Rozporządzenie 3279/75 w sprawie ujednolicenia trybu postępowania poszczególnych Państw Członkowskich w odniesieniu do przywozu z państw trzecich żywych drzew i innych roślin, bulw, korzeni i podobnych, ciętych kwiatów i ozdobnych liści

ROZPORZĄDZENIE (EWG) NR 3279/75 RADY
z dnia 16 grudnia 1975 r.
w sprawie ujednolicenia trybu postępowania poszczególnych Państw Członkowskich w odniesieniu do przywozu z państw trzecich żywych drzew i innych roślin, bulw, korzeni i podobnych, ciętych kwiatów i ozdobnych liści

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 234/68 z dnia 27 lutego 1968 r. w sprawie ustanowienia wspólnej organizacji rynku żywych drzew i innych roślin, bulw, korzeni i podobnych, ciętych kwiatów i ozdobnych liści(1), w szczególności jego art. 8 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

art. 8 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 234/68 stanowi, że zostaną przyjęte niezbędne przepisy w celu koordynacji i ujednolicenia systemów przywozu stosowanych przez każde Państwo Członkowskie w stosunku do państw trzecich;

w związku z ustanowieniem wspólnego systemu przywozu żywych drzew i innych roślin, bulw, korzeni i podobnych, ciętych kwiatów i ozdobnych liści, określonego w wyżej wymienionym rozporządzeniu, należy w przywozie z państw trzecich zlikwidować ograniczenia ilościowe, środki o skutku równoważnym oraz podatki o skutku równoważnym do opłat celnych;

konieczne jest jednak ograniczenia ryzyka, które mogłoby wyniknąć ze zniesienia w handlu z państwami trzecimi wszystkich ograniczeń ilościowych lub środków o skutku równoważnym; dane produkty powinny zatem wejść w zakres rozporządzenia Rady (EWG) nr 109/70(2) z dnia 19 grudnia 1969 r. ustanawiającego wspólne zasady przywozu z krajów o upaństwowionym handlu oraz rozporządzenia Rady (EWG) nr 1439/74(3) z dnia 4 czerwca 1974 r. w sprawie wspólnych zasad przywozu z państw trzecich;

należy ponadto ustanowić przepisy, w szczególności dotyczące produktów wrażliwych, w celu ustanowienia systemu pozwoleń na przywóz, wymagających wniesienia zabezpieczenia gwarantującego realizację przywozu w okresie ważności pozwolenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Jeżeli rozporządzenie (EWG) nr 234/68 oraz niniejsze rozporządzenie nie stanowią inaczej, ani inaczej nie postanowi Rada na wniosek Komisji zgodnie z procedurą głosowania przewidzianą w art. 43 ust. 2 Traktatu, w odniesieniu do produktów ujętych w rozdziale 6 Wspólnej Taryfy Celnej, przywożonych z państw trzecich zabronione jest:

– pobieranie jakichkolwiek opłat o skutku równoważnym do opłat celnych,

– stosowanie jakichkolwiek ograniczeń ilościowych lub środków o skutku równoważnym.

2.
Jednakże w przypadku róż i goździków, ujętych w podpozycji ex 06.03 A Wspólnej Taryfy Celnej, Państwa Członkowskie mogą, do dnia 31 grudnia 1977 r., utrzymać środki mające zastosowanie 1 stycznia 1974 r. w przywozie tych produktów pochodzących z państw trzecich, jednak nie mogą nadawać tym środkom bardziej restrykcyjnego charakteru.
3.
W odniesieniu do nieukorzenionych sadzonek i zrazów winorośli oraz szczepionych lub ukorzenionych roślin winorośli ujętych w podpozycji ex 06.02 Wspólnej Taryfy Celnej, Państwa Członkowskie mogą nadal utrzymać środki mające zastosowanie 1 stycznia 1974 r. w przywozie tych produktów pochodzących z państw trzecich, jednak nie mogą nadawać tym środkom bardziej restrykcyjnego charakteru. Niniejszy przepis ma zastosowanie tylko do terminu ustanowionego dla wejścia w życie w Państwach Członkowskich środków koniecznych do wykonania dyrektywy Rady (EWG) nr 649/74 z dnia 9 stycznia 1974 r. w sprawie wprowadzenia do obrotu materiału przeznaczonego do rozmnażania wegetatywnego winorośli produkowanej w państwach trzecich(4).
4.
Państwa Członkowskie, które zamierzają utrzymać środki określone w ust. 2 i 3 notyfikują swój zamiar Komisji przed datą wejścia w życie tych środków.
Artykuł  2
1.
Załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 109/70 rozszerza się na wszystkie produkty ujęte w rozdziale 6 Wspólnej Taryfy Celnej, przywożone z któregokolwiek z państw wymienionych w tym Załączniku, inne niż produkty określone w Załączniku do niniejszego rozporządzenia, na okresy w nim ustalone.
2.
Produkty ujęte w rozdziale 6 Wspólnej Taryfy Celnej, z wyjątkiem produktów wymienionych w Załączniku do niniejszego rozporządzenia, na okresy w nim ustalone, są włączone do wspólnego wykazu produktów podlegających zliberalizowaniu, zawartego w załączniku I do rozporządzenia (EWG) nr 1439/74.
3.
Bez uszczerbku dla któregokolwiek ze środków utrzymanych przez Państwa Członkowskie na podstawie art. 1 ust. 2 lub 3, tytuły II i III rozporządzenia (EWG) nr 109/70 i (EWG) nr 1439/74 stosują się do produktów wymienionych w niniejszym Załączniku w ustalonych w nim okresach. Jednakże gdy produkt, który na podstawie art. 1 ust. 2 lub 3 podlega krajowym ograniczeniom, jest przywożony do Państwa Członkowskiego, możliwość stosowania w tym Państwie Członkowskim dokumentów przywozowych wydanych na mocy rozporządzenia (EWG) nr 109/70 i (EWG) nr 1439/74 jest uzależniona od wydania krajowego dokumentu odpowiadającego wcześniejszemu pozwoleniu na przywóz.
Artykuł  3
1.
Cały przywóz do Wspólnoty produktów podlegających środkom nadzoru na podstawie tytułu III rozporządzenia (EWG) nr 109/70 i (EWG) nr 1439/74 może, zgodnie z procedurą określoną w art. 14 rozporządzenia (EWG) 234/68, być uzależniony od wydania przez Państwo Członkowskie certyfikatu importowego sporządzonego dla każdej zainteresowanej strony, która zwróci się o wydanie takiego pozwolenia, niezależnie od miejsca jej ustanowienia na terytorium Wspólnoty. Te pozwolenia są ważne w odniesieniu do jednej transakcji przeprowadzonej w obrębie Wspólnoty. Jednakże w przypadku przywozu produktu, który na podstawie art. 1 ust. 2 lub 3, podlega krajowym ograniczeniom w Państwie Członkowskim, możliwość stosowania pozwolenia w tym Państwie Członkowskim jest uzależniona od wydania krajowego dokumentu odpowiadającego wcześniejszemu pozwoleniu na przywóz.
2.
Wydanie pozwolenia na przywóz jest uzależnione od wniesienia zabezpieczenia gwarantującego realizację przywozu w okresie ważności pozwolenia. Takie zabezpieczenie podlega zatrzymaniu, w całości lub w części, w przypadku gdy przywóz nie został zrealizowany lub został zrealizowany jedynie w części w ciągu tego okresu.
3.
W przypadku stosowania przepisów ust. 1, środki nadzoru stosowane do produktu na mocy rozporządzenia (EWG) nr 109/70 i (EWG) nr 1439/74 są zawieszone.
Artykuł  4

Okres ważności pozwoleń oraz inne zasady stosowania art. 3 przyjmuje się zgodnie z procedurą określoną w art. 14 rozporządzenia (EWG) nr 234/68.

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 1976 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 16 grudnia 1975 r.

W imieniu Rady
G. MARCORA
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 55 z 2.3.1968, str. 1.

(2) Dz.U. L 19 z 26.1.1970, str. 1.

(3) Dz.U. L 159 z 15.6.1974, str. 1.

(4) Dz.U. L 352 z 28.12.74, str. 45.

ZAŁĄCZNIK

WTC

nr pozycji

Wyszczególnienie Okres
ex 06.03 A Róże Do dnia 31 grudnia 1977 r.
ex 06.03 A Goździki Do dnia 31 grudnia 1977 r.
ex 06.02 A Nieukorzenione sadzonki i zrazy winorośli )

)

}

)

)

)

Do terminu ustanowionego dla wejścia w życie w Państwach Członkowskich środków koniecznych do wykonania dyrektywy (EWG) 649/74
06.02 B Rośliny winorośli, szczepione

lub ukorzenione

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1975.326.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3279/75 w sprawie ujednolicenia trybu postępowania poszczególnych Państw Członkowskich w odniesieniu do przywozu z państw trzecich żywych drzew i innych roślin, bulw, korzeni i podobnych, ciętych kwiatów i ozdobnych liści
Data aktu: 16/12/1975
Data ogłoszenia: 18/12/1975
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 21/12/1975