Wspólne działanie 2001/759/WPZiB dotyczące wkładu Unii Europejskiej w proces rozstrzygnięcia konfliktu w Południowej Osetii

WSPÓLNE DZIAŁANIE RADY
z dnia 29 października 2001 r.
dotyczące wkładu Unii Europejskiej w proces rozstrzygnięcia konfliktu w Południowej Osetii

(2001/759/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 30 października 2001 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 14,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dnia 26 lutego 2001 r. Rada zadeklarowała wolę odgrywania bardziej aktywnej politycznej roli w Kaukazie Południowym i poszukiwania innych sposobów wspierania wysiłków zmierzających do zapobiegania konfliktom i rozwiązywania konfliktów w regionie, w szczególności poprzez zacieśnienie współpracy z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

(2) Działając pod auspicjami OBWE, ustanowiono Wspólną Komisję Kontroli (WKK) oraz Grupę Ekspertów jako mechanizmy rozstrzygania konfliktu. Do zakresu mandatu WKK należy zajmowanie się bieżącą sytuacją w strefie konfliktu w Osetii, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa, a Grupa Ekspertów ma na celu przygotowywanie przejściowego statusu politycznego Południowej Osetii.

(3) W celu przyspieszenia negocjacji w sprawie rozstrzygnięcia konfliktu w Południowej Osetii OBWE i strony zainteresowane (Gruzja, Południowa Osetia, Federacja Rosyjska i Północna Osetia) planują ustanowienie stałych sekretariatów w celu wspierania działań WKK i Grupy Ekspertów jako głównego instrumentu procesu rozstrzygnięcia konfliktu.

(4) W tym celu OBWE podjęło decyzję o utworzeniu funduszu dobrowolnych wkładów na rzecz wspierania działalności sekretariatu WKK, jak również działań Grupy Ekspertów.

(5) Unia Europejska uznaje, że wkład w realizację celów funduszu wspierałby jej własne cele w regionie, jak również umacniał jej rolę, łącznie z rolą OBWE, w rozstrzyganiu konfliktu i dlatego zgadza się na taki wkład,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE DZIAŁANIE:

Artykuł  1
1.
Unia Europejska przyczynia się do wzmocnienia procesu rozstrzygnięcia konfliktu w Południowej Osetii.
2.
W tym celu Unia Europejska przekazuje OBWE wkład na rzecz ustanowienia stałego sekretariatu w celu wspierania działań WKK, jak również finansowania spotkań WKK i Grupy Ekspertów w celu poprawy możliwości działania tych organów, którym zostało powierzone rozstrzygnięcie konfliktu.
Artykuł  2
1.
Wypłata pomocy finansowej przewidzianej na mocy niniejszego wspólnego działania jest uzależniona od rezolucji współprzewodniczącego WKK w sprawie ustanowienia sekretariatu oraz od przeprowadzenia nie mniej niż dwóch spotkań WKK i dwóch spotkań Grupy Ekspertów w terminie następnych dwunastu miesięcy. Ponadto powinny zostać poczynione widoczne wysiłki obydwu stron - Gruzji i Południowej Osetii - w celu osiągnięcia rzeczywistego postępu politycznego na rzecz trwałego i pokojowego rozstrzygnięcia różnic pomiędzy nimi.
2.
Rada powierza Komisji wykonanie wspólnego działania, w związku z osiągnięciem celów określonych w art. 1 ust. 2. Komisja zawiera z OBWE porozumienie finansowe w sprawie wykorzystania wkładu Unii Europejskiej, który przyjmie formę pomocy finansowej. Dotacja pokryje w szczególności urządzenia biurowe i zaopatrzenie, odnowienie i koszty prowadzenia dwóch biur przez dwanaście miesięcy, jak również wydatki przedstawicielstwa strony gruzińskiej i Południowej Osetii w zakresie spotkań WKK i Grupy Ekspertów.
3.
Misja OBWE w Gruzji jest odpowiedzialna za utworzenie sekretariatów i zwrot wydatków misji.
4.
Komisja, poprzez swoją delegację w Tbilisi, ściśle współpracuje z OBWE w celu monitorowania i oceny postępu, tak aby zapewnić działaniom powodzenie, jak również właściwe wykorzystanie pomocy finansowej do celów określonych w ust. 2.
5.
Komisja składa Radzie sprawozdanie, z upoważnienia Prezydencji, wspieranej przez sekretarza generalnego Rady, Wysokiego Przedstawiciela ds. WPZiB.
Artykuł  3
1.
Do celów określonych w art. 1 ust. 2 ustala się finansową kwotę referencyjną w wysokości 210.000 EUR
2.
Zarządzanie wydatkami pokrywanymi w ramach kwoty określonej w ust. 1 odbywa się zgodnie z procedurami wspólnotowymi i regułami mającymi zastosowanie do ogólnego budżetu Unii Europejskiej.
Artykuł  4
1.
Niniejsze wspólne działanie wchodzi w życie z dniem jego przyjęcia.

Niniejsze wspólne działanie wygasa dwanaście miesięcy od dnia zawarcia między Komisją a OBWE odpowiedniej Umowy o przyznaniu pomocy finansowej.

2.
Niniejsze wspólne działanie zostanie poddane przeglądowi dziesięć miesięcy po dniu jego przyjęcia.
Artykuł  5

Niniejsze wspólne działanie zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 29 października 2001 r.

W imieniu Rady
L. MICHEL
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.286.4

Rodzaj: Wspólne działanie
Tytuł: Wspólne działanie 2001/759/WPZiB dotyczące wkładu Unii Europejskiej w proces rozstrzygnięcia konfliktu w Południowej Osetii
Data aktu: 29/10/2001
Data ogłoszenia: 30/10/2001
Data wejścia w życie: 29/10/2001