Chiny-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Umowa w sprawie współpracy handlowej i gospodarczej. Bruksela.1985.05.21.

UMOWA
w sprawie współpracy handlowej i gospodarczej między Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Chińską Republiką Ludową

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

RZĄD CHIŃSKIEJ REPUBLIKI LUDOWEJ,

ZAUWAŻAJĄC z zadowoleniem rozwój przyjaznych stosunków między Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Chińską Republiką Ludową,

UZNAJĄC, że umowa handlowa między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Chińską Republiką Ludową, podpisana w dniu 3 kwietnia 1978 roku, jest w sposób zadowalający stosowana,

INSPIROWANE wspólną wolą zainicjowania nowego etapu w stosunkach handlowych i gospodarczych,

PRAGNĄC zintensyfikować i zróżnicować handel oraz aktywnie rozwijać współpracę gospodarczą i techniczną na zasadach równości i wzajemnych korzyści oraz zgodnie ze swoimi wzajemnymi interesami,

POSTANOWILI ZAWRZEĆ NINIEJSZĄ UMOWĘ NA NASTĘPUJĄCYCH WARUNKACH:

Artykuł  1

Obie Umawiające się Strony podejmą wysiłki, w ramach swoich obowiązujących przepisów ustawowych i wykonawczych, oraz zgodnie z zasadami równości i wzajemnych korzyści, w celu:

– wspierania i intensyfikowania handlu między nimi;

– zachęcania do stałego rozszerzania współpracy gospodarczej.

ROZDZIAŁ  1

Współpraca handlowa

Artykuł  2

Obie Umawiające się Strony potwierdzają swoją wolę:

a) przyjęcia wszelkich właściwych środków w celu stworzenia korzystnych warunków handlu między nimi;

b) nieszczędzenia wysiłków w celu poprawy ich struktur handlowych dla dalszego ich różnicowania;

c) zbadania, każda ze swej strony i w duchu dobrej woli, wszelkich sugestii przedstawionych przez drugą Stronę, w szczególności na forum Wspólnego Komitetu, zmierzających do ułatwienia handlu między nimi.

Artykuł  3
1.
W ramach stosunków handlowych obie Umawiające się Strony przyznają sobie wzajemnie klauzulę najwyższego uprzywilejowania we wszystkich sprawach dotyczących:

a) należności celnych i opłat wszelkiego rodzaju stosowanych w odniesieniu do przywozu, wywozu, powrotnego wywozu lub tranzyt produktów, w tym procedur pobierania takich należności lub opłat;

b) przepisów wykonawczych, procedur i formalności dotyczących odpraw celnych, tranzytu, magazynowania oraz przeładunku produktów przywożonych lub wywożonych;

c) podatków i innych opłat wewnętrznych nakładanych bezpośrednio lub pośrednio na produkty lub usługi przywożone lub wywożone;

d) formalności administracyjnych przy wydawaniu zezwoleń na przywóz lub wywóz.

2.
Ustępu 1 nie stosuje się w przypadku:

a) korzyści przyznanych przez którąkolwiek z Umawiających się Stron Państwom, które razem z nią są członkami unii celnej lub strefy wolnego handlu;

b) korzyści przyznanych przez jedną z Umawiających się Stron krajom sąsiednim w celu ułatwienia handlu przygranicznego;

c) środków, które każda z Umawiających się Stron może przyjąć w celu wywiązania się ze zobowiązań z tytułu międzynarodowych porozumień towarowych.

Artykuł  4

Obie Umawiające się Strony nie będą szczędzić wysiłków w celu popierania harmonijnego rozszerzania ich handlu wzajemnego i przyczyniania się, każda własnymi środkami, do osiągnięcia równowagi w takim handlu.

W przypadku wystąpienia oczywistej dysproporcji, sprawa musi zostać zbadana na forum Wspólnego Komitetu w celu zalecenia środków zmierzających w kierunku poprawy sytuacji.

Artykuł  5
1.
Chińska Republika Ludowa będzie życzliwie traktować towary przywożone z Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. W tym celu właściwe organy chińskie zapewnią, aby eksporterzy Wspólnoty mieli możliwość pełnego udziału w handlu z Chinami.
2.
Europejska Wspólnota Gospodarcza będzie dążyć do zwiększania liberalizacji przywozu z Chińskiej Republiki Ludowej. W tym celu będzie czynić stopniowe wysiłki w celu wprowadzania środków rozszerzających wykaz produktów, w odniesieniu do których przywóz z Chin został zliberalizowany, i zwiększenia wielkości kontyngentów. Procedury wdrażania zostaną zbadane w ramach Wspólnego Komitetu.
Artykuł  6
1.
W przypadku jakichkolwiek problemów, które mogą pojawić się w odniesieniu do ich handlu, obie Umawiające się Strony informują się wzajemnie o wystąpieniu takich problemów oraz rozpoczynają przyjazne konsultacje, z zamiarem wsparcia handlu, dążąc do osiągnięcia wzajemnie satysfakcjonujących rozwiązań tych problemów. Każda z Umawiających się Stron zapewni, że żadne działanie nie zostanie podjęte przed przeprowadzeniem konsultacji.
2.
Jednakże w przypadkach wyjątkowych, gdy sytuacja nie pozwala na jakąkolwiek zwłokę, każda z Umawiających się Stron może podejmować środki, ale z wcześniejszym podjęciem starań o przeprowadzenie przyjaznych konsultacji przed podjęciem tych środków.
3.
Każda z Umawiających się Stron zapewni, że w przypadku podjęcia środków określonych w ustępie 2, ogólne cele niniejszej umowy pozostaną bez uszczerbku.
Artykuł  7

Obie Umawiające się Strony zobowiązują się do wspierania wizyt osób, grup i delegacji przedstawicieli kół handlowych, gospodarczych i przemysłowych w celu ułatwienia wymiany przemysłowej i technicznej oraz zawierania kontraktów handlowych i wspierania organizowania przez obie strony targów i wystaw oraz właściwego świadczenia usług. W miarę możliwości strony muszą gwarantować sobie wzajemnie konieczne ułatwienia powyższych działań.

Artykuł  8

Handel towarami i świadczenie usług między Umawiającymi się Stronami jest realizowany według rynkowych cen i kursów.

Artykuł  9

Umawiające się Strony postanawiają, że płatności za transakcje będą dokonywane, zgodnie z odpowiednimi obowiązującymi przepisami ustawowymi i wykonawczymi, w walutach Państw Członkowskich Wspólnoty, renminbi lub jakiejkolwiek innej walucie wymienialnej akceptowanej przez strony biorące udział w transakcjach.

ROZDZIAŁ  II

Współpraca gospodarcza

Artykuł  10

W granicach swoich odpowiednich kompetencji oraz mając na względzie jako główny cel popieranie rozwoju przemysłu i rolnictwa w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej i w Chińskiej Republice Ludowej, różnicowanie własnych związków gospodarczych, popieranie postępu naukowo-technicznego, otwieranie nowych źródeł zaopatrzenia i nowych rynków, pomoc w rozwijaniu swoich gospodarek oraz podnoszenie poziomu życia, Umawiające się Strony zobowiązują się do rozwijania współpracy gospodarczej we wszystkich sferach podlegających ich wspólnej akceptacji, w szczególności w:

– przemyśle i górnictwie;

– rolnictwie, łącznie z branżą rolno-przemysłową;

– nauce i technice;

– energetyce;

– transporcie i telekomunikacji;

– ochronie środowiska naturalnego;

– współpracy w państwach trzecich.

Artykuł  11

Zgodnie z własnymi potrzebami, w ramach posiadanych środków oraz w granicach swoich możliwości, obie Umawiające się Strony popierają stosowanie różnych form współpracy przemysłowej i technicznej korzystnej dla ich przedsiębiorstw lub organizacji.

W celu osiągnięcia celów niniejszej umowy, Umawiające się Strony podejmują wysiłki na rzecz ułatwienia i wspierania działalności w zakresie między innymi:

– wspólnej produkcji oraz wspólnych przedsiębiorstw;

– wspólnej eksploatacji;

– transferu technologii;

– współpracy między instytucjami finansowymi;

– wizyt, kontaktów i działań mających na celu wspieranie współpracy między osobami, delegacjami i organizacjami gospodarczymi;

– organizacji seminariów i sympozjów;

– usług konsultingowych;

– pomocy technicznej, w tym kształcenia kadr;

– stałej wymiany informacji odnoszących się do współpracy handlowej i gospodarczej.

Artykuł  12
1.
Dla osiągnięcia celów niniejszej umowy obie Umawiające się Strony zobowiązują się, w ramach własnych odpowiednich ustawodawstw, zasad i polityk, promować i popierać większe i wzajemnie korzystne inwestycje.
2.
Ponadto Strony zobowiązują się do poprawy istniejącego obecnie korzystnego klimatu inwestycyjnego, w szczególności poprzez rozszerzenie przez i na Państwa Członkowskie Wspólnoty oraz przez i na Chińską Republikę Ludową promocji inwestycji i regulacji ochronnych w oparciu o zasady równości i wzajemności.
Artykuł  13

Z uwagi na różnice między poziomami rozwoju Umawiających się Stron, Europejska Wspólnota Gospodarcza jest przygotowana, w kontekście własnej działalności w zakresie pomocy rozwojowej, w granicach posiadanych środków i zgodnie ze swoimi zasadami, do kontynuowania działań rozwojowych w Chińskiej Republice Ludowej.

Wspólnota potwierdza swoją gotowość do zbadania możliwości zwiększenia i zróżnicowania tych działań.

Artykuł  14

Bez uszczerbku dla odpowiednich postanowień Traktatów ustanawiających Wspólnoty Europejskie, niniejsza umowa i wszelkie działania podjęte w jej ramach, nie powinny w żadnym przypadku wpływać na zdolność Państw Członkowskich tych Wspólnot do podjęcia działań dwustronnych z Chińską Republiką Ludową w dziedzinie współpracy gospodarczej oraz zawarcie, gdzie stosowne, nowych umów o współpracy gospodarczej z Chińską Republiką Ludową.

ROZDZIAŁ  III

Wspólny Komitet

Artykuł  15
1.
Obie Umawiające się Strony powołują, na podstawie niniejszej umowy o współpracy handlowej i gospodarczej, Wspólny Komitet składający się z przedstawicieli Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej z jednej strony oraz przedstawicieli Chińskiej Republiki Ludowej z drugiej.
2.
Do zadań Wspólnego Komitetu należy:

– monitorowanie i badanie funkcjonowania niniejszej Umowy oraz dokonywanie przeglądu różnych realizowanych programów współpracy;

– badanie wszelkich zagadnień, jakie mogą powstać w związku z wykonywaniem niniejszej umowy;

– badanie problemów, które mogą hamować rozwój współpracy handlowej i gospodarczej między obiema Umawiającymi się Stronami;

– badanie środków i nowych możliwości rozwoju współpracy handlowej i gospodarczej;

– formułowanie zaleceń, które mogą pomóc w osiąganiu celów niniejszej umowy w obszarach wspólnego zainteresowania.

3.
Wspólny Komitet zbiera się raz w roku, na przemian w Brukseli i Pekinie. Dodatkowe sesje mogą zostać zwołane za obopólną zgodą, na wniosek jednej z Umawiających się Stron. Urząd przewodniczącego Wspólnego Komitetu jest sprawowany na przemian przez każdą z Umawiających się Stron. Jeżeli obie Strony uznają to za konieczne, Wspólny Komitet może powoływać grupy robocze do wspierania jego prac.

ROZDZIAŁ  IV

Postanowienia końcowe

Artykuł  16

Niniejszą umowę stosuje się w zakresie, w jakim dotyczy Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, do terytoriów, w odniesieniu do których stosowany jest Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą oraz na warunkach określonych w tym Traktacie.

Artykuł  17

Niniejsza umowa zastępuje umowę handlową między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Chińską Republiką Ludową z dnia 3 kwietnia 1978 roku, która weszła w życie z dniem 1 czerwca 1978 roku.

Artykuł  18

Niniejsza umowa wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu, w którym Umawiające się Strony notyfikują się wzajemnie o zakończeniu procedur niezbędnych dla tego celu. Niniejsza umowa jest zawarta na okres pięciu lat. Jest ona automatycznie przedłużana corocznie na rok, pod warunkiem że żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej na sześć miesięcy przed datą wygaśnięcia.

Mając jednakże na uwadze możliwość pojawienia się nowych okoliczności, niniejsza umowa może zostać zmieniona za wspólną zgodą Stron.

Til bekræftelse heraf har undertegnede, som er behørigt befuldmægtigede hertil, underskrevet denne aftale.

Zu Urkund dessen haben die hierzu gehörig befugten Unterzeichneten dieses Abkommen unterschrieben.

Εις πίστωση των ανωτέρω, οι κάτωθι, δεόντως εξουσιοδοτημένοι προς τούτο, υπέγραψαν την παρούσα συμφωνία.

In witness whereof, the undersigned, being duly authorized thereto, have signed this Agreement.

En foi de quoi, les soussignés, dûment habilités à cette fin, ont signé le présent accord.

In fede di che, i sottoscritti, debitamente abilitati a tal fine, hanno firmato il presente accordo.

Ten blijke waarvan de ondergetekenden, naar behoren daartoe gemachtigd, deze Overeenkomst hebben ondertekend.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Udfærdiget i Bruxelles, den enogtyvende maj nitten hundrede og femogfirs i to eksemplarer på dansk, engelsk, fransk, græsk, italiensk, nederlandsk, tysk og kinesisk, idet hver af disse tekster har samme gyldighed.

Geschehen zu Brüssel am einundzwanzigsten Mai neunzehnhundertfünfundachtzig in zwei Urschriften in dänischer, deutscher, englischer, französischer, griechischer, italienischer, niederländischer und chinesischer Sprache, wobei jeder Wortlaut gleichermaßen verbindlich ist.

Έγινε στις Βρυξέλλες, στις είκοσι μία Μαΐου χίλια εννιακόσια ογδόντα πέντε, σε δύο αντίτυπα στην αγγλική, γαλλική, γερμανική, δανική, ελληνική, ιταλική, ολλανδική και κινεζική γλώσσα, και όλα τα κείμενα είναι εξίσου αυθεντικά.

Done at Brussels on the twenty-first day of May in the year one thousand nine hundred and eighty-five, in two copies in the Danish, Dutch, English, French, German, Greek, Italian and Chinese languages, each text being equally authentic.

Fait à Bruxelles, le vingt et un mai mil neuf cent quatre-ving-cinq, en deux exemplaires, en langues allemande, anglaise, danoise, française, grecque, italienne, néerlandaise et chinoise, chacun de ces textes faisant également foi.

Fatto a Bruxelles, il ventuno maggio millenovecentottantacinque, in due esemplari, nelle lingue danese, francese, greca, inglese, italiana, olandese, tedesca e cinese, ciascuno di questi testi facente ugualmente fede.

Gedaan te Brussel, op eenentwintig mei negentienhonderd vijfentachtig, in twee exemplaren, in de Deense, de Duitse, de Engelse, de Franse, de Griekse, de Italiaanse, de Nederlandse en de Chinese taal, zijnde alle teksten gelijkelijk authentiek.

grafika

For Rådet for De europæiske Fællesskaber

Für den Rat der Europäischen Gemeinschaften

Για το Συμβούλιο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων

For the Council of the European Communities

Pour le Conseil des Communautés européennes

Per il Consiglio delle Comunità europee

Voor de Raad van de Europese Gemeenschappen

grafika

(podpisy pominięto)

For regeringen for Den kinesiske Folkerepublik

Für die Regierung der Volksrepublik China

Για την κυβέρνηση της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας

For the Government of the People's Republic of China

Pour le Gouvernement de la république populaire de Chine

Per il governo della Repubblica popolare cinese

Voor de Regering van de Volksrepubliek China

grafika

(podpis pominięto)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1985.250.2

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Chiny-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Umowa w sprawie współpracy handlowej i gospodarczej. Bruksela.1985.05.21.
Data aktu: 21/05/1985
Data ogłoszenia: 19/09/1985
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/10/1985