Rozporządzenie 2910/73 zmieniające rozporządzenie nr 79/65/EWG w odniesieniu do wykorzystywania danych rachunkowych, zakresu badań oraz liczby gospodarstw przekazujących dane w celu ich włączenia do rolniczej sieci zbierania danych rachunkowych w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 2910/73
z dnia 23 października 1973 r.
zmieniające rozporządzenie nr 79/65/EWG w odniesieniu do wykorzystywania danych rachunkowych, zakresu badań oraz liczby gospodarstw przekazujących dane w celu ich włączenia do rolniczej sieci zbierania danych rachunkowych w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie Rady nr 79/65/EWG(1) z dnia 15 czerwca 1965 r. ustanawiające sieć zbierania danych rachunkowych o dochodach i prowadzonej działalności gospodarczej gospodarstw rolnych w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej, zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 2835/72(2), przewiduje w szczególności, że produkt danej sieci, do celów wykorzystywania danych rachunkowych, ogranicza zakres ich badania oraz określa liczbę gospodarstw przekazujących dane, do których ma zastosowanie;

celowym jest rozszerzenie zastosowania takich danych rachunkowych;

uzyskane doświadczenie w czasie pierwszych kilku lat działania sieci danych wskazuje na potrzebę określenia granic zakresu badań w taki sposób, aby zostały nimi objęte tylko wystarczająco duże gospodarstwa, co umożliwi ich oddanie w systemach rachunkowości;

zgodnie z rozporządzeniem (EWG) nr 2835/72, sieć danych obejmuje obecnie 13.600 gospodarstw przekazujących dane; liczba gospodarstw przekazujących dane musi w przyszłości być odpowiednio reprezentatywna dla wszystkich gospodarstw rolnych objętych zakresem badań;

reprezentacja oparta na około 1% ogólnej liczby gospodarstw rolnych w tym zakresie stanowi minimum, które powinno zostać osiągnięte możliwie najszybciej; w konsekwencji liczba gospodarstw przekazujących dane powinna zostać zwiększona;

zwiększenie liczby gospodarstw przekazujących dane musi być stopniowe, w ciągu kilku lat, w celu umożliwienia władzom krajowym i regionalnym w ramach sieci danych, płynnego przeprowadzania tego zwiększania,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W art. 1, ust. 3 rozporządzenia nr 79/65/EWG otrzymuje brzmienie:

"Dane uzyskane zgodnie z niniejszym rozporządzeniem służą przede wszystkim jako podstawa do opracowania przez Komisję sprawozdań dotyczących sytuacji rolnictwa i na rynkach rolnych, jak również w sprawie dochodów gospodarstw rolnych we Wspólnocie; sprawozdania są przedkładane corocznie Radzie i Parlamentowi Europejskiemu, w szczególności w celu corocznego ustalania cen produktów rolnych."

Artykuł  2

W art. 4, ust. 1 i 2 rozporządzenia nr 79/65/EWG otrzymują brzmienie:

"1. Zakres badania, określonego w art. 1 ust. 2 lit. a) obejmuje te gospodarstwa rolne, które:

- są prowadzone jako rynkowe gospodarstwa rolne,

- stanowią główne zajęcie przedsiębiorcy,

- zapewniają zatrudnienie w okresie roku co najmniej jednego pracownika (1 jednostka przeliczeniowa pracy); ten próg może jednakże zostać obniżony, w przypadku Państwa Członkowskiego, do poziomu 0,775 jednostki przeliczeniowej pracy, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 19.

2. Dla lat obrachunkowych rozpoczynających się w latach 1973 i 1974, liczba gospodarstw przekazujących dane wynosi 13.600. Liczba ta jest stopniowo zwiększana na początku każdego roku budżetowego począwszy od okresu 1975-1978, tak aby osiągnąć docelowo liczbę 28.000 gospodarstw przekazujących dane."

Artykuł  3

Art. 23 rozporządzenia nr 79/65/EWG otrzymuje brzmienie:

"Przed dniem 1 stycznia 1980 r. Komisja przedstawia Radzie pełne sprawozdanie w sprawie działania sieci danych wraz z wszelkimi propozycjami dotyczącymi zmiany niniejszego rozporządzenia, w stosownych przypadkach."

Artykuł  4

Wykaz okręgów określonych w art. 2 lit. d) rozporządzenia nr 79/65/EWG zastępuje się, w odniesieniu do Włoch, wykazem załączonym do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 23 października 1973 r.

W imieniu Rady
Ib FREDERIKSEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. 109 z 23.6.1965, str. 1859/65.

(2) Dz.U. L 298 z 31.12.1972, str. 47.

ZAŁĄCZNIK

WŁOCHY

1. Piemont 12. Marchie
2. Valle d’Aosta 13. Lacjum
3. Lombardia 14. Abruzy
4. Górna Adyga 15. Molise
5. Trydent 16. Kampania
6. Wenecja Euganejska 17. Apulia
7. Friuli - Wenecja Julijska 18. Basilicata
8. Liguria 19. Kalabria
9. Emilia - Romania 20. Sycylia
10. Toskania 21. Sardynia
11. Umbria

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1973.299.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2910/73 zmieniające rozporządzenie nr 79/65/EWG w odniesieniu do wykorzystywania danych rachunkowych, zakresu badań oraz liczby gospodarstw przekazujących dane w celu ich włączenia do rolniczej sieci zbierania danych rachunkowych w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej
Data aktu: 23/10/1973
Data ogłoszenia: 27/10/1973
Data wejścia w życie: 30/10/1973, 01/05/2004