Dyrektywa 97/77/WE zmieniająca dyrektywy 92/23/EWG, 93/24/EWG i 93/25/EWG w sprawie prowadzenia badań statystycznych dotyczących produkcji świń, bydła oraz owiec i kóz

DYREKTYWA RADY 97/77/WE
z dnia 16 grudnia 1997 r.
zmieniająca dyrektywy 92/23/EWG, 93/24/EWG i 93/25/EWG w sprawie prowadzenia badań statystycznych dotyczących produkcji świń, bydła oraz owiec i kóz

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

w celu zapewnienia właściwego zarządzania wspólną polityką rolną, w szczególności w kwestiach dotyczących rynków wieprzowiny, wołowiny i cielęciny oraz mięsa baraniego i koziego, Komisja wymaga regularnych danych dotyczących trendów w produkcji wieprzowiny, wołowiny i cielęciny oraz mięsa baraniego i mięsa koziego;

dyrektywa Rady 93/23/EWG z dnia 1 czerwca 1993 r. w sprawie prowadzenia badań statystycznych dotyczących produkcji świń(3), dyrektywa Rady 93/24/EWG w sprawie prowadzenia badań statystycznych dotyczących hodowli bydła(4) i dyrektywa Rady 93/25/EWG w sprawie prowadzenia badań statystycznych dotyczących hodowli owiec i kóz(5), regulują częstotliwość prowadzenia badań statystycznych dotyczących produkcji świń, bydła oraz owiec i kóz;

w celu osiągnięcia lepszego wykorzystania dostępnych zasobów do celów badań statystyki rolnej powinny zostać przyjęte okresy referencyjne;

obciążenie nakładem pracy gospodarstw rolnych, związane z przeprowadzaniem badań statystycznych, powinno zostać zmniejszone;

różne badania statystyczne w sektorze rolnym muszą zostać zsynchronizowane w możliwie szerokim stopniu;

w niektórych Państwach Członkowskich różnego rodzaju pogłowie zwierząt gospodarskich reprezentuje stosunkowo małą część całkowitego pogłowia zwierząt gospodarskich Wspólnoty; z tego powodu tym Państwom Członkowskim można udzielić niektórych odstępstw,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W dyrektywie 93/23/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 1:

a) w ust. 2 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Państwa Członkowskie, w których pogłowie świń jest mniejsze niż 3 miliony sztuk, mogą zostać upoważnione do przeprowadzania badania raz w roku w kwietniu, maju/czerwcu, sierpniu lub listopadzie/grudniu. Jeżeli zadecydują się przeprowadzić badanie w kwietniu, maju/ czerwcu lub sierpniu, przesyłają Komisji szacunek pogłowia świń w odniesieniu do jednego z pierwszych dni w grudniu roku referencyjnego."

b) dodaje się ust. 4 i 5 w brzmieniu:

"4. Komisja może upoważnić Państwa Członkowskie na ich wniosek do przeprowadzenia jedynie dwóch badań rocznie, w przedziałach sześciomiesięcznych w miesiącach maj/czerwiec i listopad/grudzień. Upoważnienie to może zostać przyznane jedynie pod warunkiem że Państwa Członkowskie stosują właściwe metody, przewidziane w art. 12, które gwarantują odpowiednią jakość prognoz. Na zażądanie musi zostać przedstawiona przez Państwa Członkowskie odpowiednia dokumentacja metodologiczna.

5. Państwa Członkowskie, które przeprowadzają więcej niż trzy badania rocznie, są dopuszczone do trzydniowego odchylenia w odniesieniu do dwóch z dat badań określonych w ust. 4, które ustalają."

2) W art. 5 dodaje się ustęp w brzmieniu:

"3. Państwa Członkowskie, które są upoważnione do przeprowadzania jedynie dwóch badań rocznie, powiadamiają Komisję o wstępnych wynikach badań, włączając szacunki uzupełniające przed dniem:

- 15 sierpnia tego samego roku dla badania maj/czerwiec,

- 15 lutego przyszłego roku dla badania listopad/grudzień.

Państwa Członkowskie, których pogłowie świń jest mniejsze niż 3 miliony sztuk i które zostały upoważnione do przeprowadzania tylko jednego badania w roku, a które dokonują tego badania w listopadzie/grudniu, powiadamiają Komisję o szacunkach za grudzień do dnia 15 lutego następnego roku.

4. Państwa Członkowskie, które zostały upoważnione do przeprowadzania dwóch badań w ciągu roku, powiadamiają Komisję o wynikach badań, włączając szacunki uzupełniające, jak określono w art. 4 ust. 2 przed dniem:

- 15 września tego samego roku dla badania maj/czerwiec,

- 1 kwietnia przyszłego roku dla badania listopad/grudzień."

3) W art. 6:

a) w ust. 1 wyraz "grudniowego" zastępuje się wyrazami "grudniowego lub listopadowego/grudniowego";

b) w ust. 2 wyraz "kwietniowego" zastępuje się wyrazami "kwietniowego lub majowego/czerwcowego".

4) W art. 8 ust. 1 wyraz "grudniowego" zastępuje się wyrazami "listopadowego/grudniowego."

Artykuł  2

W dyrektywie 93/24/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 1:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Państwa Członkowskie co roku przeprowadzają badania statystyczne pogłowia bydła na swoich terytoriach, według stanu na jeden dzień w miesiącu maju/ czerwcu oraz według stanu na jeden dzień w miesiącu listopadzie/grudniu.

Państwa Członkowskie mogą zostać upoważnione do zastąpienia badania maj/czerwiec badaniem w kwietniu, jeżeli przed dniem 30 września tego samego roku przekażą Komisji szacunek populacji bydła w odniesieniu do jednego z pierwszych dni w czerwcu."

b) ust. 2 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"2. Państwa Członkowskie mogą na swój wniosek zostać upoważnione do przeprowadzenia w maju/ czerwcu lub listopadzie/grudniu badań w wybranych regionach przy założeniu, że wyżej określonymi badaniami obejmą, co najmniej 70 % pogłowia bydła."

2) W art. 5 ust. 1 tiret drugie i ust. 2 tiret drugie, wyraz "grudniu" zastępuje się wyrazami "listopadzie/grudniu".

3) W art. 6 ust. 1 wyraz "grudniowego" zastępuje się wyrazami "listopadowego/grudniowego".

4) W art. 8 ust. 1 wyraz "grudniowego" zastępuje się wyrazami "listopadowego/grudniowego".

Artykuł  3

W dyrektywie 93/25/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 1:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Państwa Członkowskie każdego roku przeprowadzają badania statystyczne pogłowia owiec na swoim terytorium według stanu na jeden dzień w listopadzie/ grudniu."

b) w ust. 2 lit. a) wyrazy "do jednego z pierwszych dni grudnia" zastępuje się wyrazami "do jednego dnia w listopadzie/grudniu".

2) W art. 6 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W drodze odstępstwa od przepisów art. 1 i 5 Belgia, Dania, Niemcy i Niderlandy są uprawnione do prognozowania pogłowia owiec i kóz, a Zjednoczone Królestwo ilości pogłowia utrzymywanych kóz w listopadzie/grudniu na podstawie zarejestrowanej ilości pogłowia podczas corocznego spisu pogłowia zwierząt gospodarskich lub badania struktury rolnej, które przeprowadzają w tym samym roku. Kraje te przekazują Komisji do dnia 1 marca wstępne wyniki określone w art. 5 ust. 1, a wyniki określone w art. 5 ust. 2 do dnia 1 kwietnia roku następującego po roku referencyjnym".

3) Artykuł 9 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 9

W drodze odstępstwa od art. 8:

a) Belgia, Niemcy i Niderlandy są upoważnione do powiadamiania o ilości owiec w podziale na odpowiednio »région/gewest«, »Länder« lub »provincie« w przypadku pogłowia objętego spisem pogłowia zwierząt gospodarskich lub badaniami struktury rolnej w pierwszych sześciu miesiącach roku referencyjnego do dnia 15 października tego roku;

b) Państwa Członkowskie, określone w art. 1 ust. 2 lit. b), są zwolnione z powiadamiania o regionalnym podziale danych dotyczących ilości kóz."

4) Artykuł 12 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 12

W drodze odstępstwa od art. 11 Belgia, Dania, Niemcy i Niderlandy są uprawnione do powiadamiania o danych dotyczących ilości swego pogłowia owiec i kóz, a Zjednoczone Królestwo pogłowia kóz objętych spisem pogłowia zwierząt gospodarskich lub badaniami struktury rolnej, przeprowadzonych w roku referencyjnym do dnia 15 maja następnego roku."

Artykuł  4
1.
Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do dnia 31 grudnia 1998 r.

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

2.
Państwa Członkowskie przekażą Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego przyjętych w dziedzinach objętych niniejszą dyrektywę.
Artykuł  5

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  6

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 16 grudnia 1997 r.
W imieniu Rady
F. BODEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 288 z 23.9.1997, str. 9.

(2) Dz.U. C 339 z 10.11.1997.

(3) Dz.U. L 149 z 21.6.1993, str. 1. Dyrektywa zmieniona Aktem Przystąpienia z 1994 r.

(4) Dz.U. L 149 z 21.6.1993, str. 5. Dyrektywa zmieniona Aktem Przystąpienia z 1994 r.

(5) Dz.U. L 149 z 21.6.1993, str. 10. Dyrektywa zmieniona Aktem Przystąpienia z 1994 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1998.10.28

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 97/77/WE zmieniająca dyrektywy 92/23/EWG, 93/24/EWG i 93/25/EWG w sprawie prowadzenia badań statystycznych dotyczących produkcji świń, bydła oraz owiec i kóz
Data aktu: 16/12/1997
Data ogłoszenia: 16/01/1998
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 05/02/1998