Rozporządzenie 1920/2001 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do minimalnych norm traktowania opłat za usługi proporcjonalnych do wartości transakcji w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2214/96

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1920/2001
z dnia 28 września 2001 r.
ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do minimalnych norm traktowania opłat za usługi proporcjonalnych do wartości transakcji w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2214/96

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 29 września 2001 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2494/95 z dnia 23 października 1995 r. dotyczące zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych(1), w szczególności jego art. 4 i art. 5 ust. 3,

uwzględniając opinię Europejskiego Banku Centralnego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy art. 5 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 2494/95 każde Państwo Członkowskie jest zobowiązane do opracowania zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (ZWCK), począwszy od wskaźnika za styczeń 1997 r.

(2) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1749/96 z dnia 9 września 1996 r. w sprawie wstępnych środków koniecznych do wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 dotyczącego zharmonizowanych wskaźników cen towarów konsumpcyjnych(3), ostatnio zmienione rozporządzeniem Rady (WE) nr 1688/98(4), definiuje zakres ZWCK jako te towary i usługi, które wchodzą w zakres ostatecznych wydatków pieniężnych gospodarstwa domowego na konsumpcję i wymaga objęcia ich wskaźnikiem COICOP/ZWCK klasa 12.5.1 "Usługi finansowe, gdzie indziej niesklasyfikowane" w całości do grudnia 1999 r. bez szczególnego wyłączenia opłat naliczanych w stosunku do wartości transakcji.

(3) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2214/96 z dnia 20 listopada 1996 r. dotyczące zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych (ZWCK): przekazywanie i upowszechnianie wskaźników częściowych ZWCK(5), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1749/1999(6) wymaga zharmonizowanego wskaźnika częściowego dla COICOP/ZWCK klasy wydatków 12.6.2 "Pozostałe usługi finansowe gdzie indziej niesklasyfikowane", z wyłączeniem odsetek i opłat naliczanych w stosunku do wartości transakcji.

(4) Istnieje znaczny zakres nieporównywalności, spowodowany wyłączeniem opłat naliczanych w stosunku do wartości transakcji; konieczna jest zharmonizowana metodologia traktowania takich opłat w celu zapewnienia zgodności wynikających wskaźników ZWCK z wymogiem porównywalności ustanowionym w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 2494/95.

(5) Traktowanie opłat za usługi naliczanych w stosunku do wartości transakcji powinno być zgodne ze sposobem traktowania towarów i usług w sektorach ochrony zdrowia, edukacji i ochrony socjalnej ustanowionym w rozporządzeniu Rady (WE) nr 2166/1999(7).

(6) Środki przewidziane niniejszym rozporządzeniem są zgodne z opinią Komitetu ds. Programów Statystycznych ustanowionego decyzją Rady 89/382/EWG, Euratom(8),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Cel

Celem niniejszego rozporządzenia jest zmiana załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 2214/96 dotyczącego wskaźników częściowych zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych, zwanych dalej "ZWCK", w odniesieniu do zakresu usług finansowych oraz ustalenie minimalnych norm traktowania opłat za usługi proporcjonalnych do wartości transakcji w celu zapewnienia ich rzetelności i właściwości oraz zgodności z wymogami porównywalności ustanowionymi w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 2494/95.

Artykuł  2

Definicje

1.
Odsetki i opłaty związane z odsetkami obejmują nominalne odsetki oraz wszelkie elementy objęte obliczaniem odsetek efektywnych.
2.
W przypadku gdy opłaty za usługi są określone jako stosunek wartości transakcji, ceny nabycia są określone jako stosunek pomnożony przez wartość reprezentatywnej transakcji w okresie bazowym lub okresie odniesienia.
Artykuł  3

Traktowanie opłat za usługi

1.
Przedmiotowe wskaźniki częściowe ZWCK oblicza się przy użyciu wzoru zgodnego ze wzorem wskaźnika typu Laspeyres używanego przy innych wskaźnikach częściowych. Odzwierciedlają one zmianę cen na podstawie zmiany wzorca konsumpcji gospodarstw domowych oraz skład populacji konsumentów w okresie bazowym lub okresie odniesienia.

a) Ceny nabycia usług, jakie zostaną zastosowane w ZWCK są rzeczywistymi opłatami nakładanymi bezpośrednio na konsumentów w zamian za świadczone usługi. ZWCK obejmuje opłaty wyrażone w opłacie ryczałtowej lub stawce zryczałtowanej.

b) Zmiany cen nabycia odzwierciedlające zmiany zasad odnoszących się do nich przedstawione są zmiany cen w ZWCK.

c) Zmiany cen nabycia wynikające ze zmian w wartości reprezentatywnych transakcji przedstawione są zmiany cen w ZWCK.

d) Reprezentatywne transakcje są wyrażone w jednostkach fizycznych, z wyjątkiem sytuacji, kiedy nie jest to właściwe lub możliwe, w których to przypadkach powinny być wyrażone w walucie Państwa Członkowskiego.

e) Zmiana wartości reprezentatywnych transakcji może być oszacowana poprzez zmianę we wskaźniku cen, która właściwie przedstawia dane transakcje. W przypadku gdy istnieją, wskaźniki częściowe ZWCK lub wskaźniki agregatów są uznawane za właściwe do tego celu.

2.
Jeśli do specyfikacji są wprowadzane zmiany, będą one traktowane zgodnie z zasadami zmian w specyfikacji, w szczególności tymi, które odnoszą się do dostosowania jakości jak ustanowiono w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1749/96.
3.
W przypadku gdy usługi dostępne są dla konsumentów bezpłatnie, a następnie ponoszona jest cena rzeczywista, zmiana z ceny zerowej na cenę rzeczywistą i odwrotnie, uwzględniana jest we wskaźniku ZWCK.
4.
W przypadku gdy usługi świadczone wspólnie z innymi towarami lub usługami nie są objęte początkowo określoną opłatą i gdy następnie pobiera się za nie opłatę na innej podstawie, zmiana ta uwzględniana jest we wskaźniku ZWCK.
5.
Tam gdzie jest to uzasadnione, procedurę przewidzianą w art. 5 rozporządzenia Komisji (WE) nr 2646/98(9) dotycząca taryf stosuje się mutatis mutandis.
Artykuł  4

Usługi finansowe gdzie indziej niesklasyfikowane

Treść klasy 12.6.2, "Pozostałe usługi finansowe gdzie indziej niesklasyfikowane (S)", w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 2214/96 dotyczącego wskaźników częściowych zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych, otrzymuje brzmienie:

"12.6.2. Pozostałe usługi finansowe gdzie indziej niesklasyfikowane (S)

- rzeczywiste opłaty za usługi finansowe banków, urzędów pocztowych, kas oszczędnościowych, kantorów i podobnych instytucji finansowych,

- opłaty i opłaty za usługi maklerów, doradców inwestycyjnych, doradców podatkowych itp.

Z wyłączeniem: Odsetek i opłat w jakikolwiek sposób związanych z odsetkami oraz opłaty administracyjne prywatnych funduszy emerytalnych itp.".

Artykuł  5

Pozostałe usługi gdzie indziej niesklasyfikowane

Treść klasy 12.7.0, "Pozostałe usługi gdzie indziej niesklasyfikowane (S)", w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 2214/96 dotyczącego częściowych zharmonizowanych wskaźników konsumpcyjnych otrzymuje brzmienie:

"12.7.0. Pozostałe usługi gdzie indziej niesklasyfikowane (S)

- opłaty za usługi prawne, biura pośrednictwa pracy itd.,

- opłaty za usługi pogrzebowe,

- opłaty za usługi pośredników nieruchomości, licytatorów, sprzedawców i innych pośredników,

- opłata za fotokopie i inne formy reprodukcji dokumentów,

- opłaty za wydanie aktów urodzenia, małżeństwa i zgonu oraz innych dokumentów administracyjnych,

- opłata za ogłoszenia w gazetach i reklamy,

- opłata za usługi grafologów, astrologów, prywatnych detektywów, pracowników ochrony, biur matrymonialnych oraz poradni małżeńskich, pisarzy, różnych opłat (za miejsca, toalety, szatnie) itd.

Włącznie z: Opłatami za usługi pośredników nieruchomości w związku z transakcjami najmu.

Z wyłączeniem: Zgodnie z konwencjami ESA 1995, wyklucza się składki i należności za członkostwo w stowarzyszeniach zawodowych, kościołach oraz klubach społecznych, kulturalnych, rekreacyjnych oraz sportowych (ESA 1995, ppkt 3.77.e) oraz prowizje wypłacane pośrednikom obrotu nieruchomościami w związku ze sprzedażą lub zakupem aktywów niefinansowych (»Środki trwałe brutto« według ESA 1995, ppkt 3 102, 3 105a), 3 111, 3 115).".

Artykuł  6

Podstawowe informacje

1.
Podstawowe informacje stanowią wszystkie ceny nabycia i wagi, jakie są potrzebne do wyliczenia wskaźników częściowych ZWCK zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
2.
Jednostki statystyczne, powołane przez Państwa Członkowskie do współpracy przy zbieraniu lub przekazywaniu podstawowych informacji są zobowiązane do podania rzetelnych i kompletnych informacji w wymaganym czasie oraz umożliwienia organizacjom i instytucjom odpowiedzialnym za tworzenie oficjalnych statystyk uzyskanie, na ich prośbę, informacji na poziomie szczegółowości koniecznym dla oceny zgodności z wymogami porównywalności oraz jakości wskaźników częściowych ZWCK.
Artykuł  7

Porównywalność

ZWCK stworzony zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia lub zgodnie z innymi procedurami, które nie prowadzą do stworzenia wskaźnika różniącego się systematycznie więcej niż o jedną dziesiątą jednego punktu procentowego średnio w czasie jednego roku w porównaniu z rokiem ubiegłym od wskaźnika określonego zgodnie z tymi procedurami, uważa się za porównywalny.

Artykuł  8

Kontrola jakości

Państwa Członkowskie przekazują Komisji (Eurostat) informacje dotyczące procedur stworzonych do traktowania opłat za usługi proporcjonalnych do wartości transakcji tam, gdzie te procedury różnią się od tych określonych w art. 3 niniejszego rozporządzenia, przed zastosowaniem takich procedur.

Artykuł  9

Wykonanie

Przepisy niniejszego rozporządzenia Państwa Członkowskie zastosują w grudniu 2001 r. i staną się skuteczne dla wskaźnika za styczeń 2002 r.

Artykuł  10

Wprowadzenie w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 września 2001 r.

W imieniu Komisji
Pedro SOLBES MIRA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 257 z 27.10.1995, str. 1.

(2) Dz.U. C 244 z 1.9.2001, str. 5.

(3) Dz.U. L 229 z 10.9.1996, str. 3.

(4) Dz.U. L 214 z 31.7.1998, str. 23.

(5) Dz.U. L 296 z 21.11.1996, str. 8.

(6) Dz.U. L 214 z 13.8.1999, str. 1.

(7) Dz.U. L 266 z 14.10.1999, str. 1.

(8) Dz.U. L 181 z 28.6.1989, str. 47.

(9) Dz.U. L 335 z 10.12.1998, str. 30.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.261.46

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1920/2001 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do minimalnych norm traktowania opłat za usługi proporcjonalnych do wartości transakcji w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2214/96
Data aktu: 28/09/2001
Data ogłoszenia: 29/09/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 19/10/2001