Rozporządzenie 1852/2001 ustanawiające szczegółowe zasady udostępniania opinii publicznej niektórych informacji oraz ochrony informacji przekazywanych na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 258/97

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1852/2001
z dnia 20 września 2001 r.
ustanawiające szczegółowe zasady udostępniania opinii publicznej niektórych informacji oraz ochrony informacji przekazywanych na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 258/97

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 1997 r. dotyczące nowej żywności i nowych składników żywności (1), w szczególności jego art. 4 ust. 5 i art. 10,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Doświadczenie wykazało potrzebę określenia szczegółowych zasad dotyczących ochrony informacji dostarczanych przez wnioskodawców w celu zapewnienia sprawnego dokonywania oceny wniosków na mocy rozporządzenia (WE) nr 258/97.

(2) Zasady te powinny zapewnić poufność informacji odnoszących się do procesu produkcji, w przypadku gdy ujawnienie takich informacji mogłoby w sposób nieproporcjonalny zaszkodzić pozycji wnioskodawcy w stosunku do konkurentów.

(3) W celu poprawienia przejrzystości działania procedur ustanowionych na mocy art. 4 rozporządzenia (WE) nr 258/97 niektóre informacje o produktach ocenianych na mocy niniejszego artykułu oraz o wynikach oceny powinny być podawane do publicznej wiadomości. Informacje takie powinny być udostępnione przez Komisję w internecie.

(4) Zasady te powinny być zgodne z nowymi ramami legislacyjnymi ustanowionymi w dyrektywie 2001/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 marca 2001 r. w sprawie zamierzonego uwalniania do środowiska organizmów zmodyfikowanych genetycznie i uchylającej dyrektywę Rady 90/220/EWG (2).

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Środków Spożywczych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Komisja, władze krajowe Państw Członkowskich i organy właściwe do oceny żywności określone w art. 4 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 258/97 nie ujawniają informacji określonych jako poufne na mocy z ust. 3, z wyjątkiem informacji, które muszą być podane do publicznej wiadomości, jeśli wymagają tego okoliczności w celu ochrony zdrowia ludzkiego.
2.
Wnioskodawca może wskazać, które z informacji przekazanych przez niego zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 258/97, odnoszących się do procesu produkcyjnego powinny być poufne, ponieważ ich ujawnienie mogłoby zaszkodzić jego pozycji rynkowej. W takich przypadkach konieczne jest przedstawienie uzasadnienia możliwego do sprawdzenia.
3.
Właściwe władze Państwa Członkowskiego, do którego wniosek został skierowany, ustalają po konsultacji z wnioskodawcą, które z informacji odnoszących się do procesu produkcyjnego pozostają poufne i zawiadamiają wnioskodawcę, organy właściwe do oceny żywności oraz Komisję o swojej decyzji.
4.
Komisja zapewnia, że Państwa Członkowskie są zawiadamiane o wszelkich decyzjach, które są jej przekazywane na mocy ust. 3.
Artykuł  2
1.
W przypadku gdy wstępna ocena wniosku jest przeprowadzana zgodnie z art. 4 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 258/97, Komisja podaje do publicznej wiadomości następujące informacje:

a) nazwa (nazwisko) i adres wnioskodawcy;

b) opis pozwalający na identyfikację żywności lub składników żywności;

c) zamierzone użycie żywności lub składników żywności;

d) streszczenie wniosku, z wyjątkiem tych jego części, które uznane zostały za poufne zgodnie z art. 1 ust. 3;

e) data otrzymania kompletnego wniosku.

2.
Wstępna ocena przeprowadzana przez Komisję jest podawana do publicznej wiadomości, z wyjątkiem wszelkich informacji określonych jako poufne na mocy art. 1 ust. 3, w następujący sposób:

a) jeżeli nie ma zastrzeżeń na mocy art. 6 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 258/97, sprawozdanie z oceny wstępnej jest podawane do publicznej wiadomości po upływie okresu 60 dni określonego w tym artykule i po czasie niezbędnym do zawiadomienia wnioskodawcy;

b) w przypadku gdy zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 258/97 wymagana jest decyzja zezwalająca, sprawozdanie z oceny wstępnej jest, o ile to możliwe, udostępniane opinii publicznej w tym samym czasie, kiedy przekazywana jest opinia Komitetu Naukowego ds. Żywności, lub, jeśli opinia taka nie jest wymagana, w tym samym czasie, kiedy decyzja jest publikowana w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 września 2001 r.
W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

_______

(1) Dz.U. L 43 z 14.2.1997, str. 1.

(2) Dz.U. L 106 z 17.4.2001, str. 1.

Zmiany w prawie

Renta wdowia nie dla... mężczyzn

Skoro do renty wdowiej ma być uprawniona osoba, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny i owdowiała nie wcześniej niż 5 lat przed jego osiągnięciem, to ustawodawca musi ujednolić ten wiek dla kobiet i mężczyzn. W przeciwnym razie ci ostatni nie będą mieli prawa do renty wdowiej – alarmują prawnicy. Ale to nie jedyny mankament uchwalonego naprędce prawa. Okazuje się, że nie każdy pobierający rentę rodzinną otrzyma rentę wdowią.

Grażyna J. Leśniak 31.07.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort rozporządzeniem, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 30.07.2024
Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.253.17

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1852/2001 ustanawiające szczegółowe zasady udostępniania opinii publicznej niektórych informacji oraz ochrony informacji przekazywanych na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 258/97
Data aktu: 20/09/2001
Data ogłoszenia: 21/09/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 11/10/2001