Decyzja 93/98/EWG w sprawie zawarcia, w imieniu Wspólnoty, Konwencji o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych (Konwencji bazylejskiej)

DECYZJA RADY
z dnia 1 lutego 1993 r.
w sprawie zawarcia, w imieniu Wspólnoty, Konwencji o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych (Konwencji bazylejskiej)

(93/98/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 16 lutego 1993 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 130s,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

na mocy decyzji Rady z dnia 28 października 1988 r., Komisja uczestniczyła, w imieniu Wspólnoty, w konsultacjach z przedstawicielami Państw Członkowskich, w negocjacjach w ramach posiedzeń grupy roboczej ad hoc pod auspicjami Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych (UNEP) w celu przygotowania światowej Konwencji o kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów niebezpiecznych;

w wyniku tych negocjacji, dnia 22 marca 1989 r., Konwencja Bazylejska o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych została przyjęta, a następnie podpisana przez Wspólnotę na podstawie mandatu udzielonego decyzją Rady z dnia 21 marca 1989 r.;

Konwencja ma na celu pomoc w ochronie środowiska w dziedzinie odpadów poprzez bardziej rygorystyczną kontrolę transgranicznego przemieszczania odpadów niebezpiecznych i innych odpadów oraz przez prawidłowe, pod względem ekologicznym, zarządzanie nimi; określa ona w tym celu procedury kontroli przywozu, wywozu i tranzytu;

Rada przyjmując rozporządzenie (EWG) nr 259/93 z dnia 1 lutego 1993 r. w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie, do Wspólnoty Europejskiej oraz poza jej obszar(3), ustaliła zasady ograniczania i kontroli takich przemieszczeń; zasady te są opracowane, między innymi, w celu dostosowania istniejącego wspólnotowego systemu w zakresie nadzoru i kontroli do wymogów Konwencji Bazylejskiej oraz Czwartej Konwencji AKP - EWG;

w zastosowaniu art. 22 i 23 Konwencji Bazylejskiej, jest ona otwarta do ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia i przystąpienia przez państwa, jak również do formalnego potwierdzenia lub zatwierdzenia przez organizacje integracji politycznej i/lub gospodarczej,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Konwencja o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych, przyjęta w Bazylei dnia 22 marca 1989 r., zostaje niniejszym zatwierdzona w imieniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

Tekst Konwencji jest załączony do niniejszej decyzji.

Artykuł  2
1.
Przewodniczący Rady, w imieniu Wspólnoty, składa dokument zatwierdzenia Sekretarzowi Generalnemu Narodów Zjednoczonych, jak przewidziano w art. 22 Konwencji(4).
2.
Przewodniczący składa jednocześnie deklarację kompetencji załączoną do niniejszej decyzji, zgodnie z art. 22 ust. 3 Konwencji.
Artykuł  3

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 1 lutego 1993 r.

W imieniu Rady
N. HELVEG PETERSEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 72 z 18.3.1991, str. 67.

(2) Dz.U. C 31 z 6.2.1991, str. 27.

(3) Dz.U. L 30 z 6.2.1993, str. 1.

(4) Data wejścia w życie Konwencji w stosunku do Wspólnoty zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich przez Sekretariat Generalny Rady.

ZAŁĄCZNIK 

DEKLARACJA EUROPEJSKIEJ WSPÓLNOTY GOSPODARCZEJ, ZGODNIE Z ART. 22 UST. 3 KONWENCJI O KONTROLI TRANSGRANICZNEGO PRZEMIESZCZANIA I USUWANIA ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH, DOTYCZĄCA ZAKRESU JEJ KOMPETENCJI

Jak przewidziano w Traktacie EWG oraz w świetle istniejącego prawodawstwa wspólnotowego w dziedzinie objętej Konwencją bazylejską, w szczególności rozporządzenia Rady (EWG) nr 259/93 oraz dyrektywy Rady 84/631/EWG w sprawie nadzoru i kontroli transgranicznego przesyłania odpadów niebezpiecznych w ramach Wspólnoty Europejskiej (ze zmianami), Wspólnota posiada kompetencję w tej dziedzinie na poziomie międzynarodowym. Państwa Członkowskie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej także posiadają kompetencje na poziomie międzynarodowym, w tym w niektórych kwestiach objętych Konwencją Bazylejską.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1993.39.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 93/98/EWG w sprawie zawarcia, w imieniu Wspólnoty, Konwencji o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych (Konwencji bazylejskiej)
Data aktu: 01/02/1993
Data ogłoszenia: 16/02/1993
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/02/1993