Rozporządzenie 723/97 w sprawie wykonania programów działania Państw Członkowskich dotyczących kontroli wydatków Sekcji Gwarancji EFOiGR

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 723/97
z dnia 22 kwietnia 1997 r.
w sprawie wykonania programów działania Państw Członkowskich dotyczących kontroli wydatków Sekcji Gwarancji EFOiGR

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

artykuł 8 rozporządzenia Rady (EWG) nr 729/70 z dnia 21 kwietnia 1970 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej(3) stanowi, że Państwa Członkowskie podejmują niezbędne środki w celu upewnienia się co do prawidłowego przeprowadzania i dokonywania transakcji finansowanych z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOiGR), zapobiegania nieprawidłowościom oraz postępowania w przypadku ich wystąpienia oraz odzyskiwania kwot utraconych na skutek wystąpienia nieprawidłowości lub zaniedbania;

współfinansowanie, wprowadzone rozporządzeniem Rady (EWG) nr 307/91 z dnia 4 lutego 1991 r. w sprawie zaostrzania monitorowania niektórych wydatków obciążających Sekcję Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej(4), skończyło się dla pierwszych dwunastu Państw Członkowskich z końcem roku budżetowego 1995 i skończy się również dla trzech nowych Państw Członkowskich z końcem roku budżetowego 1997;

Komisja przesłała Radzie sprawozdanie na temat wykonania rozporządzenia (EWG) nr 307/91 w okresie 1991-1993 r., wyrażając opinię, że Państwa Członkowskie powinny w dalszym ciągu otrzymywać pomoc finansową na rzecz monitorowania wydatków obciążających Sekcję Gwarancji EFOiGR ze względu na interes finansowy Wspólnoty;

należy ustanowić przepisy, na pewien okres i w granicach dostępnych przyznanych środków, w sprawie finansowania przez Wspólnotę programów działania Państw Członkowskich w dziedzinie kontroli wydatków, w tym również środków mających na celu zmianę lub poprawę ich struktur monitorowania lub też zwiększenie ich skuteczności;

programy muszą zawierać szereg elementów, umożliwiających Komisji, dysponującej pełną wiedzą na temat faktów, ocenę środków proponowanych przez Państwa Członkowskie;

programy mogą mieć charakter wieloletni; w związku z tym wskazane jest określenie, jakie informacje dotyczące planów rocznych mają być podawane każdego roku przez Państwa Członkowskie;

należy ustanowić przepisy w sprawie konsultacji Komitetu Funduszu dotyczących planów rocznych, które mogą kwalifikować się do finansowania przez Wspólnotę;

należy określić, że Komisja wyznacza maksymalną kwotę wkładu Wspólnoty w każdy roczny plan;

należy zachować i rozwinąć systemy kontroli oraz bezpośredniej wymiany informacji w formie elektronicznej między Państwami Członkowskimi a Komisją dotyczące kontroli niektórych wydatków;

należy określić, że finansowanie przewidziane w niniejszym rozporządzeniu nie może być łączone z żadnym innym finansowaniem wspólnotowym;

ze względu na to, że przepisy ustanowione w niniejszym rozporządzeniu dotyczą Sekcji Gwarancji EFOiGR, wydatki objęte współfinansowaniem wspólnotowym należy traktować jako działania interwencyjne w rozumieniu art. 3 rozporządzenia (EWG) nr 729/70,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Wspólnota partycypuje w kosztach ponoszonych przez Państwa Członkowskie przy wdrażaniu nowych programów działania, wynikających z nowych zobowiązań Wspólnoty, zatwierdzonych przez Komisję i mających na celu poprawę struktur lub skuteczności kontroli wydatków Sekcji Gwarancji EFOiGR.
2.
Środki przewidziane w programach określonych w ust. 1 mogą obejmować wydatki wstępne na stworzenie lub reorganizację służb kontrolnych, łącznie z przesunięciem lub zatrudnieniem inspektorów kontroli i zmianą zakresu ich obowiązków, zakup lub wynajem sprzętu i urządzeń wymaganych do przeprowadzania kontroli, organizację szkolenia i instruktażu oraz inne środki właściwe dla zwiększenia skuteczności kontroli.
Artykuł  2
1. 1
Państwa Członkowskie przedstawiają Komisji programy działania, dla których zamierzają otrzymać finansowanie Wspólnoty, nie później niż 1 czerwca roku kalendarzowego poprzedzającego rok rozpoczęcia ich wykonania. Programy przedstawione po 1 czerwca nie mogą być rozpatrywane.

Jednakże dla programów odnoszących się do roku 2002 ostatecznym terminem przedstawienia Komisji programów działania jest dzień 31 stycznia 2002 r.

2.
Programy mogą być wieloletnie i muszą zawierać następujące informacje:

– opis i analizę sytuacji początkowej dotyczącej inspektorów kontroli oraz wyposażenia,

– cele planowanego działania,

– harmonogram wdrażania środków,

– szczegółowy opis prac, o których finansowanie się występuje,

– prognozę kosztów każdego rodzaju działań oraz, w przypadku programów wieloletnich, dodatkowo roczne prognozy finansowe,

– analizę kosztów i korzyści proponowanego środka.

3.
Komisja bada programy przedstawione przez Państwa Członkowskie. Komisja może zażądać dodatkowych informacji, które uważa za niezbędne do dokonania oceny programów.
Artykuł  3
1.
Począwszy od drugiego roku, po przedstawieniu programów działań, zgodnie z art. 2, Państwa Członkowskie przekazują Komisji przed 1 czerwca informacje dotyczące planu rocznego, który ma być wykonany w roku następnym, w szczególności:

a) szczegółowy opis prac zaplanowanych na dany rok oraz szczegółową prognozę kosztów;

b) wstępną ocenę środków wdrożonych w roku poprzednim i, jeżeli to stosowne, propozycję zmian w programie wstępnym.

2.
Roczny plan programu działań wykonywany jest w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku.
Artykuł  4
1. 2
Wkład finansowy Wspólnoty przyznaje się na rok kalendarzowy, w okresie siedmiu kolejnych lat, począwszy od roku 1997.

Przyznaje się go w granicach rocznych środków przydzielonych przez władze budżetowe w świetle perspektyw finansowych.

2.
Po konsultacji z Komitetem Funduszu, o którym mowa w art. 11 rozporządzenia (EWG) nr 729/70, Komisja ustala dla każdego planu rocznego maksymalną kwotę wkładu finansowego Wspólnoty, uwzględniając przyznane środki, na podstawie informacji przekazanych jej przez dane Państwo Członkowskie.

Przy ustalaniu rocznych kwot określonych w akapicie pierwszym preferowane są wieloletnie programy, którym przyznano już współfinansowanie Wspólnoty na podstawie niniejszego rozporządzenia, przy czym szczególną uwagę zwraca się na stopień wykorzystania poprzednich planów rocznych.

Z zastrzeżeniem akapitu czwartego, wkład finansowy Wspólnoty wynosi 50 % wysokości płatności dokonanych przez Państwa Członkowskie w danym roku budżetowym na wydatki kwalifikujące się w rozumieniu art. 1.

Jeśli całkowita wielkość wydatków kwalifikujących się przekracza wysokość dostępnych środków finansowych, w odpowiedni sposób zmniejsza się wielkość wkładu finansowego Wspólnoty, określonego w akapicie trzecim.

3.
Komisja może podjąć działania w celu utrzymania i rozwoju systemów kontroli i bezpośredniej wymiany informacji w formie elektronicznej z Państwami Członkowskimi.
Artykuł  5 3

Wydatki kwalifikujące się do finansowania przez Wspólnotę na podstawie innych rozporządzeń, a w szczególności:

– rozporządzenia Rady (WE) nr 165/94 z dnia 24 stycznia 1994 r. dotyczącego współfinansowania przez Wspólnotę kontroli przy zastosowaniu teledetekcji oraz zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 3508/92 ustanawiające zintegrowany system zarządzania i kontroli niektórych programów pomocowych Wspólnoty(5)

oraz w odniesieniu do trzech nowych Państw Członkowskich:

rozporządzenia Rady (EWG) nr 4045/89 z dnia 21 grudnia 1989 r. w sprawie kontroli przez Państwa Członkowskie transakcji stanowiących część systemu finansowania przez Sekcję Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej i uchylającego dyrektywę 77/435/EWG(6),

rozporządzenia (EWG) nr 307/91,

– (skreślone),

nie kwalifikują się do finansowania na podstawie niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  6

Przepisy wykonawcze do niniejszego rozporządzenia przyjmuje się zgodnie z procedurą określoną w art. 13 rozporządzenia (EWG) nr 729/70.

Artykuł  7

Począwszy od drugiego roku stosowania niniejszego rozporządzenia, roczną ocenę załącza się do rocznego sprawozdania finansowego, o którym mowa w art. 10 rozporządzenia (EWG) nr 729/70.

Po piątym roku Komisja przedstawi Radzie rezultaty stosowania niniejszego rozporządzenia na podstawie sprawozdań oceniających przygotowanych przez Państwa Członkowskie, zawierających informacje na temat skuteczności wdrożonych programów.

Artykuł  8

Wydatki podlegające finansowaniu przez Wspólnotę uważa się za działania interwencyjne w rozumieniu art. 3 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 729/70.

Artykuł  9

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 22 kwietnia 1997 r.

W imieniu Rady
J. VAN AARTSEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 336 z 14.12.1995, str. 3.

(2) Dz.U. C 117 z 22.4.1996, str. 51.

(3) Dz.U. L 94 z 28.4.1970, str. 13. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1287/95 (Dz.U. L 125 z 8.6.1995, str. 1).

(4) Dz.U. L 37 z 9.2.1991, str. 5. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) 3235/94 (Dz.U. L 338 z 28.12.1994, str. 16).

(5) Dz.U. L 24 z 29.1.1994, str. 6. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 3235/94 (Dz.U. L 338 z 28.12.1994, str. 16).

(6) Dz.U. L 338 z 30.12.1989, str. 18. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 3235/94 (Dz.U. L 338 z 28.12.1994 str. 16).

1 Art. 2 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2136/2001 z dnia 23 października 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.288.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 2001 r.
2 Art. 4 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2136/2001 z dnia 23 października 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.288.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 2001 r.
3 Art. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 2136/2001 z dnia 23 października 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.288.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 2001 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1997.108.6

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 723/97 w sprawie wykonania programów działania Państw Członkowskich dotyczących kontroli wydatków Sekcji Gwarancji EFOiGR
Data aktu: 22/04/1997
Data ogłoszenia: 25/04/1997
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 02/05/1997