Dyrektywa 1999/66/WE ustalająca wymagania dotyczące etykiety lub innego dokumentu sporządzonego przez dostawcę zgodnie z dyrektywą Rady 98/56/WE

DYREKTYWA KOMISJI 1999/66/WE
z dnia 28 czerwca 1999 r.
ustalająca wymagania dotyczące etykiety lub innego dokumentu sporządzonego przez dostawcę zgodnie z dyrektywą Rady 98/56/WE

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 98/56/WE z dnia 20 lipca 1998 r. w sprawie obrotu materiałem rozmnożeniowym roślin ozdobnych(1), w szczególności jej art. 8 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Etykieta lub inne dokumenty powinny zawierać szczegółowe dane niezbędne zarówno do kontroli urzędowej oraz do informacji plantatora.

(2) W przypadku gdy materiałowi rozmnożeniowemu towarzyszy paszport roślin w ramach Wspólnotowego Systemu Ochrony Roślin, paszport ten może stanowić na pewnych warunkach etykietę bądź inny dokument sporządzony przez dostawcę.

(3) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Materiału Rozmnożeniowego Roślin Ozdobnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Niniejsza dyrektywa ustanawia wymagania dotyczące etykiet lub innego dokumentu sporządzonego przez dostawcę materiału rozmnożeniowego roślin ozdobnych, określonego w art. 8 dyrektywy 98/56/WE.

Artykuł  2
1.
Etykieta lub dokument dostawcy określony w art. 1 są wykonane z odpowiedniego materiału, który nie był uprzednio używany i publikowany jest co najmniej w jednym z języków urzędowych Wspólnoty. Zawierają ona następujące informacje:

i) oznaczenie "jakość WE";

ii) wskazanie kodu Państwa Członkowskiego WE;

iii) oznaczenie właściwego organu urzędowego lub określający go kod;

iv) numer rejestracyjny;

v) indywidualny numer seryjny, tygodniowy lub numer partii;

vi) nazwa botaniczna;

vii) gdzie stosowne, nazwa odmiany. W przypadku sadzonki: nazwa odmiany bądź jej oznaczenie;

viii) gdzie stosowne, nazwa grupy roślin;

ix) ilość;

x) w przypadku przywozu z państw trzecich, zgodnie z art. 11 ust. 2 dyrektywy 98/56/WE, nazwa kraju produkcji.

2.
W przypadku gdy materiał rozmnożeniowy posiada paszport roślin, zgodnie z dyrektywą Komisji 92/105/EWG(2), może on stanowić etykietę bądź dokument dostawcy określony w ust. 1. Jednakże należy podać oznaczenie "jakość WE" oraz oznaczenie dotyczące właściwego organu urzędowego, na mocy dyrektywy 98/56/WE, oraz, gdzie stosowne, odniesienie do nazwy odmiany, sadzonki lub grupy roślin. W przypadku przywozu z państw trzecich, zgodnie z art. 11 ust. 2 dyrektywy 98/56/WE, należy również podać nazwę kraju produkcji. Informacje te mogą być zamieszczone w tym samym dokumencie co paszport roślin, powinny być jednak wyraźnie oddzielone.
Artykuł  3

Państwa Członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonywania niniejszej dyrektywy do dnia 31 grudnia 1999 r. Niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję.

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie to towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

Państwa Członkowskie przekazują Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego przyjętych w dziedzinach objętych niniejszą dyrektywą.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  5

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 czerwca 1999 r.
W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 226 z 13.8.1998, str. 16.

(2) Dz.U. L 4 z 8.1.1993, str. 22.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.164.76

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 1999/66/WE ustalająca wymagania dotyczące etykiety lub innego dokumentu sporządzonego przez dostawcę zgodnie z dyrektywą Rady 98/56/WE
Data aktu: 28/06/1999
Data ogłoszenia: 30/06/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 20/07/1999