Decyzja 1999/730/WPZiB wdrażająca wspólne działanie 1999/34/WPZiB w związku z wkładem Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Kambodży

DECYZJA RADY
z dnia 15 listopada 1999 r.
wdrażająca wspólne działanie 1999/34/WPZiB w związku z wkładem Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Kambodży

(1999/730/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 16 listopada 1999 r.)

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Tekst niniejszego aktu prawnego nie uwzględnia wszystkich zmian. Niektóre akty zmieniające nie zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - polskim wydaniu specjalnym, ponieważ instytucje UE uznały zmiany wynikające z nich za pochłonięte przez akty zmieniające opublikowane w kolejnych tomach tego wydawnictwa.

.................................................

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając wspólne działanie 1999/34/WPZiB z dnia 17 grudnia 1998 r. w sprawie wkładu Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej(1), w szczególności art. 6, w powiązaniu z art. 23 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Nadmierne i niekontrolowane gromadzenie i rozpowszechnianie ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej stanowi zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa oraz zmniejsza perspektywy stałego rozwoju; tak jest właśnie w przypadku Kambodży.

(2) W dążeniu do realizacji celów wymienionych w art. 1 wspólnego działania 1999/34/WPZiB, Unia Europejska przewiduje działania na odnośnych forach międzynarodowych w celu wspierania środków budowy zaufania oraz bodźców zachęcających do dobrowolnego przekazywania nadwyżek lub nielegalnie posiadanej ręcznej broni strzeleckiej, demobilizacji kombatantów oraz ich rehabilitacji i reintegracji; niniejsza decyzja ma na celu wdrożenie wspólnego działania 1999/34/WPZiB.

(3) Unia Europejska uważa, że wkład finansowy i pomoc techniczna miałyby na celu poparcie przez opinię publiczną cywilnego rozbrojenia, umocnienia i większego zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego w proces odbioru i likwidacji broni zebranej i/lub nadwyżki zwróconej dzięki demobilizacji.

(4) Dlatego też Unia Europejska zamierza zaoferować finansowe wsparcie i pomoc techniczną zgodnie z tytułem II wspólnego działania 1999/34/WPZiB,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Unia Europejska wnosi wkład w promowanie kontroli, zbierania i zniszczenia broni w Kambodży.
2.
W tym celu Unia Europejska:

a) pomaga rządowi Kambodży w opracowaniu właściwych przepisów ustawowych i wykonawczych dotyczących własności, posiadania, używania, sprzedaży i transferów broni i amunicji,

b) pomaga rządowi Kambodży, policji i siłom bezpieczeństwa w opracowaniu wytycznych dotyczących lepszego rejestrowania i bezpieczeństwa posiadanej przez nich broni,

c) pomaga rządowi Kambodży, policji i siłom bezpieczeństwa w opracowaniu procedur dobrowolnego przekazywania ręcznej broni strzeleckiej oraz identyfikacji i niszczenia nadwyżki ręcznej broni strzeleckiej, szczególnie w związku z planowaną demobilizacją i restrukturyzacją sił zbrojnych,

d) wspiera programy społeczeństwa obywatelskiego służące podniesieniu wiedzy społeczeństwa na temat problemów związanych z ręczną bronią strzelecką i bronią lekką oraz rozwojowi współpracy społeczeństwa obywatelskiego w procesie zbierania i niszczenia broni, w szczególności poprzez wspieranie działań organizacji pozarządowych.

Artykuł  2
1.
W celu realizacji zadań wymienionych w art. 1, Prezydencja wyznaczy Kierownika Projektu z siedzibą w Phnom Penh.
2.
Kierownik Projektu będzie wykonywał swoje działania w ramach kompetencji Prezydencji zgodnie z zakresem uprawnień wymienionym w załączniku.
3.
Kierownik Projektu składa okresowe sprawozdania Radzie lub desygnowanym przez nią organom za pośrednictwem Prezydencji wspieranej przez sekretarza generalnego/wysokiego przedstawiciela ds. WPZiB.
4.
Podczas realizacji swoich działań Kierownik Projektu będzie współpracował, stosownie do okoliczności, z miejscowymi misjami dyplomatycznymi Państw Członkowskich i Komisją.
Artykuł  3
1. 1
Do celów określonych w art. 1 ustala się finansową kwotę referencyjną w wysokości 600.000 EUR.
2.
Rada stwierdza, że Komisja ukierunkuje swoje działania na rzecz osiągnięcia celów i priorytetów niniejszej decyzji proponując lub wdrażając właściwe środki wspólnotowe.
Artykuł  4 2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna od dnia jej przyjęcia.

Niniejsza decyzja w dniu 15 listopada 2006 r.

Artykuł  5 3

(skreślony)

Artykuł  6

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Brukseli, dnia 15 listopada 1999 r.

W imieniu Rady
T. HALONEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 9 z 15.1.1999, str. 1.

ZAŁĄCZNIK 4

ZAKRES OBOWIĄZKÓW KIEROWNIKA PROJEKTU (2006 r.)

1. Kierownik projektu, we współpracy z Kambodżańskimi Siłami Zbrojnymi, będzie nadal prowadził prace związane z prowadzeniem rejestrów, zarządzaniem i bezpieczeństwem zapasów broni oraz opracowywaniem polityk, wytycznych i praktyk w tej dziedzinie. W tym celu kierownik projektu będzie monitorował projekty uprzednio wdrożone w regionie wojskowym nr 1 (Stung Treng), regionie wojskowym nr 2 (Kampong Cham), regionie wojskowym nr 3 (Kampong Speu), regionie wojskowym nr 4 (Siem Reap), regionie wojskowym nr 5 (Battambang), specjalnym regionie wojskowym (Phnom Penh) oraz wdrożone projekty dotyczące Żandarmerii Królewskiej. W ścisłej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej określi on i wdroży kolejny projekt dotyczący bezpiecznego magazynowania i rejestrowania broni Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Projekt ten będzie obejmował budowę obiektów do średnio- i krótkoterminowego składowania, prowadzenie szkoleń odpowiedniego personelu wszystkich szczebli oraz rejestrowanie wszelkiej broni w centralnej komputerowej bazie danych Ministerstwa Obrony. Wdrażany projekt powinien obejmować zapewnienie pomocy, przy wsparciu odpowiednich ekspertów, rządowemu programowi dotyczącemu organizowania publicznych ceremonii niszczenia nadwyżki broni oraz, w stosownych przypadkach, zebranej broni i nadwyżki broni, która może nadal znajdować się w posiadaniu wojska, policji i sił bezpieczeństwa.

2. W razie potrzeby, kierownik projektu będzie kontynuował działalność doradczą, oraz, gdy jest to możliwe, wspierał rząd, organizacje międzynarodowe oraz lokalne organizacje pozarządowe w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa broni oraz bieżących i wcześniejszych działaniach prowadzonych w ramach programu ASAC UE.

3. Kierownik projektu zapewni ustanowienie właściwych procedur gwarantujących skuteczne monitorowanie i ocenę działań. W tym celu będzie on dążył do zapewnienia pełnej współpracy ze strony rządu Kambodży, policji i sił bezpieczeństwa.

4. Po zakończeniu projektu dotyczącego bezpiecznego przechowywania i rejestrowania broni Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej kierownik projektu wdroży plany przygotowane zgodnie z zakresem obowiązków kierownika projektu na rok 2005 w celu skonsolidowania prowadzonych rejestrów oraz zarządzania i zapewnienia bezpieczeństwa zapasów broni oraz w celu zamknięcia i zakończenia projektu.

1 Art. 3 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 lit. a) decyzji nr 2004/792/WPZiB z dnia 22 listopada 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.348.47) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 lit. a) decyzji nr 2005/784/WPZiB z dnia 7 listopada 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.295.53) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2005 r.

2 Art. 4:

- zmieniony przez art. 1 lit. b) decyzji nr 2004/792/WPZiB z dnia 22 listopada 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.348.47) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 lit. b) decyzji nr 2005/784/WPZiB z dnia 7 listopada 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.295.53) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2005 r.

3 Art. 5 skreślony przez art. 1 lit. c) decyzji nr 2005/784/WPZiB z dnia 7 listopada 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.295.53) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2005 r.
4 Załącznik:

-zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2004/901/WPZiB z dnia 22 grudnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.379.111) zmieniającej nin. decyzję z dniem 24 grudnia 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 lit. d) decyzji nr 2005/784/WPZiB z dnia 7 listopada 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.295.53) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2005 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.294.5

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 1999/730/WPZiB wdrażająca wspólne działanie 1999/34/WPZiB w związku z wkładem Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Kambodży
Data aktu: 15/11/1999
Data ogłoszenia: 16/11/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 15/11/1999