Rozporządzenie 390/2001 w sprawie pomocy dla Turcji w ramach strategii przedakcesyjnej, w szczególności w sprawie ustanowienia Partnerstwa dla Członkostwa

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 390/2001
z dnia 26 lutego 2001 r.
w sprawie pomocy dla Turcji w ramach strategii przedakcesyjnej, w szczególności w sprawie ustanowienia Partnerstwa dla Członkostwa

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 308,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Warunki, które powinny spełnić państwa ubiegające się o członkostwo w Unii Europejskiej, zostały określone na posiedzeniu Rady Europejskiej w Kopenhadze w czerwcu 1993 r.

(2) Szefowie państw i rządów na posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 10-11 grudnia 1999 r. potwierdzili globalny charakter procesu przystąpienia, który obecnie obejmuje 13 państw kandydujących na jednolitych zasadach.

(3) Rada Europejska w Helsinkach oświadczyła, że Turcja jest krajem kandydującym, mającym przystąpić do Unii w oparciu o takie same kryteria, jakie są stosowane wobec pozostałych państw kandydujących i że budując na istniejącej strategii europejskiej Turcja, podobnie jak inne kraje kandydujące, będzie korzystać ze strategii przedakcesyjnej w celu stymulowania i wspierania reform.

(4) Rada Europejska w Helsinkach oświadczyła, że Partnerstwo dla Członkostwa zostanie przygotowane dla Turcji na podstawie poprzednich konkluzji Rady Europejskiej, a jednocześnie będzie zawierać priorytety, na których muszą się koncentrować przygotowania do przystąpienia w świetle kryteriów politycznych i gospodarczych oraz obowiązków Państwa Członkowskiego.

(5) Byłoby właściwe, aby pomoc wspólnotowa w ramach Partnerstwa dla Członkostwa skupiła się na wyżej wspomnianych kryteriach politycznych i gospodarczych i kierowała się określonymi zasadami, priorytetami, pośrednimi celami i warunkami.

(6) Szefowie państw i rządów na posiedzeniu Rady Europejskiej w Feira w dniach 19-20 czerwca 2000 r. zaprosili Komisję do jak najszybszego przedstawienia wniosków dotyczących jednolitych ram finansowych pomocy dla Turcji, a także Partnerstwa dla Członkostwa.

(7) Partnerstwo, w szczególności jego pośrednie cele, powinno pomóc Turcji w przygotowaniu do członkostwa w ramach zbliżania gospodarczego i społecznego oraz w opracowaniu krajowego programu przyjęcia dorobku prawnego Wspólnoty i odnośnego harmonogramu jego wdrażania.

(8) Sprawą zasadniczą jest staranne zarządzanie dostępnymi środkami finansowymi, zgodnie z priorytetami wynikającymi z Partnerstwa dla Członkostwa Turcji oraz z okresowych raportów Komisji.

(9) Pomoc wspólnotowa w ramach strategii przedakcesyjnej powinna być przyznawana poprzez zastosowanie w odniesieniu do Turcji programów pomocowych przyjętych zgodnie z postanowieniami Traktatów, a zatem niniejsze rozporządzenie nie będzie miało żadnych następstw finansowych.

(10) Pomoc wspólnotowa jest uzależniona od przestrzegania zobowiązań zawartych w porozumieniach WE - Turcja, Partnerstwie dla Członkostwa oraz od postępu na drodze spełniania kryteriów kopenhaskich.

(11) Decyzje o programowaniu środków finansowych składających się na pomoc wspólnotową zostaną podjęte zgodnie z procedurami wymienionymi w rozporządzeniach dotyczących odpowiednich instrumentów finansowych lub programów.

(12) Organy powołane na mocy porozumień WE - Turcja odgrywają zasadniczą rolę w zapewnianiu właściwej realizacji i kontynuacji Partnerstwa dla Członkostwa.

(13) Ustanowienie Partnerstwa dla Członkostwa może pomóc w osiągnięciu celów Wspólnoty. Traktat nie przewiduje, dla przyjęcia niniejszego rozporządzenia, kompetencji innych niż zawarte w art. 308,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Partnerstwo dla Członkostwa Turcji powinno zostać ustanowione jako część strategii przedakcesyjnej Unii Europejskiej dla Turcji. Partnerstwo dla Członkostwa stanowi jednolite ramy obejmujące:

– priorytety określone w analizie sytuacji w Turcji, na których muszą koncentrować się przygotowania do przystąpienia w świetle kryteriów politycznych i gospodarczych oraz obowiązków należących do Państwa Członkowskiego Unii Europejskiej określonych przez Radę Europejską,

– środki finansowe mające pomóc Turcji we wdrażaniu priorytetów określonych w okresie przedakcesyjnym.

Artykuł  2

Stanowiąc w oparciu o wniosek Komisji, Rada podejmuje decyzje kwalifikowaną większością głosów w sprawie zasad, priorytetów, pośrednich celi i warunków zawartych w Partnerstwie dla Członkostwa, które zostanie przedstawione Turcji, oraz w sprawie dalszych znaczących dostosowań mających do niego zastosowanie.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie nie ma żadnych następstw finansowych. Na mocy strategii przedakcesyjnej pomoc wspólnotowa jest pomocą przewidzianą w programach przyjętych zgodnie z postanowieniami Traktatu.

W oparciu o decyzje podjęte przez Radę zgodnie z art. 2, programowanie środków finansowych, przyznawanych w ramach Partnerstwa dla Członkostwa, zostaje ustanowione zgodnie z procedurami określonymi w rozporządzeniach dotyczących odpowiednich instrumentów finansowych lub programów.

Artykuł  4

W przypadku gdy brakuje elementu istotnego dla dalszego przyznawania pomocy przedakcesyjnej, w szczególności gdy nie są przestrzegane zobowiązania zawarte w porozumieniach WE - Turcja i/lub postęp na drodze do spełnienia kryteriów kopenhaskich jest niedostateczny, Rada, stanowiąc kwalifikowaną większością głosów w oparciu o wniosek Komisji, może podjąć właściwe kroki w odniesieniu do pomocy przedakcesyjnej przyznawanej Turcji.

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 26 lutego 2001 r.

W imieniu Rady
A. LINDH
Przewodniczący

______

(1) Opinia wydana dnia 14 lutego 2001 r.(dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.58.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 390/2001 w sprawie pomocy dla Turcji w ramach strategii przedakcesyjnej, w szczególności w sprawie ustanowienia Partnerstwa dla Członkostwa
Data aktu: 26/02/2001
Data ogłoszenia: 28/02/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 03/03/2001