Decyzja SCH/Com-ex(98)56 w sprawie opracowania podręcznika dokumentów, które mogą być wizowane

DECYZJA KOMITETU WYKONAWCZEGO
z dnia 16 grudnia 1998 r.
w sprawie opracowania podręcznika dokumentów, które mogą być wizowane

(SCH/Com-ex (98)56)

(Dz.U. UE L z dnia 22 września 2000 r.)

Zgodnie z art. 17 ust. 3 lit. a) Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen Komitet Wykonawczy ustanowił w załączniku 11 do Wspólnych Instrukcji Konsularnych (*) kryteria dla dokumentów podlegających wizowaniu.

W związku z powyższym Podgrupa ds. Wiz wypełniła zadanie zebrania i zbadania wszystkich dokumentów podróży będących w użyciu na całym świecie, działania te trwały przez okres kilku prezydencji. Wydany zbiór dokumentów podróży, które mogą być wizowane, ma wpływ na procedurę wymaganą przez Konwencję Schengen, zgodnie z którą wiza ważna na terenie wszystkich stosujących ją państw może być wydana tylko w przypadku, gdy dokument podróży, który ma być wizowany, jest uznawany przez wszystkie te państwa, jako ważny dokument uprawniający do przekroczenia granicy.

Poczynając od części I, obecnie ukończonej, podręcznik dokumentów, które mogą być wizowane, zostaje utworzony w oparciu o następujące działy:

Część I Dokumenty podróży, które mogą być wizowane
Część II Paszporty cudzoziemców wystawiane przez Państwa Schengen, które mogą być wizowane
Część III Wykaz dokumentów podróży wydanych przez organizacje międzynarodowe
Część IV Sukcesywna rozbudowa dokumentacji obejmującej kopie tych dokumentów
Część V Informacje o rozpoznanych paszportach podrobionych

Poszczególne części podręcznika będą sukcesywnie przekazywane placówkom dyplomatycznym i urzędom konsularnym, w momencie ich ukończenia. W ten sposób będzie można wydać ukończone już działy bez oczekiwania na skompletowanie następnych.

Komitet Wykonawczy uwzględnia fakt, że część I zatytułowana "Dokumenty podróży, które mogą być wizowane" została już przekazana do stosowania placówkom dyplomatycznym i urzędom konsularnym do stosowania (patrz Załącznik do dokumentu SCH/II-Visa (96)59 rev. 6) i wymaga złożenia sprawozdania z efektywności tych środków do czerwca 1999 r. Od placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych wymaga się oceny przydatności tego dokumentu i przesłania wniosków w marcu 1999 r.

Podręcznik może zostać przygotowany przez Sekretariat Generalny na podstawie wniosków poszczególnych delegacji.

Berlin, dnia 16 grudnia 1998 r.

C. H. SCHAPPER
Przewodniczący

_______

(*) Patrz: dokument SCH/Com-ex (99)13.

SCH/II-Visa (96)59, rev. 7

TABELA DOKUMENTÓW PODRÓŻY I UPRAWNIAJĄCYCH OKAZICIELA DO PRZEKRACZANIA GRANIC ZEWNĘTRZNYCH I KTÓRE MOGĄ BYĆ WIZOWANE

UWAGI OGÓLNE

Paszporty zbiorowe:

Tylko Portugalia i Hiszpania uznają paszporty zbiorowe wystawiane zgodnie z Europejskim porozumieniem w sprawie podróży osób młodych na podstawie paszportów zbiorowych, zawartym między Państwami Członkowskimi Rady Europy w dniu 16 grudnia 1961 r. (w przypadku Portugalii w odniesieniu do grup liczących do 25 osób). Pomimo tego Portugalia uznaje wizy jednolite wydawane przez państwa partnerskie. Hiszpania uznaje również inne paszporty zbiorowe, traktując każdy przypadek zgodnie z zasadą wzajemności. Wizę umieszcza się na oddzielnej karcie.

Dokumenty podróży bezpaństwowców:

Austria, Portugalia i Islandia nie są Stronami Konwencji o statusie bezpaństwowców przyjętej w Nowym Jorku w dniu 28 września 1954 r. Jednakże Austria i Portugalia zezwalają, aby ich partnerzy umieszczali wizy jednolite w dokumentach wydanych przez państwa będące sygnatariuszami Konwencji. Islandia poinformuje o swojej decyzji w późniejszym terminie.

Laisssez-passer:

Laissez-passer jest zasadniczo uznawany tylko na czas tranzytu dla celu powrotu do państwa wydającego.

Przepisy odnoszące się do Niemiec:

Urzędowe dokumenty tożsamości wymienione w pkt 1-9 i wydane przez jedno z państw, które Niemcy uznają na arenie międzynarodowej, a które nie zostały jeszcze oficjalnie uznane, są uznawane za paszporty lub dokumenty pełniące funkcję paszportów, nawet jeśli nie są znane, a spełniają określone warunki oraz są zgodne z prawem. Z tego powodu mogą być aprobowane do wizowania, dopóki nie nastąpi oficjalne ogłoszenie ich nieuznawania. Jeśli chodzi o inne państwa Schengen, dokumenty mogą nie być wizowane w przypadku, gdy nie zawierają następujących danych i cech: imię i nazwisko, data urodzenia, narodowość (z wyjątkiem paszportów uchodźców lub bezpaństwowców), fotografia, podpis posiadacza oraz zezwolenie na powrót, jeśli dokument jest wystawiony dla osób innych niż obywatele danego państwa: takie dokumenty oznacza się znakiem "X" i gwiazdką (X*).

Przepisy odnoszące się do Austrii:

W przypadku gdy dokument podróży nie został oficjalnie zakwalifikowany i umieszczony w wykazie jako "nieuznawany", może zostać zaakceptowany do wydania wizy austriackiej - nawet jeśli jest oznaczony znakiem "X", jeżeli:

– został wydany przez organ uprawniony do tego przez prawo międzynarodowe,

– w sposób jasny określa tożsamość posiadacza,

– posiada określony okres ważności,

– jego ważność obejmuje terytorium Republiki Austrii,

– państwo wydające dokument gwarantuje prawo powrotu.

Kody:

1 paszport zwykły

2 paszport dyplomatyczny

3 paszport służbowy

4 paszport specjalny

5 paszport zbiorowy

6 dokument tożsamości dziecka

7 książeczka żeglarska

8 dokument podróży uchodźcy (Konwencja Genewska z dnia 28 lipca 1951 r.)

9 dokument podróży bezpaństwowca (Konwencja Nowojorska z dnia 28 września 1954 r.)

10 dokument podróży cudzoziemca

11 inne dokumenty podróży

[X] dokument upoważnia okaziciela do przekroczenia granic zewnętrznych i może podlegać wizowaniu

[O] dokument nie jest uznawany przez Umawiającą się Stronę

[ ] "dokument nie istnieje" lub "jedna lub Umawiające się Strony nie przekazały istotnych informacji" - dokument traktuje się jak nieuznawany dokument O. W przypadku gdy dokument podróży spełnia warunki określone przez Austrię, może zostać zaakceptowany do wydania wizy austriackiej.

(X) nie jest wiadomo, czy dany dokument został w ogóle wydany

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.239.207

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja SCH/Com-ex(98)56 w sprawie opracowania podręcznika dokumentów, które mogą być wizowane
Data aktu: 16/12/1998
Data ogłoszenia: 22/09/2000
Data wejścia w życie: 21/12/2007, 30/03/2008, 16/12/1998