Zm.: dyrektywa Rady 68/193/EWG w sprawie obrotu wegetatywnym materiałem rozmnożeniowym winorośli.

PIERWSZA DYREKTYWA KOMISJI
z dnia 28 września 1977 r.
zmieniająca załączniki do dyrektywy Rady 68/193/EWG w sprawie obrotu wegetatywnym materiałem rozmnożeniowym winorośli

(77/629/EWG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 68/193/EWG z dnia 9 kwietnia 1968 r. w sprawie obrotu wegetatywnym materiałem rozmnożeniowym winorośli (1), ostatnio zmienioną dyrektywą 74/648/EWG (2), w szczególności jej art. 17a,

a także mając na uwadze, co następuje:

ze względu na postęp poczyniony w wiedzy naukowej i technicznej, załączniki do wyżej wymienionych dyrektyw powinny zostać zmienione z przyczyn określonych poniżej;

należy poprawić warunki określone w dyrektywie w odniesieniu do uprawy wegetatywnego materiału rozmnożeniowego winorośli w celu uwzględnienia oddziaływania organizmów szkodliwych, w szczególności w przypadku, gdy dotyczy to chorób spowodowanych przez wirus lub nosiciela choroby;

należy poprawić niemiecką wersję dyrektywy;

należy uwzględnić nowe technologie klasyfikacji zrazów;

aby zdrowe sadzonki winorośli mogły być dostępne możliwie jak najszybciej, etykieta urzędowa powinna, na etapie początkowym, podawać dodatkowe i fakultatywne informacje, otrzymane w czasie przeprowadzania urzędowo uznanych testów dotyczących pochodzenia materiału podstawowego testowanego na obecność wirusa;

środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Nasion i Materiału Rozmnożeniowego dla Rolnictwa, Ogrodnictwa i Leśnictwa,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W załączniku I do dyrektywy Rady 68/193/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1. W części I, pozycja 3 wyrazy "organizmy szkodliwe, w szczególności wirusy" zastępuje się wyrazami "organizmy szkodliwe lub ich nosiciele, w szczególności nicienie, które przenoszą choroby wirusowe".

2. W tekście w języku niemieckim w części I, pozycja 5 wyraz "Kurzknotigkeit" zastępuje się wyrazem "Reisigkrankheit".

3. W części I, pozycja 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Wskaźnik wypadania związany z działaniem organizmów szkodliwych nie powinien przekroczyć:

- 5% w matecznikach podkładek przeznaczonym do produkcji kwalifikowanego materiału rozmnożeniowego, oraz

- 10% w matecznikach podkładek przeznaczonym do produkcji standardowego materiału rozmnożeniowego.

Jeśli wypadanie może być przypisane innym czynnikom niż czynniki związane ze stanem zdrowia roślin oraz jeśli wskaźnik wypadania przekracza wyżej wymienione wskaźniki procentowe, przyczyny te odnotowuje się.".

Artykuł 2

W załączniku II, część III, pozycja 1 tekst B otrzymuje brzmienie:

"B. Długość

a) Sadzonki podkładkowe do szczepienia: minimalna długość od najniższej części najniższego kolanka z uwzględnieniem szczytowego międzywęźla, 1,05 m;

b) sadzonki: minimalna długość od najniższej części najniższego kolanka z uwzględnieniem szczytowego międzywęźla, 55 cm, w przypadku Vitis vinifera, 30 cm;

c) zrazy:

- z pięcioma używalnymi oczkami, minimalna długość od najniższej części najniższego kolanka z uwzględnieniem szczytowego międzywęźla, 50 cm,

- z jednym używalnym oczkiem, minimalna długość 6,5 cm; cięcie robi się w minimalnej odległości 1,5 cm powyżej oczka i 5 cm poniżej oczka".

Artykuł  3

W załączniku III pozycja 3 otrzymuje brzmienie:

Typ

Liczba

"3. Zrazy

- z pięcioma używalnymi oczkami

- z jednym używalnym oczkiem

100 lub 200

500 lub jej wielokrotność"

Artykuł 4

W załączniku IV wprowadza się następujące zmiany:

1. Po części A dodaje się, co następuje:

"B. Dodatkowe informacje dopuszczone dla materiału rozmnożeniowego elitarnego i kwalifikowanego:

«Materiał elitarny/materiały stadium wegetatywnego były uprzednio poddane testom przez... (władzę) i potwierdzone jako wolne od... (choroby wirusowej) zgodnie z... (metodą testu)».

W odniesieniu do materiału rozmnożeniowego elitarnego i kwalifikowanego informacja ta może odnosić się do liściozwoju i wachlarzowatości liści winorośli oraz w przypadku rozłogów także do występowania plamistości. Test musi zostać urzędowo uznany. Testy muszą być przeprowadzane w okresie, co najmniej trzech lat przez urzędowo uznany i kontrolowany organ.

Można stosować następujące metody testowe:

- dla wszystkich chorób wirusowych, w przypadku winorośli, metody wskaźnikowe;

- dla wachlarzowatości liści winorośli, poza poprzednio wymienionymi metodami, metody wskaźnikowe oraz w przypadku roślin zielnych, także metody serologiczne".

2. Dawna część B otrzymuje oznaczenie część C.

Artykuł  5

Państwa Członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy przed 1 lipca 1978 r.

Artykuł 6

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 września 1977 r.
W imieniu Komisji
Finn GUNDELACH
Wiceprzewodniczący

_______

(1) Dz.U. L 93 z 17.4.1968, str. 15.

(2) Dz.U. L 352 z 28.12.1974, str. 43.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1977.257.27

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Zm.: dyrektywa Rady 68/193/EWG w sprawie obrotu wegetatywnym materiałem rozmnożeniowym winorośli.
Data aktu: 28/09/1977
Data ogłoszenia: 08/10/1977
Data wejścia w życie: 30/09/1977, 01/05/2004