Decyzja 90/495/EWG wprowadzająca wspólnotowe środki finansowe w celu zwalczania zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych we Wspólnocie

DECYZJA RADY
z dnia 24 września 1990 r.
wprowadzająca wspólnotowe środki finansowe w celu zwalczania zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych we Wspólnocie

(90/495/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 6 października 1990 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając decyzję Rady 90/424/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. w sprawie wydatków w dziedzinie weterynarii(1), w szczególności jej art. 23 ust. 4,

uwzględniając wniosek Komisji(2),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(3),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(4),

a także mając na uwadze, co następuje:

zakaźna martwica układu krwiotwórczego (IHN) ryb łososiowatych jest wysoce zakaźną chorobą wirusową, która może powodować istotne straty w gospodarstwach;

w pierwszej kolejności niezbędne jest ustanowienie właściwych środków nadzoru w celu uzyskania niezbędnych informacji do wdrożenia możliwych środków wyeliminowania tej choroby;

właściwe jest, aby Państwa Członkowskie przedstawiły plan zwalczania choroby;

wspólnotowa pomoc finansowa będzie się składać z częściowego zwrotu wydatków poniesionych przez Państwa Członkowskie na czynności związane z pobieraniem próbek i konieczne badania laboratoryjne;

środki muszą zostać przyjęte zgodnie z procedurą, według której Państwa Członkowskie i Komisja działają w bliskim powiązaniu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Trzy miesiące po przyjęciu niniejszej decyzji Państwa Członkowskie muszą przedstawić plan oceniania za pomocą środków przeglądu epidemiologicznego przeprowadzanych w obrębie ich terytoriów skali zakażenia zakaźną martwicą układu krwiotwórczego (IHN) we Wspólnocie oraz wirusową posocznicą krwiotoczną ryb łososiowatych (VHS).

Artykuł  2

Do celów niniejszej decyzji:

1. "gospodarstwo" oznacza przedsiębiorstwo lub ogólnie jakiekolwiek geograficznie określone urządzenie, w którym hodowane lub przechowywane są ryby łososiowate w celu wprowadzenia ich do obrotu;

2. "zatwierdzone laboratorium" oznacza laboratorium zlokalizowane na terytorium danego Państwa Członkowskiego wskazane przez właściwe władze do wykonania na własną odpowiedzialność badań przewidzianych w niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Plan, określony w art. 1, przewiduje:

1. władze centralne, które mają zajmować się wykonaniem oraz koordynacją planu;

2. rejestrację gospodarstw włączonych w hodowlę ryb łososiowatych;

3. monitoring przemieszczania się ryb łososiowatych;

4. pobieranie próbek do wykrycia wirusów i/lub do badań serologicznych w gospodarstwach włączonych w hodowlę ryb łososiowatych; ilość próbek do pobrania musi zależeć od stanu zdrowia zwierząt;

5. przekazanie próbek do zatwierdzonego laboratorium w celu poddania ich badaniom wirusowym i/lub serologicznym na wykrycie IHN, a tam, gdzie stosowne, również wirusów VHS;

6. szacunkowe koszty jednostkowe pobierania próbek i badania laboratoryjne, a także szacunkowe koszty całkowite przeprowadzenia działań.

Artykuł  4

Komisja bada plany sporządzone przez Państwa Członkowskie w celu upewnienia się, czy spełniają one warunki ich zatwierdzenia oraz czy powinny być w jakiś sposób zmienione.

Plany, włącznie z wszelkimi zmianami, podlegają zatwierdzeniu zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 10.

Artykuł  5

Środki przewidziane niniejszą decyzją kwalifikują się do uzyskania pomocy finansowej ze strony Wspólnoty.

Artykuł  6
1.
Wspólnotowe wsparcie finansowe przyznaje się na okres jednego roku od daty ustalonej przez Komisję w jej decyzjach zatwierdzających plany określone w art. 1.
2.
Szacunkowe wsparcie, które ma być udzielone z budżetu wspólnotowego na mocy rozdziału obejmującego wydatki związane z rolnictwem, wynosi 2 miliony ECU na czas trwania okresu przewidzianego w ust. 1.
Artykuł  7
1.
Pod warunkiem że wszelkie ustanowione środki są stosowane i spełniają wymogi planu zatwierdzonego na mocy art. 4, wydatki poniesione przez Państwa Członkowskie na mocy art. 3 pkt 4 i 5 kwalifikują się do uzyskania wspólnotowej pomocy finansowej w ramach limitów ustanowionych w art. 6.
2.
Wspólnota refunduje 50 % wydatków określonych w ust. 1.
3.
Szczegółowe zasady stosowania niniejszego artykułu przyjmuje się, zgodnie z wymaganiami, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 10.
Artykuł  8
1.
Wnioski o płatności odnoszą się do wydatków poniesionych przez Państwa Członkowskie w ciągu roku kalendarzowego i przedkładane są Komisji przed dniem 1 lipca następnego roku.
2.
Komisja decyduje o udzieleniu pomocy po konsultacji z Komitetem, określonym w art. 10.
3.
Szczegółowe zasady stosowania niniejszego artykułu przyjmuje się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 10.
Artykuł  9

Artykuły 8 i 9 rozporządzenia 729/70/EWG(5), ostatnio zmienionego rozporządzeniem 2048/88/EWG(6), stosuje się z potrzebnymi zmianami.

Artykuł  10 1
1.
Komisję wspomaga Stały Komitet ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt ustanowiony na mocy art. 58 rozporządzenia (WE) nr 178/2002(7).
2.
W przypadku odniesienia do niniejszego artykułu mają zastosowanie art. 5 i 7 decyzji 1999/468/WE(8).

Termin określony w art. 5 ust. 6 decyzji 1999/468/WE ustala się na trzy miesiące.

3.
Komitet uchwala swój regulamin wewnętrzny.
Artykuł  11

Eksperci z Komisji, pracując z właściwymi władzami, mogą przeprowadzać kontrole na miejscu w celu zapewnienia, iż plany, określone w art. 1, są stosowane.

Komisja informuje Państwa Członkowskie w ramach Komitetu, określonego w art. 10, o skutkach planów w świetle informacji dostarczonych przez Państwa Członkowskie, które przedkładają Komisji sprawozdanie wraz z wnioskami o płatności lub wszelkimi sprawozdaniami sporządzonymi przez ekspertów, którzy działając w imieniu Komisji oraz wyznaczeni przezKomisję, przeprowadzili wizytację na miejscu.

Artykuł  12

Na podstawie wyników przeglądów, określonych w art. 1, Komisja przedkłada sprawozdanie wraz z wszelkimi stosownymi wnioskami lub decyzjami w ramach art. 5 ust. 2 decyzji 90/424/EWG.

Artykuł  13

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 24 września 1990 r.

W imieniu Rady
V. SACCOMANDI
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 19.

(2) Dz.U. C 327 z 30.12.1989, str. 59.

(3) Dz.U. C 113 z 7.5.1990, str. 219.

(4) Dz.U. C 124 z 21.5.1990, str. 3.

(5) Dz.U. L 94 z 28.4.1970, str. 13.

(6) Dz.U. L 185 z 15.7.1988, str. 1.

(7) Dz.U. L 31 z 1.2.2002, str. 1.

(8) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.

1 Art. 10 zmieniony przez art. 3 rozporządzenia nr 806/2003 z dnia 14 kwietnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.122.1) zmieniającego nin. decyzję z dniem 5 czerwca 2003 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1990.276.37

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 90/495/EWG wprowadzająca wspólnotowe środki finansowe w celu zwalczania zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych we Wspólnocie
Data aktu: 24/09/1990
Data ogłoszenia: 06/10/1990
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 02/10/1990