(notyfikowana jako dokument nr C(2001) 2859)(2001/765/WE)
(Dz.U.UE L z dnia 1 listopada 2001 r.)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę Rady 66/404/EWG z dnia 14 czerwca 1966 r. w sprawie obrotu leśnym materiałem rozmnożeniowym(1), ostatnio zmienioną Aktem Przystąpienia Austrii, Finlandii i Szwecji, w szczególności jego art. 15,
uwzględniając dyrektywę Rady 71/161/EWG z dnia 30 marca 1971 r. w sprawie zewnętrznych norm jakości leśnego materiału rozmnożeniowego będącego na rynku Wspólnoty(2), ostatnio zmienioną Aktem Przystąpienia Austrii, Finlandii i Szwecji, w szczególności jego art. 15,
uwzględniając wniosek przedłożony przez dwanaście Państw Członkowskich,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Obecnie produkcja materiału rozmnożeniowego gatunków określonych w Załącznikach jest w niektórych Państwach Członkowskich niewystarczająca, skutkiem czego jest niemożność spełnienia ich wymogów dotyczących materiału rozmnożeniowego pozostającego w zgodzie z przepisami dyrektywy 66/404/EWG lub 71/161/EWG.
(2) Państwa trzecie nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości materiału rozmnożeniowego odpowiednich gatunków, dającego takie same gwarancje jak wspólnotowy materiał rozmnożeniowy i pozostającego w zgodzie z przepisami dyrektyw 66/404/EWG lub 71/161/EWG.
(3) W związku z tym, zainteresowane Państwa Członkowskie, to jest Belgia, Dania, Niemcy, Hiszpania, Francja, Irlandia, Włochy, Luksmeburg, Niderlandy, Austria, Portugalia i Zjednoczone Królestwo wystąpiły do Komisji, na mocy wyżej wymienionych dyrektyw, o upoważnienie ich do zezwolenia na dopuszczenie do obrotu materiału rozmnożeniowego i/lub nasion spełniających mniej surowe wymogi, niż wymogi ustanowione w tych dyrektywach.
(4) Dlatego też, w celu pokrycia niedoborów, wnioskujące Państwa Członkowskie powinny być upoważnione do czasowego zezwolenia na dopuszczenie do obrotu materiału rozmnożeniowego odpowiednich gatunków, który spełnia mniej surowe wymogi.
(5) Ze względów genetycznych materiał rozmnożeniowy powinien być zebrany w miejscach pochodzenia w naturalnym środowisku danych gatunków, z zachowaniem możliwie najsurowszych gwarancji zapewniających tożsamość materiału. Ponadto materiał rozmnożeniowy powinien być dopuszczony do obrotu tylko wtedy, gdy dołączono do niego dokument zawierający określone szczegóły dotyczące przedmiotowego materiału rozmnożeniowego.
(6) Każde Państwo Członkowskie powinno być ponadto upoważnione do zezwolenia, na swoim terytorium, na dopuszczenie na dokonywanie trzech następujących operacji rynkowych: obrót nasionami i sadzonkami, które spełniają mniej surowe wymogi w odniesieniu do pochodzenia; obrót nasionami i sadzonkami, które spełniają mniej surowe wymogi w odniesieniu do kategorii, ustanowione w dyrektywie 66/404/EWG dla Populus nigra, oraz obrotu nasionami, które spełniają mniej surowe wymogi w odniesieniu do szczególnej czystości, ustanowionej w dyrektywie 71/161/EWG, jeśli zezwolono na obrót takim materiałem w innych Państwach Członkowskich na mocy z niniejszej decyzji.
(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Nasion i Materiału Rozmnożeniowego dla Rolnictwa, Ogrodnictwa i Leśnictwa,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 18 października 2001 r.
|
W imieniu Komisji |
|
David BYRNE |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. 125 z 11.7.1966, str. 2326/66.
(2) Dz.U. L 87 z 17.4.1971, str. 14.