Decyzja 98/610/WE,Euratom ustanawiająca grupy ekspertów wspomagające Komisję w sprawach treści i kierunków kluczowych działań w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 22 października 1998 r.
ustanawiająca grupy ekspertów wspomagające Komisję w sprawach treści i kierunków kluczowych działań w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego

(notyfikowana jako dokument nr C (1998) 3120)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(98/610/WE, Euratom)

(Dz.U.UE L z dnia 29 października 1998 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, a także mając na uwadze, co następuje:

aby zwiększyć przejrzystość polityki badań i rozwoju technologicznego Wspólnoty i aby umożliwić jej odgrywanie bardziej strategicznej roli, Komisja pragnie ściślej zaangażować wszystkich uczestników badań (wraz z użytkownikami) w tworzenie tej polityki;

wobec tego powinny zostać ustanowione grupy ekspertów, aby doradzać Komisji w sprawie treści i kierunków kluczowych działań objętych decyzjami Rady w sprawie szczególnych programów wdrażających piąty program ramowy Wspólnoty Europejskiej dotyczący działań w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego oraz demonstracji(1) oraz piąty program ramowy Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej dotyczący badań i działalności szkoleniowej(2) (zwanych dalej "programami szczególnymi"); zgodnie z decyzją, działania kluczowe muszą, w stosownych przypadkach, zostać pogrupowane do celów odnoszących się do charakteru objętych nimi tematów;

w związku z tym rolą grup ekspertów jest pomoc w określeniu ogólnej strategii dla prowadzenia kluczowych działań lub grup kluczowych działań i przedstawienie właściwych wniosków w całkowicie przejrzysty sposób;

z uwagi na charakter pracy członkowie tych grup powinni być wybitnymi osobistościami wybranymi spośród szerokiej grupy kandydatów, mającymi odpowiednie kwalifikacje do pracy, o której mowa;

ponadto skład grup ekspertów powinien być reprezentatywny dla wszystkich uczestników badań; powinny zostać podjęte wobec tego wysiłki na rzecz zapewnienia zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn;

grupy ekspertów powinny zostać ustanowione, a ich kompetencje określone,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Ustanawia się następujące grupy ekspertów:

– Grupę ds. Zdrowia, Żywności i Czynników Środowiskowych,

– Grupę ds. Kontroli Chorób Zakaźnych,

– Grupę ds. Fabryki Komórek,

– Grupę ds. Starzejącej się Populacji,

– Grupę ds. Trwałego Zarządzania w Dziedzinie Rolnictwa, Rybołówstwa i Leśnictwa, w tym Zintegrowanego Rozwoju Obszarów Wiejskich,

– Grupę ds. Społeczeństwa Informacyjnego,

– Grupę ds. Innowacyjnych Produktów, Procesów i Organizacji,

– Grupę ds. Trwałej Mobilności i Intermodalności,

– Grupę ds. Nowych Perspektyw dla Lotnictwa,

– Grupę Doradczą ds. Transportu Lądowego i Technologii Morskich,

– Grupę ds. Trwałego Zarządzania i Jakości Wody oraz Trwałego Zarządzania Ekosystemami Morskimi,

– Grupę ds. Zmian Globalnych, kLImatu i Bioróżnorodności,

– Grupę ds. Miasta Jutra i Dziedzictwa Kulturowego,

– Grupę ds. Systemów Czystszych Źródeł Energii oraz Ekonomicznej i Efektywnej Energii,

– Grupę ds. Podnoszenia Podstaw Wiedzy Społeczno-Ekonomicznej,

– Grupę ds. Kontrolowanej Syntezy Termojądrowej,

– Grupę ds. Rozszczepienia Jądrowego,

w celu doradzania Komisji w sprawach treści i kierunków kluczowych działań lub grup kluczowych działań objętych szczególnymi programami.

Artykuł  2

Każda z grup ekspertów:

– proponuje wytyczne dla określania programów pracy (łącznie z planowaniem wezwań do składania ofert, kryteriami oceny pośrednich działań w zakresie badań i rozwoju technologicznego oraz, w możliwych przypadkach, ustanawianiem określanych ilościowo lub potwierdzalnych celów naukowych i techniczno-gospodarczych dla osiągnięcia celów kluczowych działań czy grup kluczowych działań),

– przedstawia uwagi na temat strategicznego charakteru i wykorzystania podlegającej wykonaniu pracy oraz analizy wyników w celu dokonania ewentualnych modyfikacji programów pracy.

Artykuł  3
1.
Każda grupa ekspertów jest ustanawiana przez Komisję tak, aby zapewnić zrównoważony skład grup, z uwzględnieniem pochodzenia geograficznego oraz sektora działalności (przemysł i usługi, badania i innowacje, użytkownicy, publiczne władze decyzyjne oraz środowisko społeczno-gospodarcze) ich członków. Komisja podejmuje również wysiłki, aby zapewnić, tak dalece jak to możliwe, zrównoważony udział kobiet i mężczyzn.
2.
Procedura wyboru członków grup ekspertów jest określona w Załączniku razem ze szczególnymi programami, kluczowymi działaniami i grupami kluczowych działań, do których grupy ekspertów się odnoszą.
Artykuł  4
1. 1
Członkowie grup ekspertów są mianowani przez Komisję w charakterze osobistym na okres nie dłuższy niż dwa lata. Mandat ten może zostać odnowiony tylko raz, na okres nieprzekraczający dwóch lat.

Członkowie grup pełnią swoje funkcje do chwili ich zastąpienia lub odnowienia ich mandatu.

W przypadku gdy członek grupy nie jest dłużej w stanie wnosić efektywnego wkładu do prac tej grupy, staje się członkiem komitetu programowego lub składa rezygnację, Komisja mianuje zastępcę na okres pozostający do wygaśnięcia mandatu, zgodnie z procedurą określoną w Załączniku.

2.
Nazwiska członków grup ekspertów są opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
3.
Koszty podróży oraz koszty utrzymania członków grup ekspertów są im zwracane zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji.
4.
Komisja mianuje przewodniczącego i wiceprzewodniczącego każdej z grup ekspertów spośród członków tych grup. Wiceprzewodniczący nie może mieć tego samego pochodzenia geograficznego lub przynależeć do takiego samego sektora działalności co przewodniczący.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 października 1998 r.

W imieniu Komisji
Édith CRESSON
Członek Komisji

______

(1) COM(1998) 305 wersja ostateczna.

(2) COM(1998) 306 wersja ostateczna.

ZAŁĄCZNIK

A.

Procedura wyboru członków grup ekspertów

1.
W celu ustanowienia grup ekspertów dla kluczowych działań lub grup kluczowych działań wymienionych w sekcji B Komisja rozpatruje wnioski:

– już otrzymane przez Komisję zgodnie z innymi procedurami,

– złożone przez Państwa Członkowskie i państwa stowarzyszone,

– otrzymane po wezwaniu do składania wniosków opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Wnioski mogą być składane przez samych wnioskodawców lub instytucje ich zatrudniające. Wnioski pochodzące od organizacji naukowych, handlowych/zawodowych lub przemysłowych lub od organizacji działających w interesie ogólnym są również przyjmowane, pod warunkiem że osoba zaproponowana wyraża na to zgodę.

Wnioski muszą zostać złożone w jednym z urzędowych języków Wspólnot Europejskich. Wnioski zawierają dowód doświadczenia zawodowego wnioskodawcy oraz wysokiego poziomu umiejętności (np. szczegółowe curriculum vitae).

2.
W celu mianowania członków grup ekspertów Komisja ocenia wszystkie wnioski zgodnie z następującymi kryteriami wyboru:

– kompetencjami wnioskodawcy w jednej lub większej ilości dziedzin,

– umiejętnościami wnioskodawcy w zakresie oceny perspektyw naukowych i technologicznych w świetle polityki Wspólnoty,

– zdolnością wnioskodawcy do poświęcenia się obowiązkom.

Na podstawie tej oceny, Komisja mianuje członków grup zgodnie z przepisami art. 3 ust. 1 niniejszej decyzji i sekcji B Załącznika.

Członkowie tak mianowani przez Komisję nie mogą być członkami więcej niż jednej grupy.

B.

Programy szczególne, kluczowe działania lub grupy kluczowych działań, do których odnoszą się grupy doradcze

Program Kluczowe działanie lub grupa kluczowych działań, objęte działań grupy ekspertów Grupa ekspertów
"Jakość życia oraz zarządzanie zasobami "Zdrowie, żywność i czynniki środowiskowe" "Zdrowie, żywność i czynniki środowiskowe"
przyrody ożywionej" "Kontrola chorób zakaźnych" "Kontrola chorób zakaźnych""Fabryka komórek""Fabryka komórek"
"Fabryka komórek" "Fabryka komórek"
"Starzejąca się populacja" "Starzejąca się populacja"
"Trwałe zarządzanie w dziedzinie rolnictwa, rybołówstwa i leśnictwa, w tym zintegrowany rozwój obszarów wiejskich" "Trwałe zarządzanie w dziedzinie rolnictwa, rybołówstwa i leśnictwa, w tym zintegrowany rozwój obszarów wiejskich"
"Społeczeństwo informacyjne przyjazne dla użytkownika" "Systemy i usługi dla obywatela" "Społeczeństwo informacyjne"
"Nowe metody pracy i handel elektroniczny"
"Zawartość multimediów i narzędzia multimedialne"
"Istotne technologie i infrastruktury"
"Konkurencyjny i trwały wzrost" "Innowacyjne produkty, procesy i organizacje" "Innowacyjne produkty procesy i organizacje"
"Trwała mobilność i intermodalność" "Trwała mobilność i intermodalność"
"Nowe perspektywy dla lotnictwa" "Nowe perspektywy dla lotnictwa"
"Transport lądowy i technologia morska" "Transport lądowy i technologia morska"
"Zachowanie ekosystemu" "Trwałe zarządzanie i jakość wody" oraz "Trwałe zarządzanie ekosystemami morskimi" "Trwałe zarządzanie i jakość wody" oraz "Trwałe zarządzanie ekosystemami morskimi"
"Zmiany globalne, klimat i bioróżnorodność" "Zmiany globalne, klimat i bioróżnorodność"
"Miasto jutra i dziedzictwo kulturowe" "Miasto jutra i dziedzictwo kulturowe"
"Systemy czystszych źródeł energii, w tym odnawialne źródła energii" oraz "Ekonomiczna i efektywna energia dla konkurencyjnej Europy" "Systemy czystszych źródeł energii" oraz "Ekonomiczna i efektywna energia"
"Zwiększanie ludzkiego potencjału badawczego" "Podnoszenie podstaw wiedzy społeczno-ekonomicznej" "Podnoszenie podstaw wiedzy społeczno-ekonomicznej"
"Zachowanie ekosystemu" (Euratom) "Kontrolowana synteza termojądrowa" "Kontrolowana synteza termojądrowa"
"Rozszczepienie jądrowe "Rozszczepienie jądrowe"
1 Art. 4 ust. 1 zmieniony przez art. 1 decyzji nr 1999/506/WE, Euratom z dnia 26 lipca 1999 r. (Dz.U.UE.L.99.194.65) zmieniającej nin. decyzję z dniem 26 lipca 1999 r.

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1998.290.57

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 98/610/WE,Euratom ustanawiająca grupy ekspertów wspomagające Komisję w sprawach treści i kierunków kluczowych działań w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego
Data aktu: 22/10/1998
Data ogłoszenia: 29/10/1998
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 22/10/1998