Rozporządzenie 2964/95 wprowadzające rejestrację przywozu i dostaw ropy naftowej we Wspólnocie

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 2964/95
z dnia 20 grudnia 1995 r.
wprowadzające rejestrację przywozu i dostaw ropy naftowej we Wspólnocie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 213,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

wprowadzenie wspólnej polityki energetycznej jest jednym z celów Wspólnoty; zadaniem Komisji jest zaproponowanie środków do osiągnięcia powyższego celu;

bezpieczeństwo dostaw o stabilnych cenach jest głównym celem tej polityki;

przejrzystość na rynku jest pożądana;

w świetle sytuacji dostaw oraz w celu stabilizacji rynku Wspólnoty i zabezpieczenia przed niekorzystnym wpływem na rynek Wspólnoty nienormalnych wahań rynku światowego Państwa Członkowskie wraz z Komisją powinny być informowane, w regularnych odstępach czasu, o koszcie dostaw ropy naftowej;

w drodze rozporządzenia (EWG) nr 1893/79(1) Rada przedstawiła ustalenia dotyczące rejestracji przywozu ropy naftowej we Wspólnocie;

w drodze rozporządzenia (EWG) nr 2592/79 Rada ustanowiła zasady przebiegu rejestracji przywozu ropy naftowej we Wspólnocie, przewidziane rozporządzeniem (EWG) nr 1893/79(2);

jako że powyższe rozporządzenia straciły moc z dniem 31 grudnia 1991 r., ustanowione przez nie przepisy powinny zostać wprowadzone ponownie, przystosowując je do warunków wymiany handlowej na międzynarodowych rynkach handlu ropą i zamierzenia utrzymania lub przeglądu jakości środowiska; wymagania sprawozdawcze powinny zostać ujednolicone, tak dalece jak to możliwe na mocy wymagań władz krajowych i Międzynarodowej Agencji Atomowej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Każda osoba albo przedsiębiorstwo przywożące ropę naftową z państw trzecich albo otrzymująca dostawę ropy z innego Państwa Członkowskiego są zobowiązane do poinformowania o przywozie lub dostawie Państwa Członkowskiego, w którym prowadzi działalność gospodarczą.

Artykuł  2

Na podstawie informacji określonej w art. 1 Państwo Członkowskie w regularnych odstępach czasu przesyła Komisji informacje, które umożliwiają uzyskanie prawdziwego obrazu warunków, na jakich miały miejsce przywóz lub dostawy.

Informacja ta jest przekazywana wszystkim Państwom Członkowskim.

Artykuł  3

Informacja zebrana i przekazana na mocy rozporządzenia jest poufna.

Ten przepis nie stanowi przeszkody dla opublikowania informacji ogólnych lub w postaci skróconej, niezawierającej szczegółów dotyczących przedsiębiorstwa.

Artykuł  4
1.
Informacja, którą osoby lub przedsiębiorstwa mają obowiązek przekazać Państwu Członkowskiemu, w którym prowadzą działalność gospodarczą, dotyczy każdego przywozu lub dostaw ropy naftowej po konkretnej cenie.
2.
"Przywóz" oznacza każdą ilość ropy naftowej, która dostaje się na obszar celny Wspólnoty dla celów innych niż tranzyt. "Dostawy" oznaczają każdą ilość ropy naftowej pochodzącą z innego Państwa Członkowskiego dla celów innych niż tranzyt. Nie dotyczy to przywozu lub dostaw prowadzonych z ramienia firm znajdujących się poza granicami kraju przywozu, z zamiarem rafinowania objętego umową wraz z następowym wywozem całości pod postacią produktów rafinowanych.
3.
Natomiast ropa wydobyta z dna morskiego, w stosunku do którego Państwo Członkowskie ma wyłączne prawo eksploatacji, przy wprowadzeniu na obszar celny Wspólnoty nie jest uznawana za przywożoną w rozumieniu ust. 2.
Artykuł  5

Do celów art. 1 charakterystyka każdego przywozu lub dostawy ropy naftowej do Państwa Członkowskiego uwzględnia:

– oznaczenie ropy naftowej, w tym ciężar API,

– ilość w baryłkach,

– cenę cif baryłki,

– zawartość procentową siarki.

Artykuł  6

Informacja określona w art. 4 i 5 jest przekazywana do każdego zainteresowanego Państwa Członkowskiego w terminie każdorazowo nieprzekraczającym jednego miesiąca.

Artykuł  7

Informacje, które Państwa Członkowskie mają obowiązek przekazać Komisji na podstawie art. 2, są przekazywane w terminie miesiąca od końca każdego miesiąca określonego w art. 6. Ta informacja składa się, dla każdego rodzaju ropy naftowej, z zestawienia danych otrzymanych przez Państwo Członkowskie od osób i przedsiębiorstw. Dla każdego rodzaju ropy naftowej informacja zawiera:

– oznaczenie ropy naftowej, w tym ciężar API,

– ilość baryłek,

– średnią cenę cif,

– liczbę firm zgłaszających,

– procentową zawartość siarki.

Artykuł  8
1.
Komisja poddaje ocenie informacje zebrane na podstawie art. 7 i przekazuje je Państwu Członkowskiemu co miesiąc.
2.
Państwa Członkowskie i Komisja konsultują się w regularnych odstępach czasu na wniosek Państwa Członkowskiego lub z inicjatywy Komisji. Konsultacje te odnoszą się w szczególności do komunikatów określonych w ust. 1.

Konsultacje mogą zostać zorganizowane razem z organizacjami międzynarodowymi i państwami trzecimi, które dysponują podobnymi systemami informacji.

Artykuł  9
1.
Informacje przekazane na podstawie art. 4 oraz informacje przewidziane w art. 7 są poufne. Przepis ten nie staje na przeszkodzie przekazywaniu informacji bez ujawniania szczegółów dotyczących poszczególnych przedsiębiorstw, to znaczy dotyczące co najmniej trzech przedsiębiorstw.
2.
Informacja przedłożona Komisji na podstawie art. 7 i komunikaty określone w art. 8 ust. 1 mogą być stosowane jedynie do celów określonych w art. 8 ust. 2.
3.
Jeśli Komisja odkryje w informacji przekazanej do Państwa Członkowskiego zgodnie z art. 7 istnienie nieprawidłowości i brak spójności, które uniemożliwiają uzyskanie prawdziwego obrazu warunków przywozu lub dostaw, może zwrócić się do Państwa Członkowskiego o zgodę na dostęp do istotnych niezebranych informacji o przedsiębiorstwie oraz obliczeń i szacunków potrzebnych aby uzyskać całościową informację.
Artykuł  10

Komisja, po konsultacji z Państwami Członkowskimi, przyjmuje szczegółowe zasady wykonania niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  11

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 grudnia 1995 r.

W imieniu Rady
J. M. EGUIAGARAY
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 220 z 30.8.1979, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 1370/90 (Dz.U. L 133 z 24.5.1990, str. 1).

(2) Dz.U. L 297 z 24.11.1979, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 1370/90 (Dz.U. L 133 z 24.5.1990, str. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1995.310.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2964/95 wprowadzające rejestrację przywozu i dostaw ropy naftowej we Wspólnocie
Data aktu: 20/12/1995
Data ogłoszenia: 22/12/1995
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 22/12/1995