Umowa w sprawie czasowego bezcłowego przywozu sprzętu medycznego, chirurgicznego i laboratoryjnego do użytku, na zasadach wolnej pożyczki, w szpitalach i innych instytucjach medycznych do celów diagnozowania lub leczenia. Strasburg.1960.04.28.

UMOWA
w sprawie czasowego bezcłowego przywozu sprzętu medycznego, chirurgicznego i laboratoryjnego do użytku, na zasadach wolnej pożyczki, w szpitalach i innych instytucjach medycznych do celów diagnozowania lub leczenia *

RZĄDY - SYGNATARIUSZE NINIEJSZEJ UMOWY, będące członkami Rady Europy,

UWZGLĘDNIAJĄC, że każde państwo może w wyjątkowych okolicznościach znaleźć się nagle bez dostatecznych zapasów sprzętu medycznego, chirurgicznego i laboratoryjnego niezbędnego do zaspokojenia najpilniejszych potrzeb ludności;

UWZGLĘDNIAJĄC, że pożądane jest ułatwienie przekraczania granic w odniesieniu do sprzętu medycznego, chirurgicznego i laboratoryjnego, który jedno z Państw Członkowskich jest w stanie udostępnić drugiemu;

UWZGLĘDNIAJĄC również, że celem Rady Europy jest osiągnięcie większej jedności między jej członkami oraz ułatwienie ich postępu gospodarczego i społecznego poprzez różnorodne środki, w tym zawieranie umów europejskich;

UZNAJĄC, iż praktycznym sposobem osiągnięcia tego celu stanowiłoby zawarcie umowy przewidującej swobodny przepływ pożyczanego sprzętu medycznego, chirurgicznego i laboratoryjnego,

UZGODNILI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1
1.
Umawiające się Strony, pod warunkiem że posiadają dostateczne zapasy sprzętu na własne potrzeby, udostępniają na zasadach wolnej pożyczki sprzęt medyczny, chirurgiczny i laboratoryjny takim Umawiającym się Stronom, które w wyjątkowych sytuacjach pilnie go potrzebują; taki sprzęt jest, na wniosek, przesyłany do zainteresowanej Strony, a następnie zwracany.
2.
Każda Umawiająca się Strona uzyskująca korzyści na warunkach poprzedniego ustępu przyznaje wszelkie możliwe ułatwienia dla czasowego przywozu pożyczanego sprzętu.
Artykuł  2
1.
Okres czasowego przywozu początkowo nie przekracza sześciu miesięcy, lecz może, za zgodą kraju wywozu, być przedłużony o kolejny okres z zastrzeżeniem tych samych warunków.
2.
Powyższe ułatwienia są przyznawane wyłącznie w odniesieniu do sprzętu medycznego, chirurgicznego i laboratoryjnego do użytku w szpitalach i innych instytucjach medycznych. Obejmują one wydanie wszelkich pozwoleń wymaganych do czasowego przywozu takiego sprzętu oraz zawieszenie należności przywozowych i podatków przywozowych (w tym wszelkich należności i podatków nakładanych w związku z przywozem) innych niż opłaty za rzeczywiste wydatki poniesione przez władze kraju czasowego przywozu.
Artykuł  3

Nie naruszając postanowień artykułów 1 i 2, właściwe władze importującego państwa mogą podjąć takie środki jakie mogą być niezbędne do zapewnienia powrotnego wywozu takiego czasowo przywożonego sprzętu, po ustaniu wyjątkowych okoliczności lub po upływie terminu przewidzianego w artykule 2 ustęp 1, zależnie co nastąpi wcześniej, albo do zapewnienia uiszczenia wszelkich należności przywozowych i podatków przywozowych przypadających do zapłaty w przypadku zaniechania powrotnego wywozu sprzętu.

Artykuł  4

Postanowienia niniejszej Umowy nie stanowią uszczerbku dla korzystniejszych postanowień dotyczących czasowego przywozu sprzętu określonego w artykule 1, zawartych w przepisach lub regulacjach Umawiających się Stron, albo jakiejkolwiek innej konwencji, Traktacie lub Umowie obowiązującej między dwiema lub więcej Stronami niniejszej Umowy.

Artykuł  5
1.
Niniejsza Umowa jest otwarta do podpisu przez członków Rady Europy, którzy mogą stać się jej stronami poprzez:

a) podpisanie jej bez zastrzeżeń w odniesieniu do ratyfikacji; lub

b) podpisanie jej z zastrzeżeniem w odniesieniu do ratyfikacji, a następnie ratyfikowanie go.

2.
Dokumenty ratyfikacyjne są złożone u Sekretarza Generalnego Rady Europy.
Artykuł  6
1.
Niniejsza Umowa wchodzi w życie w trzy miesiące od dnia, w którym trzech członków Rady podpisze Umowę zgodnie z artykułem 5, bez zastrzeżeń w odniesieniu do ratyfikacji lub też ratyfikuje ją.
2.
Jeżeli którykolwiek z członków Rady następnie podpisze Umowę bez zastrzeżeń w odniesieniu do ratyfikacji lub też ratyfikuje ją, Umowa wchodzi w życie w trzy miesiące od daty złożenia podpisu lub złożenia dokumentu ratyfikacyjnego.
Artykuł  7

Komitet Ministrów Rady Europy może zaprosić każde państwo nienależące do Rady do przystąpienia do niniejszej Umowy. Przystąpienie takie wchodzi w życie w trzy miesiące od daty złożenia dokumentów przystąpienia Sekretarzowi Generalnemu Rady Europy.

Artykuł  8

Sekretarz generalny Rady Europy powiadamia członków Rady oraz państwa przystępujące:

a) o dacie wejścia w życie niniejszej Umowy i nazwach wszystkich członków, którzy podpisali ją bez zastrzeżeń w odniesieniu do ratyfikacji lub też ratyfikowali ją;

b) o złożeniu jakiegokolwiek dokumentu przystąpienia, zgodnie z artykułem 7.

Artykuł  9
1.
Niniejsza Umowa obowiązuje bezterminowo.
2.
Każda z Umawiających się Stron może wycofać się z Umowy, poprzez złożenie w tym celu z rocznym wyprzedzeniem wypowiedzenia Sekretarzowi Generalnemu Rady Europy.
W dowód czego, niżej podpisani, będąc należycie do tego upoważnieni, podpisali niniejszą Umowę.

Sporządzono w Strasburgu, dnia 28 kwietnia 1960 roku, w językach angielskim i francuskim, przy czym oba teksty są na równi autentyczne, w jednym egzemplarzu, który zostanie złożony w archiwach Rady Europy. Sekretarz generalny prześle uwierzytelnione odpisy każdemu z rządów sygnatariuszy i przystępujących do niniejszej Umowy.

* Umowa uzupełniona z dniem 1 kwietnia 1987 r. Protokołem dodatkowym sporządzonym w Strasburgu dnia 29 września 1982 r. (Dz.U.UE.L.86.131.50).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1986.131.48

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Umowa w sprawie czasowego bezcłowego przywozu sprzętu medycznego, chirurgicznego i laboratoryjnego do użytku, na zasadach wolnej pożyczki, w szpitalach i innych instytucjach medycznych do celów diagnozowania lub leczenia. Strasburg.1960.04.28.
Data aktu: 28/04/1960
Data ogłoszenia: 17/05/1986
Data wejścia w życie: 01/04/1987