Dyrektywa 76/758/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych) i świateł stopu pojazdów silnikowych i ich przyczep

DYREKTYWA RADY
z dnia 27 lipca 1976 r.
w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, świateł dziennych i bocznych świateł obrysowych pojazdów silnikowych i ich przyczep 1

(76/758/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 27 września 1976 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 100,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

wymogi techniczne, które pojazdy silnikowe muszą spełniać w myśl obowiązujących przepisów krajowych odnoszą się między innymi do świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych) i świateł stopu;

wymogi te są różne w poszczególnych Państwach Członkowskich; w związku z tym zachodzi konieczność przyjęcia przez wszystkie Państwa Członkowskie takich samych wymogów, w uzupełnieniu lub w miejsce istniejących przepisów, w szczególności w celu wprowadzenia w odniesieniu do każdego typu pojazdu procedury homologacji typu EWG, będącej przedmiotem dyrektywy Rady 70/156/EWG z dnia 6 lutego 1970 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do homologacji typu pojazdów silnikowych i ich przyczep(3);

w dyrektywie 76/756/EWG(4) Rada ustanowiła wspólne wymogi dotyczące instalacji urządzeń oświetleniowych i sygnalizacji świetlnej na pojazdach silnikowych i ich przyczepach;

zharmonizowana procedura homologacji przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych) i świateł stopu umożliwia każdemu Państwu Członkowskiemu sprawdzenie zgodności ze wspólnymi wymogami konstrukcyjnymi i testowymi oraz informowanie innych Państw Członkowskich o swoich ustaleniach, przez przesłanie kopii świadectwa homologacji danej części, sporządzanego dla każdego typu przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych) i świateł stopu; umieszczenie znaku homologacji typu EWG danej części na wszystkich światłach wytwarzanych zgodnie z homologacją eliminuje konieczność przeprowadzania kontroli technicznych przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych) i świateł stopu w pozostałych Państwach Członkowskich;

wskazane jest uwzględnienie wymogów technicznych przyjętych przez Europejską Komisję Gospodarczą ONZ w jej rozporządzeniu nr 7 ("Ujednolicone przepisy dotyczące homologacji świateł pozycyjnych (bocznych), czerwonych tylnych świateł i świateł stopu pojazdów silnikowych (z wyjątkiem motocykli) i ich przyczep")(5), które zostało załączone do Porozumienia z dnia 20 marca 1958 r. dotyczącego przyjęcia jednolitych warunków homologacji i wzajemnego uznawania homologacji wyposażenia pojazdów silnikowych i ich części;

zbliżenie ustawodawstw krajowych odnoszących się do pojazdów silnikowych pociąga za sobą wzajemne uznawanie przez Państwa Członkowskie wyników kontroli, przeprowadzanych przez każde z nich w oparciu o wspólne wymogi,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1
1. 2
Państwa Członkowskie udzielają homologacji WE częściom w odniesieniu do każdego typu świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, świateł dziennych i bocznych świateł obrysowych, które spełniają wymogi konstrukcyjne i dla badań ustanowione w załącznikach.
2.
Państwo Członkowskie, które udzieliło homologacji typu EWG części podejmuje środki w celu sprawdzenia, czy modele seryjne są zgodne z homologacją, jeżeli zajdzie taka potrzeba i w stopniu, w jakim jest to konieczne w ramach współpracy z właściwymi władzami w pozostałych Państwach Członkowskich. Sprawdzenie takie ogranicza się do kontroli na miejscu.
Artykuł  2 3

Państwa Członkowskie, dla każdego typu świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, świateł dziennych i bocznych świateł obrysowych, którym udzielają homologacji na podstawie art. 1, wydają producentowi znak homologacji WE części, zgodny ze wzorami przedstawionymi w załączniku III dodatek 3.

Państwa Członkowskie podejmują wszelkie właściwe środki, w celu zapobieżenia używaniu znaków, które mogłyby prowadzić do mylenia świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, świateł dziennych i bocznych świateł obrysowych, którym udzielono homologacji na podstawie art. 1, i innych urządzeń.

Artykuł  3 4
1.
Żadne Państwo Członkowskie nie może zakazać wprowadzania do obrotu świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, świateł dziennych i bocznych świateł obrysowych, z przyczyn odnoszących się do ich konstrukcji lub sposobu funkcjonowania, jeżeli są one opatrzone znakiem homologacji WE części.
2.
Jednakże Państwo Członkowskie może zakazać wprowadzania do obrotu świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, świateł dziennych i bocznych świateł obrysowych opatrzonych znakiem homologacji WE części, jeżeli poważnie uchybiają zgodności z homologacją.

Państwo to powiadamia niezwłocznie pozostałe Państwa Członkowskie i Komisję o podjętych środkach, przedstawiając powody swojej decyzji.

Artykuł  4 5

Właściwe władze Państw Członkowskich powiadamiają się wzajemnie, z wykorzystaniem procedury określonej w art. 4 ust. 6 dyrektywy 70/156/EWG, o każdej homologacji, której udzieliły, którą wycofały lub której udzielenia odmówiły na mocy niniejszej dyrektywy.

Artykuł  5
1. 6
Jeżeli Państwo Członkowskie, które udzieliło homologacji WE części stwierdza, że określona liczba świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, świateł dziennych i bocznych świateł obrysowych, opatrzonych tym samym znakiem homologacji WE części, nie jest zgodna z typem, który uzyskał homologację, państwo takie zobowiązane jest podjąć środki niezbędne w celu zapewnienia zgodności modeli seryjnych z homologacją. Właściwe władze danego państwa powiadamiają o podjętych środkach te z pozostałych Państw Członkowskich, które mogą, w przypadku stałego braku zgodności, wycofać homologację WE części. Wspomniane władze podejmują takie same środki, jeżeli zostaną powiadomione przez właściwe władze innego Państwa Członkowskiego o wystąpieniu takiego uchybienia w zakresie zgodności.
2.
Właściwe władze Państw Członkowskich w ciągu jednego miesiąca powiadamiają się wzajemnie o każdym przypadku wycofania homologacji typu EWG części oraz o przyczynach podjęcia takiego środka.
Artykuł  6 7

Każda decyzja, podjęta w zastosowaniu przepisów przyjętych w drodze wykonania niniejszej dyrektywy i dotycząca odmowy udzielenia lub wycofania homologacji WE części dla świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, świateł dziennych i bocznych świateł obrysowych, lub zakazu wprowadzania ich do obrotu lub użytku, zawiera szczegółowe uzasadnienie. Decyzje takie przekazuje się do wiadomości zainteresowanej stronie, wraz z informacją dotyczącą środków zaradczych, jakie ta strona może podjąć na mocy obowiązujących w Państwach Członkowskich przepisów ustawowych, oraz informację na temat terminów ustalonych na podjęcie takich środków.

Artykuł  7 8

Żadne Państwo Członkowskie nie może odmówić udzielenia homologacji typu WE lub homologacji krajowej pojazdu z przyczyn odnoszących się do jego świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, świateł dziennych i bocznych świateł obrysowych, jeżeli są one opatrzone znakiem homologacji WE i są zamontowane zgodnie z wymogami ustanowionymi w dyrektywie 76/756/EWG.

Artykuł  8 9

Żadne Państwo Członkowskie nie może odmówić lub zabronić sprzedaży, rejestracji, dopuszczenia do ruchu lub eksploatacji dowolnego pojazdu z przyczyn odnoszących się do jego świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, świateł dziennych i bocznych świateł obrysowych, jeśli opatrzone są znakiem homologacji WE części oraz są zamontowane zgodnie z wymogami ustanowionymi w dyrektywie 76/756/EWG.

Artykuł  9 10

Do celów niniejszej dyrektywy "pojazd" oznacza każdy pojazd silnikowy, przeznaczony do ruchu drogowego, z nadwoziem lub bez, posiadający co najmniej cztery koła i rozwijający maksymalną prędkość konstrukcyjną przekraczającą 25 km/h, oraz jego przyczepy, z wyjątkiem pojazdów poruszających się po szynach, ciągników rolniczych i leśnych oraz wszelkich maszyn samobieżnych.

Artykuł  10

Wszelkie zmiany konieczne do dostosowania wymogów zawartych w załącznikach do postępu technicznego przyjmuje się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 13 dyrektywy 70/156/EWG.

Artykuł  11
1.
Do dnia 1 lipca 1977 r. Państwa Członkowskie przyjmują i publikują przepisy konieczne w celu wykonania niniejszej dyrektywy i niezwłocznie informują o tym Komisję. Państwa Członkowskie stosują te przepisy z mocą od 1 października 1977 r.
2.
Z chwilą notyfikacji niniejszej dyrektywy, Państwa Członkowskie zobowiązane są informować Komisję, w terminie umożliwiającym jej zgłoszenie własnych uwag, o wszelkich projektach przepisów ustawowych, wykonawczych lub administracyjnych, jakie zamierzają przyjąć w zakresie objętym niniejszą dyrektywą.
Artykuł  12

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 lipca 1976 r.

W imieniu Rady

M. van der STOEL

Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 76 z 7.4.1975, str. 37.

(2) Dz.U. C 255 z 7.11.1975, str. 3.

(3) Dz.U. L 42 z 23.2.1970, str. 1.

(4) Dz.U. L 262 z 27.9.1976, str. 1.

(5) Europejska Komisja Gospodarcza, dokument E/EKG/324, uzupełnienie 6 z dnia 22 maja 1967 r. oraz korekta 1 z dnia 9 lutego 1971 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  1

  11 PRZEPISY ADMINISTRACYJNE DOTYCZĄCE HOMOLOGACJI TYPU

1. NINIEJSZY ZAŁĄCZNIK DOTYCZY HOMOLOGACJI CZĘŚCI DLA:

1.1. świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych) i świateł stopu przeznaczonych do użytkowania w pojazdach silnikowych i ich przyczepach oraz spełniających wymogi wymienione w załączniku II;

1.2. świateł dziennych przeznaczonych do użytkowania w pojazdach silnikowych i ich przyczepach oraz spełniających wymogi wymienione w załączniku III;

1.3. bocznych świateł obrysowych przeznaczonych do użytkowania w pojazdach silnikowych i ich przyczepach oraz spełniających wymogi wymienione w załączniku IV.

2. WNIOSEK O UDZIELENIE HOMOLOGACJI WE CZĘŚCI

2.1. Wniosek o udzielenie homologacji WE części, na podstawie art. 3 ust. 4 dyrektywy 70/156/EWG, dla typu świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, świateł dziennych i bocznych świateł obrysowych, wnosi producent.

2.2. Wzór dokumentu informacyjnego znajduje się w dodatku 1.

2.3. Placówkom technicznym odpowiedzialnym za przeprowadzenie badań homologacyjnych należy przekazać:

2.3.1. dwie próbki, wyposażone w rekomendowane światło lub światła; jeśli homologacje stosuje się do urządzeń, które nie są identyczne, ale są symetryczne i właściwe do montażu jedno po lewej i jedno po prawej stronie i/lub, alternatywnie, jedno z przodu, jedno z tyłu, dwie przedłożone próbki mogą być identyczne i właściwe do montażu tylko z prawej lub tylko z lewej strony pojazdu i/lub, alternatywnie, tylko z przodu lub tylko z tyłu; w przypadku świateł stopu posiadających dwa poziomy natężenia światła, do wniosku dołącza się także dwie próbki części tworzących układ, który zapewnia dwa poziomy natężenia światła.

3. OZNAKOWANIE

3.1. Urządzenia zgłoszone do homologacji WE części muszą być opatrzone:

3.1.1. nazwą handlową lub znakiem towarowym producenta;

3.1.2. w przypadku świateł z wymiennym źródłem światła: typem(-ami) zalecanej żarówki;

3.1.3. w przypadku świateł z niewymiennym źródłem światła: mocą nominalną i napięciem nominalnym.

3.2. Oznakowania te są czytelne i nieusuwalne oraz umieszcza się je na powierzchni świetlnej lub jednej z powierzchni świetlnych urządzenia. Oznakowania musza być widoczne z zewnątrz po zamontowaniu urządzenia do pojazdu.

3.3. Każde urządzenie posiada dostateczną ilość miejsca na znak homologacji części. Miejsce to jest wskazane na rysunkach określonych w dodatku 1.

4. UDZIELENIE HOMOLOGACJI TYPU WE CZĘŚCI

4.1. Jeśli odpowiednie wymogi są spełnione, udziela się homologacji WE, na podstawie art. 4 ust. 3 dyrektywy 70/156/EWG.

4.2. Wzór świadectwa homologacji WE znajduje się w dodatku 2.

4.3. Numer homologacji, na podstawie załącznika VII do dyrektywy 70/156/EWG, przyznaje się dla każdego typu świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, świateł dziennych i bocznych świateł obrysowych. To samo Państwo Członkowskie nie przydziela takiego samego numeru dla innego typu świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, dziennych świateł i bocznych świateł obrysowych.

4.4. W przypadku gdy składany jest wniosek o udzielenie homologacji WE części dla typu urządzenia oświetleniowego lub sygnalizacji świetlnej, zawierającego światła obrysowe, przednie światła pozycyjne (boczne), tylne światła pozycyjne (boczne), światła stopu, światła dzienne lub boczne światła obrysowe i inne światła, może zostać przyznany jeden numer homologacji WE części, pod warunkiem że światła obrysowe, przednie światła pozycyjne (boczne), tylne światła pozycyjne (boczne), światła stopu, światła dzienne lub boczne światła obrysowe są zgodne z wymogami niniejszej dyrektywy i że każde z innych świateł wchodzących w skład urządzenia oświetleniowego lub sygnalizacji świetlnej, dla którego został złożony wniosek o udzielenie homologacji WE części, jest zgodne z mającą do niego zastosowanie szczegółową dyrektywą.

5. ZNAK HOMOLOGACJI WE CZĘŚCI

5.1. Oprócz oznakowania określonego w ppkt 3.1, każde światła obrysowe, przednie światła pozycyjne (boczne), tylne światła pozycyjne (boczne), światła stopu, światła dzienne i boczne światła obrysowe zgodne z typem homologowanym, stosownie do niniejszej dyrektywy opatruje się znakiem homologacji WE części.

5.2. Znak składa się z:

5.2.1. prostokąta otaczającego małą literę "e", po której następuje numer lub litery Państwa Członkowskiego, które udzieliło homologacji:

1 dla Niemiec

2 dla Francji

3 dla Włoch

4 dla Niderlandów

5 dla Szwecji

6 dla Belgii

7 w odniesieniu do Węgier

8 w odniesieniu do Republiki Czeskiej

9 dla Hiszpanii

11 dla Zjednoczonego Królestwa

12 dla Austrii

13 dla Luksemburga

17 dla Finlandii

18 dla Danii

19 dla Rumunii

20 w odniesieniu do Polski

21 dla Portugalii

23 dla Grecji

25 dla Chorwacji

26 w odniesieniu do Słowenii

27 w odniesieniu do Słowacji

29 w odniesieniu do Estonii

32 w odniesieniu do Łotwy

34 dla Bułgarii

36 w odniesieniu do Litwy

CY w odniesieniu do Cypru

IRL dla Irlandii

MT w odniesieniu do Malty;

5.2.2. w pobliżu prostokąta "bazowy numer identyfikacyjny", zawartego w sekcji 4 numeru homologacji typu określonego w załączniku VII do dyrektywy 70/156/EWG, poprzedzony dwoma cyframi wskazującymi kolejny numer przypisany ostatnim znaczącym zmianom technicznym w odpowiednim załączniku do dyrektywy 76/578/EWG w dniu udzielenia homologacji WE. W niniejszej dyrektywie kolejnymi numerami są:

- 02 dla załącznika II,

- 00 dla załącznika III,

- 00 dla załącznika IV;

5.2.3. dodatkowy(-e) symbol(-e) jest (są) następujący(-e):

5.2.3.1. litera "A", na urządzeniach spełniających wymogi niniejszej dyrektywy w odniesieniu do przednich świateł obrysowych i przednich świateł pozycyjnych (bocznych);

5.2.3.2. litera "R", na urządzeniach spełniających wymogi niniejszej dyrektywy w odniesieniu do tylnych świateł obrysowych i tylnych świateł pozycyjnych (bocznych);

5.2.3.3. litera "S", na urządzeniach spełniających wymogi niniejszej dyrektywy w odniesieniu do świateł stopu, po której następuje rysunek 1, jeśli urządzenie posiada jeden poziom natężenia światła, rysunek 2, jeśli urządzenie posiada dwa poziomy natężenia światła i rysunek 3, jeśli urządzenie spełnia specjalne wymogi dla świateł stopu kategorii S3;

5.2.3.4. litery "R" i "S1" lub "S2", w zależności od przypadku, oddzielone poziomą kreską, na urządzeniach składających się zarówno z tylnych świateł pozycyjnych (bocznych) jak i świateł stopu spełniających wymogi niniejszej dyrektywy w odniesieniu do tych świateł;

5.2.3.5. litery "RL", na urządzeniach spełniających wymogi niniejszej dyrektywy w odniesieniu do świateł dziennych;

5.2.3.6. symbol "SM1" lub "SM2", w zależności od kategorii urządzenia, na urządzeniach spełniających wymogi niniejszej dyrektywy w odniesieniu do bocznych świateł obrysowych;

5.2.3.7. strzałka wskazująca stronę, dla której spełnione są specyfikacje fotometryczne dla kąta o wartości do 80º H, na przednich lub tylnych światłach pozycyjnych (bocznych), których geometryczne kąty widoczności są asymetryczne w stosunku do osi odniesienia w kierunku poziomym;

5.2.3.8. dodatkowa litera "D" na prawo od symboli określonych w ppkt 5.2.3.1-5.2.3.4 na światłach, które mogą być używane jako pojedyncze światła oraz jako część zestawu dwóch świateł.

5.3. Znak homologacji WE części musi zostać naniesiony na soczewkę światła lub jedną z soczewek w taki sposób, aby był nieusuwalny i wyraźnie czytelny, także po zamontowaniu świateł na pojeździe.

5.4. Rozmieszczenie znaku homologacji.

5.4.1. Światła niezależne:

Przykłady znaków homologacji WE części znajdują się w dodatku 3, rysunek 1.

5.4.2. Światła zgrupowane, kombinowane lub wzajemnie sprzężone:

5.4.2.1. Jeśli przyznaje się jeden numer homologacji WE części, zgodnie z ppkt 4.4 dla typu urządzenia oświetleniowego lub sygnalizacji świetlnej, w skład którego wchodzą światła obrysowe, przednie światła pozycyjne (boczne), tylne światła pozycyjne (boczne), światła stopu, światła dzienne lub boczne światła obrysowe, naniesiony może zostać jeden znak homologacji WE części, składający się z:

5.4.2.1.1. prostokąta otaczającego małą literę "e", po której następuje numer lub litery Państwa Członkowskiego, które udzieliło homologacji WE części (patrz ppkt 5.2.1);

5.4.2.1.2. kolejnego numeru (patrz ppkt 5.2.2, pierwsza część zdania);

5.4.2.1.3. jeśli to konieczne, wymaganej strzałki, w zakresie, w jakim odnosi się ona do zespołu świateł jako całości.

5.4.2.2. Znak ten może zostać naniesiony w dowolnym miejscu świateł zgrupowanych, kombinowanych lub wzajemnie sprzężonych, pod warunkiem że:

5.4.2.2.1. jest on widoczny po instalacji świateł na pojeździe;

5.4.2.2.2. żadna z części przekazujących światło w światłach zgrupowanych, kombinowanych lub wzajemnie sprzężonych nie może zostać usunięta bez równoczesnego usunięcia znaku homologacji.

5.4.2.3. Symbol identyfikacyjny każdego światła, odpowiadający dyrektywie na podstawie której udzielono homologacji WE części, oraz kolejny numer (patrz ppkt 5.2.2, druga część zdania), a także, tam gdzie to konieczne, litera "D" i wymagana strzałka, zostaną zaznaczone:

5.4.2.3.1. albo na właściwej powierzchni wysyłającej światło;

5.4.2.3.2. albo w zespole, w taki sposób, aby każde światła zgrupowane, kombinowane lub wzajemnie sprzężone mogły zostać zidentyfikowane.

5.4.2.4. Wymiary części składowych niniejszego znaku nie mogą być mniejsze niż minimalne wymiary wymienione dla najmniejszych pojedynczych znaków w dyrektywach na podstawie których została przyznana homologacja typu WE części.

5.4.2.5. Przykłady znaku homologacji WE części dla świateł zgrupowanych, kombinowanych lub wzajemnie sprzężonych z innymi światłami znajdują się w dodatku 3, rysunek 2.

5.4.3. Światła wzajemnie sprzężone z innymi światłami, których soczewki mogą być używane w innych typach reflektorów:

5.4.3.1. mają zastosowanie przepisy ustanowione w ppkt 5.4.2 powyżej;

5.4.3.2. dodatkowo, jeśli została użyta ta sama soczewka, reflektor może nosić inne znaki homologacji dla różnych typów reflektorów lub zespołów świetlnych, pod warunkiem że główny korpus reflektora, nawet jeśli nie może być oddzielony od soczewki, także zawiera powierzchnię opisaną w ppkt 3.3 i posiada znaki homologacji dla rzeczywistej funkcji;

5.4.3.3. jeśli różne typy reflektorów zbudowane są z tego samego korpusu, może on być opatrzony innymi znakami homologacji.

5.4.3.4. Przykłady znaku homologacji WE części dla świateł wzajemnie sprzężonych z reflektorem znajdują się w dodatku 3, rysunek 3.

6. ZMIANY TYPU I ZMIANY W HOMOLOGACJACH

6.1. W przypadku zmiany typu homologowanego na mocy niniejszej dyrektywy, stosuje się art. 5 dyrektywy 70/156/EWG.

7. ZGODNOŚĆ PRODUKCJI

7.1. Co do zasady, środki mające na celu zgodność produkcji podejmuje się zgodnie z przepisami ustanowionymi w art. 10 dyrektywy 70/156/EWG.

7.2. Każde urządzenie określone w ppkt 1.1, spełnia warunki fotometryczne i kalorymetryczne określone w pkt. 6 i 8(1). Jednakże w przypadku urządzenia wybranego losowo z produkcji seryjnej, wymogi dotyczące minimalnego natężenia wysyłanego światła (mierzonego przy użyciu standardowej żarówki określonej w ust. 7(1)), mogą zostać ograniczone w każdym odpowiednim kierunku do 80 % minimalnej wartości określonej w ppkt 6.1 i 6.2(1).

7.3. Każde urządzenie określone w ppkt 1.2, spełnia warunki określone w pkt 7, 8, 9 i 11(2). Jednakże w przypadku urządzenia wybranego losowo z produkcji seryjnej, wymogi dotyczące minimalnego natężenia wysyłanego światła (mierzonego przy użyciu standardowej żarówki określonej w pkt 10(2)) wynoszą co najmniej 80 % minimalnej wartości określonej w ppkt 7.1 i 7.2(2) i nie przekraczają 120 % maksymalnej wartości określonej w ppkt 7.3(2).

7.4. Każde urządzenie określone w ppkt 1.3, spełnia warunki określone w pkt 7 i 8(3). Jednakże w przypadku urządzenia wybranego losowo z produkcji seryjnej, wymogi dotyczące minimalnego natężenia wysyłanego światła wynoszą co najmniej 80 % minimalnej wartości i nie przekraczają 120 % maksymalnej wartości określonej w ppkt 7.1(3).

______

(1) Dokumentu określonego w ppkt 2.1 załącznika II do niniejszej dyrektywy.

(2) Dokumentu określonego w ppkt 2.1 załącznika III do niniejszej dyrektywy.

(3) Dokumentu określonego w ppkt 2.1 załącznika IV do niniejszej dyrektywy.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

DODATEK  1

DODATEK  2

DODATEK  3

 PRZYKŁADY ZNAKÓW HOMOLOGACJI WE CZĘŚCI

ZAŁĄCZNIK  II

  12 ZAKRES I WYMOGI TECHNICZNE

1. ZAKRES

Niniejszy załącznik stosuje się do świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych) i świateł stopu pojazdów silnikowych i ich przyczep.

2. WYMOGI TECHNICZNE

2.1. Wymogi techniczne wymienione są w ust. 1 i 5-8 oraz w załącznikach 1, 4 i 5 Regulaminu nr 7 EKG ONZ, który składa się z konsolidacji następujących dokumentów:

- 01 i 02 serii poprawek włączających suplementy 1-02 i różnych korekt(1),

- erraty(2),

- suplementu 2-02 serii poprawek(3),

- sprostowania 1 do suplementu 2 i suplementu 3 do 02 serii poprawek(4),

z wyjątkiem:

2.1.1. Odniesienia do "Regulaminu nr 48", należy rozumieć jako odniesienie do "dyrektywy 76/756/EWG".

2.1.2. Odniesienie do "Regulaminu nr 37", należy rozumieć jako odniesienie do "załącznika VII do dyrektywy 76/761/EWG".

2.1.3. Przypis(1) w tabeli w ppkt 6.1 należy rozumieć jako:

"Instalacja określonych powyżej urządzeń w pojazdach silnikowych i ich przyczepach przewidziana jest w dyrektywie 76/756/EWG."

______

(1) E/ECE/324 } Add. 6/Rev. 2

E/ECE/505 )

(2) E/ECE/324 } Add. 6/Rev. 2/Corr. 1.

E/ECE/505 )

(3) E/ECE/324 } Add. 6/Rev. 2/Amend. 1.

E/ECE/505 )

(4) E/ECE/324 } Add. 6/Rev. 2/Amend. 2.

E/ECE/505 )

ZAŁĄCZNIK  III

  13 ZAKRES I WYMOGI TECHNICZNE

1. ZAKRES

Niniejszy Załącznik stosuje się do świateł dziennych pojazdów silnikowych.

2. WYMOGI TECHNICZNE

2.1. Wymogi techniczne wymienione są w ust. 2 i 6-11 oraz w załącznikach 2 i 4 do Regulaminu nr 87 EKG ONZ, które składa się z konsolidacji następujących dokumentów:

- Regulaminu w jego pierwotnej formie (00)(1)

- sprostowania 1 do rozporządzenia nr 87(2)

- suplementu 1 do rozporządzenia nr 87(3)

z wyjątkiem:

2.1.1. Odniesienia do "Regulaminu nr 48", należy rozumieć jako odniesienia do "dyrektywy 76/756/EWG".

______

(1) E/ECE/324 } Rev. 1/Add. 86.

E/ECE/505 )

(2) E/ECE/324 } Rev. 1/Add. 86/Corr. 1.

E/ECE/505 )

(3) E/ECE/324 } Rev. 1/Add. 86/Amend. 1.

E/ECE/505 )

ZAŁĄCZNIK  IV

  14 ZAKRES I WYMOGI TECHNICZNE

1. ZAKRES

Niniejszy załącznik stosuje się do bocznych świateł obrysowych pojazdów silnikowych i ich przyczep.

2. WYMOGI TECHNICZNE

2.1. Wymogi techniczne wymienione są w ust. 2 i 6-9 oraz w załącznikach 1, 4 i 5 Regulaminu nr 91 EKG ONZ, który składa się z konsolidacji następujących dokumentów:

- Regulaminu w jego pierwotnej formie (00)(1),

- suplementu 1 do Regulaminu nr 91(2),

z wyjątkiem:

2.1.1. Odniesienie do "Regulaminu nr 48", należy rozumieć jako odniesienie do "dyrektywy 76/756/EWG".

2.1.2. Odniesienie do "Regulaminu nr 37", należy rozumieć jako "załącznik VII do dyrektywy 76/761/EWG"."

______

(1) E/ECE/324 } Rev. 1/Add. 90.

E/ECE/505 )

(2) E/ECE/324 } Rev. 1/Add. 90/Amend. 1.

E/ECE/505 )

ZAŁĄCZNIK  V

  15 (pominięty)

1 Tytuł zmieniony przez art. 1 pkt 1 dyrektywy Komisji nr 97/30/WE z dnia 11 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.171.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 lipca 1997 r.
2 Art. 1 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 dyrektywy Komisji nr 97/30/WE z dnia 11 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.171.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 lipca 1997 r.
3 Art. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 3 dyrektywy Komisji nr 97/30/WE z dnia 11 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.171.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 lipca 1997 r.
4 Art. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 3 dyrektywy Komisji nr 97/30/WE z dnia 11 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.171.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 lipca 1997 r.
5 Art. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 3 dyrektywy Komisji nr 97/30/WE z dnia 11 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.171.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 lipca 1997 r.
6 Art. 5 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 4 dyrektywy Komisji nr 97/30/WE z dnia 11 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.171.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 lipca 1997 r.
7 Art. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 5 dyrektywy Komisji nr 97/30/WE z dnia 11 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.171.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 lipca 1997 r.
8 Art. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 5 dyrektywy Komisji nr 97/30/WE z dnia 11 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.171.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 lipca 1997 r.
9 Art. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 5 dyrektywy Komisji nr 97/30/WE z dnia 11 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.171.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 lipca 1997 r.
10 Art. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 5 dyrektywy Komisji nr 97/30/WE z dnia 11 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.171.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 lipca 1997 r.
11 Załącznik 1:

-zmieniony przez art. 1 pkt 6 dyrektywy Komisji nr 97/30/WE z dnia 11 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.171.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 lipca 1997 r.

- zmieniony przez art. 20 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia do Unii Europejskiej Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U.UE.L.03.236.33) z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2006/96/WE z dnia 20 listopada 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.363.81) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 1 stycznia 2007 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 dyrektywy nr 2013/15/UE z dnia 13 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.158.172) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 1 lipca 2013 r.

12 Załącznik II zmieniony przez art. 1 pkt 6 dyrektywy Komisji nr 97/30/WE z dnia 11 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.171.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 lipca 1997 r.
13 Załącznik III zmieniony przez art. 1 pkt 6 dyrektywy Komisji nr 97/30/WE z dnia 11 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.171.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 lipca 1997 r.
14 Załącznik IV zmieniony przez art. 1 pkt 6 dyrektywy Komisji nr 97/30/WE z dnia 11 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.171.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 lipca 1997 r.
15 Załącznik V pominięty na skutek zmiany wynikającej z art. 1 pkt 6 dyrektywy Komisji nr 97/30/WE z dnia 11 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.171.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 lipca 1997 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1976.262.54

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 76/758/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych) i świateł stopu pojazdów silnikowych i ich przyczep
Data aktu: 27/07/1976
Data ogłoszenia: 27/09/1976
Data wejścia w życie: 30/07/1976, 01/05/2004