Rozporządzenie 2136/93 zmieniające rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3597/90 w sprawie zasad rachunkowości dla środków interwencyjnych obejmujących skup, składowanie i sprzedaż produktów rolnych przez agencje interwencyjne

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 2136/93
z dnia 28 lipca 1993 r.
zmieniające rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3597/90 w sprawie zasad rachunkowości dla środków interwencyjnych obejmujących skup, składowanie i sprzedaż produktów rolnych przez agencje interwencyjne

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 3492/90 z dnia 27 listopada 1990 r. ustanawiające czynniki, które należy uwzględnić w rocznych sprawozdaniach finansowych w odniesieniu do finansowania środków interwencyjnych w postaci składowania w magazynach publicznych przez Sekcję Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej(1), w szczególności jego art. 8,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3597/90(2) ustanowiło zasady rachunkowości dla środków interwencyjnych obejmujących skup, składowanie i sprzedaż produktów rolnych przez agencje interwencyjne;

w wyniku reformy wspólnej polityki rolnej ceny interwencyjne zbóż zostały znacznie obniżone z mocą od roku gospodarczego 1993/1994; dlatego właściwe jest, aby ubytki odnotowane w roku gospodarczym 1994 r. oszacować po cenie interwencyjnej z poprzedniego roku gospodarczego, ponieważ większość produktów znajdujących się w składzie interwencyjnym zakupiono w wymienionym roku gospodarczym;

w następstwie dostosowania kursów walutowych, które miały miejsce od października 1992 r., wycena ubytków według rolniczego kursu przeliczeniowego obowiązującego dnia 1 października bieżącego roku gospodarczego prowadzi do zwrotu niższego od ceny zakupu; sytuacja ta może doprowadzić do nieprawidłowości i dlatego niezbędne jest użycie bardziej realistycznego kursu przeliczeniowy;

stosunek wołowiny bez kości do wołowiny z kością zakupionej w ramach interwencji wynosi 68; podstawowa cena interwencyjna jest taka sama w obu przypadkach; odpowiednio, właściwe jest dostosowanie podstawowej ceny interwencyjnej wołowiny bez kości poprzez zastosowanie współczynnika korygującego;

w świetle zdobytego doświadczenia właściwe jest zdefiniowanie niektórych reguł rachunkowości;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. EFOGR,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 3597/90 wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 2 ust. 1 dodaje się akapit w brzmieniu:

"Jednakże w roku budżetowym 1994 w sektorze zbożowym podstawową ceną interwencyjną, którą należy zastosować, jest cena obowiązująca dnia 1 października 1992 r."

2) W art. 2 ust. 5 tiret drugie otrzymuje brzmienie:

"- dla ilości określonych w ust. 1 tiret pierwsze oraz w ust. 3 lit. a) obowiązującym kursem wymiany jest rolniczy kurs przeliczeniowy obowiązujący pierwszego dnia roku budżetowego."

3) W art. 2 ust. 5 dodaje się tiret w brzmieniu:

"- dla ilości określonych w ust. 1 tiret drugie, w ust. 2 i 3 lit. c) obowiązującym kursem wymiany jest rolniczy kurs przeliczeniowy obowiązujący pierwszego dnia każdego kwartału; jednakże przy pierwszym zastosowaniu kursu kwartalnego obowiązującym kursem jest kurs obowiązujący w sierpniu 1993 r."

4) W art. 6 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"Jeżeli po kontroli wzrokowej w ramach corocznej inwentaryzacji lub podczas kontroli po przejęciu do interwencji nie ma możliwości przepakowania produktu, organizacja interwencyjna może sprzedać pozostałą ilość w ramach prywatnych kontraktów. Ilość ta jest uwzględniana jako wyprowadzona w dniu pobrania próbek i uzyskane wpływy są odprowadzane na konto EFOGR w tym samym miesiącu."

5) W art. 7 ust. 2 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"Koszty wprowadzenia i wyprowadzenia z magazynu, jakie należy odjąć, są obliczane przez pomnożenie odrzuconych ilości przez sumę odpowiednich standardowych kwot i przez kurs przeliczeniowy obowiązujący wobec kwot standardowych w miesiącu wyprowadzenia."

6) W art. 7 ust. 2 lit. b) otrzymuje brzmienie:

"Koszty składowania, jakie należy odjąć, są obliczane przez pomnożenie odrzuconych ilości przez liczbę miesięcy, które upłynęły między wprowadzeniem do magazynu a wyprowadzeniem z niego przez standardową kwotę i przez rolniczy kurs przeliczeniowy obowiązujący wobec kwot standardowych w miesiącu wyprowadzenia."

7) W art. 7 ust. 2 lit. c) otrzymuje brzmienie:

"Koszty finansowania, które należy odjąć, są obliczane przez pomnożenie odrzuconych ilości przez liczbę miesięcy, które upłynęły między wprowadzeniem do magazynu a wyprowadzeniem z niego produktu po odjęciu liczby miesięcy zwłoki w płatnościach, obowiązującej w momencie wprowadzenia do magazynu, przez współczynnik finansowania obowiązujący w miesiącu wyprowadzenia podzielonej przez 12 i przez średnią wartość księgową zapasów przeniesionych na początku roku obrachunkowego lub zapasów z pierwszego miesiąca oświadczenia, w przypadku gdy średnia wartość księgowa przeniesionych zapasów nie istnieje."

8) W art. 7 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. W przypadku przepisów szczególnych, kursem przeliczeniowym stosowanym przy wpisie do ksiąg rachunkowych kosztów określonych w ust. 2 lit. a) i b) jest kurs z pierwszego dnia miesiąca, w którym ma miejsce wyraźnie określony termin operacyjny."

9) W art. 8 skreśla się wyrazy "kursów rolniczych".

10) W Załączniku dodaje się punkt w brzmieniu:

"VII. WOŁOWINA

W celu zastosowania zasad art. 2 ust. 1, 2 i 3 lit. a) i c) ceną podstawową używaną do wołowiny bez kości jest cena interwencyjna pomnożona przez współczynnik 1,47."

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 sierpnia 1993 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 lipca 1993 r.

W imieniu Komisji
René STEICHEN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 337 z 4.12.1990, str. 3.

(2) Dz.U. L 350 z 14.12.1990, str. 43.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1993.191.89

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2136/93 zmieniające rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3597/90 w sprawie zasad rachunkowości dla środków interwencyjnych obejmujących skup, składowanie i sprzedaż produktów rolnych przez agencje interwencyjne
Data aktu: 28/07/1993
Data ogłoszenia: 31/07/1993
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 31/07/1993, 01/08/1993