Rozporządzenie 3492/90 ustanawiające czynniki, które należy uwzględnić w rocznych sprawozdaniach finansowych w odniesieniu do finansowania środków interwencyjnych w postaci składowania w magazynach publicznych przez Sekcję Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 3492/90
z dnia 27 listopada 1990 r.
ustanawiające czynniki, które należy uwzględnić w rocznych sprawozdaniach finansowych w odniesieniu do finansowania środków interwencyjnych w postaci składowania w magazynach państwowych przez Sekcję Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej 1

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 729/70 z dnia 21 kwietnia 1970 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 2048/88(2), w szczególności jego art. 3 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie (EWG) nr 1883/78(3), ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 787/89(4), ustanawia ogólne reguły finansowania interwencji przez Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej, Sekcja Gwarancji;

rozporządzenie Rady (EWG) nr 3247/81 z dnia 9 listopada 1981 r. w sprawie finansowania przez Sekcję Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej niektórych środków interwencyjnych, w szczególności tych, które są powiązane ze skupem, składowaniem i sprzedażą produktów rolnych, prowadzonymi przez agencje interwencyjne(5), ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 3767/89(6), ustanawia zasady i warunki regulujące roczne sprawozdania finansowe, które umożliwiają finansowanie wydatków przez Sekcję Gwarancji EFOGR, w odniesieniu do środków interwencyjnych związanych z ustanowieniem składowania w magazynach państwowych; w świetle doświadczeń konieczne jest jednak uproszczenie obowiązującej procedury i zapewnienie ustanowienia przepisów wykonawczych zgodnie z uproszczoną procedurą; należy uchylić rozporządzenie Rady (EWG) nr 3247/81; 2

w ramach rozporządzeń dotyczących rolnictwa agencje interwencyjne skupują produkty oferowane w ramach interwencji; potrzebne są bardziej szczegółowe zasady w odniesieniu do odpowiedzialności za konserwowanie składowanych produktów; inwentaryzacje składowanych produktów powinny być sporządzane w regularnych odstępach czasu w celu porównania ze stanem zasobów i sprawozdaniami finansowymi; należy ustanowić zasady finansowania w celu pokrycia kosztów strat ilościowych, obniżenia jakości produktów, transportu produktów przeznaczonych do skupu interwencyjnego i odbioru kwot pieniężnych od sprzedających, nabywców i podmiotów składujących;

artykuł 37 ust. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 822/87 z dnia 16 marca 1987 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku wina(7), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 1325/90(8) stanowi, że koszty zbycia produktów destylacji przewidziane w art. 35 i 36 rozporządzenia mają być pokrywane przez Sekcję Gwarancji EFOGR; potrzebne jest ustanowienie bardziej szczegółowych zasad w odniesieniu do tego środka zbytu;

należy przewidzieć przyjęcie szczegółowych przepisów wykonawczych i procedur, których należy przestrzegać w takim przypadku,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1. 3
Roczne sprawozdania finansowe sporządza się w odniesieniu do każdego produktu, który objęty jest środkami interwencyjnymi związanymi ze składowaniem w magazynach państwowych.

Sprawozdania wykazują oddzielnie następujące kategorie pozycji:

a) wydatki na czynności fizyczne związane ze skupem produktów prowadzonym przez agencje interwencyjne;

b) obciążenia z tytułu odsetek w odniesieniu do środków zamrożonych przez Państwa Członkowskie w produktach skupionych w ramach interwencji;

c) różnice między wartością ilości przenoszonych z roku poprzedniego i wartością ilości wprowadzonych, z uwzględnieniem odpisów wartości zapasów określonych w lit. d) z jednej strony a wartością ilości usuniętych i wartością ilości przeniesionych na rok następny z drugiej strony oraz wszelkimi innymi wydatkami lub przychodami;

d) kwoty wynikające z obniżenia wartości zapasów przewidzianych w art. 8 rozporządzenia (EWG) nr 1883/78.

Wydatki określone w lit. a) oraz inne wydatki i wpływy określone w lit. c) są podane w Załączniku.

Koszty wynikające z transportu na terytorium Państwa Członkowskiego lub poza tym terytorium zatwierdza się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 26 rozporządzenia (EWG) nr 2727/75(9), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 1340/90(10) lub stosownie do okoliczności, w odpowiednim artykule innych rozporządzeń ustanawiających wspólną organizację rynków rolnych, i wprowadza się do sprawozdania zgodnie z lit. a).

2.
O ile nie zostanie przyjęty przepis szczególny zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 7, termin wprowadzania różnych pozycji wydatków i przychodów do sprawozdania jest uwarunkowany terminem fizycznych czynności będących następstwem zastosowania środka interwencyjnego.
3.
W przypadku gdy sprawozdanie wykazuje saldo dodatnie, saldo to odejmuje się od wydatków w bieżącym roku budżetowym.
Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie podejmują wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia właściwej konserwacji produktów, które były przedmiotem interwencji wspólnotowej.
2.
Państwa Członkowskie notyfikują Komisji, na jej wniosek, dodatkowe przepisy administracyjne przyjęte do celów stosowania działań interwencyjnych i zarządzania nimi.
Artykuł  3

W trakcie każdego roku budżetowego agencje interwencyjne dokonują inwentaryzacji każdego produktu objętego interwencją Wspólnoty.

Wyniki tej inwentaryzacji porównywane są z danymi księgowymi: wszelkie rozbieżności ilościowe lub jakościowe stwierdzone w trakcie kontroli są wprowadzane do sprawozdań zgodnie z art. 5.

Artykuł  4
1.
W odniesieniu do strat wynikających z konserwacji przechowywanych produktów można wyznaczyć dopuszczalny limit.

Straty ilościowe spowodowane konserwacją są równe różnicy między zapasami teoretycznymi wykazanymi w księdze inwentarzowej i zapasami fizycznymi pozostającymi w ostatnim dniu roku, zgodnie z ustaleniami wynikającymi z inwentaryzacji przewidzianej w art. 3, lub równe zapasom wykazanym jako pozostające według ksiąg, w przypadku gdy fizyczne zapasy w magazynie zostały wyczerpane w ciągu roku.

2.
Dopuszczalny limit można ustalić w odniesieniu do strat występujących w trakcie przetwarzania produktów objętych interwencją.
3.
Strat wynikających z kradzieży lub innych strat dających się zidentyfikować nie uwzględnia się przy obliczaniu dopuszczalnego limitu przewidzianego w ust. 1 i 2.
4.
Limity określone w ust. 1 i 2 ustala się zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 8 po rozważeniu, gdzie niezbędne, przez właściwy komitet zarządzający.
Artykuł  5
1.
Wszelkie brakujące ilości oraz ilości, których jakość uległa obniżeniu z uwagi na fizyczne warunki przechowywania, transportu, przetwarzania lub ze względu na przedłużoną konserwację, zapisuje się w sprawozdaniach jako usunięte z zapasów interwencyjnych w dniu, w którym stwierdzono stratę lub obniżenie jakości.
2.
Wartość ilości określonych w ust. 1 ustala się zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 8.
3.
O ile zasady wspólnotowe nie stanowią inaczej, do sprawozdań nie wprowadza się przychodu ze sprzedaży produktów niepełnowartościowych oraz innych wpływów pieniężnych z tym związanych.
4.
O ile szczególne zasady wspólnotowe nie stanowią inaczej, produkt uważa się za niepełnowartościowy, gdy nie spełnia już wymogów jakości obowiązujących w momencie jego skupu.
5.
Państwo Członkowskie powiadamia Komisję o stratach ilościowych lub obniżeniu jakości produktu w wyniku klęski żywiołowej. Komisja podejmuje wówczas stosowne decyzje zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 8.
Artykuł  6

Kwoty pobrane lub odzyskane od sprzedających, nabywców lub podmiotów składujących odpowiadające:

– rzeczywistym kosztom związanym z faktem nieprzestrzegania zasad regulujących sprzedaż lub zakup produktów,

– zabezpieczeniom ulegającym przepadkowi w myśl rozporządzenia (EWG) nr 352/78(11),

– kwotom nałożonym na podmioty gospodarcze w wyniku niewywiązania się ze zobowiązań przewidzianych w zasadach wspólnotowych,

zapisuje się w dobro EFOGR, zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. c).

Artykuł  7

Finansowanie zbycia alkoholu przewidziane w art. 37 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 822/87 podlega zasadom określonym w art. 2-6 niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  8

Szczegółowe zasady stosowania niniejszego rozporządzenia przyjmuje się zgodnie z procedurą określoną w art. 13 rozporządzenia (EWG) nr 729/70.

Artykuł  9

Rozporządzenie (EWG) nr 3247/81 niniejszym traci moc.

Artykuł  10

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1990 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 listopada 1990 r.

W imieniu Rady
V. SACCOMANDI
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 94 z 28.4.1970, str. 13.

(2) Dz.U. L 185 z 15.7.1988, str. 1.

(3) Dz.U. L 216 z 5.8.1978, str. 1.

(4) Dz.U. L 85 z 30.3.1989, str. 1.

(5) Dz.U. L 327 z 14.11.1981, str. 1.

(6) Dz.U. L 365 z 15.12.1989, str. 11.

(7) Dz.U. L 84 z 27.3.1987, str. 1.

(8) Dz.U. L 132 z 23.5.1990, str. 19.

(9) Dz.U. L 281 z 1.11.1975, str. 1.

(10) Dz.U. L 134 z 28.5.1990, str. 1.

(11) Dz.U. L 50 z 22.2.1978, str. 1.

ZAŁĄCZNIK

Pozycje wydatków i przychodów, które można uwzględnić w sprawozdaniach określonych w art. 1 ust. 1

A. Pozycje wydatków dotyczące czynności fizycznych związanych ze składowaniem określone w lit. a)

1. Koszty pokrywane kwotami standardowymi:

a) wprowadzenie do magazynu;

b) usunięcie z magazynu;

c) składowanie, w tym koszty inwentaryzacji;

d) przetwarzanie lub usuwanie kości;

e) przygotowanie do wprowadzenia na rynek;

f) etykietowanie;

g) analizy;

h) denaturacja, barwienie, przemieszczanie lub robocizna;

i) usunięcie z magazynu i zastąpienie w magazynie;

j) transport po przeprowadzeniu skupu;

k) transport między fabryką i magazynem;

l) koszty związane z nieodpłatną dystrybucją produktów objętych państwowym skupem interwencyjnym.

2. Koszty nieobjęte kwotami standardowymi i niekoniecznie powiązane z czasem trwania czynności fizycznych:

– koszty transportu poniesione przed interwencją oraz opłacone lub otrzymane w momencie skupu,

– koszty związane z transportem na terytorium Państwa Członkowskiego lub poza nim oraz z wywozem,

– koszty związane z procedurą przetargową,

– inne koszty związane z czynnościami przewidzianymi w zasadach wspólnotowych.

B. Inne pozycje wydatków lub przychodów określone w lit. c):

– wartość strat ilościowych lub obniżenia jakości określona w art. 5 ust. 1, ust. 2 i ust. 5,

– kwoty pobrane lub odzyskane od sprzedających, nabywców i podmiotów składających, inne niż określone w art. 5 ust. 3.

1 Tytuł zmieniony przez sprostowanie z dnia 4 grudnia 1990 r. (Dz.U.UE.L.90.337.3/1).
2 Motyw zmieniony przez sprostowanie z dnia 4 grudnia 1990 r. (Dz.U.UE.L.90.337.3/1).
3 Art. 1 ust. 1 zmieniony przez sprostowanie z dnia 4 grudnia 1990 r. (Dz.U.UE.L.90.337.3/1).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1990.337.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3492/90 ustanawiające czynniki, które należy uwzględnić w rocznych sprawozdaniach finansowych w odniesieniu do finansowania środków interwencyjnych w postaci składowania w magazynach publicznych przez Sekcję Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej
Data aktu: 27/11/1990
Data ogłoszenia: 04/12/1990
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/10/1990