Rozporządzenie 1666/1999 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/96 w odniesieniu do minimalnych cech handlowych niektórych odmian suszonych winogron

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1666/1999
z dnia 28 lipca 1999 r.
ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/96 w odniesieniu do minimalnych cech handlowych niektórych odmian suszonych winogron

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2201/96 z dnia 28 października 1996 r. w sprawie wspólnej organizacji rynków przetworów owocowych i warzywnych(1), zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2199/97(2), w szczególności jego art. 8,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 8 rozporządzenia (WE) nr 2201/96 stanowi, że mogą być wprowadzone wspólne normy dla odmian suszonych winogron wymienionych w art. 7 ust. 1 powyższego rozporządzenia, przeznaczonych zarówno do spożycia we Wspólnocie, jak również na wywóz do państw trzecich; w świetle międzynarodowych praktyk handlowych w odniesieniu do klasyfikacji tych produktów środki takie powinny być ograniczone do ustalenia minimalnych cech charakterystycznych oraz dopuszczalnych tolerancji dla suszonych winogron przeznaczonych do spożycia na terenie Wspólnoty lub na wywóz; w celu uproszczenia przyjęte cechy minimalne oraz dopuszczalne tolerancje powinny odpowiadać normom NZ/EKG zalecanym przez Grupę Roboczą ds. Normalizacji Produktów Nietrwałych oraz Rozwijania Jakości Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych.

(2) W celu zapewnienia jednolitego stosowania tych wymogów jakościowych w odniesieniu do suszonych winogron wprowadzanych do obrotu bez nakładania nadmiernego obciążenia na organy kontrolne należy ustalić konkretny etap kontroli produktów otrzymanych we Wspólnocie oraz produktów przywożonych z państw trzecich pod względem zgodności z minimalnymi wymogami jakościowymi, umożliwiając jednocześnie Państwom Członkowskim przeprowadzanie kontroli na innych etapach obrotu.

(3) W odniesieniu do produktów przywożonych z państw trzecich w celu uproszczenia procedur kontrolnych kontrole w zakresie zgodności z minimalnymi cechami charakterystycznymi powinny być ograniczone do suszonych winogron przywożonych z państw trzecich w dużych opakowaniach, biorąc pod uwagę fakt, że ryzyko przywozu produktów niespełniających wymagań pojawi się w praktyce tylko w przypadku takich produktów.

(4) W celu uwzględnienia różnic między krajowymi systemami kontroli należy pozostawić Państwom Członkowskim swobodę w ustanawianiu szczegółowych zasad przeprowadzania kontroli.

(5) Komitet Zarządzający ds. Przetworów Owocowych i Warzywnych nie wydał opinii w terminie ustalonym przez jego przewodniczącego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZADZENIE:

Artykuł  1

Suszone winogrona odmian sultana oraz muscatel oraz rodzynki objęte kodami CN 0806 20 przeznaczone do spożycia we Wspólnocie albo na wywóz do państw trzecich muszą spełniać minimalne cechy charakterystyczne oraz tolerancje ustanowione w Załączniku.

Powyższy wymóg stosuje się na etapie wprowadzania do swobodnego obrotu w przypadku produktów pochodzących z państw trzecich oraz na etapie opuszczania zakładów przetwórczych w przypadku produktów pochodzenia wspólnotowego.

Artykuł  2

Suszone winogrona otrzymane we Wspólnocie oraz przeznaczone na rynek wewnętrzny lub na wywóz są sprawdzane pod względem minimalnych cech charakterystycznych oraz tolerancji określonych w art. 1 na terenie zakładów przetwórczych przed załadowaniem do wysyłki.

Suszone winogrona przywożone w opakowaniach bezpośrednich o zawartości netto większej niż 2 kilogramy są sprawdzane, przez pobranie próbek, pod względem zgodności z tym wymogiem przed wprowadzeniem do swobodnego obrotu na rynek wspólnotowy. Państwa Członkowskie mogą sprawdzać takie produkty na każdym etapie obrotu.

Państwa Członkowskie mogą zadecydować o przyjęciu jako dowodu zgodności z niniejszym rozporządzeniem świadectwa zgodności z minimalnymi cechami charakterystycznymi oraz tolerancjami dla klasy II normy Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (NZ/EKG) wydanego przez państwo trzecie pochodzenia suszonych winogron.

Artykuł  3

Państwa Członkowskie określają sposób przeprowadzania kontroli.

Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 września 2000 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 lipca 1999 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 297 z 21.11.1996, str. 29.

(2) Dz.U. L 303 z 6.11.1997, str. 1.

ZAŁĄCZNIK

MINIMALNE CECHY CAHARAKTERYSTYCZNE SUSZONYCH WINOGRON

1. Definicja

Suszone winogrona muszą pochodzić z odmian sultana lub muscatel albo muszą być rodzynkami uprawianymi z Vitis vinifera L.

2. Minimalne wymagania

2.1. Suszone winogrona muszą być:

– całe,

– zdrowe; bez objawów gnicia lub zepsucia powodujących niezdatność do spożycia,

– wolne od żywych owadów lub roztoczy, niezależnie od stopnia ich rozwoju,

– wolne od nadmiernego zawilgocenia powierzchniowego,

– wolne od obcych zapachów i aromatów (delikatny zapach SO2 oraz nieznaczny zapach i smak oleju nie są uważane za nienaturalne),

– oraz mieszczące się w tolerancjach,

– czyste, praktycznie wolne od jakichkolwiek widocznych ciał obcych,

– wolne od widocznych uszkodzeń spowodowanych przez owady, roztocza lub inne pasożyty,

– wolne od pleśni,

– wolne od niedojrzałych i/lub nierozwiniętych owoców,

– wolne od części łodyg,

– wolne od szypułek, z wyjątkiem odmiany muscatel,

– wolne od uszkodzonych owoców (w formach pestkowych zwykłych uszkodzeń mechanicznych wynikających z normalnych działań sadzeniowych nie uważa się za "uszkodzenia")

– wolne od widocznych kryształów cukru,

– wolne od obcych substancji warzywnych.

2.2. Suszone winogrona muszą również:

– mieć zbliżone cechy odmianowe,

– mieć dobry charakterystyczny aromat, strukturę oraz kolor,

– być przygotowane z dojrzałych winogron,

– być przesiane lub sortowane według wielkości,

– mogą mieć wady w ramach limitów tolerancji wskazanych na mocy przepisów dotyczących tolerancji, pod warunkiem że suszone winogrona zachowują swoje cechy istotne pod względem ogólnego wyglądu, jakości przechowywania oraz prezentacji.

2.3. Stan suszonych winogron powinien umożliwiać im:

– wytrzymanie transportu i przeładunku, oraz

– dotarcie do miejsca przeznaczenia w zadowalającym stanie.

3. Zawartość wilgoci

Suszone winogrona muszą mieć zawartość wilgoci nie mniejszą niż 13 % oraz nie większą niż 31 % dla rodzaju Malaga/muscatel, 23 % dla odmian pestkowych oraz 18 % dla odmian bezpestkowych i rodzynek.

4. Tolerancje

Dopuszczalne tolerancje dotyczące jakości w każdej paczce dla produktów niespełniających wymagań wskazanych klas są następujące:

BEZPESTKOWE

Dopuszczalne wady Tolerancje dla uszkodzonych owoców
wagowo (%) ilościowo
Części łodyg (na kg) - 2,00
Szypułki (%) - 5,00
Niedojrzałe i/lub nierozwinięte owoce 4,00
Owoce posiadające pestki w odmianach bezpestkowych 1,00
Z objawami pleśni 4,00 -
Uszkodzone przez owady 1,00 -
Uszkodzone 5,00 -
Pokryte cukrem 15,00 -
Obcy materiał warzywny 0,03 -
Zanieczyszczenia mineralne 0,01 -

PESTKOWE

Dopuszczalne wady Tolerancje dla uszkodzonych owoców
wagowo (%) ilościowo
Części łodyg (na kg) - 2,00
Szypułki (%) - 5,00
Niedojrzałe i/lub nierozwinięte owoce 2,00 -
Z objawami pleśni 4,00 -
Uszkodzone przez owady 1,00 -
Uszkodzone 5,00 -
Pokryte cukrem 15,00 -
Obcy materiał warzywny 0,03 -
Zanieczyszczenia mineralne 0,01 -

RODZYNKI

Dopuszczalne wady Tolerancje dla uszkodzonych owoców
wagowo (%) ilościowo
Części łodyg (na kg) - 1,00
Szypułki (%) - 3,00
Niedojrzałe i/lub nierozwinięte owoce 1,50 -
Z objawami pleśni 4,00 -
Uszkodzone przez owady 1,00 -
Uszkodzone 3,00 -
Pokryte cukrem 15,00 -
Obcy materiał warzywny 0,03 -
Zanieczyszczenia mineralne 0,01 -

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.197.32

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1666/1999 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/96 w odniesieniu do minimalnych cech handlowych niektórych odmian suszonych winogron
Data aktu: 28/07/1999
Data ogłoszenia: 29/07/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 05/08/1999, 01/09/2000