Decyzja Parcom 96/1 w sprawie wycofywania stosowania heksachloroetanu w przemyśle metali nieżelaznych

KONWENCJE O ZAPOBIEGANIU ZANIECZYSZCZENIA MÓRZ

ZAWARTE W OSLO I PARYŻU WSPÓLNE ZEBRANIE KOMISJI PARYSKIEJ I KOMISJI Z OSLO

Oslo: 17 - 21 lipca 1996.

DECYZJA PARCOM 96/1

w sprawie wycofywania stosowania heksachloroetanu w przemyśle metali nieżelaznych

(Dz.U.UE L z dnia 28 marca 1998 r.)

POWOŁUJĄC SIĘ NA decyzję PARCOM 92/4 w sprawie wycofywania stosowania heksachloroetanu (HCE) w hutnictwie oraz przetwórstwie aluminium ze zintegrowanymi odlewniami;

POWOŁUJĄC SIĘ NA decyzję PARCOM 93/1 w sprawie wycofywania stosowania heksachloroetanu (HCE) w przemyśle metali nieżelaznych;

ZWAŻYWSZY, ŻE związki fluorowcoorganiczne, które są toksyczne, trwałe i podatne na bioakumulację są przyczyną zanieczyszczenia mórz wymagającego pilnych środków;

ZWAŻYWSZY, ŻE substancje te znajdują się w priorytetowym wykazie Konwencji paryskiej;

ZWAŻYWSZY, ŻE heksachloroetan do tej pory stosowany jest w przemyśle metali nieżelaznych, głównie jako odgazowywacz w odlewniach magnezu i miedzi;

ZWAŻYWSZY, ŻE istnieją już inne systemy oraz substancje alternatywne, pozwalające osiągnąć podobną, lub nawet wyższą, wydajność techniczną i działanie oraz, że niektóre alternatywne techniki stanowią mniejsze zagrożenie ekologiczne;

ZWAŻYWSZY, ŻE ograniczone odstępstwa są niezbędne dla niektórych zastosowań w produkcji magnezu i stopów aluminium w celu zapewnienia małym i średnim odlewniom rozsądnego czasu na dostosowanie,

UMAWIAJĄCE SIĘ STRONY KONWENCJI O ZAPOBIEGANIU ZANIECZYSZCZENIA MÓRZ ZE ŹRÓDEŁ LĄDOWYCH DECYDUJĄ, ŻE:

1. Programy i środki

1.1. Wszelkie zastosowania HCE w przemyśle aluminiowym (łącznie ze zintegrowanymi i niezintegrowanymi odlewniami aluminium) wycofuje się w stopniu, w jakim to możliwe, do dnia 31 grudnia 1996 roku a najpóźniej do dnia 31 grudnia 1997 roku.

1.2. Wszelkie zastosowania HCE w innych branżach przemysłu metali nieżelaznych wycofuje się do dnia 31 grudnia 1997 roku.

1.3. Jako odstępstwa od niniejszej decyzji, heksachloroetan może być stosowany:

a) do rozdrabiania ziarna w produkcji stopów magnezu AZ81, AZ91 i AZ92;

b) w niezintegrowanych odlewniach aluminium produkujących odlewy do zastosowań wymagających norm wysokiej jakości i wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz w przypadku gdy zużycie jest mniejsze niż średnio 1,5 kg heksachloroetanu na dzień.

Potrzeba tych odstępstw zostanie ponownie przeanalizowana w 1998 roku.

1.4. Potencjalne technologie alternatywne powinny zostać ocenione przez właściwe organy pod względem ich zagrożeń i korzyści.

2. Wejście w życie

2.1. Niniejsza decyzja zastępuje decyzje PARCOM 92/4 oraz 93/1 z mocą od daty otrzymania przez sekretariat potwierdzenia od Umawiających się Stron posiadających co najmniej trzy czwarte całkowitej liczby głosów w Komisji paryskiej, że są w stanie wykonać niniejszą decyzję.

2.2. Zastąpienie to skutkuje dla każdej z Umawiających się Stron od:

a) daty wymienionej w ppkt 2.1, lub

b) daty dostarczenia takiego powiadomienia do sekretariatu,

w zależności od tego, który termin jest późniejszy.

3. Sprawozdania w sprawie wykonania

3.1. Sprawozdania w sprawie wykonania niniejszej decyzji powinny być przekazane posiedzeniu właściwej grupy roboczej OSPAR poprzedzającemu posiedzenie OSPAR w 1999 roku. W sprawozdaniu powinien być stosowany w możliwie szerokim zakresie formularz wymieniony w Dodatku.

DODATEK

Formularz sprawozdania w sprawie wykonania decyzji PARCOM 96/1 w sprawie wycofywania stosowania heksachloroetanu w przemyśle metali nieżelaznych

Umawiająca się Strona Zastrzeżenia Nie ma zastosowania(4) Środki wykonania(1)(2)(3)
Prawne Działanie administracyjne Porozumienie dobrowolne
Belgia
Dania
Finlandia(5)
Francja
Niemcy
Islandia
Irlandia
Niderlandy
Norwegia
Protugalia
Hiszpania
Szwecja
Zjednoczone Królestwo
WE
Luksemburg(6)
Szwajcaria(5)
(1) Podać informacje w sprawie szczególnych środków podjętych w celu nadania

niniejszej mocy prawnej.

(2) Udzielić informacji w sprawie wyjątkowych trudności, takich jak problemy

praktyczne lub prawne, napotykanych przy wykonywaniu niniejszej decyzji.

(3) Przyczyny niewykonania w pełni niniejszej decyzji należy jasno określić oraz

przedstawić plany pełnego wykonania.

(4) Określić czy niniejsza decyzja nie ma zastosowania.

(5) Umawiające się Państwo Konwencji OSPAR.

(6) Sygnatariusz Konwencji paryskiej oraz Konwencji OSPAR.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1998.96.42

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Decyzja Parcom 96/1 w sprawie wycofywania stosowania heksachloroetanu w przemyśle metali nieżelaznych
Data aktu: 21/07/1996
Data ogłoszenia: 28/03/1998
Data wejścia w życie: 23/03/1998, 01/05/2004