillus niger (CNCM I-1517); o maksymalnej aktywności:

28.000 QXU/g (4)

140.000 QGU/g(5)

Kury nioski - 560 QXU

2.800 QGU

-

-

1) W instrukcji użycia dodatku i wstępnego mieszania należy podać temperaturę magazynowania, czas przechowywania i stabilności granulowania

2) Zalecana dawka na kilogram pełnego pożywienia:

560 QXU 2.800 QGU

3) Do wykorzystania w mieszance paszowej bogatej w polisacharydy nie-amylasowe (głównie arabinooksylany i betaglukany), na przykład zawierające ponad 20 % pszenicy i/ lub jęczmienia

1.10.2006
(4) 1 QXU jest ilością enzymu jaką wyzwala 1 mikromol cukrów redukujących (równowartość ksylozy) na minutę z

ksylanu owsa, przy pH 5,1 i 50 °C.

(5) 1 QGU jest ilością enzymu jaką wyzwala 1 mikromol cukrów redukujących (równowartość glukozy) na minutę z

beta-glukanu jęczmienia przy pH 4,8 i 50 °C."

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024