Dyrektywa 80/766/EWG ustanawiająca wspólnotową metodę analizy do celów urzędowej kontroli poziomu monomeru chlorku winylu w materiałach i wyrobach, które przeznaczone są do kontaktu ze środkami spożywczymi

DYREKTYWA KOMISJI
z dnia 8 lipca 1980 r.
ustanawiająca wspólnotową metodę analizy do celów urzędowej kontroli poziomu monomeru chlorku winylu w materiałach i wyrobach, które przeznaczone są do kontaktu ze środkami spożywczymi

(80/766/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 16 sierpnia 1980 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnoty Europejskie,

uwzględniając dyrektywę Rady 78/142/EWG z dnia 30 stycznia 1978 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do materiałów i wyrobów zawierających monomer chlorku winylu przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi(1), w szczególności jej art. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

artykuł 2 dyrektywy 78/142/EWG ustanawia, że takie materiały i wyroby nie mogą zawierać monomeru chlorku winylu w ilości przekraczającej 1 miligram na 1 kilogram gotowego produktu, a art. 3 ustanawia, że granica ta musi być kontrolowana wspólnotową metodą analizy;

na podstawie serii prób przeprowadzonych we współpracy między laboratoriami stwierdzono, że metoda opisana w Załączniku jest wystarczająco dokładna i powtarzalna, by mogła zostać przyjęta jako wspólnotowa metoda analizy;

środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Środków Spożywczych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Państwa Członkowskie wymagają, aby analizy niezbędne do urzędowej kontroli poziomu monomeru chlorku winylu w materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu ze środkami spożywczymi, określone w Załączniku jako "materiały i wyroby", były wykonywane zgodnie z metodą opisaną w Załączniku.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej w terminie osiemnastu miesięcy od jej notyfikacji. Państwa Członkowskie niezwłocznie informują o tym Komisję.

Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 8 lipca 1980 r.

W imieniu Komisji
Etienne DAVIGNON
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 44 z 15.2.1978, str. 15.

ZAŁĄCZNIK

OZNACZANIE POZIOMU MONOMERU CHLORKU WINYLU W MATERIAŁACH I WYROBACH

1. ZAKRES I OBSZAR ZASTOSOWANIA

Metoda określa poziom monomeru chlorku winylu w materiałach i wyrobach.

2. ZASADA

Poziom monomeru chlorku winylu (VC) w materiałach i wyrobach oznacza się metodą chromatografii gazowej, stosując technikę "headspace", po sporządzeniu roztworu lub zawiesiny próbki w N,N-dimetyloacetamidzie.

3. ODCZYNNIKI

3.1. Chlorek winylu (VC), o stopniu czystości większym niż 99,5 % (v/v).

3.2. N,N-dimetyloacetamid (DMA), wolny od zanieczyszczeń, o czasie retencji takim samym jak dla VC lub wzorca wewnętrznego (ppkt 3.3) w warunkach badania.

3.3. Eter dietylu lub cis-2-buten w DMA (ppkt 3.2) jako wewnętrzny roztwór wzorcowy. Wzorce wewnętrzne nie mogą zawierać żadnych zanieczyszczeń o takim samym czasie retencji jak VC, w warunkach badania.

4. APARATURA

Uwaga:

Aparatura lub części aparatury wymieniane są tylko, jeśli są nietypowe lub wykonane na podstawie szczególnych specyfikacji. Zakłada się dostępność standardowych urządzeń laboratoryjnych.

4.1. Chromatograf gazowy z automatycznym urządzeniem do pobierania próbek znad roztworu lub z rozwiązaniami umożliwiającymi ręczne wprowadzanie próbek.

4.2. Detektor płomieniowo-jonizacyjny lub inne detektory wymienione w pkt 7.

4.3. Kolumna chromatograficzna.

Kolumna musi umożliwiać rozdzielenie pików powietrza, VC i wzorca wewnętrznego, jeżeli jest on stosowany.

Ponadto system połączonych ppkt 4.2 i 4.3 musi zapewnić uzyskanie sygnału, który daje roztwór zawierający 0,02 mg VC/litr DMA lub 0,02 mg VC/kg DMA co najmniej pięciokrotnie silniejszy od szumu tła.

4.4. Fiolki próbek lub kolby z silikonową lub z gumową membraną.

Jeśli ciśnienie w fiolce nie zostało sztucznie zwiększone, w celu uniknięcia powstawania w niej częściowej próżni w czasie ręcznego pobierania próbki znad roztworu przy użyciu strzykawki (ppkt 4.5), zaleca się stosowanie dużych fiolek.

4.5. Mikrostrzykawki.

4.6. Strzykawki gazoszczelne do ręcznego pobierania próbek z fazy gazowej.

4.7. Waga analityczna o dokładności 0,1 mg.

5. PROCEDURA

UWAGA: Chlorek winylu jest substancją niebezpieczną, w temperaturze pokojowej jest gazem, dlatego przygotowanie roztworów powinno odbywać się pod dobrze działającym wyciągiem.

Uwaga:

- Należy zachować wszelkie środki zapobiegawcze przed utratą VC lub DMA;

- Przy ręcznym pobieraniu próbek należy stosować wzorzec wewnętrzny (ppkt 3.3);

- Stosując wzorzec wewnętrzny, przez całe badanie należy używać tego samego roztworu.

5.1. Przygotowanie stężonego roztworu wzorcowego VC o stężeniu około 2.000 mg/kg

Zważyć z dokładnością do 0,1 mg odpowiednie naczynie szklane i umieść w nim pewną ilość (np. 50 ml) DMA (ppkt 3.2). Zważyć ponownie. Do DMA dodać powoli pewną ilość (np. 0,1g) VC (ppkt 3.1) w postaci ciekłej lub gazowej. VC można również wprowadzić pod powierzchnię DMA, pod warunkiem że urządzenie wykorzystywane w tym celu zabezpieczone jest przed utratą DMA. Zważyć ponownie z dokładnością do 0,1 mg. Odczekać dwie godziny do osiągnięcia stanu równowagi. Roztwór wzorcowy przechowywać w lodówce.

5.2. Przygotowanie rozcieńczonego roztworu wzorcowego VC

Pobrać zważoną ilość stężonego roztworu wzorcowego VC (ppkt 5.1) i rozcieńczyć do znanej masy lub objętości przy pomocy DMA (ppkt 3.2) lub wewnętrznego roztworu wzorcowego (ppkt 3.3). Stężenie uzyskanego roztworu wzorcowego wyrażane jest odpowiednio w mg/l lub w mg/kg.

5.3. Przygotowanie krzywej wzorcowej

Uwaga: - krzywa musi obejmować co najmniej siedem par punktów,

- powtarzalność sygnału(1) musi być mniejsza niż 0,02 mg VC/l lub kg DMA.

- przebieg krzywej należy wyznaczyć na podstawie punktów wyliczonych za pomocą metody najmniejszych kwadratów, tj. linia regresji powinna zostać obliczona według następującego równania:

y = a1x + a0

gdzie:

oraz:

gdzie:

y = wysokość lub pole powierzchni pod pikiem w pojedynczym oznaczeniu,

x = odpowiadające stężenie na linii regresji,

n = liczba wykonanych oznaczeń (n ≥ Ý 14),

- krzywa musi być liniowa, tzn. standardowe odchylenie (s) różnic między zmierzonymi sygnałami (yi) i odpowiadającymi im wartościami wyliczonymi na podstawie linii regresji (zi), podzielone przez wartość średnią (y) wszystkich zmierzonych sygnałów nie może przekraczać 0,07:

Obliczenie wykonuje się wg wzoru:

gdzie:

yi = każdy pojedynczy zmierzony sygnał,

zi = wartość odpowiadająca sygnałowi (yi) na obliczonej linii regresji,

n ≥ Ý 14.

Należy przygotować dwie serie, po co najmniej siedem fiolek (ppkt 4.4). Wlać do każdej fiolki pewną objętość rozcieńczonego roztworu wzorcowego VC (ppkt 5.2) i DMA (ppkt 3.2) lub wewnętrznego roztworu wzorcowego w DMA (ppkt 3.3), tak aby końcowe stężenie VC wynosiło 0; 0,050; 0,075; 0,100; 0,125; 0,150; 0,200 itd. mg/l lub kg DMA i aby wszystkie fiolki zawierały taką samą ilość DMA, która ma być użyta zgodnie z ppkt 5.5. Zamknąć fiolki i postępować zgodnie ze wskazaniami ppkt 5.6. Przygotować wykres, na którym wartości rzędnej odpowiadają powierzchni (lub wysokości) pików VC z podwójnych roztworów (lub stosunkowi tych powierzchni/wysokości do pików wzorca wewnętrznego), a wartości odciętej odpowiadają stężeniu VC w roztworach.

5.4. Uzasadnienie przygotowania roztworów wzorcowych otrzymanych w ppkt 5.1. i 5.2

Powtórzyć procedurę opisaną w ppkt 5.1 i 5.2 w celu otrzymania drugiego rozcieńczonego roztworu wzorcowego o stężeniu równym 0,1 mg VC/l lub kg DMA lub roztworu wzorca wewnętrznego. Średnia z dwóch oznaczeń chromatograficznych tego roztworu nie może różnić się o więcej niż 5 % od odpowiadającego punktu na krzywej wzorcowej. Jeżeli różnica jest większa niż 5 %, należy odrzucić wszystkie roztwory otrzymane w ppkt 5.1, 5.2, 5.3 i 5.4 i powtórzyć procedurę od początku.

5.5. Przygotowanie próbek materiałów lub wyrobów

Przygotować dwie fiolki (ppkt 4.4). Do każdej odważyć z dokładnością do 0,1 mg nie mniej niż 200 mg próbki pobranej z badanego materiału lub wyrobu pociętego na małe kawałki. Ilości materiału wprowadzonego do obydwu fiolek powinny być równe. Natychmiast zamknąć fiolki. Do każdej fiolki na jeden gram próbki wprowadzić 10 ml lub 10 g DMA (ppkt 3.2) lub 10 ml lub 10 g wewnętrznego roztworu wzorcowego (ppkt 3.3). Zamknąć fiolki i postępować zgodnie z ppkt 5.6.

5.6. Oznaczenia chromatograficzne

5.6.1. Wstrząsnąć fiolką, unikając kontaktu cieczy z zamknięciem (ppkt 4.4), tak aby otrzymać możliwie jak najbardziej jednorodny roztwór lub zawiesinę próbek materiału lub wyrobu (ppkt 5.5).

5.6.2. Umieścić wszystkie zamknięte fiolki (ppkt 5.3, 5.4 i 5.5) w łaźni wodnej w temperaturze 60° ± 1°C na dwie godziny do uzyskania równowagi. Ponownie wstrząsnąć, jeśli to konieczne.

5.6.3. Pobrać próbkę z przestrzeni ponad cieczą w fiolce. W przypadku stosowania ręcznej metody pobierania próbek należy postarać się, aby próbki były jak najbardziej do siebie podobne (patrz ppkt 4.4), w szczególności strzykawka musi być ogrzana do temperatury próbki. Zmierzyć powierzchnię (lub wysokość) pików VC i stosowanego wzorca wewnętrznego, jeżeli jest używany.

5.6.4. W odpowiedni sposób usunąć z kolumny nadmiar DMA (ppkt 4.3), gdy tylko na chromatogramie pokażą się piki DMA.

6. OBLICZANIE WYNIKÓW

6.1. Przez interpolację krzywej obliczyć nieznane stężenie każdego z dwóch roztworów próbki, uwzględniając wewnętrzny roztwór wzorcowy, jeśli był użyty. Obliczyć ilość VC w każdej z dwóch próbek badanego materiału lub towaru, stosując następujący wzór:

gdzie:

X = stężenie VC w próbce materiału lub towaru wyrażone w mg/kg.

C = stężenie VC w fiolce zawierającej próbkę materiału lub wyrobu (patrz ppkt 5.5) wyrażone w mg/l lub mg/kg.

V = objętość lub masa DMA w fiolce z próbką materiału lub wyrobu (patrz ppkt 5.5) wyrażona w litrach lub kilogramach.

M = ilość próbki materiału lub wyrobu wyrażona w gramach.

6.2. Stężenie VC w badanym materiale lub towarze wyrażone w mg/kg powinno być średnią dwóch stężeń VC (mg/kg) oznaczonych w ppkt 6.1, pod warunkiem że spełnione jest kryterium powtarzalności z pkt 8.

7. POTWIERDZENIE POZIOMU VC

W przypadkach gdy zawartość VC w materiałach i wyrobach obliczona zgodnie z ppkt 6.2 przekracza maksymalną dopuszczalną ilość, wyniki otrzymane w analizie każdej z dwóch próbek (ppkt 5.6 i 6.1.) należy potwierdzić w jeden z trzech poniższych sposobów:

- przy użyciu przynajmniej jednej innej kolumny (ppkt 4.3) z fazą spoczynkową o innej biegunowości. Procedurę tę należy powtarzać aż do uzyskania chromatogramu bez oznak nakładania się pików VC i/lub wzorca wewnętrznego ze składnikami próbki materiału lub wyrobu,

- przy użyciu innych detektorów, np. mikroelektrolitycznego detektora przewodności(2);

- przy użyciu spektrometrii mas; w tym przypadku, jeśli jony cząsteczkowe o podobnych masach (m/e) 62 i 64 są wykrywane w stosunku 3:1, z dużym prawdopodobieństwem można uznać to za potwierdzenie obecności VC; w razie wątpliwości należy sprawdzić całe widmo mas.

8. POWTARZALNOŚĆ

Różnice między wynikami dwóch oznaczeń (ppkt 6.1) tej samej próbki, wykonanych jednocześnie lub w krótkich odstępach czasu, przez tego samego analityka, w tych samych warunkach, nie mogą przekraczać 0,2 mg VC/kg materiału lub wyrobu.

______

(1) Patrz: zalecenie ISO DIS 5725: 1977.

(2) Patrz: "Journal of Chromatographic Science", t. 12, marzec 1974, str. 152.

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1980.213.42

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 80/766/EWG ustanawiająca wspólnotową metodę analizy do celów urzędowej kontroli poziomu monomeru chlorku winylu w materiałach i wyrobach, które przeznaczone są do kontaktu ze środkami spożywczymi
Data aktu: 08/07/1980
Data ogłoszenia: 16/08/1980
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 11/07/1980