(notyfikowana jako dokument nr C(2001) 1656)(2001/531/WE, Euratom)
(Dz.U.UE L z dnia 14 lipca 2001 r.)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Komisji potrzebny jest niezależny organ o wysokim poziomie kwalifikacji w celu podniesienia efektywności europejskiej polityki badań i rozwoju technologicznego (RTD).
(2) Organ doradczy powinien zostać utworzony przez wybitne jednostki ze środowiska nauki, przemysłu i sektora usług, w celu zbadania zagadnień związanych z ogólną polityką badań.
(3) W konkluzjach Prezydencji Rady Europejskiej ze spotkania w Lizbonie (marzec 2000 r.) stwierdza się, że Unia powinna podjąć działania w kierunku osiągnięcia celów wymienionych w komunikacie Komisji pt. "W kierunku europejskiego obszaru badawczego".
(4) Rada potwierdziła dnia 16 listopada 2000 r. znaczenie ustanowienia przez Komisję takiego niezależnego organu doradczego.
(5) Wiedza naukowa i doradztwo mają coraz większe znaczenie dla nakreślania kierunków i wdrażania polityki Unii Europejskiej.
(6) Komisja prowadzi szerokie konsultacje z naukowcami i zainteresowanymi środowiskami przemysłowymi na temat optymalnej postaci takiego organu.
(7) Należy dostosować system doradztwa do wymagań polityki w obszarze nauki i technologii, w szczególności rozwoju europejskiego obszaru badawczego, z pełnym uwzględnieniem kompetencji specjalistycznych struktur doradczych Wspólnoty, zajmujących się szczególnie oceną ryzyka.
(8) Komisja popiera odpowiednią reprezentację kobiet w komitetach doradczych i stawia za cel osiągnięcie 40 % uczestnictwa kobiet w działalności RTD,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 27 czerwca 2001 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Philippe BUSQUIN |
|
Członek Komisji |