Decyzja 97/761/WE w sprawie zatwierdzenia mechanizmu wsparcia dla MSP w tworzeniu wspólnych ponadnarodowych przedsiębiorstw we Wspólnocie

DECYZJA KOMISJI
z dnia 5 listopada 1997 r.
w sprawie zatwierdzenia mechanizmu wsparcia dla MSP w tworzeniu wspólnych ponadnarodowych przedsiębiorstw we Wspólnocie

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(97/761/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 13 listopada 1997 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając decyzję Rady 97/15/WE z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie trzeciego wieloletniego programu dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) w Unii Europejskiej (w latach 1997-2000)(1), w szczególności jej art. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Komisja w komunikacie z dnia 10 lipca 1996 r. w sprawie zintegrowanego programu na rzecz MSP(2) podkreśliła brak instrumentów finansowych mających na celu pomoc dla MSP, które pragną dokonywać ponadnarodowych inwestycji.

(2) W swojej opinii z dnia 31 października 1996 r.(3) Komitet Ekonomiczno-Społeczny stwierdził, że zbyt mało MSP inwestuje na szczeblu ponadnarodowym i ma dostęp do nowych rynków w innych Państwach Członkowskich i że wynika to z braku odpowiednich instrumentów finansowych.

(3) Dnia 9 grudnia 1996 r. w swojej rezolucji w sprawie zintegrowanego programu(4) Rada zwróciła się z prośbą do Komisji o wsparcie dla MSP w zakresie podejmowania lub rozwijania działalności w innym Państwie Członkowskim poprzez usunięcie przeszkód dla inwestycji transgranicznych i tworzenia wspólnych przedsiębiorstw w Unii Europejskiej.

(4) Rada, przyjmując decyzję 97/15/WE, stwierdziła, że MSP, których działalność przekracza granice państwowe, należy wesprzeć w przezwyciężaniu wszelkich słabości strukturalnych.

(5) We wnioskach Rada Europejska pod przewodnictwem Niderlandów w dniach 16 i 17 czerwca 1997 r. podkreśliła zasadniczą rolę, jaką MSP odgrywają na rynku wewnętrznym w dziedzinie rozwoju gospodarczego i zatrudnienia na obszarze Wspólnoty i zaprosiła Komisję do przedstawienia inicjatyw w zakresie możliwości tworzenia nowych miejsc pracy.

(6) Parlament Europejski w rezolucji z dnia 24 maja 1996 r. w sprawie Europejskiego Obserwatorium MSP(5) wezwał Komisję do wdrożenia najbardziej odpowiednich środków dla wzmocnienia ponadnarodowej współpracy między MSP.

(7) Kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyraziły swoje zainteresowanie tą inicjatywą.

(8) MSP nie korzystały w wystarczającym stopniu z możliwości, jakie oferuje rynek wewnętrzny, a w obliczu globalizacji handlu tradycyjne rynki MSP kurczą się.

(9) Rozwój wspólnych przedsiębiorstw wśród MSP Wspólnoty umożliwia lepsze wykorzystywanie możliwości rynku wewnętrznego pod kątem wzrostu inwestycji i handlu oraz pozytywnego wpływu na zatrudnienie oraz wzrost gospodarczy.

(10) MSP często napotykają na trudności w uzyskaniu finansowania przez banki na rozwój ponadnarodowych wspólnych przedsiębiorstw z powodu podwyższonego ryzyka dla instytucji finansowych.

(11) Międzynarodowe wspólne przedsiębiorstwa wspierają transfer technologii i wpływają na poprawę konkurencyjności wspólników.

(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią dostarczoną przez Komitet, przewidzianego w art. 4 decyzji 97/15/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Opis inicjatywy

Inicjatywa objęta niniejszą decyzją, odnosząca się do "Wspólnego Europejskiego Przedsiębiorstwa", polega na wspieraniu MSP tworzących wspólne przedsiębiorstwa we Wspólnocie.

Artykuł  2

Maksymalna kwota przypadająca na jeden projekt i dopuszczalne wydatki

Wkład Wspólnoty ma na celu pokrycie niektórych wydatków poniesionych przy ustanawianiu wspólnego przedsiębiorstwa.

Maksymalna kwota wkładu przypadająca na jeden projekt wynosi 100.000 ECU i obejmuje:

a) do 50 % dopuszczalnych wydatków, nie więcej niż 50.000 ECU;

b) do 10 % łącznej wartości poniesionej inwestycji.

Do celów lit. a) dopuszczalne wydatki to wydatki związane z pomysłem i ustanowieniem międzynarodowego wspólnego przedsiębiorstwa tworzonego przez europejskie MSP, jak określono odpowiednio w załącznikach II i I. Obejmują one wydatki określone w załączniku III oraz wszelkie inne wydatki istotne dla ustanowienia wspólnego przedsiębiorstwa.

Artykuł  3

Procedury

1.
MSP, które pragnie złożyć wniosek w ramach niniejszego projektu, składa go u jednego z pośredników finansowych sieci Wspólnych Europejskich Przedsiębiorstw, określonych w art. 4. Pośrednik jest zobowiązany do oceny wniosku, a w przypadku korzystnej opinii - do przekazania go Komisji.
2.
Wkład wspólnotowy jest wypłacany MSP poprzez pośrednika finansowego zgodnie z warunkami określonymi w ust. 3 i 4.
3.
W przypadku 50 % dopuszczalnych wydatków (nie więcej niż 50.000 ECU) po przyjęciu wniosku przez Komisję wypłacana jest zwrotna zaliczka w wysokości 50 % (maksymalnie 25.000 ECU).

Druga wypłata w wysokości 50 % (maksymalnie 25.000 ECU) następuje po przedstawieniu dokumentów pomocniczych dotyczących wszystkich poniesionych wydatków i na podstawie szczegółowego sprawozdania końcowego pozwalającego na ocenę wykonalności wspólnego przedsiębiorstwa, jak również przewidzianych inwestycji. Po przyjęciu dokumentów przez Komisję zwrotna zaliczka staje się dotacją.

4.
W odniesieniu do zrealizowanych inwestycji, po ich zakończeniu oraz przedstawieniu dowodów, że rozpoczęto nową działalność, następuje wypłata ograniczona do 10 % zainwestowanej kwoty.
5.
Każde MSP korzystające z trzeciej wypłaty (10 % inwestycji) musi się zobowiązać do przedstawiania Komisji przez okres pięciu lat informacji dotyczących działalności ustanowionego wspólnego przedsiębiorstwa, w szczególności liczby nowych miejsc pracy.

Komisja przygotowuje roczne sprawozdania na podstawie ankiet oraz, gdzie stosowne, wizyt w terenie.

Artykuł  4

Procedura selekcyjna

Wnioski są przesyłane do Komisji poprzez sieć pośredników finansowych obejmujących instytucje specjalizujące się w finansowaniu inwestycji, ustanowione po wezwaniu do wyrażenia zainteresowania opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Komisja sprawdza warunki, jakie mają spełniać wnioski w świetle celów programu, w szczególności ich wpływu na zatrudnienie.

W celu uruchomienia inicjatywy określonej w art. 1 w możliwie najszybszym terminie początkowo należy zwrócić się o pomoc do sieci instytutów finansowych programu JOP(6) i Wydziału Wsparcia Technicznego JOP, który specjalizuje się w monitorowaniu projektów. Na pokrycie zewnętrznych kosztów zarządzania inicjatywą rezerwuje się najwyżej 5 % budżetu.

Sporządzono w Brukseli, dnia 5 listopada 1997 r.

W imieniu Komisji
Christos PAPOUTSIS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 6 z 10.1.1997, str. 25.

(2) COM(96) 329, postanowienie końcowe.

(3) Dz.U. C 56 z 24.2.1997, str. 7.

(4) Dz.U. C 18 z 17.1.1997, str. 1.

(5) Dz.U. C 166 z 10.6.1996, str. 238.

(6) Dz.U. C 46 z 22.2.1991, str. 11.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

DEFINICJA MSP

Do celów niniejszej inicjatywy definicja MSP jest określona w Załączniku do zalecenia Komisji 96/280/WE(1) i dotyczy przedsiębiorstw, które:

– zatrudniają mniej niż 250 pracowników, oraz

– mają roczne obroty nieprzekraczające 40 milionów ECU lub których całkowity roczny bilans nie przekracza 27 milionów ECU, oraz

– spełniają kryterium niezależności.

Kryterium kwalifikacyjne ma zastosowanie do każdego ze wspólników tworzących wspólne przedsiębiorstwo. Jeśli choćby jedno z danych MSP nie spełnia tego kryterium, projekt nie spełnia wymogów kwalifikacyjnych.

______

(1) Dz.U. L 107 z 30.4.1996. str. 4.

ZAŁĄCZNIK  II

DEFINICJA WSPÓLNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA

Pojęcie "wspólnego przedsiębiorstwa" należy interpretować szeroko jako każdą formę konsorcjum, spółki lub wspólnego przedsiębiorstwa w dosłownym znaczeniu, o charakterze przemysłowym, usługowym, handlowym bądź rzemieślniczym.

Jednakże muszą być spełnione trzy następujące warunki:

– celem projektu jest utworzenie nowej działalności gospodarczej polegającej na inwestycji i tworzeniu nowych miejsc pracy na obszarze Wspólnoty. Przepływ dotychczasowej działalności gospodarczej nie spełnia warunków dopuszczalności. Podobnie nie spełnia warunków dopuszczalności zakup istniejących przedsiębiorstw,

– wspólnicy muszą odgrywać aktywną rolę we wspólnym przedsiębiorstwie oraz przyjąć na siebie stosowną odpowiedzialność. Każde wspólne przedsiębiorstwo, w którym jeden ze wspólników posiada ponad 75 % udziałów, nie spełnia warunków dopuszczalności. Wszelkie zmiany w udziałach we wspólnym przedsiębiorstwie w ciągu trzech lat od podpisania umowy z Komisją należy przedłożyć Komisji w celu zbadania jej udziału finansowego,

– wspólne przedsiębiorstwo musi być utworzone przez co najmniej dwa MSP z dwóch różnych Państw Członkowskich.

ZAŁĄCZNIK  III

DOPUSZCZALNE WYDATKI

1. Dopuszczalne wydatki to wydatki odnoszące się do pomysłu i ustanowienia wspólnego przedsiębiorstwa:

– wydatki poniesione jako część badań (badania rynkowe, opracowanie ram prawnych, ocena wpływu na środowisko, standardy techniczne, plan operacyjny itp.),

– wydatki na ekspertów zewnętrznych (prawnicy, doradcy, księgowi): opłaty oparte na faktycznie poniesionych kosztach (ograniczone do 650 ECU dziennie), koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia (zgodnie z postanowieniami ustanowionymi w ramach umów Komisji o świadczenie usług),

– wydatki na ekspertów wewnętrznych (odnoszące się do wyjazdów zagranicznych): dieta dzienna (200 ECU), koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia (zgodnie z postanowieniami określonymi w ramach umów Komisji o świadczenie usług).

Wyłącza się koszty finansowania i wydatki związane z poszukiwaniem wspólników.

2. W przypadku dotacji obejmujących do 10 % zrealizowanych inwestycji za inwestycję uważa się każdy zakup lub wytworzenie aktywów materialnych lub niematerialnych zaliczanych do aktywów trwałych w bilansie wspólnego przedsiębiorstwa i wycenionych zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami rachunkowości.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1997.310.28

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 97/761/WE w sprawie zatwierdzenia mechanizmu wsparcia dla MSP w tworzeniu wspólnych ponadnarodowych przedsiębiorstw we Wspólnocie
Data aktu: 05/11/1997
Data ogłoszenia: 13/11/1997
Data wejścia w życie: 05/11/1997, 01/05/2004