Rozporządzenie 3781/85 ustanawiające środki, które należy podjąć w odniesieniu do podmiotów gospodarczych, które nie przestrzegają określonych przepisów dotyczących rybołówstwa, zawartych w Akcie Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 3781/85
z dnia 31 grudnia 1985 r.
ustanawiające środki, które należy podjąć w odniesieniu do podmiotów gospodarczych, które nie przestrzegają określonych przepisów dotyczących rybołówstwa, zawartych w Akcie Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Akt Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii, w szczególności jego art. 163 ust. 3, art. 164 ust. 2, art. 165 ust. 8, art. 349 ust. 5, art. 351 ust. 5 i art. 352 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

w celu zapewnienia przestrzegania przepisów dotyczących dostępu do wód i zasobów ustanowionych w Akcie Przystąpienia, konieczne jest przyjęcie przepisów, na mocy których Państwa Członkowskie zakażą na pewien okres czasu działalności połowowej podmiotom gospodarczym, które nie przestrzegają takich przepisów, poprzez uzupełnienie rozporządzenia Rady (EWG) nr 2057/82 z dnia 29 czerwca 1982 r. ustanawiające pewne środki kontrolne w zakresie działalności połowowej statków Państw Członkowskich(1), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 3723/85(2);

zgodnie z art. 164 ust. 2 Aktu Przystąpienia, wyspecjalizowana działalność połowowa statków pływających pod banderą obecnych Państw Członkowskich na wodach podlegających suwerennej władzy lub jurysdykcji Hiszpanii prowadzona jest zgodnie z takimi samymi procedurami dostępu i kontroli, jak te przewidziane dla statków hiszpańskich posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności połowowej w strefach rybołówstwa obecnych Państw Członkowskich; odnośnie do innej działalności połowowej prowadzonej na mocy art. 164 ust. 1 Aktu Przystąpienia, właściwe jest stosowanie do odnośnych statków uregulowań porównywalnych z uregulowaniami dotyczącymi niewyspecjalizowanej działalności połowowej statków pływających pod banderą Hiszpanii na wodach podlegających suwerennej władzy lub jurysdykcji obecnych Państw Członkowskich;

należy uwzględnić możliwość przyjęcia niezbędnych przepisów wykonawczych zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 14 rozporządzenia Rady (EWG) nr 170/83 z dnia 25 stycznia 1983 r. ustanawiające wspólnotowy system ochrony i racjonalnego wykorzystania zasobów połowowych(3);

zgodnie z art. 2 ust. 3 Traktatu o Przystąpieniu Hiszpanii i Portugalii, instytucje Wspólnot Europejskich mogą przyjąć przed przystąpieniem środki określone w art. 163, 164, 165, 349, 351 i 352 Aktu Przystąpienia, przy czym środki takie wejdą w życie pod warunkiem i w dniu przystąpienia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejsze rozporządzenie ustanawia środki mające na celu zapewnienie przestrzegania przepisów dotyczących dostępu do wód i zasobów, zawartych w art. 163, 164, 165, 349, 351 i 352 Aktu Przystąpienia przez statki rybackie pływające pod banderą Państwa Członkowskiego lub zarejestrowane w Państwie Członkowskim.

Artykuł  2
1.
Właściwe władze Państw Członkowskich notyfikują niezwłocznie Komisji i Państwu Członkowskiemu bandery lub Państwo Członkowskie rejestracji, zwane dalej "Państwem Członkowskim", o naruszeniu przepisów, określonych w art. 1, jednocześnie podając nazwę i oznaczenia identyfikacyjne odnośnego statku, nazwisko szypra, armatora oraz, gdzie właściwe, czarterującego, okoliczności naruszenia, jak również każde podjęte środki karne, administracyjne lub inne środki, oraz orzeczenia sądowe dotyczące takiego naruszenia.
2.
Na podstawie ogłoszonego wyroku sądowego lub w każdym innym przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów, określonych w ust. 1, Państwo Członkowskie nie może już umieścić odnośnego statku, na warunkach przewidzianych w art. 3 i 4, na proponowanych okresowych wykazach, które przedkłada Komisji.
Artykuł  3
1.
Bez uszczerbkudla ust. 2, Państwo Członkowskie nie może już umieścić statku, w odniesieniu, do którego stwierdzono naruszenie zgodnie z art. 2 ust. 2, na proponowanym okresowym wykazie przez okres czterech miesięcy; okres taki może zostać przedłużony do dwunastu miesięcy w przypadku dalszych naruszeń.
2.
W przypadku wyspecjalizowanej działalności połowowej, określonej w art. 160, 164, 349 i 351 Aktu Przystąpienia, oraz w przypadku połowów tuńczyka długopłetwego (albakora), miecznika, żarłacza błękitnego i leszcza promieniowego, określonych w art. 165 i 352 wspomnianego Aktu, okres nieumieszczania wynosi dwa miesiące i może zostać przedłużony do czterech miesięcy w przypadku kolejnych naruszeń.
Artykuł  4
1.
W przypadku stwierdzenia, zgodnie z art. 2 ust. 2, że statek prowadził działalność połowową bez zezwolenia, Państwo Członkowskie jego bandery nie może już umieścić tego statku na proponowanych wykazach okresowych:

a) przez okres czterech miesięcy w przypadku wyspecjalizowanej działalności połowowej, określonej w art. 160, 164, 165, 349 i 351 Aktu Przystąpienia, a w przypadku połowów tuńczyka długopłetwego (albakora), miecznika, żarłacza błękitnego i leszcza promieniowego, określonych w art. 165 i 352 wspomnianego Aktu; okres taki może zostać przedłużony do sześciu miesięcy w przypadku kolejnych naruszeń.

b) przez okres ośmiu miesięcy, w przypadku połowów innych niż te, określone w lit. a); okres taki może zostać przedłużony do osiemnastu miesięcy w przypadku kolejnych naruszeń.

2.
Jednakże zamiast podejmowania środków przewidzianych w ust. 1, Państwa Członkowskie mogą odmówić umieszczenia w proponowanym wykazie okresowym, na takie same okresy czasu, innego statku, wyposażonego przez armatora lub czarterującego, pierwszego statku, który w momencie dokonania naruszenia, znajdował się w wykazie okresowym.
Artykuł  5

Szczegółowe przepisy wykonawcze do niniejszego rozporządzenia zostaną przyjęte zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 14 rozporządzenia (EWG) nr 170/83.

Artykuł  6

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1986 r., pod warunkiem wejścia w życie Traktatu o Przystąpieniu Hiszpanii i Portugalii.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 31 grudnia 1985 r.

W imieniu Rady
R. STEICHEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 220 z 29.7.1982, str. 2.

(2) Dz.U. L 361 z 31.12.1985, str. 42.

(3) Dz.U. L 24 z 27.1.1983, str. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1985.363.26

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3781/85 ustanawiające środki, które należy podjąć w odniesieniu do podmiotów gospodarczych, które nie przestrzegają określonych przepisów dotyczących rybołówstwa, zawartych w Akcie Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii
Data aktu: 31/12/1985
Data ogłoszenia: 31/12/1985
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1986