(SCH/Com - ex (95) 20 rev. 2)(Dz.U. UE L z dnia 22 września 2000 r.)
KOMITET WYKONAWCZY,
uwzględniając art. 132 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen,
uwzględniając art. 2 wymienionej Konwencji,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Przyjmuje się dokument SCH/I (95) 40, 6. rev. w sprawie procedury stosowania art. 2 ust. 2 Konwencji Wykonawczej. Zasady i procedury w nim ustalone są przestrzegane przez każdą Umawiającą się Stronę, która chce skorzystać z klauzuli odstępstwa przewidzianej w art. 2 ust. 2 Konwencji Wykonawczej i czasowo przywrócić kontrole na granicach wewnętrznych.
Ostenda, dnia 20 grudnia 1995 r.
|
Johan VANDE LANOTTE |
|
Przewodniczący |
SCH/I (95) 40 6. rev.
PROCEDURA STOSOWANIA ART. 2 UST. 2 KONWENCJI
"Artykuł 2
1. Granice wewnętrzne można przekraczać w każdym miejscu bez poddawania osób jakiejkolwiek kontroli.
2. Jednakże w przypadku gdy porządek publiczny lub bezpieczeństwo narodowe tego wymagają, Umawiająca się Strona po konsultacji z pozostałymi Umawiającymi się Stronami, może zadecydować, że przez określony okres czasu na granicach wewnętrznych będą przeprowadzane kontrole graniczne, właściwe dla zaistniałej sytuacji. Jeżeli porządek publiczny lub bezpieczeństwo narodowe wymagają natychmiastowych działań, zainteresowana Umawiająca się Strona podejmuje niezbędne środki i informuje o tym możliwie szybko pozostałe Umawiające się Strony."
Ogólnym celem środków przewidzianych w Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen jest unikanie stosowania art. 2 ust. 2. Przywrócenia kontroli powinno następować tylko w przypadkach wyjątkowych.
1. Procedura wcześniejszych konsultacji (art. 2 ust. 2 zdanie pierwsze)
Państwo, które rozważa krótkoterminowe przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych, przesyła notyfikację pozostałym państwom, wraz z następującymi informacjami:
a) uzasadnienie planowanego działania: zainteresowane państwo musi określić wydarzenia stanowiące zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa narodowego;
b) zasięg planowanego działania: zainteresowane państwo musi określić, czy kontrole zostają ponownie wprowadzone na wszystkich granicach, czy tylko na niektórych odcinkach;
c) czas trwania planowanego działania: państwo musi określić datę, od której działanie będzie podjęte (po konsultacji) i określić, jaki jest przewidywany czas jego trwania;
d) wniosek o konsultacje: państwo musi określić, podjęcia jakich działań indywidualnych bądź wspólnych oczekuje od pozostałych państw, w celu uniknięcia przywrócenia kontroli, bądź jeżeli już nastąpiło przywrócenie kontroli, dla uzupełnienia działań podjętych przez państwo występujące z wnioskiem.
Notyfikacja takiej decyzji musi być przesłana: członkom Komitetu Wykonawczego i Grupy Centralnej oraz do Sekretariatu Generalnego.
Zgodnie z art. 131 ust. 2, Prezydencja zwołuje w krótkim terminie spotkanie Komitetu Wykonawczego, w miarę możliwości poprzedzone spotkaniem Grupy Centralnej, obradującego w sesji plenarnej lub w ograniczonym składzie, mające na celu przeprowadzenie konsultacji między państwami. Odrębne spotkanie nie jest konieczne w sytuacji, gdy w bliskim terminie przewidywane jest spotkanie Komitetu Wykonawczego. W takim przypadku dokonuje się odpowiednich uzupełnień w porządku obrad.
Jeżeli po fazie konsultacji decyzja o przywróceniu kontroli granicznych pozostaje w mocy, państwo występujące z wnioskiem musi poinformować wymienionych powyżej o terminie i warunkach zastosowania środków w związku z art. 2 ust. 2.
W ramach Porozumień dotyczących transgranicznej współpracy policyjnej, służby graniczne państwa występującego z wnioskiem muszą powiadomić również służby graniczne zainteresowanych państw, w celu przyspieszenia możliwych reakcji w tej sprawie.
2. Procedura decyzji natychmiastowych (art. 2 ust. 2 zdanie drugie)
Jeżeli państwo uważa za niezbędne, w celu utrzymania porządku publicznego lub bezpieczeństwa narodowego, niezwłoczne przywrócenie kontroli, przesyła notyfikację pozostałym państwom, zawierającą elementy wymienione w ust. 1, między innymi, uzasadnienie, zasięg i przewidywany czas trwania działania.
Stosuje się również pozostałe kryteria określone w ust. 1 (odbiorcy notyfikacji, rozmowy dwustronne itd.).
Państwo musi określić, czy zwraca się do innych państw o działania wspierające i współpracę.
Uwzględniając okoliczności, możliwie szybko po notyfikowaniu decyzji zostaje zwołane spotkanie Komitetu Wykonawczego.
3. Procedura przedłużenia działania lub przywrócenia normalnej sytuacji
Państwo, które zastosowało procedurę na mocy art. 2 ust. 2, potwierdza termin zniesienia kontroli, przedkładając jednocześnie lub w krótkim terminie sprawozdanie z wykonania decyzji.
Jednakże jeśli państwo uważa, że niezbędne jest przedłużenie okresu stosowania pierwotnej decyzji, notyfikuje tę decyzję zgodnie z procedurami określonymi w pkt. 1 lub 2.