Wspólne działanie 96/747/WSiSW przyjęte przez Radę na podstawie art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej, dotyczące utworzenia i prowadzenia spisu szczególnych uprawnień, umiejętności i wiedzy specjalistycznej w walce z międzynarodową przestępczością zorganizowaną, w celu ułatwienia współpracy między Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej w zakresie egzekwowania prawa

WSPÓLNE DZIAŁANIE
z dnia 29 listopada 1996 r.
przyjęte przez Radę na podstawie art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej, dotyczące utworzenia i prowadzenia spisu szczególnych uprawnień, umiejętności i wiedzy specjalistycznej w walce z międzynarodową przestępczością zorganizowaną, w celu ułatwienia współpracy między Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej w zakresie egzekwowania prawa

(96/747/WSiSW)

(Dz.U.UE L z dnia 31 grudnia 1996 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. K.3 ust. 2 lit. b),

uwzględniając inicjatywę Prezydencji oraz Belgii,

uwzględniając wspólne działanie z dnia 10 marca 1995 r. przyjęte przez Radę na podstawie art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej, dotyczące Jednostki Europolu ds. Narkotyków (1) i wspólne działanie z dnia 16 grudnia 1996 r. przyjęte przez Radę na podstawie art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej, rozszerzające mandat udzielony Jednostce Europolu ds. Narkotyków (2),

a także mając na uwadze, co następuje:

powołując się na to, że na podstawie art. K.1 ust. 8 i art. K.1 ust. 9 Traktatu, współpraca celna i policyjna mająca na celu zapobieganie i zwalczanie przestępczości międzynarodowej jest uważana za przedmiot wspólnego zainteresowania Państw Członkowskich;

Rada uważa, że poważny charakter i rozwój niektórych form przestępczości międzynarodowej wymagają wzmocnienia współpracy między organami ścigania Państw Członkowskich, w szczególności w dziedzinie nauki i techniki;

aby odpowiedzieć na rozmaite zagrożenia, na jakie napotykają Państwa Członkowskie, krajowe organy ścigania zwalczające przestępczość zorganizowaną rozwinęły szczególne uprawnienia, umiejętności i wiedzę specjalistyczną, które z zasady powinny być udostępniane właściwym organom we wszystkich pozostałych Państwach Członkowskich na żądanie, zgodnie z ich potrzebami oraz we właściwym czasie;

utworzenie i prowadzenie spisu w zakresie szczególnych uprawnień, umiejętności i wiedzy specjalistycznej spowodowałoby szersze i łatwiejsze ich udostępnianie organom w Państwach Członkowskich, wzmacniając tym samym środki pozostające do dyspozycji Państw Członkowskich w walce z przestępczością;

spis przewidziany w niniejszym wspólnym działaniu nie oznacza ani zastąpienia lub wpływu na istniejące dwustronne czy wielostronne ustalenia w sferze nauki i techniki przy współpracy w egzekwowaniu prawa, ani użycia jako narzędzia wymiany informacji wywiadu operacyjnego, ani też nie wymaga ustanowienia nowych struktur w Radzie;

uznając, że pierwszym posunięciem Jednostki Europolu ds. Narkotyków powinno być utworzenie spisu obejmującego nielegalny handel narkotykami i handel ludźmi,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE DZIAŁANIE:

Artykuł  1

Zadaniem Jednostki Europolu ds. Narkotyków jest utworzenie, prowadzenie i upowszechnianie spisu szczególnych uprawnień, umiejętności i wiedzy specjalistycznej w dziedzinie walki z przestępczością, mieszczących się w zakresie kompetencji Jednostki Europolu ds. Narkotyków (EDU) na mocy wspólnego działania z dnia 10 marca 1995 r. oraz z dnia 16 grudnia 1996 r.

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie przedkładają EDU swoje informacje w celu wprowadzenia jako ich wkładu do spisu.
2.
EDU zestawia treść spisu na podstawie informacji od Państw Członkowskich.
3.
Przygotowując swoje informacje jako wkład do spisu, Państwa Członkowskie uwzględniają zasady bezpieczeństwa i ochronę ustanowioną przez każde z Państw Członkowskich.
4.
EDU jest następnie odpowiedzialna za dokładne wprowadzenie do spisu wszelkich zmian i uzupełnień na podstawie dalszych informacji stanowiących wkład do spisu otrzymanych od Państw Członkowskich oraz za zwrócenie uwagi Państw Członkowskich na te zmiany i uzupełnienia.
Artykuł  3
1.
Każde Państwo Członkowskie przekazuje do zamieszczenia w spisie wykaz wszelkich szczególnych uprawnień, umiejętności i wiedzy specjalistycznej, które rozwinęło w walce z przestępczością zorganizowaną i których udostępnienie wszystkim Państwom Członkowskim uważa za wskazane.
2.
Uzyskane od Państw Członkowskich informacje, które mogłyby być najwygodniej sporządzane według wzoru uzgodnionego w ramach Rady, zawierają co najmniej dostatecznie dokładny opis każdego z poszczególnych uprawnień, umiejętności lub wiedzy specjalistycznej, pozwalający właściwym organom w Państwach Członkowskich na dokonanie uzasadnionej oceny ich potencjalnej przydatności w wykonywaniu przez nie swych obowiązków. Informacje wskazują także dokładnie szybki i bezpośredni sposób nawiązywania kontaktów, wraz z podaniem organu oferującego dane uprawnienia, umiejętności lub wiedzę, albo centralnego punktu kontaktowego w danym Państwie Członkowskim.
3.
Państwa Członkowskie są odpowiedzialne za aktualizowanie, jeżeli jest to konieczne, szczegółów dotyczących sposobu kontaktowania się.
4.
Państwa Członkowskie mogą w dowolnym czasie dostarczać dodatkowe dane do wprowadzenia do spisu, albo poprosić o wycofanie danych ze spisu.
5.
Żadne dane osobowe, poza nazwiskami osób, z którymi należy się kontaktować, i szczegółami dotyczącymi kontaktów wymaganych dla funkcjonowania programu, nie są zamieszczane w spisie.
Artykuł  4
1.
Każde Państwo Członkowskie posiada egzemplarz spisu. Każdy z właściwych organów w Państwie Członkowskim pragnący skorzystać z poszczególnych uprawnień wymienionych w podręczniku występuje do właściwego punktu kontaktowego w Państwie Członkowskim, które wprowadziło tę informację. Kwestia wszelkich zwrotów wydatków jest również rozwiązywana dwustronnie.
2.
Państwo Członkowskie, które przekazało do spisu informacje na temat uprawnień, umiejętności lub wiedzy, może w konkretnym przypadku uchylić się od ich udostępnienia, jeżeli wymagają tego okoliczności.
3.
Państwa Członkowskie uzgadniają, że nawiązując kontakt przy wykorzystaniu spisu, powiadamiają EDU o podstawowych szczegółach ustalanych przez Radę działającą jednomyślnie, w celu umożliwienia jej skutecznego monitorowania użyteczności spisu.
4.
Stosuje się przepisy art. 5 ust. 2 i art. 7 wspólnego działania z dnia 10 marca 1995 r.
Artykuł  5

Niniejsze wspólne działanie zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Niniejsze wspólne działanie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 listopada 1996 r.

W imieniu Rady
N. OWEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 62 z 20.3.1995, str. 1.

(2) Dz.U. L 342 z 31.12.1996, str. 4.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1996.342.2

Rodzaj: Wspólne działanie
Tytuł: Wspólne działanie 96/747/WSiSW przyjęte przez Radę na podstawie art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej, dotyczące utworzenia i prowadzenia spisu szczególnych uprawnień, umiejętności i wiedzy specjalistycznej w walce z międzynarodową przestępczością zorganizowaną, w celu ułatwienia współpracy między Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej w zakresie egzekwowania prawa
Data aktu: 29/11/1996
Data ogłoszenia: 31/12/1996
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 31/12/1996