(1999/802/WE)(Dz.U.UE L z dnia 14 grudnia 1999 r.)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 175 ust. 1, wraz z art. 300 ust. 2 zdanie pierwsze i art. 300 ust. 3 akapit pierwszy,
uwzględniając wniosek Komisji,
uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Wspólnota jest Umawiającą się Stroną Konwencji w sprawie ochrony Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniem, zwanej dalej "Konwencją z Barcelony"(2), zawarła także cztery Protokoły przyjęte w ramach Konwencji, mianowicie Protokół o zapobieganiu zanieczyszczaniu przez zatapianie odpadów ze statków i statków powietrznych(2), Protokół dotyczący współpracy w zwalczaniu zanieczyszczenia olejami i innymi substancjami szkodliwymi(3), Protokół dotyczący ochrony przed zanieczyszczeniem ze źródeł lądowych oraz Protokół dotyczący obszarów szczególnie chronionych(4)(5).
(2) Komisja uczestniczyła w imieniu Wspólnoty, w ramach grupy roboczej powołanej przez Umawiające się Strony Konwencji z Barcelony, w negocjacjach dotyczących rewizji Konwencji oraz Protokołu o zapobieganiu zanieczyszczaniu przez zatapianie odpadów ze statków i statków powietrznych, zwanego dalej "Protokołem".
(3) Wspólnota powinna zaangażować się na poziomie międzynarodowym w dziedzinach objętych zmienioną Konwencją i Protokołem, które podlegają jej jurysdykcji;
(4) Na mocy art. 174 Traktatu, polityka wspólnotowa w dziedzinie środowiska naturalnego przyczynia się do osiągania celów, które obejmują między innymi, zachowanie, ochronę i poprawę jakości środowiska naturalnego oraz promowanie środków na poziomie międzynarodowym w celu rozwiązywania regionalnych lub światowych problemów dotyczących środowiska.
(5) Obszar objęty zmianami do Konwencji z Barcelony i Protokołu są przynajmniej częściowo objęte jurysdykcją wspólnotową; Wspólnota przyjęła kilka dyrektyw w tej dziedzinie; jest ona także Umawiającą się Stroną wielu konwencji międzynarodowych w tej dziedzinie; Wspólnota podejmuje w tym kontekście kroki w celu zapewnienia, że zawarcie tych umów międzynarodowych nie jest sprzeczne ani nie zmienia zakresu obecnego prawa wspólnotowego.
(6) Przystąpienie Wspólnoty do zmienionych Konwencji z Barcelony oraz Protokołu przyczyni się do osiągnięcia celów określonych w art. 174 Traktatu.
(7) Zmieniona Konwencja z Barcelony oraz Protokół zostały przyjęte i otwarte do podpisu przez Umawiające się Strony na konferencji pełnomocników, która odbyła się w Barcelonie w dniach 9 i 10 czerwca 1995 r.
(8) Wspólnota oraz Państwa Członkowskie podpisały zmiany do Konwencji z Barcelony i Protokołu o zapobieganiu zanieczyszczaniu przez zatapianie odpadów ze statków i statków powietrznych,
STANOWI, CO NASTĘPUJE:
Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej przyjęcia.
Sporządzono w Luksemburgu, dnia 22 października 1999 r.
|
W imieniu Rady |
|
S. MÖNKÄRE |
|
Przewodniczący |
______
(1) Dz.U. C 219 z 30.7.1999, str. 186.
(2)Decyzja 77/585/EWG, Dz.U. L 240 z 19.9.1977, str. 1.
(3)Decyzja 81/420/EWG, Dz.U. L 162 z 19.6.1981, str. 4.
(4)Decyzja 83/101/EWG, Dz.U. L 67 z 12.3.1983, str. 1.
(5)Decyzja 84/132/EWG, Dz.U. L 68 z 10.3.1984, str. 36.
(6) Data wejścia w życie zmian do Konwencji w sprawie ochrony Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniem oraz Protokołu o zapobieganiu zanieczyszczaniu przez zatapianie odpadów ze statków i statków powietrznych zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich przez Sekretariat Generalny Rady Unii Europejskiej.