(2002/651/WE)(Dz.U.UE L z dnia 10 sierpnia 2002 r.)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 133,
uwzględniając wniosek Komisji,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Międzynarodowa Grupa Badawcza ds. Kauczuku (MGBK) została utworzona w 1944 r. po zakończeniu Międzynarodowego Programu Regulacji Kauczuku, który funkcjonował od 1934 r. Zmiany w Regulaminie Wewnętrznym zostały przyjęte przez Grupę na spotkaniach Szefów Delegacji, które miały miejsce podczas trzydziestego szóstego i trzydziestego siódmego Zgromadzenia Narodów w Tokio (marzec 1995 r.) i Phuket (kwiecień 1996 r.).
(2) MGBK jest organizacją międzyrządową o statusie uznanego organu międzynarodowego, zlokalizowaną w Zjednoczonym Królestwie, formalnie założoną na mocy Porozumienia w sprawie siedziby z Rządem Zjednoczonego Królestwa, podpisanego w dniu 14 lutego 1978 r., które określa przywileje i immunitety dla Grupy i jej Sekretariatu. Celem Grupy jest : "... stworzenie forum do dyskusji o problemach dotykających produkcję, konsumpcję i handel naturalnym i syntetycznym kauczukiem oraz gromadzenie i rozpowszechnianie wyczerpujących informacji statystycznych o światowej branży kauczuku".
(3) Grupa jest obsługiwana przez Sekretariat, którego sekretarz generalny, odpowiedzialny przed Grupą i Komitetem Wykonawczym, jest organem wykonawczym; pod względem administracyjnym sekretarz generalny przedstawia sprawozdanie Komitetowi Wykonawczemu, który spotyka się od czterech do sześciu razy w roku i obejmuje czternaście Rządów Członkowskich wybranych na dorocznym posiedzeniu. Przewodniczący Grupy jest wybierany na okresy dwuletnie na dorocznych posiedzeniach i zasiada w Komitecie Wykonawczym ex officio. Najwyższy organ jest konstytuowany przez Szefów Delegacji, którzy spotykają się na posiedzeniach dorocznych lub posiedzeniach specjalnych.
(4) Działalność Grupy stanowi forum do dyskusji o sprawach odnoszących się do światowej branży kauczuku, zbierania, oceny i publikacji miarodajnych statystyk dotyczących produkcji, konsumpcji i handlu kauczukiem naturalnym i syntetycznym. Działalność jest głównie finansowana za pomocą wkładów Rządów Członkowskich. Z zatwierdzonego budżetu 60 % ma być pokryta z podstawowych wkładów płaconych w równych kwotach przez wszystkie Rządy Członkowskie. Różnica w wysokości 40 % ma być płacona przez Rządy Członkowskie proporcjonalnie do produkcji lub konsumpcji ich państwach (w zależności od tego, który wskaźnik jest wyższy) nowego kauczuku w roku kalendarzowym poprzedzającym dany rok budżetowy.
(5) Po ostatecznej likwidacji Międzynarodowej Rady Kauczuku Naturalnego (MRKN) w dniu 31 sierpnia 2001 r., przyszły dialog między krajami wywożącymi i przywożącymi kauczuk naturalny krajami mógłby być w najlepszy sposób osiągnięty poprzez wzmocnienie długo istniejącej MGBK, będącej forum do dyskusji o sprawach wpływających na podaż i popyt kauczuku syntetycznego i naturalnego.
(6) Kilka Państw Członkowskich Unii Europejskiej jest członkami MGBK, to znaczy: Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Niderlandy, Hiszpania i Zjednoczone Królestwo.
(7) Rada Unii Europejskiej, w oparciu o zalecenie Grupy Roboczej ds. Surowców, poprosiła Komisję o podjęcie niezbędnych kroków w celu umożliwienia Wspólnocie Europejskiej wstąpienie do MGBK jako pełny członek,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 22 lipca 2002 r.
|
W imieniu Rady |
|
P. S. MØLLER |
|
Przewodniczący |