Rozporządzenie 1662/95 ustanawiające pewne szczegółowe uzgodnienia w celu wykonania wspólnotowych procedur podejmowania decyzji w odniesieniu do zezwoleń na wprowadzenie do obrotu produktów stosowanych u ludzi lub weterynaryjnych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1662/95
z dnia 7 lipca 1995 r.
ustanawiające pewne szczegółowe uzgodnienia w celu wykonania wspólnotowych procedur podejmowania decyzji w odniesieniu do zezwoleń na wprowadzenie do obrotu produktów stosowanych u ludzi lub weterynaryjnych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2309/93 z dnia 22 lipca 1993 r. ustanawiające wspólnotowe procedury wydawania pozwoleń dla produktów leczniczych przeznaczonych dla ludzi i weterynaryjnych i nadzoru nad nimi oraz ustanawiające Europejską Agencję ds. Oceny Produktów Leczniczych (1), w szczególności jego art. 10 ust. 3 i art. 32 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

zgodnie z rozporządzeniem (EWG) nr 2309/93 Komisja powinna przyjąć przepisy konieczne do celów procedury pisemnej, wymienionej w art. 10 ust. 3 oraz art. 32 ust. 3 niniejszego rozporządzenia;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi i Stałego Komitetu ds. Weterynaryjnych Produktów Leczniczych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejsze rozporządzenie ustanawia, w ramach decyzji dotyczących zezwoleń na wprowadzenie do obrotu produktów leczniczych, niektóre szczegółowe ustalenia, na podstawie których Stały Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi i Stały Komitet ds. Weterynaryjnych Produktów Leczniczych (zwane dalej wspólnie "Komitetem") będą stosowały procedurę przewidzianą w art. 73 rozporządzenia (EWG) nr 2309/93, art. 37 lit. b) rozporządzenia Rady 75/319/EWG (2) i art. 42 lit. k) dyrektywy 81/851/EWG (3).

Artykuł  2

Przewodniczący przedstawia zagadnienia Komitetowi, zgodnie z przepisami rozporządzenia (EWG) nr 2309/93, dyrektywy 75/319/EWG lub dyrektywy 81/851/EWG.

Poza wyjątkowymi przypadkami, gdy projekt decyzji przygotowany przez Komisję jest niezgodny z opinią Europejskiej Agencji ds. Oceny Produktów Leczniczych, zostanie zastosowana procedura pisemna, opisana w art. 3.

Artykuł  3

Jeśli opinia Komitetu jest uzyskiwana poprzez procedurę pisemną, stosuje się następujące przepisy:

Przewodniczący wysyła do członków Komitetu projekt decyzji, która powinna być zaopiniowana przez Komitet, w sposób określony w art. 7.

Państwa Członkowskie, w ciągu trzydziestu dni po wysłaniu projektu decyzji, powiadomią przewodniczącego o przyjęciu lub odrzuceniu projektu, albo wstrzymaniu się od głosu. Każde Państwo Członkowskie, które nie powiadomi o swoim sprzeciwie lub zamiarze wstrzymania się od głosu w ciągu trzydziestu dni, zostanie uznane za zgadzające się z projektem.

Jednakże jeśli w ciągu trzydziestu dni Państwo Członkowskie skieruje należycie uzasadnioną pisemną prośbę o przeanalizowanie projektu decyzji podczas posiedzenia Komitetu, procedura pisemna zostanie zakończona i przewodniczący jak najszybciej zwoła posiedzenie Komitetu.

Artykuł  4

Jeśli, zdaniem Komitetu, uwagi na piśmie przedstawione przez Państwo Członkowskie zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 3, podnoszą ważne, nowe kwestie o charakterze naukowym lub technicznym, o których nie było mowy w opinii wydanej przez Europejską Agencję ds. Oceny Produktów Leczniczych, przewodniczący wstrzyma procedurę i Komisja przekaże sprawę Agencji do dalszego rozpatrzenia. Przewodniczący poinformuje członków Komitetu o jego wynikach.

Nowe postępowanie zostanie rozpoczęte w ciągu trzydziestu dni od otrzymania przez Komisję odpowiedzi Agencji.

Artykuł  5

Jeśli Państwo Członkowskie zastosowało procedurę nadzwyczajną, przewidzianą w art. 18 ust. 4 lub art. 40 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 2309/93, w celu wstrzymania stosowania produktu leczniczego na swoim terytorium, okres ustanowiony w art. 3 jest skrócony do piętnastu dni.

Artykuł  6

Jeśli projekt decyzji musi być przeanalizowany na posiedzeniu Komitetu, zawiadomienie o posiedzeniu, porządek obrad oraz, w przypadku opisanym w art. 2 akapit drugi, projekt decyzji wymagającej opinii Komitetu, są rozesłane do członków Komitetu w sposób określony w art. 7.

Dokumenty takie muszą dotrzeć do adresatów najpóźniej na dziesięć dni przed planowaną datą posiedzenia, lub, w okolicznościach określonych w art. 2 akapit drugi, na miesiąc przed tą datą.

Artykuł  7

Korespondencja przeznaczona dla członków Komitetu, jeśli Komitet w swojej pracy stosuje się do procedury określonej w art. 1, ma być kierowana na piśmie lub elektronicznie do właściwych służb krajowych wyznaczonych przez każde Państwo Członkowskie; kopia jest przesłana do Biura Stałego Przedstawiciela zainteresowanego Państwa Członkowskiego.

Artykuł  8

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 7 lipca 1995 r.

W imieniu Komisji
Martin BANGEMANN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 214 z 24.8.1993, str. 1.

(2) Dz.U. L 147 z 9.6.1975, str. 13.

(3) Dz.U. L 317 z 6.11.1981, str. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1995.158.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1662/95 ustanawiające pewne szczegółowe uzgodnienia w celu wykonania wspólnotowych procedur podejmowania decyzji w odniesieniu do zezwoleń na wprowadzenie do obrotu produktów stosowanych u ludzi lub weterynaryjnych
Data aktu: 07/07/1995
Data ogłoszenia: 08/07/1995
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 11/07/1995