Wspólne stanowisko 96/697/WPZiB określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie Kuby

WSPÓLNE STANOWISKO
z dnia 2 grudnia 1996 r.
określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie Kuby

(96/697/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 12 grudnia 1996 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. J.2,

OKREŚLA NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

1. Celem Unii Europejskiej w jej stosunkach z Kubą jest zachęcenie Kuby do podjęcia procesu przejścia do demokracji pluralistycznej i poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności, jak również trwałego przywrócenia i poprawy poziomu życia społeczeństwa kubańskiego. Przejście to byłoby najprawdopodobniej pokojowe, jeżeli obecny reżim sam zainicjowałby taki proces lub zezwolił na niego. Polityka Unii Europejskiej nie polega na próbach dokonywania zmian środkami przymusu, których skutkiem będą jeszcze większe trudności ekonomiczne społeczeństwa kubańskiego.

2. Unia Europejska przyjmuje do wiadomości podjęte do tej pory przez Kubę próby otwarcia gospodarczego. Niezmiennym pragnieniem Unii jest bycie partnerem Kuby w postępującym i nieodwracalnym procesie otwarcia gospodarki kubańskiej. Unia Europejska uważa, że pełna współpraca z Kubą będzie zależała od poprawy sytuacji w zakresie praw człowieka i wolności politycznych, na co wskazała Rada Europejska we Florencji.

3. Aby ułatwić pokojowe zmiany na Kubie, Unia Europejska:

a) zintensyfikuje obecny dialog z władzami Kuby i wszystkimi grupami społeczeństwa kubańskiego w celu promowania poszanowania praw człowieka i realnego postępu w kierunku demokracji pluralistycznej;

b) będzie szukała możliwości - nawet bardziej aktywnie niż do tej pory - przypominania władzom kubańskim, zarówno publicznie, jak i prywatnie, o podstawowych obowiązkach odnośnie do praw człowieka, w szczególności o wolności słowa i zrzeszania się;

c) będzie zachęcała do podjęcia reformy ustawodawstwa wewnętrznego dotyczącego praw politycznych i obywatelskich, również kubańskiego kodeksu karnego, i w efekcie do zniesienia wszystkich przestępstw politycznych, zwolnienia wszystkich więźniów politycznych i zakończenia szykanowania i karania dysydentów;

d) będzie oceniać rozwój wypadków w sferze kubańskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej według tych samych norm, jakie obowiązują w relacjach Unii Europejskiej z innymi państwami, w szczególności ratyfikacji i przestrzegania międzynarodowych konwencji praw człowieka;

e) będzie skłonna zapewnić poprzez Państwa Członkowskie doraźną pomoc humanitarną, z zastrzeżeniem wcześniejszych porozumień odnośnie do dystrybucji; obecnie stosowane środki zapewniające dystrybucję poprzez organizacje pozarządowe, kościoły i organizacje międzynarodowe zostaną utrzymane, a tam gdzie stosowne, wzmocnione. Komisja postępuje na tej samej podstawie;

f) będzie również skłonna przeprowadzić przy pomocy Państw Członkowskich ukierunkowane działania w zakresie współpracy gospodarczej na rzecz realizacji otwarcia gospodarczego. Komisja postępuje na tej samej podstawie.

4. W miarę postępów władz kubańskich na drodze do demokracji Unia Europejska będzie udzielać wsparcia temu procesowi i będzie badać odpowiednie wykorzystanie środków znajdujących się w jej dyspozycji do realizacji tego celu, w tym:

– intensyfikację konstruktywnego, ukierunkowanego na wynik dialogu politycznego między Unią Europejską a Kubą,

– intensyfikację współpracy, w szczególności współpracy gospodarczej,

– pogłębienie dialogu z władzami kubańskimi, za pośrednictwem odpowiednich instancji, w celu zbadania dalszych możliwości prowadzenia przyszłych negocjacji w sprawie umowy o współpracy z Kubą, na podstawie odpowiednich konkluzji ze spotkań Rady Europejskiej w Madrycie i Florencji.

5. Rada będzie monitorowała wykonanie niniejszego wspólnego stanowiska. Po sześciu miesiącach zostanie podjęta ocena niniejszego wspólnego stanowiska.

6. Niniejsze wspólne stanowisko staje się skuteczne od dnia 2 grudnia 1996 r.

7. Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Brukseli, dnia 2 grudnia 1996 r.

W imieniu Rady
R. QUINN
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1996.322.1

Rodzaj: Wspólne stanowisko
Tytuł: Wspólne stanowisko 96/697/WPZiB określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie Kuby
Data aktu: 02/12/1996
Data ogłoszenia: 12/12/1996
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 02/12/1996