Decyzja 74/393/EWG ustanawiająca procedurę konsultacji odnoszącą się do umów o współpracy między Państwami Członkowskimi a państwami trzecimi

DECYZJA RADY
z dnia 22 lipca 1974 r.
ustanawiająca procedurę konsultacji odnoszącą się do umów o współpracy między Państwami Członkowskimi a państwami trzecimi

(74/393/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 30 lipca 1974 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 113 i 235;

uwzględniając wniosek Komisji;

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1);

a także mając na uwadze, co następuje:

należy zapewnić, aby umowy "o współpracy" między Państwami Członkowskimi a państwami trzecimi oraz wszelkie zobowiązania i środki planowane w ramach takich umów były zgodne ze wspólnymi politykami, w szczególności ze wspólną polityką handlową;

pożądane jest ułatwienie wymiany informacji oraz poglądów w dziedzinie współpracy w celu identyfikacji problemów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania i w związku z nimi, gdzie sytuacja tego wymaga, wspieranie koordynacji działań Państw Członkowskich w odniesieniu do zainteresowanych państw trzecich;

negocjacje i wykonanie takich umów powinno zatem podlegać uprzedniej procedurze konsultacji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję i pozostałe Państwa Członkowskie:

– o umowach odnoszących się do współpracy gospodarczej i przemysłowej, zwanych dalej umowami o współpracy, które proponują negocjować lub odnowić z państwami trzecimi;

– o zobowiązaniach i środkach, które są proponowane przez władze zainteresowanych Państw Członkowskich jako część umów o współpracy i które mogą mieć wpływ na wspólne polityki, w szczególności o takich, które mogą mieć wpływ na handel; ta wymiana informacji następuje tam, gdzie stosowne, przed zbadaniem tych zobowiązań i środków w ramach międzyrządowych lub wspólnych komitetów ustanowionych przez te umowy.

2.
Państwa Członkowskie przekazują do Komisji i innych Państw Członkowskich teksty umów o współpracy parafowanych z państwami trzecimi.

Powiadamiają one Komisję i inne Państwa Członkowskie, jeżeli ich władze zaciągają lub przyjmują na mocy umów o współpracy takie zobowiązania lub środki jak określone w ust. 1.

Artykuł  2
1.
Jeżeli złożony został wniosek przez Państwo Członkowskie lub przez Komisję w ciągu ośmiu dni roboczych od otrzymania informacji określonych w art. 1 ust. 1, informacje te podlegają uprzednim konsultacjom z innymi Państwami Członkowskimi i Komisją w terminie trzech tygodni od ich otrzymania. Gdy sprawa jest pilna, konsultacje odbywają się bezzwłocznie.
2.
Jeżeli złożony został wniosek przez Państwo Członkowskie lub przez Komisję, konsultacje w sprawie umów, zobowiązań i środków określonych w art. 1 mogą być przeprowadzone w każdym momencie, z wyjątkiem spraw w stosunku do których konsultacje miały już miejsce oraz w odniesieniu do których nie pojawiły się nowe fakty.
Artykuł  3

Głównym celem konsultacji przewidzianych w art. 2 jest:

a) zapewnienie, że umowy, zobowiązania i środki określone w art. 1 są zgodne ze wspólnymi politykami, w szczególności ze wspólną polityką handlową;

b) ułatwienie wymiany informacji i poglądów w celu identyfikacji problemów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania i, w zależności od tych problemów, wspieranie koordynacji, gdzie sytuacja tego wymaga, działań Państw Członkowskich w odniesieniu do zainteresowanych państw trzecich;

c) badanie celowości jednostronnych środków, które mogą być podjęte przez Wspólnotę w obszarach objętych art. 113 Traktatu w celu wspierania projektów współpracy.

Artykuł  4
1.
Konsultacje przewidziane w art. 2 odbywają się w ramach wybranego komitetu, w skład którego wchodzą przedstawiciele Państw Członkowskich i Komisji. Funkcję przewodniczącego sprawuje przedstawiciel Komisji, a niezbędną obsługę sekretariatu zapewnia Sekretariat Generalny Rady.

Jednak w przypadku, gdy konsultacje te dotyczą ustaleń, zobowiązań i środków w zakresie ubezpieczenia kredytów, gwarancji kredytowych i kredytów finansowych, odbywają się one w Grupie ds. koordynacji polityki ubezpieczenia kredytów, gwarancji kredytowych i kredytów finansowych ustanowionej decyzją Rady z dnia 27 września 1960 r.(2)

Wymiana informacji i koordynacja działań komitetu i wyżej wymienionej Grupy jest zorganizowana w odpowiedni sposób, aby dać całościowy obraz zawartości i funkcjonowania umów o współpracy.

2.
Państwa Członkowskie i Komisja podejmą wszelkie środki niezbędne dla zapewnienia właściwego funkcjonowania procedury konsultacji, w szczególności dla ochrony poufnej natury informacji, które otrzymują w związku z powyższym.
Artykuł  5

Art. 1, 2 i 3 stosuje się bez uszczerbku dla szczególnych, już istniejących reguł wspólnotowych.

Artykuł  6

Państwa Członkowskie we właściwy sposób zapewnią, że umowy o współpracy, o których zawarcie lub odnowienie z państwem trzecim wnosiły, nie są powoływane lub interpretowane jako naruszające zobowiązania wynikające z Traktatów ustanawiających Wspólnoty Europejskie.

Artykuł  7

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 lipca 1974 r.

W imieniu Rady
J. SAUVAGNARGUES
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 23 z 8.3.1974, str. 9.

(2) Dz.U. 66 z 27.10.1960, str. 1339/60.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1974.208.23

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 74/393/EWG ustanawiająca procedurę konsultacji odnoszącą się do umów o współpracy między Państwami Członkowskimi a państwami trzecimi
Data aktu: 22/07/1974
Data ogłoszenia: 30/07/1974
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 30/07/1974