Decyzja 2000/637/WE w sprawie stosowania art. 3 ust. 3 lit. e) dyrektywy 1999/5/WE w stosunku do urządzeń radiowych objętych regionalnym porozumieniem dotyczącym usług radiotelefonicznych na wodnych drogach śródlądowych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 22 września 2000 r.
w sprawie stosowania art. 3 ust. 3 lit. e) dyrektywy 1999/5/WE w stosunku do urządzeń radiowych objętych regionalnym porozumieniem dotyczącym usług radiotelefonicznych na wodnych drogach śródlądowych

(notyfikowana jako dokument nr C(2000) 2718)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2000/637/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 21 października 2000 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 1999/5/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 marca 1999 r. w sprawie urządzeń radiowych i końcowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz wzajemnego uznawania ich zgodności(1), w szczególności jej art. 3 ust. 3 lit. e),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Szereg Państw Członkowskich zamierza wprowadzić w życie wspólne przepisy i zasady bezpieczeństwa osób i towarów na wodnych drogach śródlądowych.

(2) Harmonizacja usług radiotelefonicznych przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa żeglugi na wodnych drogach śródlądowych, w szczególności w przypadku złych warunków pogodowych.

(3) Wziąwszy udział w regionalnej konferencji w Bazylei, która odbyła się zgodnie z art. S6 Regulaminu Radiotelekomunikacyjnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego ITU, szereg Państw Członkowskich, na terytorium których odbywa się żegluga śródlądowa, zamierza zatwierdzić i wprowadzić w życie porozumienie dotyczące usług radiotelefonicznych na wodnych drogach śródlądowych (zwane dalej "porozumieniem").

(4) Porozumienie obejmuje wyłącznie urządzenia przewidziane do zainstalowania na statkach żeglugi śródlądowej w Państwach Członkowskich, w których porozumienie ma być wprowadzone w życie oraz operujących w zakresach częstotliwości ustalonych w porozumieniu.

(5) Wszystkie urządzenia operujące w tych zakresach częstotliwości powinny odpowiadać celom niniejszego porozumienia i wdrożyć automatyczny nadawczy system identyfikacji (ATIS), jak zdefiniowano w załączniku B do ETS 600 698, oraz nie mogą operować powyżej określonej maksymalnej mocy transmisyjnej w kategoriach usług: "statek - statek", "statek - zarząd portu" i "łączność pokładowa".

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Oceny Zgodności Telekomunikacyjnej i Nadzoru Rynku,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszą decyzję stosuje się do sprzętu radiowego wykorzystywanego na drogach wodnych, objętego porozumieniem dotyczącym usług telekomunikacyjnych na wodnych drogach śródlądowych, zawartym w Bazylei dnia 6 kwietnia 2000 r., w Państwach Członkowskich, w których porozumienie ma zostać wprowadzone w życie.

Artykuł  2
1.
Sprzęt łączności radiowej operujący w pasmach częstotliwości ustalonych w porozumieniu dotyczącym usług radiotelefonicznych na wodnych drogach śródlądowych powinien wdrożyć automatyczny nadawczy system identyfikacji (ATIS).
2.
Urządzenia łączności radiowej operujące w kategoriach usług: "statek - statek", "statek - zarząd portu" i "łączność pokładowa", przewidziane w porozumieniu dotyczącym usług radiotelefonicznych na wodnych drogach śródlądowych, nie mogą nadawać przy mocy nadawczej większej niż 1 wat.
Artykuł  3

Wymogi art. 2 niniejszej decyzji stosuje się od dnia jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 września 2000 r.

W imieniu Komisji
Erkki LIIKANEN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 91 z 7.4.1999, str. 10.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.269.50

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2000/637/WE w sprawie stosowania art. 3 ust. 3 lit. e) dyrektywy 1999/5/WE w stosunku do urządzeń radiowych objętych regionalnym porozumieniem dotyczącym usług radiotelefonicznych na wodnych drogach śródlądowych
Data aktu: 22/09/2000
Data ogłoszenia: 21/10/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 21/10/2000