Dyrektywa 2001/49/WE zmieniająca załącznik I do dyrektywy Rady 91/414/EWG dotyczącej wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, w celu włączenia DPX KE 459 (flupyrsulfuron metylowy) jako substancji czynnej

DYREKTYWA KOMISJI 2001/49/WE
z dnia 28 czerwca 2001 r.
zmieniająca załącznik I do dyrektywy Rady 91/414/EWG dotyczącej wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, w celu włączenia DPX KE 459 (flupyrsulfuron metylowy) jako substancji czynnej

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/414/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. dotyczącą wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin(1), ostatnio zmienioną dyrektywą Komisji 2001/236/WE(2), w szczególności jej art. 6 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 6 ust. 2 dyrektywy 91/414/EWG (zwanej dalej "dyrektywą") Francja otrzymała wniosek w dniu 26 października 1995 r. od Du Pont de Nemours SAS, ("wnioskodawca") o włączenie substancji czynnej DPX KE 459 (flupyrsulfuron metylowy) do załącznika I do dyrektywy.

(2) Zgodnie z przepisami art. 6 ust. 3 dyrektywy Komisja potwierdziła w swojej decyzji 97/164/WE(3), iż dokumentacja przedłożona dla flupyrsulfuronu metylowego może być uznana za zasadniczo spełniającą wymogi dotyczące danych i informacji z załącznika II oraz w odniesieniu do środka ochrony roślin zawierającego tę substancję czynną z załącznika III do dyrektywy.

(3) Wpływ flupyrsulfuronu metylowego na zdrowie ludzi i zwierząt oraz środowisko został poddany ocenie przez Francję, działającej jako wyznaczone Państwo Członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy zgodnie z art. 6 ust. 2 i 4 dyrektywy, w odniesieniu do zastosowań proponowanych przez wnioskodawcę Francja przedłożyła Komisji swój projekt sprawozdania z oceny dotyczący tej substancji w dniu 2 grudnia 1997 r.

(4) Dokumentacja oraz informacje pochodzące z przeglądu flupyrsulfuronu metylowego zostały również przedłożone Komitetowi Naukowemu ds. Roślin w dniu 15 lipca 1999 r. w celu wydania opinii. Komitet przedstawił swoja opinię w dniu 20 listopada 2000 r.(4).

(5) W świetle tych badań okazało się, że można oczekiwać, iż środki ochrony roślin zawierające flupyrsulfuron metylowy zasadniczo spełniają wymogi ustanowione w art. 5 ust. 1 i 3 dyrektywy, w szczególności w odniesieniu do zastosowań, które zostały zbadane przez Komisję i wyszczególnione w jej sprawozdaniu kontrolnym. Dlatego właściwe jest włączenie jej do załącznika I do dyrektywy w celu zapewnienia możliwości udzielania zezwolenia w odniesieniu do środków ochrony roślin zawierających ją, we wszystkich Państwach Członkowskich, zgodnie z dyrektywą.

(6) Po włączeniu niezbędny jest rozsądny okres, który pozwoliłby Państwom Członkowskim na wprowadzenie w życie przepisów niniejszej dyrektywy oraz w szczególności na poddanie przeglądowi tymczasowych udzielonych zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające flupyrsulfuron metylowy, które powinny być zastąpione zezwoleniami udzielonymi na mocy art. 4 dyrektywy 91/414/EWG. Dłuższy okres może być również wymagany dla środków ochrony roślin zawierających flupyrsulfuron metylowy oraz inne substancje czynne włączone do załącznika I.

(7) Sprawozdanie kontrolne jest niezbędne Państwom Członkowskim do prawidłowego wprowadzenia w życie kilku sekcji jednolitych zasad, ustanowionych w załączniku VI do dyrektywy, które odnoszą się oceny danych przedłożonych do celów włączenia substancji czynnej do załącznika I do dyrektywy. Dlatego właściwe jest zapewnienie dostępu do ukończonego sprawozdania kontrolnego (z wyjątkiem informacji poufnych w rozumieniu art. 14 dyrektywy) lub udostępnianie go przez Państwa Członkowskie do konsultacji z wszystkimi zainteresowanymi stronami.

(8) Jeśli to sprawozdanie kontrolne zostanie zaktualizowane w celu uwzględnienia rozwoju naukowo-technicznego, warunki włączenia flupyrsulfuronu metylowego do załącznika I do dyrektywy powinny także zostać zmienione zgodnie z procedurą określoną w dyrektywie.

(9) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin, przedstawioną w dniu 27 kwietnia 2001 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W tabeli w załączniku I do dyrektywy 91/414/EWG wprowadza się zmiany w celu włączenia pozycji w odniesieniu do DPX KE 459 (flupyrsulfuron metylowy) ustanowionej w niniejszym Załączniku.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do dnia 31 grudnia 2001 r. i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

Artykuł  3

Jednakże w odniesieniu do przeglądu udzielonych tymczasowych zezwoleń w świetle sprawozdania kontrolnego i przy zastosowaniu jednolitych zasad przewidzianych w załączniku VI do dyrektywy 91/414/EWG tymczasowe zezwolenia zostaną cofnięte i, gdzie właściwe, zastąpione pełnymi zezwoleniami przed dniem 30 listopada 2002 r. Jednakże dla środka ochrony roślin zawierającego DPX KE 459 (flupyrsulfuron metylowy) razem z inną substancją czynną niebędącą jeszcze w załączniku I okres, określony wyżej, jest wydłużony do czasu, kiedy dłuższy termin wprowadzenia w życie zostanie przewidziany na mocy przepisów ustanowionych w dyrektywie zmieniającej załącznik I do dyrektywy 91/414/EWG w celu włączenia innej substancji do Załącznika.

Artykuł  4

Państwa Członkowskie udostępniają sprawozdanie kontrolne dotyczące DPX KE 459 (flupyrsulfuron metylowy) (z wyjątkiem informacji poufnych w rozumieniu art. 14 dyrektywy) do konsultacji przez wszystkie zainteresowane strony albo udostępniają go na specjalne żądanie.

Artykuł  5

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2001 r.

Artykuł  6

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 lipca 2001 r.
W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 230 z 19.8.1991, str. 1.

(2) Dz.U. L 113 z 24.4.2001, str. 5.

(3) Dz.U. L 64 z 5.3.1997, str. 17.

(4) Opinia Komitetu Naukowego ds. Roślin dotycząca oceny flupyrsulfuronu metylowego w kontekście dyrektywy 91/414/EWG dotyczącej wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. SCP/ FLUPYR/002, final z dnia 11 grudnia 2000 r.

ZAŁĄCZNIK 

POZYCJA, KTÓRA MA BYĆ DODANA W TABELI W ZAŁĄCZNIKU I DO DYREKTYWY 91/414/EWG

Nr Nazwa zwyczajowa, numery identyfikacyjne Nazwa IUPAC Czystość(1) Data wejścia w życie Data wygaśnięcia włączenia Przepisy szczególne
"DPX KE 459 (flupyrsulfuron metylowy) nr CAS 144740-54-5 nr CIPAC 577 Sól monosodu 2-(4,6-dimetoksypirymidyn-2-ylokarbamoilosulfamoilo)-6-triflurometylonikotynianu 903 g/kg 1 lipca 2001 30 czerwca 2011 Zezwala się na stosowanie wyłącznie jako herbicyd.

Podczas podejmowania decyzji według jednolitych zasad Państwa Członkowskie muszą zwrócić szczególną uwagę na ochronę wód gruntowych.

Data ukończenia sprawozdania kontrolnego wyznaczona przez Stały Komitet ds. Ochrony Roślin: dnia 27 kwietnia 2001 r.

(1) Dalsze dane szczegółowe dotyczące identyfikacji i specyfikacji substancji czynnych są zamieszczone w

sprawozdaniu kontrolnym odnoszącym się do DPX KE 459 (flupyrsulfuron metylowy) (5050/VI/97)."

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.176.61

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2001/49/WE zmieniająca załącznik I do dyrektywy Rady 91/414/EWG dotyczącej wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, w celu włączenia DPX KE 459 (flupyrsulfuron metylowy) jako substancji czynnej
Data aktu: 28/06/2001
Data ogłoszenia: 29/06/2001
Data wejścia w życie: 01/07/2001, 01/05/2004