Rozporządzenie 3279/75 w sprawie ujednolicenia trybu postępowania poszczególnych Państw Członkowskich w odniesieniu do przywozu z państw trzecich żywych drzew i innych roślin, bulw, korzeni i podobnych, ciętych kwiatów i ozdobnych liści

ROZPORZĄDZENIE (EWG) NR 3279/75 RADY
z dnia 16 grudnia 1975 r.
w sprawie ujednolicenia trybu postępowania poszczególnych Państw Członkowskich w odniesieniu do przywozu z państw trzecich żywych drzew i innych roślin, bulw, korzeni i podobnych, ciętych kwiatów i ozdobnych liści

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 234/68 z dnia 27 lutego 1968 r. w sprawie ustanowienia wspólnej organizacji rynku żywych drzew i innych roślin, bulw, korzeni i podobnych, ciętych kwiatów i ozdobnych liści(1), w szczególności jego art. 8 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

art. 8 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 234/68 stanowi, że zostaną przyjęte niezbędne przepisy w celu koordynacji i ujednolicenia systemów przywozu stosowanych przez każde Państwo Członkowskie w stosunku do państw trzecich;

w związku z ustanowieniem wspólnego systemu przywozu żywych drzew i innych roślin, bulw, korzeni i podobnych, ciętych kwiatów i ozdobnych liści, określonego w wyżej wymienionym rozporządzeniu, należy w przywozie z państw trzecich zlikwidować ograniczenia ilościowe, środki o skutku równoważnym oraz podatki o skutku równoważnym do opłat celnych;

konieczne jest jednak ograniczenia ryzyka, które mogłoby wyniknąć ze zniesienia w handlu z państwami trzecimi wszystkich ograniczeń ilościowych lub środków o skutku równoważnym; dane produkty powinny zatem wejść w zakres rozporządzenia Rady (EWG) nr 109/70(2) z dnia 19 grudnia 1969 r. ustanawiającego wspólne zasady przywozu z krajów o upaństwowionym handlu oraz rozporządzenia Rady (EWG) nr 1439/74(3) z dnia 4 czerwca 1974 r. w sprawie wspólnych zasad przywozu z państw trzecich;

należy ponadto ustanowić przepisy, w szczególności dotyczące produktów wrażliwych, w celu ustanowienia systemu pozwoleń na przywóz, wymagających wniesienia zabezpieczenia gwarantującego realizację przywozu w okresie ważności pozwolenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Jeżeli rozporządzenie (EWG) nr 234/68 oraz niniejsze rozporządzenie nie stanowią inaczej, ani inaczej nie postanowi Rada na wniosek Komisji zgodnie z procedurą głosowania przewidzianą w art. 43 ust. 2 Traktatu, w odniesieniu do produktów ujętych w rozdziale 6 Wspólnej Taryfy Celnej, przywożonych z państw trzecich zabronione jest:

– pobieranie jakichkolwiek opłat o skutku równoważnym do opłat celnych,

– stosowanie jakichkolwiek ograniczeń ilościowych lub środków o skutku równoważnym.

2.
Jednakże w przypadku róż i goździków, ujętych w podpozycji ex 06.03 A Wspólnej Taryfy Celnej, Państwa Członkowskie mogą, do dnia 31 grudnia 1977 r., utrzymać środki mające zastosowanie 1 stycznia 1974 r. w przywozie tych produktów pochodzących z państw trzecich, jednak nie mogą nadawać tym środkom bardziej restrykcyjnego charakteru.
3.
W odniesieniu do nieukorzenionych sadzonek i zrazów winorośli oraz szczepionych lub ukorzenionych roślin winorośli ujętych w podpozycji ex 06.02 Wspólnej Taryfy Celnej, Państwa Członkowskie mogą nadal utrzymać środki mające zastosowanie 1 stycznia 1974 r. w przywozie tych produktów pochodzących z państw trzecich, jednak nie mogą nadawać tym środkom bardziej restrykcyjnego charakteru. Niniejszy przepis ma zastosowanie tylko do terminu ustanowionego dla wejścia w życie w Państwach Członkowskich środków koniecznych do wykonania dyrektywy Rady (EWG) nr 649/74 z dnia 9 stycznia 1974 r. w sprawie wprowadzenia do obrotu materiału przeznaczonego do rozmnażania wegetatywnego winorośli produkowanej w państwach trzecich(4).
4.
Państwa Członkowskie, które zamierzają utrzymać środki określone w ust. 2 i 3 notyfikują swój zamiar Komisji przed datą wejścia w życie tych środków.
Artykuł  2
1.
Załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 109/70 rozszerza się na wszystkie produkty ujęte w rozdziale 6 Wspólnej Taryfy Celnej, przywożone z któregokolwiek z państw wymienionych w tym Załączniku, inne niż produkty określone w Załączniku do niniejszego rozporządzenia, na okresy w nim ustalone.
2.
Produkty ujęte w rozdziale 6 Wspólnej Taryfy Celnej, z wyjątkiem produktów wymienionych w Załączniku do niniejszego rozporządzenia, na okresy w nim ustalone, są włączone do wspólnego wykazu produktów podlegających zliberalizowaniu, zawartego w załączniku I do rozporządzenia (EWG) nr 1439/74.
3.
Bez uszczerbku dla któregokolwiek ze środków utrzymanych przez Państwa Członkowskie na podstawie art. 1 ust. 2 lub 3, tytuły II i III rozporządzenia (EWG) nr 109/70 i (EWG) nr 1439/74 stosują się do produktów wymienionych w niniejszym Załączniku w ustalonych w nim okresach. Jednakże gdy produkt, który na podstawie art. 1 ust. 2 lub 3 podlega krajowym ograniczeniom, jest przywożony do Państwa Członkowskiego, możliwość stosowania w tym Państwie Członkowskim dokumentów przywozowych wydanych na mocy rozporządzenia (EWG) nr 109/70 i (EWG) nr 1439/74 jest uzależniona od wydania krajowego dokumentu odpowiadającego wcześniejszemu pozwoleniu na przywóz.
Artykuł  3
1.
Cały przywóz do Wspólnoty produktów podlegających środkom nadzoru na podstawie tytułu III rozporządzenia (EWG) nr 109/70 i (EWG) nr 1439/74 może, zgodnie z procedurą określoną w art. 14 rozporządzenia (EWG) 234/68, być uzależniony od wydania przez Państwo Członkowskie certyfikatu importowego sporządzonego dla każdej zainteresowanej strony, która zwróci się o wydanie takiego pozwolenia, niezależnie od miejsca jej ustanowienia na terytorium Wspólnoty. Te pozwolenia są ważne w odniesieniu do jednej transakcji przeprowadzonej w obrębie Wspólnoty. Jednakże w przypadku przywozu produktu, który na podstawie art. 1 ust. 2 lub 3, podlega krajowym ograniczeniom w Państwie Członkowskim, możliwość stosowania pozwolenia w tym Państwie Członkowskim jest uzależniona od wydania krajowego dokumentu odpowiadającego wcześniejszemu pozwoleniu na przywóz.
2.
Wydanie pozwolenia na przywóz jest uzależnione od wniesienia zabezpieczenia gwarantującego realizację przywozu w okresie ważności pozwolenia. Takie zabezpieczenie podlega zatrzymaniu, w całości lub w części, w przypadku gdy przywóz nie został zrealizowany lub został zrealizowany jedynie w części w ciągu tego okresu.
3.
W przypadku stosowania przepisów ust. 1, środki nadzoru stosowane do produktu na mocy rozporządzenia (EWG) nr 109/70 i (EWG) nr 1439/74 są zawieszone.
Artykuł  4

Okres ważności pozwoleń oraz inne zasady stosowania art. 3 przyjmuje się zgodnie z procedurą określoną w art. 14 rozporządzenia (EWG) nr 234/68.

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 1976 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 16 grudnia 1975 r.

W imieniu Rady
G. MARCORA
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 55 z 2.3.1968, str. 1.

(2) Dz.U. L 19 z 26.1.1970, str. 1.

(3) Dz.U. L 159 z 15.6.1974, str. 1.

(4) Dz.U. L 352 z 28.12.74, str. 45.

ZAŁĄCZNIK

WTC

nr pozycji

Wyszczególnienie Okres
ex 06.03 A Róże Do dnia 31 grudnia 1977 r.
ex 06.03 A Goździki Do dnia 31 grudnia 1977 r.
ex 06.02 A Nieukorzenione sadzonki i zrazy winorośli )

)

}

)

)

)

Do terminu ustanowionego dla wejścia w życie w Państwach Członkowskich środków koniecznych do wykonania dyrektywy (EWG) 649/74
06.02 B Rośliny winorośli, szczepione

lub ukorzenione

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1975.326.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3279/75 w sprawie ujednolicenia trybu postępowania poszczególnych Państw Członkowskich w odniesieniu do przywozu z państw trzecich żywych drzew i innych roślin, bulw, korzeni i podobnych, ciętych kwiatów i ozdobnych liści
Data aktu: 16/12/1975
Data ogłoszenia: 18/12/1975
Data wejścia w życie: 21/12/1975, 01/05/2004