Wspólne stanowisko 96/697/WPZiB określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie Kuby

WSPÓLNE STANOWISKO
z dnia 2 grudnia 1996 r.
określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie Kuby

(96/697/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 12 grudnia 1996 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. J.2,

OKREŚLA NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

1. Celem Unii Europejskiej w jej stosunkach z Kubą jest zachęcenie Kuby do podjęcia procesu przejścia do demokracji pluralistycznej i poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności, jak również trwałego przywrócenia i poprawy poziomu życia społeczeństwa kubańskiego. Przejście to byłoby najprawdopodobniej pokojowe, jeżeli obecny reżim sam zainicjowałby taki proces lub zezwolił na niego. Polityka Unii Europejskiej nie polega na próbach dokonywania zmian środkami przymusu, których skutkiem będą jeszcze większe trudności ekonomiczne społeczeństwa kubańskiego.

2. Unia Europejska przyjmuje do wiadomości podjęte do tej pory przez Kubę próby otwarcia gospodarczego. Niezmiennym pragnieniem Unii jest bycie partnerem Kuby w postępującym i nieodwracalnym procesie otwarcia gospodarki kubańskiej. Unia Europejska uważa, że pełna współpraca z Kubą będzie zależała od poprawy sytuacji w zakresie praw człowieka i wolności politycznych, na co wskazała Rada Europejska we Florencji.

3. Aby ułatwić pokojowe zmiany na Kubie, Unia Europejska:

a) zintensyfikuje obecny dialog z władzami Kuby i wszystkimi grupami społeczeństwa kubańskiego w celu promowania poszanowania praw człowieka i realnego postępu w kierunku demokracji pluralistycznej;

b) będzie szukała możliwości - nawet bardziej aktywnie niż do tej pory - przypominania władzom kubańskim, zarówno publicznie, jak i prywatnie, o podstawowych obowiązkach odnośnie do praw człowieka, w szczególności o wolności słowa i zrzeszania się;

c) będzie zachęcała do podjęcia reformy ustawodawstwa wewnętrznego dotyczącego praw politycznych i obywatelskich, również kubańskiego kodeksu karnego, i w efekcie do zniesienia wszystkich przestępstw politycznych, zwolnienia wszystkich więźniów politycznych i zakończenia szykanowania i karania dysydentów;

d) będzie oceniać rozwój wypadków w sferze kubańskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej według tych samych norm, jakie obowiązują w relacjach Unii Europejskiej z innymi państwami, w szczególności ratyfikacji i przestrzegania międzynarodowych konwencji praw człowieka;

e) będzie skłonna zapewnić poprzez Państwa Członkowskie doraźną pomoc humanitarną, z zastrzeżeniem wcześniejszych porozumień odnośnie do dystrybucji; obecnie stosowane środki zapewniające dystrybucję poprzez organizacje pozarządowe, kościoły i organizacje międzynarodowe zostaną utrzymane, a tam gdzie stosowne, wzmocnione. Komisja postępuje na tej samej podstawie;

f) będzie również skłonna przeprowadzić przy pomocy Państw Członkowskich ukierunkowane działania w zakresie współpracy gospodarczej na rzecz realizacji otwarcia gospodarczego. Komisja postępuje na tej samej podstawie.

4. W miarę postępów władz kubańskich na drodze do demokracji Unia Europejska będzie udzielać wsparcia temu procesowi i będzie badać odpowiednie wykorzystanie środków znajdujących się w jej dyspozycji do realizacji tego celu, w tym:

– intensyfikację konstruktywnego, ukierunkowanego na wynik dialogu politycznego między Unią Europejską a Kubą,

– intensyfikację współpracy, w szczególności współpracy gospodarczej,

– pogłębienie dialogu z władzami kubańskimi, za pośrednictwem odpowiednich instancji, w celu zbadania dalszych możliwości prowadzenia przyszłych negocjacji w sprawie umowy o współpracy z Kubą, na podstawie odpowiednich konkluzji ze spotkań Rady Europejskiej w Madrycie i Florencji.

5. Rada będzie monitorowała wykonanie niniejszego wspólnego stanowiska. Po sześciu miesiącach zostanie podjęta ocena niniejszego wspólnego stanowiska.

6. Niniejsze wspólne stanowisko staje się skuteczne od dnia 2 grudnia 1996 r.

7. Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Brukseli, dnia 2 grudnia 1996 r.

W imieniu Rady
R. QUINN
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024