Rozporządzenie 1672/85 ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące pomocy w odniesieniu do sezonowego wypasu owiec, kóz i bydła w Grecji

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 1672/85
z dnia 19 czerwca 1985 r.
ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące pomocy w odniesieniu do sezonowego wypasu owiec, kóz i bydła w Grecji

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 764/85 z dnia 12 marca 1985 r., wprowadzające pomoc w odniesieniu do sezonowego wypasu owiec, kóz i bydła w Grecji(1), w szczególności jego art. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

w celu zapewnienia efektywności i wydajności pomocy w odniesieniu do sezonowego wypasu można ją przyznawać wyłącznie w przypadku, gdy spełnione zostaną pewne minimalne wymagania dotyczące ilości transportowanych zwierząt i odległości między pastwiskami; jednakże nie należy ustanawiać minimalnej odległości w przypadku transportu morskiego ze względu na wysoki koszt tego rodzaju transportu;

nie można odpowiednio nadzorować pomocy w sezonowym wypasie bydła w przypadku braku jasnej dokumentacji dowodowej dotyczącej wniosków przedłożonych przez hodowców żywego inwentarza i innych dokumentów uzupełniających;

w celu ułatwienia przygotowania oświadczenia o rocznych wydatkach do przedstawienia przez Grecję, na mocy rozporządzenia Komisji (EWG) nr 1723/72 z dnia 26 lipca 1972 r. w sprawie rozliczenia rachunków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnych, Sekcja Gwarancji(2), niektóre elementy powinny pojawić się w powyższych oświadczeniach z chwilą rozpoczęcia wydatkowania pieniędzy na poziomie administracji krajowej;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Owiec i Kóz i Komitetu Zarządzającego ds. Wołowiny i Cielęciny,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Pomoc w rozumieniu rozporządzenia (EWG) nr 764/85 może być udzielona wyłącznie w przypadku transportu obejmującego nie mniej niż osiem jednostek żywego inwentarza owiec, kóz i/lub bydła. Definicję jednostki żywego inwentarza ustanawia art. 7 ust. 1 dyrektywy Rady 75/268/EWG z dnia 28 kwietnia 1975 r. w sprawie gospodarki rolnej na terenach górskich i wyżynnych oraz na niektórych obszarach mniej uprzywilejowanych (3).
2.
W przypadku transportu odbywającego się wyłącznie za pomocą samochodu ciężarowego i/lub kolei minimalny dystans wynosi 50 kilometrów.
Artykuł  2
1.
Grecja przyjmuje niezbędne środki w celu zapewnienia wydajnego monitorowania korzystania z pomocy w sezonowym wypasie bydła. Nadzór obejmuje obowiązkowo następujące dokumenty uzupełniające:

– faktura lub faktury przewozu wskazujące na środek transportu, ilość i rodzaj transportowanych zwierząt, przebytą odległość i koszt transportu,

– dwa świadectwa wykazujące ilość transportowanych zwierząt, jedno wydane przez władze lokalne miejsca wysyłki, a drugie wydane przez władze lokalne miejsca przeznaczenia,

– oświadczenie hodowcy żywego inwentarza podające szczegóły dotyczące ilości zwierząt w stadzie, metodę hodowli, ilość transportowanych zwierząt, rodzaj wykorzystanych środków transportu, przebytą odległość oraz miejsca wysyłki i przeznaczenia.

2.
Pomoc w odniesieniu do sezonowego wypasu bydła przyznawana jest w przypadku podróży z pastwisk zimowych na letnie i z powrotem. Jest ona wypłacana hodowcom żywego inwentarza po złożeniu przez nich wniosku dotyczącego przemieszczenia. Hodowcy żywego inwentarza, których stada zostały zmniejszone w okresie między złożeniem dwóch wniosków, tracą odnośnie do pierwszego wniosku prawo do pomocy transportowej za ilość inwentarza żywego, o którą stada zostały pomniejszone.

Jednakże prawo do pomocy nie podlega utracie:

– jeżeli hodowca przekaże swoje gospodarstwo następcy z rodziny najdalej w trzecim stopniu pokrewieństwa,

– w przypadku wystąpienia siły wyższej, w szczególności w przypadku chorób zakaźnych wymagających przymusowego uboju całego lub części stada hodowcy.

3.
Dokumenty uzupełniające określone w ust. 1 stanowią część każdego wniosku o pomoc.
Artykuł  3

Informacja wykazująca w przypadku każdego "nomos" ilość zapłaconych wniosków, ich łączną sumę i dany rok jest przedstawiana w oświadczeniach dotyczących wydatków zgodnie z rozporządzeniem (EWG) nr 1723/72.

Jednocześnie Grecja przesyła Komisji szczegółowy załącznik do tych oświadczeń dotyczący bieżących opłat planowanych za transport żywego inwentarza samochodem ciężarowym, koleją i drogą morską.

Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 czerwca 1985 r.

W imieniu Komisji
Frans ANDRIESSEN
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 86 z 27.3.1985, str. 4.

(2) Dz.U. L 186 z 16.8.1972, str. 1.

(3) Dz.U. L 128 z 19.5.1975, str. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1985.160.37

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1672/85 ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące pomocy w odniesieniu do sezonowego wypasu owiec, kóz i bydła w Grecji
Data aktu: 19/06/1985
Data ogłoszenia: 20/06/1985
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 23/06/1985