Decyzja 2000/609/WE ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt i warunki zdrowia publicznego oraz świadectwa weterynaryjne przy przywozie mięsa hodowlanych ptaków bezgrzebieniowych, zmieniająca decyzję 94/85/WE ustalającą wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz świeżego mięsa drobiowego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 29 września 2000 r.
ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt i warunki zdrowia publicznego oraz świadectwa weterynaryjne przy przywozie mięsa hodowlanych ptaków bezgrzebieniowych, zmieniająca decyzję 94/85/WE ustalającą wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz świeżego mięsa drobiowego

(notyfikowana jako dokument nr C(2000) 2885)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2000/609/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 12 października 2000 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/494/EWG z dnia 26 czerwca 1991 r. w spawie warunków zdrowotnych zwierząt, regulującą handel wewnątrzwspólnotowy oraz przywóz świeżego mięsa drobiowego z państw trzecich(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 1999/89/WE(2), w szczególności jej art. 9 ust. 1, art. 11 ust. 1, art. 12, 14 ust. 1 art. 14a,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/118/EWG z dnia 17 grudnia 1992 r. ustanawiającą warunki zdrowotne zwierząt i warunki zdrowia publicznego, regulującą handel i przywóz do Wspólnoty produktów nieobjętych wyżej wymienionymi warunkami ustanowionymi w szczególnych zasadach wspólnotowych określonych w pkt I załącznika A(1) do dyrektywy 89/662/EWG oraz w zakresie czynników chorobotwórczych, do dyrektywy 90/425/EWG(3), ostatnio zmienionej dyrektywą 97/79/WE(4), w szczególności jej art. 10,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Ptaki bezgrzebieniowe są "drobiem" zgodnie z art. 2 dyrektywy 91/494/EWG, jak również "hodowlaną dziczyzną" zgodnie z dyrektywą Rady 91/495/EWG z dnia 27 listopada 1990 r., dotyczącą zdrowia publicznego i problemów zdrowotnych zwierząt wpływających na produkcję i wprowadzanie do obrotu mięsa króliczego oraz dziczyzny hodowlanej(5).

(2) Mięso ptaków bezgrzebieniowych może być przywożone z państw trzecich, jeżeli będą spełnione co najmniej wymagania zdrowotne zwierząt określone w rozdziale III dyrektywy 91/494/EWG oraz, zgodnie z rozdziałem 11 załącznika I do dyrektywy 92/118/EWG, wymagania zdrowia publicznego określone w rozdziale III dyrektywy 91/495/EWG.

(3) Na skutek niniejszej decyzji art. 17 dyrektywy 91/495/EWG staje się nieaktualny dla świeżego mięsa hodowlanych ptaków bezgrzebieniowych.

(4) Decyzja Komisji 94/984/WE z dnia 20 grudnia 1994 r., ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt i świadectwa weterynaryjne dla przywozu świeżego mięsa drobiowego z niektórych państw trzecich(6), ostatnio zmieniona decyzją 2000/352/EWG(7), ani decyzja Komisji 97/219/WE z 28 lutego 1997 r., ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt i warunki zdrowia publicznego oraz świadectwa weterynaryjne przy przywozie mięsa zwierząt dzikich utrzymywanych przez człowieka i mięsa króliczego z państw trzecich(8), zmieniona decyzją Komisji 2000/160/WE(9), nie mają zastosowania do mięsa ptaków bezgrzebieniowych, ponieważ ptaki te są wyłączone z zakresu powyższych decyzji.

(5) Niezbędne jest ustanowienie warunków zdrowotnych zwierząt i zdrowia publicznego oraz świadectw weterynaryjnych przy przywozie mięsa hodowlanych ptaków bezgrzebieniowych do Wspólnoty.

(6) Decyzja Komisji 96/659/WE z dnia 22 listopada 1996 r., dotycząca środków ochronnych w odniesieniu do kongijsko-krymskiej gorączki krwotocznej(10), ostatnio zmieniona decyzją 97/183/WE(11), upoważnia Państwa Członkowskie do przywozu mięsa ptaków bezgrzebieniowych, pod warunkiem udzielenia dodatkowych gwarancji odnośnie do kongijsko-krymskiej gorączki krwotocznej; gwarancje te powinny być wzięte pod uwagę.

(7) Republika Czech, Izrael i Szwajcaria nie są wolne od rzekomego pomoru drobiu, jednakże stosują one środki kontroli rzekomego pomoru drobiu co najmniej równoważne tym ustanowionym w dyrektywie Rady 92/66/EWG(12), ostatnio zmienionej Aktem Przystąpienia Austrii, Finlandii i Szwecji.

(8) Na tej podstawie właściwe jest, aby dopuścić przywóz mięsa hodowlanych ptaków bezgrzebieniowych ze wspomnianych krajów.

(9) Niektóre państwa trzecie nie są wolne od rzekomego pomoru drobiu i nie stosują środków, które byłyby co najmniej równoważne tym ustalonym w dyrektywie Rady 92/66/EWG. Jednakże te kraje powinny mieć możliwość wywozu świeżego mięsa ptaków bezgrzebieniowych do Unii Europejskiej, pod warunkiem że stosowane przez nie środki kontroli wspomnianej choroby dają gwarancje zdrowia zwierząt co najmniej równoważne tym, jakie oferuje rozdział II dyrektywy 91/494/EWG.

(10) Namibia, Afryka Południowa i Zimbabwe udzieliły niezbędnych gwarancji, określonych powyżej, w celu umożliwienia przywozu mięsa hodowlanych ptaków bezgrzebieniowych zgodnie z warunkami ustalonymi w świadectwie w załączniku II część 2 model B w niniejszej decyzji i przedłożyły Komisji odpowiednio poparty statystyką plan pobierania próbek dla nadzoru nad rzekomym pomorem drobiu w gospodarstwach, z których hodowlane ptaki bezgrzebieniowe będą wysyłane na ubój do wywozu do UE.

(11) Dyrektywa Rady 93/119/WE z dnia 22 grudnia 1993 r., ustanawiająca ochronę zwierząt podczas uboju lub zabijania(13), powinna być wzięta pod uwagę przy ustanawianiu warunków dla przywozu mięsa ptaków bezgrzebieniowych z państw trzecich.

(12) Dyrektywa Rady 96/22/WE z dnia 29 kwietnia 1996 r., dotycząca zakazu stosowania w gospodarstwach hodowlanych niektórych związków o działaniu hormonalnym, tyreostatycznym i ß-agonistycznym, i uchylająca dyrektywy 81/602/EWG, 88/146/EWG oraz 88/299/EWG(14) i dyrektywę Rady 96/23/WE z dnia 29 kwietnia 1996 r. w sprawie środków monitorowania niektórych substancji i ich pozostałości u żywych zwierząt i w produktach zwierzęcych oraz uchylająca dyrektywy 85/358/EWG i 86/469/EWG oraz decyzje 89/187/EWG i 91/664/EWG(15), są brane pod uwagę przy ustalaniu wymagań zdrowia publicznego dla przywozu mięsa ptaków bezgrzebieniowych.

(13) Należy sporządzić wykaz państw trzecich, którym zezwala się używać świadectw przy przywozie mięsa ptaków bezgrzebieniowych w celu uzyskania pełnej harmonizacji warunków przy przywozie mięsa ptaków bezgrzebieniowych.

(14) Niniejszy wykaz musi być sporządzony w oparciu o główny wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz świeżego mięsa drobiowego sporządzony na mocy decyzji Komisji 94/85/WE(16), ostatnio zmienionej decyzją 96/2/WE(17).

(15) Tunezja udzieliła niezbędnych gwarancji dla włączenia jej do wykazu ustalonego decyzją 94/85/WE.

(16) Środki przewidziane w niniejszej decyzji wynikają z procedury zgłaszania Porozumienia o zastosowaniu środków sanitarnych i fitosanitarnych (SPS), ustanowionej w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO).

(17) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz świeżego mięsa hodowlanych ptaków bezgrzebieniowych jedynie z państw trzecich lub części państw trzecich wymienionych w załączniku I, pod warunkiem że spełniają one wymagania danego świadectwa zdrowia określonego w załączniku II i że takie świadectwo, należycie wypełnione i podpisane, zostaje dołączone. Świadectwo składa się z części ogólnej zgodnej z załącznikiem II część 1, i ze szczegółowego poświadczenia zdrowia zgodnego z załącznikiem II, część 2, odpowiednio do wymaganego wzoru (A lub B), jak podano w załączniku I.

Artykuł  1a 1

Państwa Członkowskie zapewniają, że przesyłki mięsa hodowlanych ptaków bezgrzebieniowych do spożycia przez ludzi wprowadzone na terytorium Wspólnoty, z przeznaczeniem do państwa trzeciego bądź przez natychmiastowy tranzyt bądź po składowaniu zgodnie z art. 12 ust. 4 lub art. 13 dyrektywy 97/78/WE i bez przeznaczenia do przywozu do WE spełniają następujące wymagania:

a) pochodzą z terytorium państwa trzeciego wyszczególnionego w załączniku I do niniejszej decyzji w sprawie przywozu świeżego mięsa tych gatunków;

b) spełniają szczególne warunki zdrowotne zwierząt dotyczące tych gatunków przedstawione w części poświadczenia stanu zdrowia zwierząt we wzorze świadectwa, cześć 2 wzór A lub B poświadczenia stanu zdrowia sporządzona na podstawie załącznika II;

c) dołącza się do nich świadectwo zdrowia zwierząt ustanowione zgodnie ze wzorem przedstawionym w załączniku III, podpisane przez urzędowego lekarza weterynarii z właściwych służb weterynaryjnych państwa trzeciego, którego to dotyczy;

d) urzędowy lekarz weterynarii punktu kontroli granicznej, przez który wprowadza się produkty, poświadcza na wspólnym dokumencie weterynaryjnym przywozu, że nadają się one do tranzytu lub składowania (jako właściwe).

Artykuł  1b 2
1.
W drodze odstępstwa od art. 1a, Państwa Członkowskie zezwalają na tranzyt drogowy lub kolejowy przez Wspólnotę pomiędzy wyznaczonymi punktami kontroli granicznej Wspólnoty wymienionymi w Załączniku do decyzji 2001/881/WE przesyłek pochodzących z i przeznaczonych do Rosji, bezpośrednio lub poprzez inne państwo trzecie, pod warunkiem że spełnione są następujące warunki:

a) przesyłka zostaje zapieczętowana pieczęcią z numerem seryjnym w punkcie kontroli granicznej przy wjeździe do WE przez służby weterynaryjne właściwego organu;

b) dokumenty towarzyszące przesyłce, o których mowa w art. 7 dyrektywy 97/78/WE otrzymują pieczęć o treści "TYLKO DO TRANZYTU PRZEZ WE DO ROSJI" na każdej stronie wystawioną przez urzędowego lekarza weterynarii właściwego organu odpowiedzialnego za punkt kontroli granicznej;

c) przestrzegane są wymogi proceduralne przewidziane art. 11 dyrektywy 97/78/WE;

d) przesyłka zostaje poświadczona jako dopuszczona do tranzytu na wspólnym dokumencie weterynaryjnym przywozu przez urzędowego lekarza weterynarii punktu kontroli granicznej jej wprowadzenia.

2.
Nie zezwala się, według definicji z art. 12 ust. 4 lub art. 13 dyrektywy 97/78/WE, na rozładowywanie lub składowanie takich przesyłek na terytorium WE.
3.
Właściwy organ dokonuje regularnych kontroli celem zapewnienia, że liczba przesyłek i ilość produktów opuszczających terytorium WE jest taka sama jak liczba i ilość przywożonych przesyłek i produktów.
Artykuł  2

W załączniku do decyzji 94/85/WE wprowadza się następujący,

nowy wiersz, w porządku alfabetycznym kodu ISO:

"TN

Tunezja

x"

Artykuł  3

Niniejszą decyzje stosuje się do przesyłek poświadczanych od dnia 1 października 2000 r.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 września 2000 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 268 z 24.9.1991, str. 35.

(2) Dz.U. L 300 z 23.11.1999, str. 17.

(3) Dz.U. L 62 z 15.3.1993, str. 49.

(4) Dz.U. L 24 z 30.1.1998, str. 31.

(5) Dz.U. L 268 z 24.9.1991, str. 41.

(6) Dz.U. L 378 z 31.12.1994, str. 11.

(7) Dz.U. L 124 z 25.5.2000, str. 64.

(8) Dz.U. L 88 z 3.4.1997, str. 45.

(9) Dz.U. L 51 z 24.2.2000, str. 37.

(10) Dz.U. L 302 z 26.11.1996, str. 27.

(11) Dz.U. L 76 z 18.3.1997, str. 32.

(12) Dz.U. L 260 z 5.9.1992, str. 1.

(13) Dz.U. L 340 z 31.12.1993, str. 21.

(14) Dz.U. L 125 z 23.5.1996, str. 3.

(15) Dz.U. L 125 z 23.5.1996, str. 10.

(16) Dz.U. L 44 z 17.2.1994, str. 31.

(17) Dz.U. L 1 z 3.1.1996, str. 6.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 3

Wykaz państw trzecich, lub części państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz świeżego mięsa hodowlanych ptaków bezgrzebieniowych

Kod ISO Państwo Części terytorium Wzór świadectwa, którego należy użyć

(A lub B)

AR Argentyna A
AU Australia B
BR-1 Brazylia Stany Rio Grande do Sul, Santa Catarina, Paraná, São Paulo i Mato Grosso do Sul A
BW Botswana B
CA Kanada A
CH Szwajcaria A
CL Chile A
HR Chorwacja A
IL Izrael A
NA Namibia B
NZ Nowa Zelandia A
TH Tajlandia A
TN Tunezja A
US Stany Zjednoczone Ameryki A
UY Urugwaj A
ZA Republika Południowej Afryki B
ZW Zimbabwe B
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  II 4

ZAŁĄCZNIK  III 5

1 Art. 1a dodany przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2004/415/WE z dnia 29 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.151.73) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2005 r.
2 Art. 1b dodany przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2004/415/WE z dnia 29 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.151.73) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 maja 2004 r.
3 Załącznik I:

-zmieniony przez art. 2 decyzji nr 2003/573/WE z dnia 31 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.194.89) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 2 decyzji nr 2003/810/WE z dnia 17 listopada 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.305.11) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 6 decyzji nr 2004/118/WE z dnia 28 stycznia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.36.34) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 20 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia do Unii Europejskiej Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U.UE.L.03.236.33) z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2005/804/WE z dnia 18 listopada 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.303.56) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2tiret drugierozporządzenia nr 1792/2006 z dnia 23 października 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.362.1) zmieniającego nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2007 r.

4 Załącznik II zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2000/782/WE z dnia 8 grudnia 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.309.37) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
5 Załącznik III dodany przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2004/415/WE z dnia 29 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.151.73) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2005 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.258.49

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2000/609/WE ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt i warunki zdrowia publicznego oraz świadectwa weterynaryjne przy przywozie mięsa hodowlanych ptaków bezgrzebieniowych, zmieniająca decyzję 94/85/WE ustalającą wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz świeżego mięsa drobiowego
Data aktu: 29/09/2000
Data ogłoszenia: 12/10/2000
Data wejścia w życie: 01/10/2000, 01/01/1970, 01/05/2004