Decyzja 77/706/EWG w sprawie ustanowienia celu wspólnotowego dla zmniejszenia zużycia pierwotnych źródeł energii w przypadku trudności w dostawach ropy naftowej i produktów ropopochodnych

DECYZJA RADY
z dnia 7 listopada 1977 r.
w sprawie ustanowienia celu wspólnotowego dla zmniejszenia zużycia pierwotnych źródeł energii w przypadku trudności w dostawach ropy naftowej i produktów ropopochodnych

(77/706/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 16 listopada 1977 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 103 ust. 4,

uwzględniając wniosek Komisji,ua także mając na uwadze, co następuje:

ustanowienie wspólnej polityki energetycznej jest jednym z celów, które wyznaczyła sobie Wspólnota; Wspólnota powinna zaproponować środki, które należy przyjąć w tym zakresie;

ustanowienie autentycznej solidarności między Państwami Członkowskimi w przypadku trudności w dostawie jest jednym z podstawowych wymogów polityki energetycznej Wspólnoty;

Rada przyjęła dyrektywę 73/238/EWG z dnia 24 lipca 1973 r. w sprawie środków zmniejszania skutków trudności w dostawach ropy naftowej i produktów ropopochodnych(1);

Rada przyjęła dyrektywę 68/414/EWG z dnia 20 grudnia 1968 r. nakładającą na Państwa Członkowskie EWG obowiązek utrzymania minimalnych zapasów surowej ropy naftowej i/lub produktów ropopochodnych(2), zmienioną dyrektywą 72/425/EWG(3);

w przypadku trudności w dostawie, zużycie energii we Wspólnocie należy zmniejszyć zgodnie z przewidywanym trendem w zakresie dostępności oraz z możliwymi planami w zakresie rezerw bezpieczeństwa;

konieczne jest wyznaczenie wspólnego celu gwarantującego jednolitość rynku oraz zapewniającego, iż wszyscy użytkownicy energii we Wspólnocie ponoszą sprawiedliwie koszty trudności wynikających z sytuacji kryzysowej;

przyjmując środki dla zrealizowania celu Wspólnoty, jakim jest zmniejszenie zużycia energii, Państwa Członkowskie odpowiednio kształtują swoje rynki,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
W przypadku gdy wystąpią trudności w dostawie ropy naftowej lub produktów ropopochodnych w jednym lub większej grupie Państw Członkowskich, działając na wniosek Państwa Członkowskiego lub z własnej inicjatywy i po konsultacjach z grupą przewidzianą w dyrektywie 73/238/EWG, Komisja może wyznaczyć cel zmniejszenia zużycia produktów ropopochodnych we Wspólnocie jako całości o maksymalnie 10 % normalnego zużycia. Niniejszą decyzję stosuje się przez okres nie dłuższy niż dwa miesiące.
2.
Aby zagwarantować jednolitość rynku i zapewnić, iż wszyscy użytkownicy energii we Wspólnocie ponoszą sprawiedliwie koszty trudności wynikających z sytuacji kryzysowej, Komisja:

a) z chwilą upływu terminu dwóch miesięcy i w granicach ustanowionych w ust. 1 składa do Rady wniosek o wyznaczenie nowego celu w zakresie:

– produktów ropopochodnych niemożliwych do zastąpienia, wyrażonego jako procent zużycia tych produktów,

– zastępowalnych produktów ropopochodnych, wyrażonego jako procent zużycia wszystkich zastępowalnych źródeł energii;

b) w przypadku poważniejszego braku Komisja może złożyć do Rady wniosek o wyznaczenie celu zmniejszenia zużycia o więcej niż 10 % i rozszerzenie go na inne formy energii.

3.
Ilości produktów ropopochodnych zachowane w wyniku zróżnicowanego zmniejszenia zużycia przewidzianego w ust. 2 rozdziela się między Państwa Członkowskie.
4.
W terminie 10 dni Komisja podejmuje kwalifikowaną większością decyzję w sprawie wniosku Komisji określonego w ust. 2.
5.
W przypadku gdy Państwa Członkowskie wystąpią do Komisji o interwencję, Komisja podejmuje decyzję w ciągu pięciu dni roboczych od daty otrzymania takiego wystąpienia.
6.
Każde Państwo Członkowskie może przedłożyć Radzie dowolną decyzję Komisji wyznaczającą cel zmniejszenia zużycia. Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, może uchylić lub zmienić decyzję Komisji w terminie 10 dni od daty przedstawienia jej przedmiotowej sprawy.
7.
Decyzje podjęte przez Komisję stosuje się niezwłocznie po przekazaniu ich Państwom Członkowskim.
Artykuł  2

Państwa Członkowskie niezwłocznie przyjmują wszelkie właściwe środki w celu zmniejszenia zużycia produktów ropopochodnych i/lub zużycia energii jako całości, odpowiednio do ich udziału w zmniejszeniu zużycia energii zgodnie z art. 1.

Artykuł  3

Państwa Członkowskie informują Komisję o wszelkich środkach przyjętych zgodnie z art. 2 z chwilą wprowadzenia ich w życie.

Artykuł  4
1.
Jeśli po konsultacji z grupą przewidzianą w dyrektywie 73/238/EWG lub na podstawie informacji przekazanych przez Państwo Członkowskie Komisja stwierdza, iż sytuacja dotycząca dostawy ropy i produktów ropopochodnych w jednym lub w większej grupie Państw Członkowskich nie usprawiedliwia dalszego stosowania środków zmniejszania zużycia:

a) podejmuje decyzję o ich zmianie lub uchyleniu, jeśli środki wprowadzono na mocy decyzji Komisji;

b) składa do Rady wniosek o ich zmianę lub uchylenie, jeśli środki wprowadzono na mocy decyzji Rady.

2.
Decyzje Komisji podjęte zgodnie z ust. 1 lit. a) wchodzą w życie z chwilą przekazania ich Państwom Członkowskim. Każde Państwo Członkowskie może przedłożyć Radzie dowolną decyzję Komisji zmieniającą lub uchylającą środki zmniejszania zużycia.
3.
Rada stanowi większością kwalifikowaną w terminie 10 dni od przedstawienia jej przedmiotowej sprawy.
Artykuł  5

Po konsultacji z Państwami Członkowskimi Komisja określa szczegółowe zasady stosowania niniejszej decyzji.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 7 listopada 1977 r.

W imieniu Rady
A. HUMBLET
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 228 z 16.9.1973, str. 1.

(2) Dz.U. L 308 z 23.12.1968, str. 14.

(3) Dz.U. L 291 z 28.12.1972, str. 154.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1977.292.9

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 77/706/EWG w sprawie ustanowienia celu wspólnotowego dla zmniejszenia zużycia pierwotnych źródeł energii w przypadku trudności w dostawach ropy naftowej i produktów ropopochodnych
Data aktu: 07/11/1977
Data ogłoszenia: 16/11/1977
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 16/11/1977