Decyzja 2001/688/WE ustalająca ekologiczne kryteria przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego środkom ulepszania gleby i podłożom uprawowym

DECYZJA KOMISJI
z dnia 28 sierpnia 2001 r.
ustalająca ekologiczne kryteria przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego środkom ulepszania gleby i podłożom uprawowym

(notyfikowana jako dokument nr C(2001) 2597)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2001/688/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 12 września 2001 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1980/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 r. w sprawie zrewidowanego programu przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego(1), w szczególności jego art. 3, 4 i 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 3 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że oznakowanie ekologiczne można przyznawać produktom posiadającym takie cechy charakterystyczne, dzięki którym produkty te mogą przyczyniać się w znacznym stopniu do poprawy w zakresie kluczowych aspektów środowiskowych.

(2) Artykuł 4 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że szczególne kryteria dla oznakowania ekologicznego są ustalane według grup produktów.

(3) Artykuł 4 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że przegląd kryteriów dotyczących oznakowania ekologicznego oraz ocena i weryfikacja wymagań dotyczących tych kryteriów zostaną przeprowadzone w wymaganym terminie, przed końcem okresu obowiązywania kryteriów określonych dla każdej grupy produktów oraz dadzą w wyniku propozycję ich przedłużenia, wycofania lub zmiany.

(4) Decyzją 98/488/WE(2) Komisja ustaliła ekologiczne kryteria przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego środkom ulepszania gleby, które, zgodnie z art. 3 tej decyzji, zmienionej decyzją 2001/157/WE(3), wygasają dnia 30 września 2002 r.

(5) Właściwe jest dokonanie przeglądu definicji grupy produktów oraz ekologicznych kryteriów ustalonych decyzją 98/488/WE w celu odzwierciedlenia rozwoju rynku.

(6) Właściwe jest przyjęcie nowej decyzji Komisji, ustalającej dla tej grupy produktów specjalne kryteria ekologiczne, które będą obowiązywać przez okres pięciu lat.

(7) Właściwe jest, aby przez ograniczony okres, nie dłuższy niż 12 miesięcy, zarówno nowe kryteria ustalone niniejszą decyzją, jak i kryteria uprzednio ustalone decyzją 98/488/WE obowiązywały jednocześnie, aby dać wystarczająco dużo czasu spółkom, którym przyznano oznakowania ekologiczne dla ich produktów przed przyjęciem niniejszej nowej decyzji w celu dostosowania takich produktów do nowych kryteriów.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji zostały opracowane i przyjęte na podstawie procedur ustalania kryteriów dotyczących oznakowania ekologicznego, ustanowionych w art. 6 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu powołanego na podstawie art. 17 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Grupa produktów "środki ulepszania gleby i podłoża uprawowe" (zwana dalej "grupą produktów") zawiera:

– środki ulepszania gleby: materiały dodawane do gleby in situ głównie w celu zachowania lub poprawienia jej właściwości fizycznych oraz materiały, które mogą poprawić jej chemiczne i/lub biologiczne właściwości lub działanie,

– podłoża uprawowe: materiał niebędący glebą in situ, w którym uprawiane są rośliny.

Artykuł  2

Działania w dziedzinie środowiska grupy produktów, określonej w art. 1 oceniane są przez odniesienie do określonych kryteriów ekologicznych wymienionych w Załączniku.

Artykuł  3 1

Kryteria ekologiczne dla grupy produktów środki ulepszania gleby i podłoża uprawowe oraz wymogi oceny i weryfikacji dotyczące tych kryteriów, są ważne do dnia 28 sierpnia 2007 r.

Artykuł  4

Do celów administracyjnych przypisuje się tej grupie produktów kod "003".

Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 sierpnia 2001 r.

W imieniu Komisji
Margot WALLSTRÖM
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 237 z 21.9.2000, str. 1.

(2) Dz.U. L 219 z 7.8.1998, str. 39.

(3) Dz.U. L 57 z 27.2.2001, str. 51.

ZAŁĄCZNIK

RAMY

W celu zakwalifikowania do uzyskania oznakowania ekologicznego środek ulepszania gleby lub podłoża uprawowe (zwane dalej "produktem" lub "produktami") muszą spełniać wymogi grupy produktów określone w art. 1 oraz kryteria niniejszego Załącznika wraz z badaniami przeprowadzanymi podczas stosowania, jak wskazano w kryteriach.

Badania zostaną przeprowadzane w stosownych przypadkach, zgodnie z metodami badań opracowanymi przez Komitet Techniczny CEN 223 "Środki ulepszania gleby i podłoża uprawowe".

Próbki są pobierane zgodnie z metodologią określoną przez CEN/TC 223 (WG 3), jak określono i zatwierdzono przez CEN w EN 12579 "Środki ulepszania gleby i podłoża uprawowe - pobieranie próbek". Gdy wymagane jest badanie lub pobieranie próbek nieobjęte tymi metodami i technikami pobierania próbek, właściwy organ lub organy oceniające stosowanie (zwane dalej "właściwym organem") wskazują, jakie metody badania i/lub pobierania próbek uznane są za dopuszczalne.

Gdzie właściwe, można zastosować inne metody, jeśli ich równoważność jest zatwierdzona przez właściwy organ. Gdy nie wymienia się żadnych badań lub wymienia się je do stosowania dla weryfikacji lub monitorowania, właściwe organy powinny polegać, jako na odpowiednich, na deklaracjach i dokumentacji dostarczonej przez wnioskodawcę i/lub niezależnych weryfikacjach.

Właściwym organom zaleca się uwzględnienie wprowadzenia uznanych systemów zarządzania środowiskiem, takich jak EMAS lub ISO 14001, przy ocenie wniosków oraz monitorowaniu zgodności z kryteriami niniejszego Załącznika. (Uwaga: nie jest wymagane wprowadzanie takich systemów zarządzania).

Poniższe kryteria mają na celu promowanie w szczególności:

– użycia i/lub ponownego użycia substancji organicznej pochodzącej ze zbierania i/lub przetwarzania materiałów odpadowych i tym samym przyczyniającego się do minimalizowania odpadów stałych w miejscach ich ostatecznego unieszkodliwiania (np. na składowiskach),

– ograniczenia szkód wyrządzonych w środowisku lub ryzyka związanego z obecnością metali ciężkich i innych substancji niebezpiecznych w środkach ulepszania gleby lub podłożach uprawowych.

Kryteria ustalane są na poziomach promujących etykietowanie środków ulepszania gleby i podłoży uprawowych, mających mniejszy wpływ na środowisko naturalne w całym cyklu życia produktu.

KRYTERIA EKOLOGICZNE

1. Składniki organiczne

a) Produkt może otrzymać oznakowanie ekologiczne, jeśli zawartość w nim substancji organicznej pochodzi z przetwarzania i/lub ponownego użycia materiałów odpadowych (jak określono w dyrektywie Rady 75/442/EWG z dnia 15 lipca 1975 r. w sprawie odpadów(1), zmienionej dyrektywą 91/156/EWG z dnia 18 marca 1991 r. zmieniającą dyrektywę 75/442/EWG w sprawie odpadów(2), oraz w załączniku I do wymienionej dyrektywy). Uwaga: określenie "organiczny" odnosi się w ogólnym sensie do materiałów utworzonych z lub przez żywe organizmy.

b) Produkty nie mogą zawierać osadów ściekowych.

Wnioskodawca przedkłada właściwemu organowi szczegółowy skład produktu oraz oświadczenie o zgodności z każdym z powyższych wymagań.

2. Ograniczenia zawartości substancji niebezpiecznych

a) W ostatecznym produkcie zawartość następujących pierwiastków nie może przekraczać wartości podanych poniżej, mierzonych w suchej masie:

Pierwiastek mg/kg (suchej masy)
Zn 300
Cu 100
Ni 50
Cd 1
Pb 100
Hg 1
Cr 100
Mo(*) 2
Se(*) 1,5
As(*) 10
F(*) 200
(*) Dane dotyczące występowania tych pierwiastków potrzebne są tylko dla

produktów zawierających materiały z procesów przemysłowych.

Wnioskodawca przedkłada właściwemu organowi odpowiednie sprawozdania z prób oraz oświadczenie o zgodności z tym wymogiem.

b) Produkty nie mogą zawierać kory poddanej działaniu pestycydów.

Wnioskodawca przedkłada właściwemu organowi oświadczenie o zgodności z powyższym wymaganiem.

3. Zanieczyszczenia fizyczne

W ostatecznym produkcie (przy rozmiarze sita > 2 mm) zawartość szkła, metalu i tworzyw sztucznych nie może przekraczać 0,5 % suchej masy.

Wnioskodawca przedkłada właściwemu organowi odpowiednie sprawozdanie oraz oświadczenie o zgodności z powyższym wymaganiem.

4. Zawartość składników odżywczych

a) Stężenie azotu w produkcie nie może przekraczać 2 % całkowitego N (w suchej masie) oraz zawartość nieorganicznego N nie może przekraczać 20 % całkowitego N (lub organiczny N ≥ 80 %).

b) Przy stosowaniu zgodnie z dawkami zalecanymi w informacji załączonej do produktu produkt nie może przekraczać następujących maksymalnych zawartości składników odżywczych:

– 17 g/m2 całkowitego azotu

– 10 g/m2 P2O5

– 20 g/m2 K2O

Uwaga: Powyższe wymaganie nie ma zastosowania do produktów, w których mniej niż 10 % (w/w) zawartości odżywczej dostępne jest dla rozwoju roślin w pierwszym sezonie stosowania. Takie produkty (na przykład wiele ściółek) określane są jako mające stosunek C:N większy niż 30:1.

Wnioskodawca przedkłada właściwemu organowi odpowiednie sprawozdania z badań i dokumentację oraz oświadczenie o zgodności z powyższymi wymaganiami.

5. Działanie produktu

a) Produkty powinny być dostarczane w stanie stałym i zawierać nie mniej niż 25 % suchej masy wagowo oraz nie mniej niż 20 % substancji organicznej według ciężaru substancji suchej (mierzonej przez stratę w prażeniu).

b) Produkty nie mogą poważnie naruszać wschodzenia ani wzrostu roślin.

c) Produkty nie mogą wytwarzać nieprzyjemnych zapachów po zastosowaniu w glebie.

Wnioskodawca przedkłada właściwemu organowi oświadczenie o zgodności z powyższymi wymaganiami wraz z odpowiednimi sprawozdaniami z badań oraz dokumentacją.

6. Zdrowie i bezpieczeństwo

Produkty nie mogą przekraczać następujących maksymalnych poziomów pierwotnych czynników chorobotwórczych:

- salmonella: nieobecność w 50 g

- E. coli: < 1.000 MPN/g (MPN: liczba najbardziej prawdopodobna).

Wnioskodawca przedkłada właściwemu organowi odpowiednie sprawozdania z badań oraz oświadczenie o zgodności z powyższymi wymaganiami.

7. Zdatne do przeżycia nasiona/rozmnóżki

W ostatecznym produkcie zawartość nasion chwastów i wegetatywnych reprodukcyjnych części agresywnych chwastów nie może przekraczać dwóch jednostek na litr.

Wnioskodawca przedkłada właściwemu organowi oświadczenie o zgodności z powyższymi wymaganiami wraz z odpowiednimi sprawozdaniami z badań i/lub dokumentacją.

8. Dodatkowe kryteria stosowane specjalnie do podłoży uprawowych

a) Organiczna część produktu powinna składać się wyłącznie ze środków ulepszania gleby, spełniających wymagania określone w niniejszej decyzji. Mineralne składniki, takie jak piasek, glina itp., mogą być dodane w celu poprawienia ogólnych właściwości fizycznych i chemicznych.

b) Produkty nie mogą zawierać torfu ani produktów będących pochodnymi torfu.

c) Przewodność elektryczna produktów nie może przekraczać 1,5 dS/m.

9. Informacje załączane do produktu

Do produktu należy załączyć następujące informacje (zarówno do produktów w opakowaniach, jak i sprzedawanych luzem), zarówno napisane na opakowaniu, jak i w towarzyszących zestawieniach:

Informacje ogólne:

a) nazwa (nazwisko) i adres organu odpowiedzialnego za wprowadzenie do obrotu;

b) napis określający rodzaj produktu, zawierający brzmienie "ŚRODEK ULEPSZANIA GLEBY" lub "PODŁOŻA UPRAWOWE";

c) kod identyfikujący partię produktu;

d) ilość środka ulepszania gleby (wagowo) lub podłoża uprawowego (objętościowo);

e) główne materiały wsadowe (przekraczające 5 % objętościowo), z których wyprodukowano produkt, z rozróżnieniem źródła pochodzenia na stałe odpady komunalne, odpady rolnicze lub leśne, odpady przemysłowe i handlowe z określeniem sektora (np. przetwórstwo spożywcze, papieru itp.);

f) zalecane warunki składowania i zalecany termin przydatności do użycia;

g) wytyczne dla bezpieczeństwa przenoszenia i stosowania.

Informacje dotyczące stosowania produktu:

h) opis celu, do jakiego produkt jest przeznaczony, oraz wszelkie ograniczenia stosowania;

i) oświadczenie o przydatności produktu dla poszczególnych grup roślin (np. calcifuge lub calcicole);

j) oświadczenie o stabilności substancji organicznej (trwała lub bardzo trwała) według norm krajowych i międzynarodowych;

k) oświadczenie o zalecanych metodach użytkowania.

Tylko dla środków ulepszania gleby:

l) zalecana dawka stosowania wyrażona w kilogramach lub litrach produktu na jednostkę powierzchni (m2 lub hektar) rocznie. Zalecana dawka stosowania powinna uwzględniać zawartość i dostępność składników odżywczych w środku ulepszania gleby w celu nieprzekraczania maksymalnych dawek składników odżywczych na m2. Zalecana dawka stosowania może także proponować większe dawki składników odżywczych, jeśli ich stosowanie nie jest przewidziane do powtarzania co roku, np. w uprawach gruntowych, oraz pod warunkiem że średnioroczne dawki zgodne są z maksymalnymi dawkami dla każdego składnika odżywczego;

m) dostępność N, P2O5 oraz K2O w pierwszym sezonie stosowania.

Informacje szczegółowe:

Parametry dla środków ulepszania gleby Metody badań
Określenie ilości EN 12580
Zawartość substancji organicznych i popiołu EN 13039
Stosunek węgla do azotu (C:N) C/N(*)
Zawartość wilgoci/suchej masy EN 13040
pH (wyrażony jako zakres) EN 13037
Całkowity N prEN 13654/1-2
Zawartość P (jako P2O5) oraz K (jako K2O) prEN 13650
Badanie trwałości/dojrzałości (badanie przeprowadzone do określenia z wynikami) nd.
(*) Węgiel = substancja organiczna (EN 13039) × 0,58
całkowity N: prEN 13654/1-2

nd. = metoda CEN niedostępna.

Parametry dla podłoży uprawowych Metody badań
Określenie ilości EN 12580
Zawartość substancji organicznych i popiołu EN 13039
Stosunek węgla do azotu (C:N) C/N(*)
Zawartość wilgoci/suchej masy EN 13040
pH (wyrażony jako zakres) EN 13037
Przewodność elektryczna EN 13038
Rozpuszczalne/dostępne dla roślin składniki odżywcze (azotan, amon, fosforan, potas) EN 13652
Badanie trwałości/dojrzałości (badanie przeprowadzone do określenia z wynikami) nd.
Gęstość nasypowa, objętość powietrza, objętość wody EN 13041
(*) Węgiel = substancja organiczna (EN 13039) × 0,58
całkowity N: prEN 13654/1-2
nd. = metoda CEN niedostępna.

Wnioskodawca przedkłada właściwemu organowi oświadczenie o zgodności z powyższymi wymaganiami wraz z odpowiednimi sprawozdaniami z badań oraz dokumentacją, łącznie z przykładem opakowania i/lub towarzyszącego zestawienia.

10. Informacje widniejące na oznakowaniach ekologicznych

Pole 2 oznakowań ekologicznych zawiera tekst:

– przyczynia się do ograniczenia zanieczyszczenie gleby i wody,

– promuje stosowanie odpadów organicznych,

– przyczynia się do poprawy żyzności gleby (Uwaga: to sformułowanie przeznaczone jest wyłącznie dla środków ulepszania gleby, a nie dla podłoży uprawowych.)

______

(1) Dz.U. L 194 z 25.7.1975, str. 39.

(2) Dz.U. L 78 z 26.3.1991, str. 32.

1 Art. 3 zmieniony przez art. 3 decyzji nr 2005/384/WE z dnia 12 maja 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.127.20) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.242.17

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2001/688/WE ustalająca ekologiczne kryteria przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego środkom ulepszania gleby i podłożom uprawowym
Data aktu: 28/08/2001
Data ogłoszenia: 12/09/2001
Data wejścia w życie: 12/09/2001, 01/05/2004