(notyfikowana jako dokument nr C(2000) 938)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2000/299/WE)
(Dz.U.UE L z dnia 19 kwietnia 2000 r.)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę 1999/5/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 marca 1999 r. w sprawie urządzeń radiowych i końcowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz wzajemnego uznawania ich zgodności(1), w szczególności jej art. 4 ust. 1,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Państwa Członkowskie powiadamiają o uregulowanych prawnie interfejsach, aby można było ustalić ich równoważność.
(2) Wiadomo już, że niektóre interfejsy urządzeń radiowych są równoważne z punktu widzenia regulacji prawnych, należy tymczasowo ustanowić równoważność między takimi interfejsami do czasu powiadomienia o uregulowanych interfejsach.
(3) Biegli z Państw Członkowskich specjalizujący się w danym sektorze zbadali klasyfikację przepisów dotyczących interfejsów. Z badań tych wywnioskowano, że szeroka klasyfikacja i znakowanie nie leżałyby w interesie konsumenta ani organów nadzoru.
(4) Państwa Członkowskie nie powiadomiły jeszcze o interfejsach uregulowanych na swoich terytoriach.
(5) Niemniej jednak znanych jest wiele interfejsów, w szczególności tych uregulowanych wspólnymi rozporządzeniami technicznymi przyjętymi zgodnie z dyrektywą 98/13/WE.
(6) Należy zgrupować w jednej klasie urządzenia, które mogą zostać wprowadzone na rynek na całym obszarze Wspólnoty i które mogą być wprowadzane do użytku bez ograniczeń.
(7) Właściwe jest, aby takie urządzenia nosiły tylko znak CE.
(8) Jednakże w interesie konsumentów i organów nadzoru rynku leży, aby byli oni informowani poprzez znak identyfikacyjny klasy urządzeń, w przypadku gdy dochodzi do ograniczenia we wprowadzaniu do obrotu lub oddawaniu do użytku urządzeń radiowych.
(9) Wszelkie urządzenia, w przypadku których istnieją takie ograniczenia, mogą zostać tymczasowo zgrupowane w jedną klasę.
(10) Jednakże możliwe jest ustanowienie kolejnych klas po powiadomieniu przez Państwa Członkowskie o uregulowanych interfejsach.
(11) Dobrze byłoby zrezygnować ze szczegółowego opisywania w niniejszej decyzji klas w kategoriach rodzaju urządzeń. Z tego względu, po konsultacji ze Stałym Komitetem dyrektywy 1999/5/WE (Komitet ds. Oceny Zgodności Telekomunikacyjnej i Nadzoru Rynku TCAM), Komisja opublikuje i będzie uaktualniać w Internecie indykatywny i otwarty wykaz urządzeń, z podziałem na poszczególne klasy, stanowiący wytyczne dla producentów. Producentom zaleca się zasięganie opinii u organu notyfikowanego dla produktów, w stosunku do których takie wytyczne nie zostały jeszcze udostępnione.
(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu TCAM,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
..................................................Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"
Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.
..................................................
Sporządzono w Brukseli, dnia 6 kwietnia 2000 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Erkki LIIKANEN |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 91 z 7.4.1999, str. 10.