a także mając na uwadze, co następuje:(1) W swojej rezolucji z dnia 1 lutego 1993 r. w sprawie Wspólnotowego Programu Polityki i Działania w odniesieniu do Ochrony Środowiska Naturalnego i Trwałego Rozwoju 4 , Rada i przedstawiciele rządów Państw Członkowskich zebrani w ramach Rady, przyjęli ogólne podejście i strategię programu przedstawionego przez Komisję, który zwraca szczególną uwagę na potrzebę zarządzania ryzykiem, które stwarzają pestycydy, nieprzeznaczone do wykorzystania w rolnictwie.
(2) Zarówno przyjmując w 1989 r. ósmą poprawkę 5 do dyrektywy Rady 76/769/EWG z dnia 27 lipca 1976 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych Państw Członkowskich odnoszących się do ograniczeń we wprowadzaniu do obrotu i stosowaniu niektórych substancji i preparatów niebezpiecznych 6 , jak i w trakcie dyskusji na temat dyrektywy 91/414/EWG, w ramach, której Rada wyraziła zaniepokojenie wprowadzaniem do obrotu środków ochrony roślin 7 , brakiem zharmonizowania przepisów wspólnotowych dotyczących środków biobójczych, znanych wcześniej pod nazwą pestycydów nieprzeznaczonych do wykorzystania w rolnictwie, i zwróciła się do Komisji o zbadanie sytuacji istniejącej w Państwach Członkowskich oraz możliwości podjęcia działań na szczeblu wspólnotowym.
(3) Produkty biobójcze niezbędne są do kontrolowania organizmów szkodliwych dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz organizmów, które niszczą produkty naturalne lub wytworzone; produkty biobójcze mogą stanowić różnego rodzaju zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego związane z ich szczególnymi właściwościami i ich wykorzystaniem.
(4) Przegląd dokonany przez Komisję ukazał, różnice w ramach regulacji prawnych w Państwach Członkowskich; różnice te mogą stanowić przeszkodę nie tylko dla handlu produktami biobójczymi, ale również dla handlu produktami, które są poddawane ich działaniu, w związku z tym, Komisja zaproponowała opracowanie ramowych zasad dotyczących wprowadzania na rynek w celach użytkowych produktów biobójczych stawiając jako warunek wysoki poziom ochrony ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego; uwzględniając zasadę subsydiarności, decyzje podejmowane na poziomie wspólnotowym należy ograniczyć do decyzji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania wspólnego rynku i decyzji, których celem jest niedopuszczenie do podwójnego wykorzystywania tych produktów w Państwach Członkowskich; dyrektywa w sprawie produktów biobójczych jest najwłaściwszym środkiem określającym takie ramy.
(5) Ramowe zasady powinny zapewniać, że produkty biobójcze dopuszcza się do wprowadzenia na rynek w celu użycia zgodnego z procedurami określonymi w niniejszej dyrektywie.
(6) Aby uwzględnić specyficzny charakter niektórych produktów biobójczych i niebezpieczeństwo związane z ich zamierzonym wykorzystaniem, właściwe jest zapewnienie uproszczonych procedur dopuszczania, obejmujących rejestrację.
(7) Właściwym jest, że wnioskodawca przedstawia dokumentację zawierającą informacje, które są niezbędne do dokonania oceny ryzyka związanego z proponowanym zastosowaniem produktu; niezbędne jest stworzenie wspólnej podstawowej bazy danych mających zastosowanie do substancji biologicznie czynnych i produktów biobójczych, w których są one zawarte, która stanowiłaby jednocześnie pomoc dla osób wnioskujących o wydanie zezwolenia i osób dokonujących oceny przed podjęciem decyzji w sprawie wydania atestu; ponadto, należy, dla każdego typu produktów wchodzących w zakres niniejszej dyrektywy, określić wymogi dotyczące szczególnych danych.
(8) Dopuszczając produkty biobójcze, niezbędne jest upewnienie się czy, przy właściwym wykorzystaniu zgodnie z zamierzonym celem, są one w wystarczającym stopniu skuteczne i nie wywołują wśród organizmów docelowych jakichkolwiek działań, których nie można zaakceptować, takich jak wytrzymałość i niepożądana odporność oraz, w przypadku kręgowców, niepotrzebnych cierpień i bólu i czy w świetle obecnego stanu wiedzy naukowej i technicznej, nie oddziałują one w sposób niedopuszczalny dla środowiska naturalnego, w szczególności na zdrowie ludzi lub zwierząt.
(9) Konieczne jest określenie wspólnych zasad oceny i dopuszczania produktów biobójczych w taki sposób, aby Państwa Członkowskie przyjęły ujednolicone podejście do tej kwestii.
(10) Nie należy zabraniać Państwom Członkowskim nakładania dodatkowych wymogów odnoszących się do wykorzystywania produktów biobójczych, o ile te wymogi dodatkowe zgodne są z prawem wspólnotowym, i w szczególności nie są sprzeczne z przepisami niniejszej dyrektywy; przepisy takie przeznaczone są do celów ochrony środowiska naturalnego, zdrowia ludzi i zwierząt z wykorzystaniem takich środków, jak kontrolowanie epidemii i ochrona żywności oraz pasz.
(11) W świetle różnorodności substancji aktywnych i produktów biobójczych, wymogi odnoszące się do danych i badań powinny być dostosowywane dla każdego indywidualnego przypadku i mają pozwalać na dokonanie ogólnej oceny istniejącego ryzyka.
(12) Konieczne jest stworzenie wspólnotowego wykazu substancji aktywnych, które mogą wchodzić w skład produktów biobójczych; w celu przeprowadzenia oceny czy dana substancja aktywna może zostać czy też nie wpisana do wspólnotowego wykazu, należy ustanowić procedurę wspólnotową; należy określić informacje, jakie zainteresowane strony muszą przedstawić w celu uzyskania wpisu substancji aktywnej do wykazu; należy dokonywać okresowego przeglądu substancji umieszczonym w wykazie i, o ile zaistnieje taka potrzeba, porównywać je ze sobą w szczególnych warunkach, aby uwzględnić rozwój nauki i technologii.
(13) Aby uwzględnić produkty o niewielkim stopniu ryzyka, wchodzące w ich skład substancje aktywne należy umieścić w specjalnym Załączniku; substancje, których podstawowym przeznaczeniem nie jest wykorzystanie w charakterze pestycydów, ale które są używane dodatkowo jako produkty biobójcze, bądź bezpośrednio bądź w produkcie zawierającym substancję aktywną i rozcieńczalnik, powinny zostać umieszczone w specjalnym oddzielnym Załączniku.
(14) Substancje aktywne podlegają ocenie do celów jej wpisania lub włączenia w innej formie do załączników do niniejszej dyrektywy musi uwzględniać, o ile będzie to konieczne, takie same aspekty jak te, które są uwzględniane w ocenie przeprowadzanej w ramach dyrektywy Rady 92/32/EWG z dnia 30 kwietnia 1992 r. zmieniającej po raz siódmy dyrektywę 67/548/EWG w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania substancji niebezpiecznych 8 i rozporządzenia Rady (EWG) nr 793/93 z dnia 23 marca 1993 r. w sprawie oceny i kontroli ryzyk stwarzanych przez istniejące substancje 9 w odniesieniu do oceny ryzyka; w związku z tym, ryzyko związane z wytwarzaniem, wykorzystaniem i pozbywaniem się substancji aktywnej i materiałów poddawanych jej działaniu musi być traktowane w ten sam sposób jak we wcześniej wspomnianej legislacji.
(15) W celu swobodnego przepływu produktów biobójczych jak również materiałów, które są poddawane ich działaniu, aby zezwolenie wydawane przez Państwa Członkowskie było uznawane przez pozostałe Państwa Członkowskie, z zastrzeżeniem spełnienia szczególnych warunków określonych w niniejszej dyrektywie.
(16) Rozważając zharmonizowane przepisy dla wszystkich typów produktów biobójczych, włącznie z tymi, które przeznaczone są do kontroli kręgowców, praktyczne wykorzystanie tego rodzaju produktów może wzbudzić zaniepokojenie; z tego względu Państwa Członkowskie powinny, pod warunkiem przestrzegania przepisów Traktatu, mieć możliwość odstępowania od zasady wzajemnego uznawania produktów biobójczych należących do trzech typów szczególnych produktów biobójczych, w każdym przypadku, gdy są one przeznaczone do kontroli szczególnych typów kręgowców, pod warunkiem że odstępstwa te są uzasadnione i nie zagrażają celom niniejszej dyrektywy.
(17) Z tego względu pożądane jest ustanowienie systemu wzajemnej wymiany informacji i przekazywania między Państwami Członkowskimi a Komisją, na wniosek, szczegółowych informacji i dokumentacji naukowej, przedstawionych w związku z wnioskami o dopuszczenie produktów biobójczych.
(18) Państwa Członkowskie powinny mieć możliwość dopuszczania, na ograniczony okres czasu, produktów biobójczych, które nie spełniają powyższych warunków, w szczególności w przypadku nieprzewidzianego niebezpieczeństwa zagrażającemu człowiekowi, zwierzętom lub środowisku naturalnemu, które nie może zostać objęte innymi środkami; procedura wspólnotowa nie powinna stanowić dla Państw Członkowskich przeszkody w dopuszczaniu, na ich obszarze na ograniczony okres czasu, wykorzystania produktów biobójczych w skład których wchodzą substancje aktywne, które nie zostały jeszcze wpisane do wspólnotowego wykazu, pod warunkiem przedstawienia dokumentacji zgodnej ze wspólnotowymi wymogami i pod warunkiem że dane Państwo Członkowskie twierdzi, że substancja aktywna i produkty biobójcze spełniają warunki wspólnotowe określone w tym zakresie.
(19) Podstawową kwestią jest, aby niniejsza dyrektywa pomogła zminimalizować ilość doświadczeń przeprowadzanych na zwierzętach i aby doświadczenia te przeprowadzane były z uwzględnieniem celu i przeznaczenia produktu.
(20) Należy zagwarantować ścisłą koordynację z innymi przepisami wspólnotowymi, w szczególności z dyrektywą 91/414/EWG, dyrektywami dotyczącymi ochrony wód i dyrektywami dotyczącymi ograniczonego wykorzystania i świadomego uwalniania organizmów genetycznie zmodyfikowanych.
(21) Komisja opracuje kierunkowe zalecenia techniczne, w szczególności na temat wykonywania procedur dopuszczania, wpisu substancji aktywnych do odpowiednich załączników, załączników dotyczących wymogów w zakresie danych i Załącznika dotyczącego wspólnych zasad.
(22) W celu zapewnienia przestrzegania, w chwili wprowadzania na rynek, przepisów odnoszących się do dopuszczonych produktów biobójczych, Państwa Członkowskie przyjąć przepisy dotyczące właściwych ustaleń w zakresie kontroli i inspekcji.
(23) Wykonanie niniejszej dyrektywy, dostosowanie jej załączników do postępu naukowego i technicznego oraz umieszczenie substancji aktywnych w odpowiednich załącznikach wymagają ścisłej współpracy między Komisją, Państwami Członkowskimi i wnioskodawcami; w przypadkach konieczności skorzystania z niej, procedura Stałego Komitetu ds. Produktów Biobójczych stanowi właściwą podstawę takiej współpracy.
(24) Dnia 20 grudnia określono sposób ustalenia wzajemnych stosunków między Parlamentem Europejskim, Radą a Komisją w odniesieniu do środków wykonawczych uchwalanych zgodnie z procedurą, ustanowioną w art. 189B Traktatu WE 10 .
(25) Komisja będzie stosować modus vivendi w odniesieniu do środków wykonawczych wynikających z niniejszej dyrektywy, które zamierza przyjąć, włącznie ze środkami dotyczącymi załączników IA i IB.
(26) Wykonanie niniejszej dyrektywy w pełnym zakresie i w szczególności, programu jej powtórnego przeglądu, nie zostanie zakończone przed upływem kilku lat, dyrektywa 76/769/EWG przewiduje ramy do celu dostosowania do rozwoju, na podstawie, którego sporządzany będzie pozytywny wykaz ograniczający handel i wykorzystanie niektórych substancji czynnych, jak również produktów lub grup produktów.
(27) Program powtórnego przeglądu substancji czynnych będzie musiał uwzględniać inne programy robocze prowadzone w ramach innych przepisów Wspólnoty dotyczących dokonywania przeglądu lub dopuszczania substancji i produktów bądź w ramach właściwych Konwencji międzynarodowych.
(28) Koszty procedur związanych z funkcjonowaniem niniejszej dyrektywy powinny muszą zostać zwrócone przez osoby, które pragną wprowadzić lub wprowadzają produkty do obrotu oraz tych, które popierają włączenie substancji czynnych do odpowiednich załączników.
(29) Minimalne zasady odnoszące się do wykorzystania produktów biobójczych w miejscu pracy ustanowione są w dyrektywach w sprawie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy; pożądane jest dalsze rozwinięcie zasad obowiązujących w tej materii,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:
1 Dz.U. C 239 z 3.9.1993, str. 3, Dz.U. C 261 z 6.10.1995, str. 5 i Dz.U. C 241 z 20.8.1996, str. 8.
2 Dz.U. C 195 z 18.7.1994, str. 70 i Dz.U. C 174 z 17.6.1996, str. 32.
3 Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 18 kwietnia 1996 r. (Dz.U. C 141 z 13.5.1996, str. 191), Wspólne stanowisko z dnia 20 grudnia 1996 r. (Dz.U. C 69 z 5.3.1997, str. 13) i decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 13 maja 1997 r. (Dz.U. C 167 z 2.6.1997, str. 24). Decyzja Rady z dnia 18 grudnia 1997 r. Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 14 stycznia 1998 r.
4 Dz.U. C 138 z 17.5.1993, str. 1.
5 Dz.U. L 398 z 30.12.1989, str. 19.
6 Dz.U. L 262 z 27.9.1976, str. 201. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 97/16/WE (Dz.U. L 116 z 6.5.1997, str. 31).
7 Dz.U. L 230 z 19.8.1991, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 96/68/WE (Dz.U. L 277 z 30.10.1996, str. 25).
8 Dz.U. L 154 z 5.6.1992, str. 1.
9 Dz.U. L 84 z 5.4.1993, str. 1.
10 Dz.U. C 102 z 4.4.1996, str. 1.
11 Dz.U. 22 z 9.2.1965, str. 369. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 93/39/EWG (Dz.U. L 214 z 24.8.1993, str. 22).
12 Dz.U. L 317 z 6.11.1981, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 93/40/EWG (Dz.U. L 214 z 24.8.1993, str. 31).
13 Dz.U. L 373 z 31.12.1990, str. 26.
14 Dz.U. L 297 z 13.10.1992, str. 8.
15 Dz.U. L 297 z 13.10.1992, str. 12.
16 Dz.U. L 214 z 24.8.1993, str. 1.
17 Dz.U. L 189 z 20.7.1990, str. 17. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 93/68/EWG (Dz.U. L 220 z 31.8.1993, str. 1).
18 Dz.U. L 169 z 12.7.1993, str. 1.
19 Dz.U. L 40 z 11.2.1989, str. 27. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 94/34/WE (Dz.U. L 237 z 10.9.1994, str. 1).
20 Dz.U. L 184 z 15.7.1988, str. 61. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 91/71/EWG (Dz.U. L 42 z 15.2.1991, str. 25).
21 Dz.U. L 61 z 18.3.1995, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 96/85/WE (Dz.U. L 86 z 28.3.1997, str. 4).
22 Dz.U. L 40 z 11.2.1989, str. 38.
23 Dz.U. L 268 z 14.9.1992, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 94/71/WE (Dz.U. L 368 z 31.12.1994, str. 33).
25 Dz.U. L 268 z 24.9.1991, str. 15. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 95/71/WE (Dz.U. L 332 z 30.12.1995, str. 40).
26 Dz.U. L 92 z 7.4.1990, str. 42.
27 Dz.U. L 270 z 14.12.1970, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 97/6/WE (Dz.U. L 35 z 5.2.1997, str. 11).
28 Dz.U. L 213 z 21.7.1982, str. 8. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 96/25/WE (Dz.U. L 125 z 23.5.1996, str. 35).
30 Dz.U. L 262 z 27.9.1976, str. 169. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 97/18/WE (Dz.U. L 114 z 11.5.1997, str. 43).
31 Dz.U. L 51 z 8.3.1995, str. 12.
32 Dz.U. L 230 z 19.8.1991, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 96/68/WE (Dz.U. L 277 z 30.10.1996, str. 25).
33 Art. 1 ust. 2 lit. s) dodana przez art. 3 dyrektywy nr 2007/47/WE z dnia 5 września 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.247.21) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 11 października 2007 r.
34 Dz.U. L 331 z 7.12.1998, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 1882/2003 (Dz.U. L 284 z 31.10.2003, str. 1).
35 Dz.U. L 262 z 27.9.1976, str. 201. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 97/16/WE (Dz.U. L 116 z 6.5.1997, str. 31).
39 Dz.U. L 183 z 29.6.1989, str. 1.
40 Dz.U. L 250 z 19.9.1984, str. 17.
41 Dz.U. 196 z 16.8.1967. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 94/69/WE (Dz.U. L 381 z 31.12.1994, str. 1).
42 Dz.U. L 187 z 16.7.1988, str. 14.
43 Dz.U. L 187 z 16.7.1988. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 93/18/EWG (Dz.U. L 104 z 29.4.1993, str. 46).
44 Dz.U. L 358 z 18.12.1986, str. 1.
45 Dz.U. L 15 z 17.1.1987, str. 29.
46 Art. 10 ust. 5 pkt i) zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) dyrektywy nr 2008/31/WE z dnia 11 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.81.57) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 21 marca 2008 r.
47 Art. 10 ust. 5 pkt ii) ppkt 5 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b) dyrektywy nr 2008/31/WE z dnia 11 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.81.57) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 21 marca 2008 r.
48 Art. 11 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 2 dyrektywy nr 2008/31/WE z dnia 11 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.81.57) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 21 marca 2008 r.
49 Art. 12 ust. 1 lit. c) ppkt i) zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) dyrektywy nr 2009/107/WE z dnia 16 września 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.262.40) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 26 października 2009 r.
50 Art. 12 ust. 2 lit. c) ppkt i) zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b) dyrektywy nr 2009/107/WE z dnia 16 września 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.262.40) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 26 października 2009 r.
51 Art. 16 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) dyrektywy nr 2009/107/WE z dnia 16 września 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.262.40) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 26 października 2009 r.
52 Art. 16 ust. 2:- zmieniony przez art. 1 pkt 3 dyrektywy nr 2008/31/WE z dnia 11 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.81.57) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 21 marca 2008 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b) dyrektywy nr 2009/107/WE z dnia 16 września 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.262.40) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 26 października 2009 r.
53 Dz.U. L 109 z 26.4.1983, str. 8. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 94/10/WE (Dz.U. L 100 z 19.4.1994, str. 30).
54 Art. 17 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 4 dyrektywy nr 2008/31/WE z dnia 11 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.81.57) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 21 marca 2008 r.
55 Dz.U. L 158 z 6.10.1990, str. 40.
56 Dz.U. L 374 z 31.12.1990, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 95/30/WE (Dz.U. L 155 z 6.7.1995, str. 5).
57 Dz.U. L 206 z 29.7.1978, str. 13. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 92/32/EWG (Dz.U. L 154 z 5.6.1992, str. 1).
58 Art. 27 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 5 dyrektywy nr 2008/31/WE z dnia 11 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.81.57) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 21 marca 2008 r.
59 Art. 28 ust. 1:- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 1882/2003 z dnia 29 września 2003 r. dostosowującego do decyzji Rady 1999/468/WE przepisy odnoszące się do komitetów, które wspomagają Komisję w wykonywaniu jej uprawnień wykonawczych ustanowionych w instrumentach podlegających procedurze określonej w art. 251 Traktatu WE (Dz.U.UE.L.03.284.1) z dniem 20 listopada 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. a) dyrektywy nr 2008/31/WE z dnia 11 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.81.57) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 21 marca 2008 r.
60 Art. 28 ust. 2:- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 1882/2003 z dnia 29 września 2003 r. dostosowującego do decyzji Rady 1999/468/WE przepisy odnoszące się do komitetów, które wspomagają Komisję w wykonywaniu jej uprawnień wykonawczych ustanowionych w instrumentach podlegających procedurze określonej w art. 251 Traktatu WE (Dz.U.UE.L.03.284.1) z dniem 20 listopada 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. b) dyrektywy nr 2008/31/WE z dnia 11 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.81.57) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 21 marca 2008 r.
61 Art. 28 ust. 3:- zmieniony przez art. 3 rozporządzenia nr 1882/2003 z dnia 29 września 2003 r. dostosowującego do decyzji Rady 1999/468/WE przepisy odnoszące się do komitetów, które wspomagają Komisję w wykonywaniu jej uprawnień wykonawczych ustanowionych w instrumentach podlegających procedurze określonej w art. 251 Traktatu WE (Dz.U.UE.L.03.284.1) z dniem 20 listopada 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. c) dyrektywy nr 2008/31/WE z dnia 11 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.81.57) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 21 marca 2008 r.
62 Art. 28 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 6 lit. d) dyrektywy nr 2008/31/WE z dnia 11 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.81.57) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 21 marca 2008 r.
63 Art. 29 zmieniony przez art. 1 pkt 7 dyrektywy nr 2008/31/WE z dnia 11 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.81.57) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 21 marca 2008 r.
64 Załącznik I:- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2006/140/WE z dnia 20 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.414.78) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 19 stycznia 2007 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2007/20/WE z dnia 3 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.94.23) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 24 kwietnia 2007 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2007/69/WE z dnia 29 listopada 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.312.23) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 grudnia 2007 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2008/15/WE z dnia 15 lutego 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.42.45) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 7 marca 2008 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2008/16/WE z dnia 15 lutego 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.42.48) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 7 marca 2008 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2008/75/WE z dnia 24 lipca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.197.54) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 14 sierpnia 2008 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2008/77/WE z dnia 25 lipca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.198.41) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 15 sierpnia 2008 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2008/78/WE z dnia 25 lipca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.198.44) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 15 sierpnia 2008 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2008/79/WE z dnia 28 lipca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.200.12) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 18 sierpnia 2008 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2008/80/WE z dnia 28 lipca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.200.15) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 18 sierpnia 2008 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2008/81/WE z dnia 29 lipca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.201.46) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 19 sierpnia 2008 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2008/85/WE z dnia 5 września 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.239.6) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 26 września 2008 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2008/86/WE z dnia 5 września 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.239.9) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 26 września 2008 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2009/84/WE z dnia 28 lipca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.197.67) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 18 sierpnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2009/85/WE z dnia 29 lipca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.198.28) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 19 sierpnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2009/86/WE z dnia 29 lipca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.198.31) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 19 sierpnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2009/87/WE z dnia 29 lipca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.198.35) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 19 sierpnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2009/88/WE z dnia 30 lipca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.199.15) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 sierpnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2009/89/WE z dnia 30 lipca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.199.19) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 sierpnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2009/91/WE z dnia 31 lipca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.201.39) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 21 sierpnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2009/92/WE z dnia 31 lipca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.201.43) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 21 sierpnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2009/93/WE z dnia 31 lipca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.201.46) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 21 sierpnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2009/94/WE z dnia 31 lipca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.201.50) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 21 sierpnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2009/95/WE z dnia 31 lipca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.201.54) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 21 sierpnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2009/96/WE z dnia 31 lipca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.201.58) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 21 sierpnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2009/98/WE z dnia 4 sierpnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.203.58) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 sierpnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2009/99/WE z dnia 4 sierpnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.203.62) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 sierpnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2009/150/WE z dnia 27 listopada 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.313.75) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 18 grudnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2009/151/WE z dnia 27 listopada 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.313.78) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 18 grudnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2010/5/UE z dnia 8 lutego 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.36.24) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 1 marca 2010 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2010/7/UE z dnia 9 lutego 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.37.33) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 2 marca 2010 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2010/8/UE z dnia 9 lutego 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.37.37) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 2 marca 2010 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2010/9/UE z dnia 9 lutego 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.37.40) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 2 marca 2010 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2010/10/UE z dnia 9 lutego 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.37.44) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 2 marca 2010 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2010/11/UE z dnia 9 lutego 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.37.47) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 2 marca 2010 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2010/50/UE z dnia 10 sierpnia 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.210.30) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 sierpnia 2010 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2010/51/UE z dnia 11 sierpnia 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.211.14) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 1 września 2010 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2010/71/UE z dnia 4 listopada 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.288.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 listopada 2010 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2010/72/UE z dnia 4 listopada 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.288.20) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 listopada 2010 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2010/74/UE z dnia 9 listopada 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.292.36) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 30 listopada 2010 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2011/10/UE z dnia 8 lutego 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.34.41) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 1 marca 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2011/11/UE z dnia 8 lutego 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.34.45) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 1 marca 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2011/12/UE z dnia 8 lutego 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.34.49) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 1 marca 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2011/13/UE z dnia 8 lutego 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.34.52) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 1 marca 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2011/66/UE z dnia 1 lipca 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.175.10) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 22 lipca 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2011/67/UE z dnia 1 lipca 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.175.13) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 22 lipca 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2011/69/UE z dnia 1 lipca 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.175.24) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 22 lipca 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2011/71/UE z dnia 26 lipca 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.195.46) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 16 sierpnia 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2011/78/UE z dnia 20 września 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.243.7) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 11 października 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2011/79/UE z dnia 20 września 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.243.10) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 11 października 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2011/80/UE z dnia 20 września 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.243.13) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 11 października 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2011/81/UE z dnia 20 września 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.243.16) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 11 października 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2012/2/UE z dnia 9 lutego 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.37.60) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 1 marca 2012 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2012/3/UE z dnia 9 lutego 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.37.65) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 1 marca 2012 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2012/14/UE z dnia 8 maja 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.123.36) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 maja 2012 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2012/15/UE z dnia 8 maja 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.123.39) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 maja 2012 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2012/16/UE z dnia 10 maja 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.124.36) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 maja 2012 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2012/20/UE z dnia 6 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.177.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 27 lipca 2012 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2012/22/UE z dnia 22 sierpnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.227.7) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 12 września 2012 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2012/38/UE z dnia 23 listopada 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.326.13) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 14 grudnia 2012 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2012/40/UE z dnia 26 listopada 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.327.26) zawierającej sprostowanie nin. dyrektywy z dniem 17 grudnia 2012 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2012/41/UE z dnia 26 listopada 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.327.28) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 17 grudnia 2012 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2012/42/UE z dnia 26 listopada 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.327.31) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 17 grudnia 2012 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2012/43/UE z dnia 26 listopada 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.327.34) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 17 grudnia 2012 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2013/3/UE z dnia 14 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.44.6) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 7 marca 2013 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2013/4/UE z dnia 14 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.44.10) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 7 marca 2013 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2013/5/UE z dnia 14 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.44.14) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 7 marca 2013 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2013/6/UE z dnia 20 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.48.10) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 13 marca 2013 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2013/7/UE z dnia 21 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.49.66) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 14 marca 2013 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2013/27/UE z dnia 17 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.135.10) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 11 czerwca 2013 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2013/41/UE z dnia 18 lipca 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.196.18) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 8 sierpnia 2013 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2013/44/UE z dnia 30 lipca 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.204.49) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 sierpnia 2013 r.
65 Załącznik IA:- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2007/70/WE z dnia 29 listopada 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.312.26) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 grudnia 2007 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2011/11/UE z dnia 8 lutego 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.34.45) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 1 marca 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2013/44/UE z dnia 30 lipca 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.204.49) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 sierpnia 2013 r.
66 Przeprowadzenie badania podrażnienia oczu nie jest konieczne, w przypadku gdy stwierdzono, że substancja czynna posiada potencjalne właściwości żrące.
67 Dane te muszą zostać przedstawione dla oczyszczonej substancji czynnej o ustalonej specyfikacji.
68 Dane te muszą zostać przedstawione dla substancji czynnej o ustalonej specyfikacji.
69 Dane te muszą zostać przedstawione dla oczyszczonej substancji czynnej o ustalonej specyfikacji.
* Dz.U. L 20 z 26.1.1980, str. 43.
70 Załącznik IVA zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2006/50/WE z dnia 29 maja 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.142.6) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 19 czerwca 2006 r.
71 Dz.U. L 262 z 17.10.2000, str. 21.
72 Załącznik IVB zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2006/50/WE z dnia 29 maja 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.142.6) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 19 czerwca 2006 r.
73 Dz.U. L 200 z 30.7.1999, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2006/8/WE (Dz.U. L 19 z 24.1.2006, str. 12).
* Dz.U. L 227 z 8.9.1993, str. 9.
** Dz.U. L 194 z 25.7.1975, str. 26. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 91/692/EWG (Dz.U. L 377 z 31.12.1991, str. 48).