Decyzja 85/434/EWG ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Szkolenia Farmaceutycznego

DECYZJA RADY
z dnia 16 września 1985 r.
ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Szkolenia Farmaceutycznego
(85/434/EWG)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając projekt decyzji przedłożony przez Komisję (1),

a także mając na uwadze, co następuje:

w swojej uchwale z dnia 6 czerwca 1974 r. dotyczącej wzajemnego uznawania dyplomów, świadectw i innych dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji (2), Rada opowiedziała się za ustanowieniem komitetów doradczych;

w kontekście wzajemnego uznawania dyplomów, świadectw i innych dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji w dziedzinie farmacji ważne jest zapewnienie porównywalnie wysokiego poziomu szkolenia;

aby przyczynić się do osiągnięcia tych celów należy ustanowić komitet doradczy, będący organem doradczym Komisji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przy Komisji ustanawia się Komitet Doradczy ds. Szkolenia Farmaceutycznego, zwany dalej "Komitetem".

Artykuł  2
1.
Zadaniem Komitetu jest pomoc w zapewnieniu porównywalnie wysokiego poziomu szkolenia farmaceutycznego w obrębie Wspólnoty.
2.
Wykonuje on to zadanie w szczególności dzięki zastosowaniu następujących środków:

– wszechstronna wymiana informacji w zakresie metod szkolenia oraz treści, poziomu i struktury szkoleń teoretycznych i praktycznych, prowadzonych w Państwach Członkowskich,

– dyskusje i konsultacje mające na celu wypracowanie wspólnego podejścia do norm, które należy osiągnąć w szkoleniu farmaceutów i, w stosownym przypadku, struktury i treści takiego szkolenia,

– stała weryfikacja dostosowywania szkolenia farmaceutycznego do rozwoju nauk farmaceutycznych oraz metod nauczania.

3.
Komitet przekazuje Komisji i Państwom Członkowskim swoje opinie i zalecenia, w tym ewentualne propozycje zmian, których należy dokonać w artykułach dyrektyw Rady 85/432/EWG (3) i 85/433/EWG (4) odnoszących się do szkolenia farmaceutycznego.
4.
Komitet doradza Komisji we wszystkich innych sprawach dotyczących szkolenia farmaceutycznego przedstawianych mu przez Komisję.
Artykuł  3
1.
Komitet składa się z trzech ekspertów z każdego Państwa Członkowskiego, a mianowicie:

– jednego eksperta będącego praktykującym farmaceutą;

– jednego eksperta z uczelni z dziedziny nauk farmaceutycznych;

– jednego eksperta z właściwego organu Państwa Członkowskiego.

2.
Przewiduje się zastępcę dla każdego członka. Zastępcy mogą uczestniczyć w posiedzeniach Komitetu.
3.
Członkowie i ich zastępcy wymienieni w ust. 1 i 2 są nominowani przez Państwa Członkowskie. Członkowie określeni w ust. 1 tiret pierwsze i drugie oraz ich zastępcy są nominowani na wniosek praktykujących farmaceutów i uczelni z dziedziny nauk farmaceutycznych. Nominowani członkowie i ich zastępcy są mianowani przez Radę.
Artykuł  4
1.
Kadencja członków Komitetu trwa trzy lata. Po upływie tego okresu członkowie Komitetu pełnią swoje funkcje do chwili ich zastąpienia lub do chwili ich ponownego mianowania.
2.
Kadencja członka może wygasnąć przed upływem trzech lat z powodu rezygnacji lub w śmierci członka albo zastąpienia go przez inną osobę, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 3. Nowy członek jest mianowany na czas pozostający do zakończenia kadencji.
Artykuł  5

Komitet wybiera spośród swoich członków przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących. Komitet uchwala swój regulamin wewnętrzny. Porządek dzienny posiedzeń przygotowuje przewodniczący Komitetu w konsultacji z Komisją.

Artykuł  6

Komitet może ustanowić grupy robocze i może wezwać lub dopuścić obserwatorów lub ekspertów do pomocy Komitetowi we wszystkich szczególnych aspektach jego pracy.

Artykuł  7

Komisja zapewnia obsługę sekretariatu.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 16 września 1985 r.
W imieniu Rady
M. FISCHBACH
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 92 z 23.4.1981, str. 2.

(2) Dz.U. C 98 z 28.8.1974, str. 1.

(3) Dz.U. L 253 z 24.9.1985, str. 34.

(4) Dz.U. L 253 z 24.9.1985, str. 37.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1985.253.43

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 85/434/EWG ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Szkolenia Farmaceutycznego
Data aktu: 16/09/1985
Data ogłoszenia: 24/09/1985
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 16/09/1985