Decyzja 2001/295/WE w sprawie ustanowienia środków podejmowanych przed zniesieniem ograniczeń stosowanych zgodnie z art. 9 dyrektywy Rady 85/511/EWG

DECYZJA KOMISJI
z dnia 10 kwietnia 2001 r.
w sprawie ustanowienia środków podejmowanych przed zniesieniem ograniczeń stosowanych zgodnie z art. 9 dyrektywy Rady 85/511/EWG

(notyfikowana jako dokument nr C(2001) 1094)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2001/295/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 11 kwietnia 2001 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotycząca kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 92/118/EWG(2), w szczególności jej art. 10,

uwzględniając dyrektywę Rady 89/662/EWG z dnia 11 grudnia 1989 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych w handlu wewnątrzwspólnotowym w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego(3), ostatnio zmienioną dyrektywą 92/118/EWG, w szczególności jej art. 9,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa Rady 85/511/EWG z dnia 18 listopada 1985 r.(4), ostatnio zmieniona Aktem Przystąpienia Austrii, Finlandii i Szwecji, wprowadziła wspólnotowe środki zwalczania pryszczycy.

(2) Ustanowienie, zgodnie z art. 9 tej dyrektywy, strefy ochronnej i strefy dozoru wokół potwierdzonego ogniska choroby jest niezbędnym elementem jej zwalczania, jednakże dyrektywa nie przewiduje środków, które należy podjąć przed zniesieniem ograniczeń zastosowanych w tych strefach.

(3) Po otrzymaniu sprawozdań dotyczących ognisk pryszczycy w Zjednoczonym Królestwie, we Francji, w Niderlandach i Irlandii w celu wzmocnienia środków podjętych przez Państwa Członkowskie Komisja w ramach dyrektywy 85/511/EWG przyjęła decyzje 2001/172/WE(5), 2001/208/WE(6), 2001/223/WE(7) i 2001/234/WE(8) dotyczące niektórych środków ochronnych w odniesieniu do pryszczycy w poszczególnych Państwach Członkowskich.

(4) Obecna epidemia objęła dużą liczbę zwierząt z gatunków podatnych, u których objawy kliniczne były bardzo łagodne, i dlatego brak występowania choroby musi być udowodniony właściwymi testami laboratoryjnymi.

(5) Wydaje się stosowne, aby ustanowić minimalne wymagania w stosunku do środków podejmowanych przed zniesieniem ograniczeń stosowanych w strefach ochronnych i strefach dozoru.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji nie mają zastosowania do Wielkiej Brytanii z powodu sytuacji epidemiologicznej, która jest odmienna i nieporównywalna z innymi częściami Wspólnoty.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Irlandia Północna i Państwa Członkowskie oprócz Zjednoczonego Królestwa zapewniają podjęcie następujących środków w strefach ustanowionych zgodnie z dyrektywą 85/511/EWG przed zniesieniem ograniczeń przewidzianych w art. 9 tej dyrektywy:

1. Środki zastosowane w strefie ochronnej zostają utrzymane do czasu spełnienia następujących wymagań:

a) co najmniej 15 dni upłynęło od czasu wyeliminowania wszystkich zwierząt z gatunków podatnych z gospodarstwa określonego w art. 5 dyrektywy 85/511/EWG i od ukończeniu wstępnego oczyszczenia i dezynfekcji, przeprowadzanych zgodnie z art. 10 tej dyrektywy, oraz

b) przeprowadzone badania wykazały wyniki ujemne we wszystkich gospodarstwach położonych w obrębie strefy, w której trzymane są zwierzęta z gatunków podatnych.

Badanie przeprowadzane jest zgodnie z przepisami pkt 1 Załącznika i obejmuje środki przewidziane w ppkt 2.2 Załącznika, jeżeli wymaga tego sytuacja epidemiologiczna, w szczególności w stosunku do małych przeżuwaczy zarażonych pryszczycą oraz na podstawie przepisów ppkt 2.1 i 2.4 Załącznika.

2. Środki zastosowane w strefie dozoru zostają utrzymane do czasu spełnienia następujących wymagań:

a) co najmniej 30 dni upłynęło od czasu wyeliminowania wszystkich zwierząt z gatunków podatnych z gospodarstwa określonego w art. 5 dyrektywy 85/511/EWG i od ukończeniu wstępnego oczyszczenia i dezynfekcji, przeprowadzanych zgodnie z art. 10 tej dyrektywy, oraz

b) wymagania ustanowione w ust. 1 lit. b) zostały spełnione w poszczególnych strefach,

c) przeprowadzone badania wykazały wyniki ujemne we wszystkich gospodarstwach położonych w obrębie strefy, w których trzymane są zwierzęta z gatunków podatnych. Badanie przeprowadzane jest zgodnie z przepisami pkt 1 Załącznika i obejmuje środki przewidziane w ppkt 2.3 Załącznika, jeżeli wymaga tego sytuacja epidemiologiczna, w szczególności w stosunku do małych przeżuwaczy zarażonych pryszczycą oraz na podstawie przepisów ppkt 2.1 i 2.4 Załącznika.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 kwietnia 2001 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 29.

(2) Dz.U. L 62 z 15.3.1993, str. 49.

(3) Dz.U. L 395 z 30.12.1989, str. 13.

(4) Dz.U. L 315 z 26.11.1985, str. 11.

(5) Dz.U. L 62 z 2.3.2001, str. 22.

(6) Dz.U. L 73 z 15.3.2001, str. 38.

(7) Dz.U. L 82 z 22.3.2001, str. 29.

(8) Dz.U. L 84 z 23.3.2001, str. 62.

ZAŁĄCZNIK 

1. BADANIA KLINICZNE

1.1. Gospodarstwa powinny poddać badaniom klinicznym wszystkie zwierzęta z gatunków podatnych w celu zbadania oznak lub symptomów pryszczycy.

1.2. Należy zwracać szczególną uwagę na zwierzęta, które z dużym prawdopodobieństwem mogły być narażone na zarażenie wirusem pryszczycy, szczególnie podczas transportu z gospodarstw wysokiego ryzyka lub przez bliski kontakt z osobami lub sprzętem, które miały styczność z gospodarstwami wysokiego ryzyka.

1.3. Badania kliniczne powinny także uwzględniać przenoszenie pryszczycy i sposób, w jaki trzymane są zwierzęta z gatunków podatnych.

1.4. Odpowiednie rejestry przechowywane w gospodarstwach powinny zostać szczegółowo zbadane ze szczególnym uwzględnieniem danych o zachorowalności, śmiertelności i poronieniach, obserwacjach klinicznych, zmianach w produktywności i spożyciu paszy, zakupie i sprzedaży zwierząt, przebywaniu w gospodarstwach osób prawdopodobnie zarażonych i innych informacji ważnych w wywiadzie medycznym.

2. PROCEDURY POBIERANIA PRÓBEK

2.1. Pobieranie próbek serologicznych jest przeprowadzane zgodnie z zaleceniami zespołu epidemiologicznego ustanowionego w ramach planów gotowości i uzupełnia bez uszczerbku dla wymagań ppkt 2.2 i 2.3 przepisy dotyczące dowodów na brak występowania wcześniejszego zakażenia.

Środki mające zastosowanie do gospodarstw, w których trzymane są owce i kozy, mogą w takim samym stopniu być stosowane w stosunku do gospodarstw, w których trzymane są inne zwierzęta podatne, z uwzględnieniem zaleceń zespołu epidemiologicznego.

2.2. Wszystkie gospodarstwa w granicach strefy, w której owce i kozy nie przebywały w bezpośredniej i bliskiej styczności z bydłem w okresie co najmniej 21 dni przed pobraniem próbek, zostają objęte badaniami zgodnie z Protokołem pobierania próbek właściwym do wykrycia co najmniej 5 % występowania choroby, z co najmniej 95 %

pewnością.

2.3. Wszystkie gospodarstwa w granicach strefy, w której podejrzewa się obecność pryszczycy, przy równoczesnym braku objawów klinicznych, szczególnie w przypadku owiec i kóz, zostają poddane badaniu. Do celów tego badania stosuje się odpowiedni model wieloetapowego pobierania próbek, zapewniający, że próbki są pobierane:

2.3.1. w gospodarstwach we wszystkich jednostkach administracyjnych mieszczących się w granicach strefy, w której owce i kozy nie zostały narażone na bezpośrednią i bliską styczność z bydłem w okresie co najmniej 30 dni przed pobraniem próbek, i

2.3.2. w jak najbardziej licznej grupie gospodarstw określonych w ppkt 2.3.1, niezbędnej do wykrycia z 95 % pewnością przynajmniej jednego zakażonego gospodarstwa, w przypadku gdy występowanie choroby wynosi 2 % i jest w równym stopniu przenoszone w obrębie strefy (maksymalnie 150 gospodarstw), oraz

2.3.3. od takiej liczby owiec i kóz na gospodarstwo, jaka jest niezbędna do wykrycia co najmniej 5 % występowania choroby w stadzie z co najmniej 95 % pewnością, lecz z liczby nie większej niż 60 próbek na gospodarstwo i od wszystkich owiec i kóz, jeżeli ich liczba w stadzie nie przekracza 15 sztuk.

2.4. Działania rozpoczną się co najmniej 21 dni po wyeliminowaniu podatnych zwierząt z zakażonych gospodarstw i po przeprowadzeniu wstępnego oczyszczania i dezynfekcji.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024