Decyzja SCH/Com-ex(95)20,rev.2 w sprawie procedury stosowania art. 2 ust. 2 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen

DECYZJA KOMITETU WYKONAWCZEGO
z dnia 20 grudnia 1995 r.
w sprawie procedury stosowania art. 2 ust. 2 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen

(SCH/Com - ex (95) 20 rev. 2)

(Dz.U. UE L z dnia 22 września 2000 r.)

KOMITET WYKONAWCZY,

uwzględniając art. 132 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen,

uwzględniając art. 2 wymienionej Konwencji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Przyjmuje się dokument SCH/I (95) 40, 6. rev. w sprawie procedury stosowania art. 2 ust. 2 Konwencji Wykonawczej. Zasady i procedury w nim ustalone są przestrzegane przez każdą Umawiającą się Stronę, która chce skorzystać z klauzuli odstępstwa przewidzianej w art. 2 ust. 2 Konwencji Wykonawczej i czasowo przywrócić kontrole na granicach wewnętrznych.

Ostenda, dnia 20 grudnia 1995 r.

Johan VANDE LANOTTE
Przewodniczący

SCH/I (95) 40 6. rev.

PROCEDURA STOSOWANIA ART. 2 UST. 2 KONWENCJI

"Artykuł 2

1. Granice wewnętrzne można przekraczać w każdym miejscu bez poddawania osób jakiejkolwiek kontroli.

2. Jednakże w przypadku gdy porządek publiczny lub bezpieczeństwo narodowe tego wymagają, Umawiająca się Strona po konsultacji z pozostałymi Umawiającymi się Stronami, może zadecydować, że przez określony okres czasu na granicach wewnętrznych będą przeprowadzane kontrole graniczne, właściwe dla zaistniałej sytuacji. Jeżeli porządek publiczny lub bezpieczeństwo narodowe wymagają natychmiastowych działań, zainteresowana Umawiająca się Strona podejmuje niezbędne środki i informuje o tym możliwie szybko pozostałe Umawiające się Strony."

Ogólnym celem środków przewidzianych w Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen jest unikanie stosowania art. 2 ust. 2. Przywrócenia kontroli powinno następować tylko w przypadkach wyjątkowych.

1. Procedura wcześniejszych konsultacji (art. 2 ust. 2 zdanie pierwsze)

Państwo, które rozważa krótkoterminowe przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych, przesyła notyfikację pozostałym państwom, wraz z następującymi informacjami:

a) uzasadnienie planowanego działania: zainteresowane państwo musi określić wydarzenia stanowiące zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa narodowego;

b) zasięg planowanego działania: zainteresowane państwo musi określić, czy kontrole zostają ponownie wprowadzone na wszystkich granicach, czy tylko na niektórych odcinkach;

c) czas trwania planowanego działania: państwo musi określić datę, od której działanie będzie podjęte (po konsultacji) i określić, jaki jest przewidywany czas jego trwania;

d) wniosek o konsultacje: państwo musi określić, podjęcia jakich działań indywidualnych bądź wspólnych oczekuje od pozostałych państw, w celu uniknięcia przywrócenia kontroli, bądź jeżeli już nastąpiło przywrócenie kontroli, dla uzupełnienia działań podjętych przez państwo występujące z wnioskiem.

Notyfikacja takiej decyzji musi być przesłana: członkom Komitetu Wykonawczego i Grupy Centralnej oraz do Sekretariatu Generalnego.

Zgodnie z art. 131 ust. 2, Prezydencja zwołuje w krótkim terminie spotkanie Komitetu Wykonawczego, w miarę możliwości poprzedzone spotkaniem Grupy Centralnej, obradującego w sesji plenarnej lub w ograniczonym składzie, mające na celu przeprowadzenie konsultacji między państwami. Odrębne spotkanie nie jest konieczne w sytuacji, gdy w bliskim terminie przewidywane jest spotkanie Komitetu Wykonawczego. W takim przypadku dokonuje się odpowiednich uzupełnień w porządku obrad.

Jeżeli po fazie konsultacji decyzja o przywróceniu kontroli granicznych pozostaje w mocy, państwo występujące z wnioskiem musi poinformować wymienionych powyżej o terminie i warunkach zastosowania środków w związku z art. 2 ust. 2.

W ramach Porozumień dotyczących transgranicznej współpracy policyjnej, służby graniczne państwa występującego z wnioskiem muszą powiadomić również służby graniczne zainteresowanych państw, w celu przyspieszenia możliwych reakcji w tej sprawie.

2. Procedura decyzji natychmiastowych (art. 2 ust. 2 zdanie drugie)

Jeżeli państwo uważa za niezbędne, w celu utrzymania porządku publicznego lub bezpieczeństwa narodowego, niezwłoczne przywrócenie kontroli, przesyła notyfikację pozostałym państwom, zawierającą elementy wymienione w ust. 1, między innymi, uzasadnienie, zasięg i przewidywany czas trwania działania.

Stosuje się również pozostałe kryteria określone w ust. 1 (odbiorcy notyfikacji, rozmowy dwustronne itd.).

Państwo musi określić, czy zwraca się do innych państw o działania wspierające i współpracę.

Uwzględniając okoliczności, możliwie szybko po notyfikowaniu decyzji zostaje zwołane spotkanie Komitetu Wykonawczego.

3. Procedura przedłużenia działania lub przywrócenia normalnej sytuacji

Państwo, które zastosowało procedurę na mocy art. 2 ust. 2, potwierdza termin zniesienia kontroli, przedkładając jednocześnie lub w krótkim terminie sprawozdanie z wykonania decyzji.

Jednakże jeśli państwo uważa, że niezbędne jest przedłużenie okresu stosowania pierwotnej decyzji, notyfikuje tę decyzję zgodnie z procedurami określonymi w pkt. 1 lub 2.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.239.133

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja SCH/Com-ex(95)20,rev.2 w sprawie procedury stosowania art. 2 ust. 2 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen
Data aktu: 20/12/1995
Data ogłoszenia: 22/09/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 20/12/1995