Rozporządzenie 1617/1999 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do minimalnych norm traktowania ubezpieczenia w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych oraz modyfikujące rozporządzenie Komisji (WE) nr 2214/96

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1617/1999
z dnia 23 lipca 1999 r.
ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do minimalnych norm traktowania ubezpieczenia w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych oraz modyfikujące rozporządzenie Komisji (WE) nr 2214/96

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 24 lipca 1999 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2494/95 z dnia 23 października 1995 r. dotyczące zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych(1), w szczególności jego art. 4 oraz art. 5 ust. 3,

po konsultacji z Europejskim Bankiem Centralnym(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy art. 5 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 2494/95 każde Państwo Członkowskie powinno przedstawić zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych (zwany dalej ZWCK), poczynając od wskaźnika na styczeń 1997 r.

(2) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1749/96(3), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1688/98(4), określa wstępny zakres dla zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych, który został ograniczony do towarów i usług objętych w całości lub w większości krajowymi wskaźnikami cen konsumpcyjnych; rozporządzenie Rady (WE) nr 1687/98(5), zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1749/96, definiuje zakres ZWCK jako towary i usługi, które są zawarte w ostatecznych pieniężnych wydatkach konsumpcyjnych gospodarstw domowych; ubezpieczenia stanowią część zakresu ZWCK.

(3) Istnieją znaczne różnice proceduralne w traktowaniu ubezpieczenia w ZWCK; niezbędna jest zharmonizowana metodologia w zakresie ubezpieczeń w celu zapewnienia, że ubezpieczenia wynikające z ZWCK spełniają wymóg porównywalności, określony w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 2494/95; w praktyce nie jest możliwa comiesięczna obserwacja opłaty dla pojedynczej polisy ubezpieczeniowej.

(4) Proponowane traktowanie ubezpieczeń jest spójne z definicjami ustanowionymi w europejskim systemie rachunkowym (ESA) 1995 r.(6).

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Programowego Komitetu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Cel

Celem niniejszego rozporządzenia jest ustalenie minimalnych norm traktowania ubezpieczenia(7) w zharmonizowanych wskaźnikach cen konsumpcyjnych (ZWCK) w celu zapewnienia ich wiarygodności, odpowiedniości oraz spełniania wymogów porównywalności, zgodnie z art. 4 rozporządzenia (WE) nr 2494/95.

Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia podane poniżej terminy definiuje się następująco:

1. "składki ubezpieczeniowe brutto": suma zapłacona przez posiadacza polisy za konkretną polisę ubezpieczeniową w celu otrzymania ubezpieczenia;

2. "roszczenia": suma wypłacana posiadaczowi polisy oraz innym stronom przez towarzystwo ubezpieczeniowe w celu pokrycia strat lub szkód poniesionych przez osoby lub towary;

3. "suplementy składkowe": dochód uzyskany przez towarzystwa ubezpieczeniowe przez inwestowanie ich technicznych rezerw ubezpieczeniowych łącznie z przedpłatami na składki ubezpieczeniowe, rezerwami na nieuregulowane roszczenia oraz rezerwami na ryzyko główne;

4. "rezerwy ubezpieczeniowe": fundusze wydzielone przez towarzystwo ubezpieczeniowe na rezerwy techniczne na niewygasłe ryzyka;

5. "opłata za usługę": składki ubezpieczeniowe brutto powiększone o suplementy składkowe i pomniejszone o roszczenia oraz o zmiany w rezerwach ubezpieczeniowych.

Artykuł  3

Traktowanie wag ubezpieczeniowych

1.
Wagi ubezpieczeniowe stanowią szacowane wydatki gospodarstw domowych ogółem na opłaty z tytułu usług ubezpieczeniowych uwzględnionych w ZWCK, wyrażone jako część wydatków ogółem na wszystkie ubezpieczone towary i usługi. Wagi odzwierciedlają średnie zagregowane wydatki w okresie trzech lat. Zgodnie z definicją rozporządzenia (WE) nr 1687/98.
2.
Wydatki pokrywane z roszczeń traktuje się jako poniesione przez posiadacza polisy lub inne strony roszczenia, a nie przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Wagi w subwskaźnikach ZWCK uwzględniają takie wydatki, gdy poniesione zostały przez lub w imieniu sektora gospodarstw domowych.
Artykuł  4

Traktowanie cen ubezpieczeń

1.
Ceny użyte w ZWCK do obliczenia wskaźników ceny ubezpieczenia dotyczą składek ubezpieczeniowych brutto.
2.
Składka ubezpieczeniowa brutto jest traktowana jako pełna składka płatna za polisę i nie jest dostosowywana, nawet jeśli składka lub wartość ubezpieczeniowa polisy jest połączona ze wskaźnikiem.
3.
Z zastrzeżeniem ust. 2 specyfikacje określające cenę dla każdej polisy ubezpieczeniowej w próbie docelowej będą stałe. W przypadku zmiany takich specyfikacji ceny traktuje się zgodnie z zasadami stosowanymi dla korekt jakościowych określonych w art. 5 (WE) nr 1749/96.
Artykuł  5

Porównywalność

Za porównywalne uznaje się ZWCK skonstruowane według procedur opisanych w art. 3 i 4 niniejszego rozporządzenia lub według innych procedur, których wynikiem nie jest wskaźnik systematycznie różniący się w skali roku w porównaniu z rokiem poprzednim średnio o ponad jedną dziesiątą punktu procentowego od wskaźnika skonstruowanego według tych procedur.

Artykuł  6

Kontrola jakości

Państwa Członkowskie udzielają Komisji (Eurostat) informacji na temat procedur wypracowanych dla ubezpieczeń tam, gdzie procedury te różnią się od tych określonych w art. 3 i 4 niniejszego rozporządzenia, zanim procedury takie zostaną zastosowane.

Państwa Członkowskie udzielają również Komisji (Eurostat), na jej prośbę, informacji na temat procedur użytych w celu spełnienia wymogów minimalnych standardów ustalonych w niniejszym rozporządzeniu.

Artykuł  7

Uchylenie

W załączniku II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 2214/96(8) skreśla się przypis dolny 1 grupy 12.4A Ubezpieczenie (S).

Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 23 lipca 1999 r.

W imieniu Komisji
Yves-Thibault DE SILGUY
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 257 z 27.10.1995, str. 1.

(2) Opinia wydana dnia 23 czerwca 1999 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. L 229 z 10.9.1996, str. 3.

(4) Dz.U. L 214 z 31.7.1998, str. 23.

(5) Dz.U. L 214 z 31.7.1998, str. 12.

(6)Rozporządzenie Rady (WE) nr 2223/96, Dz.U. L 310 z 30.11.1996.

(7) Zgodnie z definicją rozporządzenia (WE) nr 1687/98.

(8) Dz.U. L 296 z 21.11.1996, str. 8.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.192.9

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1617/1999 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do minimalnych norm traktowania ubezpieczenia w zharmonizowanym wskaźniku cen konsumpcyjnych oraz modyfikujące rozporządzenie Komisji (WE) nr 2214/96
Data aktu: 23/07/1999
Data ogłoszenia: 24/07/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 13/08/1999