Rozporządzenie 2437/2000 dotyczące stałego zezwolenia na dodatek oraz tymczasowego zezwolenia na nowe dodatki paszowe

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2437/2000
z dnia 3 listopada 2000 r.
dotyczące stałego zezwolenia na dodatek oraz tymczasowego zezwolenia na nowe dodatki paszowe
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 70/524/EWG z dnia 23 listopada 1970 r. w sprawie dodatków paszowych(1), ostatnio zmienioną rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1887/2000(2), w szczególności jej art. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 70/524/EWG przewiduje, że można zezwolić na nowe dodatki, biorąc pod uwagę postęp w dziedzinie wiedzy naukowo-technicznej.

(2) Artykuł 9d dyrektywy przewiduje, że zezwala się na stosowanie dodatku typu wymienionego w załączniku C część II do dyrektywy, w przypadku gdy po dokonaniu oceny dokumentacji wszystkie warunki ustanowione w art. 3a dyrektywy są spełnione.

(3) Artykuł 9e dyrektywy przewiduje, że można zezwolić tymczasowo na stosowanie dodatku tego samego typu na okres do czterech lat, jeżeli po przeprowadzeniu oceny dokumentacji określonej powyżej warunki art. 3a lit. b)-e) dyrektywy są spełnione i jeśli zasadne jest założenie, w związku z dostępnymi wynikami, że warunki ustanowione w art. 3a lit. a) są również spełnione.

(4) Ocena przedłożonej dokumentacji wskazuje, że preparat zawierający mikroorganizmy opisane w załącznikach I i II do niniejszego rozporządzenia spełnia warunki art. 3a lit. b)-e) dyrektywy. Co więcej, spełnia on warunki wymienione w art. 3a lit. a), gdy jest stosowany w odniesieniu do prosiąt.

(5) Zasadne jest również założenie, w związku z dostępnymi wynikami, że warunki ustanowione w art. 3a lit. a) są spełnione, w odniesieniu do stosowania tych samych preparatów z mikroorganizmami dla kategorii zwierząt wymienionych w załączniku II do rozporządzenia.

(6) Ocena przedłożonych dokumentacji wskazuje, że preparaty enzymatyczne opisane w załączniku III do niniejszego rozporządzenia spełniają warunki wstępnego zezwolenia, określone w art. 9e dyrektywy, gdy stosowane są wobec tych kategorii zwierząt i zgodnie z pozostałymi warunkami wymienionymi w załączniku III do niniejszego rozporządzenia.

(7) Dyrektywa Rady 89/391/EWG(3) z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy oraz jej odpowiednie dyrektywy szczegółowe, w szczególności dyrektywa Rady 90/679/EWG(4), ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 97/65/WE(5) w sprawie ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działanie czynników biologicznych w miejscu pracy, mają pełne zastosowanie do stosowania dodatków paszowych i operacji wykonywanych przez pracowników z wykorzystaniem dodatków paszowych.

(8) Komitet Naukowy ds. Żywienia Zwierząt wydał pozytywną opinię w odniesieniu do nieszkodliwości preparatów enzymatycznych i zawierających mikroorganizmy oraz w odniesieniu do pozytywnego wpływu preparatów zawierających mikroorganizmy na prosięta.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zezwala się na stosowanie preparatów należących do grupy "Mikroorganizmy", wymienionej w załącznikach I i II do niniejszego rozporządzenia, zgodnie z dyrektywą 70/524/EWG jako dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt, na warunkach ustanowionych we wspomnianych załącznikach.

Artykuł  2

Zezwala się na stosowanie preparatów należących do grupy "enzymy", wymienionej w załączniku III do niniejszego rozporządzenia jako dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt na warunkach ustanowionych we wspomnianym załączniku.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie 20. dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 3 listopada 2000 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 270 z 14.12.1970, str. 1.

(2) Dz.U. L 227 z 7.9.2000, str. 13.

(3) Dz.U. L 183 z 29.6.1989, str. 1.

(4) Dz.U. L 374 z 31.12.1990, str. 1.

(5) Dz.U. L 335 z 6.12.1997, str. 17.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I

ZAŁĄCZNIK  II

ZAŁĄCZNIK  III

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.280.28

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2437/2000 dotyczące stałego zezwolenia na dodatek oraz tymczasowego zezwolenia na nowe dodatki paszowe
Data aktu: 03/11/2000
Data ogłoszenia: 04/11/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 24/11/2000