a także mając na uwadze, co następuje:(1) Wspólnota przyjęła znaczną liczbę środków legislacyjnych w celu poprawy bezpieczeństwa i zapobiegania zanieczyszczeniu w transporcie morskim. Aby być skutecznym, takie ustawodawstwo musi być odpowiednio i jednolicie stosowane w całej Wspólnocie. Zapewni to jednakowe reguły gry, zredukuje zakłócenia konkurencji wynikające z przewagi ekonomicznej statków niestosujących się do tych przepisów i wynagrodzi poważnych armatorów morskich.
(2) 6 Niektóre zadania obecnie wykonywane na szczeblu wspólnotowym lub narodowym mogłyby być wykonane przez wyspecjalizowany organ ekspercki. Rzeczywiście, istnieje potrzeba technicznego i naukowego wsparcia, a także wysokiego poziomu stabilnej wiedzy fachowej, aby właściwie stosować ustawodawstwo wspólnotowe w zakresie bezpieczeństwa na morzu i zapobiegania zanieczyszczeniu ze statków, monitorować jej wykonanie oraz oceniać skuteczność podejmowanych kroków. Istnieje zatem potrzeba w obrębie istniejącej struktury instytucjonalnej oraz równowagi władz we Wspólnocie ustanowienia Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego ("Agencja").
(3) W kategoriach ogólnych Agencja powinna stanowić organ techniczny, zapewniający Wspólnocie środki niezbędne do skutecznych działań w celu poprawy ogólnych zasad bezpieczeństwa na morzu i zapobiegania zanieczyszczeniu ze statków. Agencja powinna wspomagać Komisję w stałym procesie uaktualniania i tworzenia ustawodawstwa wspólnotowego w zakresie bezpieczeństwa na morzu i zapobiegania zanieczyszczeniu ze statków, a także powinna stanowić niezbędne wsparcie w celu zapewnienia jednolitego i skutecznego wykonania tych przepisów w całej Wspólnocie poprzez wspomaganie Komisji w wykonywaniu zadań powierzonych jej przez istniejące i przyszłe ustawodawstwo wspólnotowe dotyczące bezpieczeństwa na morzu i zapobiegania zanieczyszczeniu ze statków.
(4) W celu właściwego osiągnięcia celów, dla których Agencja jest ustanowiona, właściwe jest wykonywanie przez nią określonej liczby innych istotnych zadań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa na morzu i zapobieganie zanieczyszczeniu ze statków na wodach Państw Członkowskich. W tym względzie Agencja powinna pracować z Państwami Członkowskimi w celu zorganizowania właściwych działań szkoleniowych w sprawie kwestii związanych z kontrolą państwa portu i państwa bandery oraz w celu zapewnienia pomocy technicznej związanej z wykonaniem ustawodawstwa wspólnotowego. Powinno to ułatwić współpracę między Państwami Członkowskimi a Komisją, jak przewiduje dyrektywa 2002/59/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 czerwca 2002 r. ustanawiająca system monitorowania i informacji o ruchu statków wspólnotowych i uchylająca dyrektywę Rady 93/75/EWG 7 , a mianowicie poprzez utworzenie i wykorzystywanie dowolnego systemu informacyjnego niezbędnego do celów wymienionej dyrektywy, a także w działaniach dotyczących dochodzeń związanych z poważnymi wypadkami na morzu. Powinna ona dostarczać Komisji i Państwom Członkowskim obiektywnych, wiarygodnych i porównywalnych informacji i danych na temat bezpieczeństwa na morzu i zapobiegania zanieczyszczeniu ze statków, aby umożliwić im podjęcie wszelkich niezbędnych działań w celu wzmocnienia istniejących środków i oceny ich skuteczności. Powinna zadbać, aby wspólnotowe know-how na temat bezpieczeństwa na morzu było do dyspozycji państw ubiegających się o przystąpienie. Powinna pozostać otwarta na uczestnictwo tych państw i innych państw trzecich, które zawarły ze Wspólnotą umowy, poprzez które przyjmują i wykonują przepisy wspólnotowe w zakresie bezpieczeństwa na morzu i zapobiegania zanieczyszczeniu ze statków.
(5) Agencja powinna sprzyjać ustanawianiu lepszej współpracy między Państwami Członkowskimi, a także rozwijać i rozpowszechniać najlepsze praktyki we Wspólnocie. To z kolei powinno przyczyniać się do poprawy ogólnego systemu bezpieczeństwa na morzu we Wspólnocie oraz redukcji ryzyka wypadków morskich, zanieczyszczenia morskiego i utraty życia ludzkiego na morzu.
(6) W celu właściwego wykonywania zadań powierzonych Agencji właściwe jest, aby jej urzędnicy odwiedzali Państwa Członkowskie w celu monitorowania ogólnego funkcjonowania wspólnotowego systemu bezpieczeństwa na morzu i zapobiegania zanieczyszczeniu ze statków. Wizyty te powinny odbywać się zgodnie z polityką, która zostanie ustanowiona przez Radę Administracyjną Agencji i powinny być ułatwione przez władze Państw Członkowskich.
(7) Agencja powinna stosować odpowiednie ustawodawstwo wspólnotowe dotyczące publicznego dostępu do dokumentów oraz ochrony osób fizycznych w odniesieniu do przetwarzania danych osobowych. Powinna udostępniać opinii publicznej i wszelkim zainteresowanym stronom obiektywne, wiarygodne i łatwe do zrozumienia informacje w odniesieniu do swej działalności.
(8) W kwestii odpowiedzialności kontraktowej Agencji, która regulowana jest prawem mającym zastosowanie do umów zawieranych przez Agencję, jurysdykcja Trybunału Sprawiedliwości powinna obejmować wydawanie wyroków na mocy każdej klauzuli arbitrażowej zawartej w umowie. Jurysdykcja Trybunału Sprawiedliwości powinna także obejmować spory dotyczące odszkodowań za wszelkie szkody powstałe w wyniku odpowiedzialności pozaumownej Agencji.
(9) W celu skutecznego zapewnienia wypełnienia funkcji Agencji Państwa Członkowskie i Komisja powinny być reprezentowane w Radzie Administracyjnej, której powierzono uprawnienia niezbędne dla uchwalania budżetu, weryfikowania jego realizacji, przyjmowania odpowiednich zasad finansowych, ustanawiania przejrzystych procedur działania w zakresie podejmowania decyzji przez Agencję, zatwierdzania jej programu działania, badania wniosków o pomoc techniczną ze strony Państw Członkowskich, definiowania polityki w zakresie wizyt w Państwach Członkowskich i powoływania dyrektora zarządzającego. W świetle wysoce technicznej i naukowej misji i zadań Agencji właściwym dla Rady Administracyjnej składem będzie jeden przedstawiciel z każdego Państwa Członkowskiego i czterech przedstawicieli Komisji, będących członkami o wysokim poziomie wiedzy fachowej. W celu dalszego zapewnienia najwyższego poziomu wiedzy fachowej i doświadczenia w Radzie Administracyjnej i w związku z włączeniem sektorów najściślej powiązanych z zadaniami Agencji Komisja powinna mianować niezależnych specjalistów z tych sektorów jako Członków Rady bez prawa głosu, na podstawie ich osobistych zasług i doświadczenia w zakresie bezpieczeństwa na morzu i zapobiegania zanieczyszczeniu ze statków, nie zaś jako przedstawicieli określonych organizacji zawodowych.
(10) Właściwe funkcjonowanie Agencji wymaga, aby jej dyrektor zarządzający był mianowany na podstawie zasług i udokumentowanych umiejętności administracyjnych i kierowniczych, a także kompetencji i doświadczenia związanego z bezpieczeństwem na morzu i zapobieganiem zanieczyszczeniu ze statków oraz aby wykonywał(a) swoje obowiązki w całkowitej niezależności i elastyczności w zakresie organizacji wewnętrznego funkcjonowania Agencji. W tym celu dyrektor zarządzający powinien przygotowywać i podejmować wszelkie niezbędne kroki dla zapewnienia właściwego wykonania programu działania Agencji, powinien przygotowywać coroczny projekt ogólnego sprawozdania do przedłożenia Radzie Administracyjnej, powinien wykonywać preliminarz dochodów i wydatków Agencji i powinien wykonywać budżet.
(11) W celu zagwarantowania pełnej autonomii i niezależności Agencji uznaje się za konieczne przyznanie jej autonomicznego budżetu, którego dochody pochodzą głównie z wkładu ze strony Wspólnoty.
(12) Przez poprzednie lata, w miarę jak tworzono więcej zdecentralizowanych agencji, władza budżetowa oczekiwała poprawy przejrzystości i kontroli nad zarządzaniem wspólnotowym finansowaniem przeznaczonym dla tych agencji, w szczególności dotyczącym budżetowania opłat, kontroli finansowej, uprawnień do zwolnień, wkładów do planu emerytalnego i wewnętrznej procedury budżetowej (kodeks postępowania). W podobny sposób rozporządzenia (WE) nr 1073/1999 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 maja 1999 r. dotyczące dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) 8 powinny mieć zastosowanie bez ograniczeń w odniesieniu do Agencji, która powinna przystąpić do porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 25 maja 1999 r. między Parlamentem Europejskim, Radą Unii Europejskiej i Komisją Wspólnot Europejskich w sprawie wewnętrznych dochodzeń Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) 9 .
(13) W okresie pięciu lat od daty podjęcia przez Agencję swoich obowiązków Rada Administracyjna powinna zlecić wykonanie niezależnej zewnętrznej oceny, aby ocenić wpływ tego rozporządzenia, Agencję oraz jej praktyki działania zmierzające do stworzenia wysokiego poziomu bezpieczeństwa na morzu i zapobiegania zanieczyszczeniu ze statków,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Tytuł zmieniony przez sprostowanie z dnia 24 sierpnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.230.12/2)
2 Dz.U. C 120 E z 24.4.2001, str. 83 oraz Dz.U. C 103 E z 30.4.2002, str. 184.
3 Dz.U. C 221 z 7.8.2001, str. 64.
4 Dz.U. C 357 z 14.12.2001, str. 1.
5 Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 14 czerwca 2001 r. (Dz.U. C 53 E z 28.2.2002 r, str. 312), wspólne stanowisko Rady z dnia 7 marca 2002 r. (Dz.U. C 119 E z 22.5.2002, str. 27) i decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 12 czerwca 2002 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 25 czerwca 2002 r.
6 Motyw (2) zmieniony przez sprostowanie z dnia 24 sierpnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.230.12/2)
7 Dz.U. L 208 z 5.8.2002, str. 10.
8 Dz.U. L 136 z 31.5.1999, str. 1.
9 Dz.U. L 136 z 31.5.1999, str. 15.
10 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
11 Art. 2:- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 724/2004 z dnia 31 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.129.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 maja 2004 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
12 Dz.U. L 129 z 29.4.2004, s. 6.
13 Dz.U. L 131 z 28.5.2009, s. 47.
14 Dz.U. L 314 z 1.12.2007, s. 9.
15 Dz.U. L 131 z 28.5.2009, s. 114.
16 Dz.U. L 131 z 28.5.2009, s. 57.
17 Dz.U. L 323 z 3.12.2008, s. 33.
18 Dz.U. L 255 z 30.9.2005, s. 11.
19 Dz.U. L 283 z 29.10.2010, s. 1.
20 Art. 2a dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
21 Dz.U. L 164 z 25.6.2008, s. 19.
22 Dz.U. L 389 z 30.12.2006, s. 1.
23 Art. 2b dodany przez art. 1 rozporządzenia nr (UE) 2016/1625 z dnia 14 września 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.251.77) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 października 2016 r.
24 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1624 z dnia 14 września 2016 r. w sprawie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego (UE) 2016/399 oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 863/2007, rozporządzenie Rady (WE) nr 2007/2004 i decyzję Rady 2005/267/WE (Dz.U. L 251 z 16.9.2016, s. 1).
25 Rozporządzenie Rady (WE) nr 768/2005 z dnia 26 kwietnia 2005 r. ustanawiające Wspólnotową Agencję Kontroli Rybołówstwa oraz zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2847/93 ustanawiające system kontroli mający zastosowanie do wspólnej polityki rybołówstwa (Dz.U. L 128 z 21.5.2005, s. 1).
26 Art. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
27 Dz.U. L 131 z 28.5.2009, s. 11.
28 Art. 4 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia nr 1644/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.245.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2003 r.
29 Dz.U. L 145 z 31.5.2001, str. 43.
30 Art. 4 ust. 3:- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia nr 1644/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.245.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
31 Art. 4 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
32 Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.
33 Art. 4 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia nr 1644/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.245.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2003 r.
34 Art. 5 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
36 Art. 10 ust. 2 lit. b):- zmieniona przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1644/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.245.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2003 r.
- zmieniona przez art. 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
37 Art. 10 ust. 2 lit. c) zmieniona przez art. 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
38 Art. 10 ust. 2 lit. ca) dodana przez art. 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
39 Art. 10 ust. 2 lit. cb) dodana przez art. 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
40 Art. 10 ust. 2 lit. cc) dodana przez art. 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
41 Art. 10 ust. 2 lit. d) zmieniona przez art. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia nr 724/2004 z dnia 31 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.129.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 maja 2004 r.
42 Art. 10 ust. 2 lit. g) zmieniona przez art. 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
43 Art. 10 ust. 2 lit. h) zmieniona przez art. 1 pkt 4 lit. d) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
44 Art. 10 ust. 2 lit. i) zmieniona przez art. 1 pkt 4 lit. e) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
45 Art. 10 ust. 2 lit. k) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia nr 724/2004 z dnia 31 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.129.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 maja 2004 r.
46 Art. 10 ust. 2 lit. l):- dodana przez art. 7 lit. a) rozporządzenia nr 2038/2006 z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie wieloletniego finansowania działań Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego w zakresie reagowania na zanieczyszczenie spowodowane przez statki i zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1406/2002 (Dz.U.UE.L.06.394.1) z dniem 31 grudnia 2006 r.
- zmieniona przez art. 1 pkt 4 lit. f) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
47 Dz.U. L 394 z 30.12.2006, s. 1.
48 Art. 10 ust. 2 lit. m) dodana przez art. 1 pkt 4 lit. g) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
49 Art. 11 ust. 1:- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 724/2004 z dnia 31 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.129.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 maja 2004 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
50 Art. 11 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
51 Art. 13 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
52 Art. 15 ust. 2 lit. a):- zmieniona przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 724/2004 z dnia 31 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.129.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 maja 2004 r.
- zmieniona przez art. 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
53 Art. 15 ust. 2 lit. aa) dodana przez art. 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
54 Art. 15 ust. 2 lit. ab) dodana przez art. 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
55 Art. 15 ust. 2 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
56 Art. 15 ust. 2 lit. ba) dodana przez art. 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
57 Art. 15 ust. 2 lit. d) zmieniona przez art. 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
58 Art. 15 ust. 2 lit. g) uchylona przez art. 1 pkt 7 lit. c) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
59 Art. 15 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. d) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
60 Art. 16 zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
61 Art. 17 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 724/2004 z dnia 31 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.129.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 maja 2004 r.
62 Art. 18 ust. 1 lit. c) zmieniona przez art. 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
63 Art. 18 ust. 3:- zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia nr 1644/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.245.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
64 Art. 18 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia nr 1644/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.245.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2003 r.
65 Art. 18 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia nr 1644/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.245.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2003 r.
66 Art. 18 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia nr 1644/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.245.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2003 r.
67 Art. 18 ust. 7:- dodany przez art. 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia nr 1644/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.245.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. c) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
68 Art. 18 ust. 8:- dodany przez art. 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia nr 1644/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.245.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. c) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
69 Art. 18 ust. 9 dodany przez art. 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia nr 1644/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.245.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2003 r.
70 Art. 18 ust. 10:- dodany przez art. 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia nr 1644/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.245.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. d) rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
71 Art. 18 ust. 11 dodany przez art. 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia nr 1644/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.245.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2003 r.
72 Art. 19 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1644/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.245.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2003 r.
73 Art. 21 zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 1644/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.245.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2003 r.
74 Dz.U. L 357 z 31.12.2002, str. 72; sprostowanie w Dz.U. L 2 z 7.1.2003, str. 39.
75 Art. 22 zmieniony przez art. 1 pkt 10 rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
76 Art. 22a dodany przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.
77 Art. 23 uchylony przez art. 1 pkt 12 rozporządzenia nr 100/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.39.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2013 r.